Dovoz-prihlásenie Nemecko

Všetky otázky a problémy týkajúce sa dovozu vozidiel

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

1. suhlas s cicom
2.musi to byt zapisane v ziadosti na ou od...
3. v ziadnom pripade...platnost spz skoncila, poistka Ti nepomoze, je to o vodicak..vlastna skusenost...znacky prepadnute tri dni, poistka platna, a dokonca som viezol chlapa do nemocnice...nezaujem, doklady odobrate na 12 mesiacov..


auto treba vozit na vsetky ukony na voziku....alebo kupit nanovo prevozne znacky...ale myslim, ze to je zbytocne..
Kenny
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 31.08.2004 11:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Kenny »

Tak som ďalší z radu tých, ktorí doviezli auto a majú nemecký TP, kúpnu zmluvu, no žiadnu odhlášku a mám pocit, že ani v TP nič také nie je..
Tak by som chcel poprosiť tých, čo už podobnú skúsenosť majú, príp. tých, ktorí vedia,o radu.. ako postupovať ďalej? Treba tam opäť ísť (nebodaj aj s autom), či by len trebalo ňák sa dohodnúť s predajcom (händler) a poslať mu ten TP poštou, nech to vybaví, or what?
ech, popol na hlavu..

za každú radu ďakujem..
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

ako si dosiel na to, ze nemas odhlasku?to nie je samostatny doklad...mas maly a velky technicak..a v malom, a mozno aj velkom mas stempel ako potvrdenie o odhlaseni auta...

ak to tak nie je, tak mas hold smolu...a treba tam ist..a aj s autom..ak Ti este vobec platia spz..co asi nie...

presne pre taketo situacie je idealne, ked si ludia chodia sami auto kupovat...teraz Ta to vyjde ovela viac...ak to vobec doriesis...

nic v zlom..

kazdopadne, najprv si poriadne skontroluj, ci naoza odhlasene nie je..ak nie si si isty, daj si tie doklady prelozit...
Kenny
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 31.08.2004 11:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Kenny »

tak nakoniec to má, čo sa mi aj zdalo logické, keď mi pridelili prevozky a bol pri tom aj bazárnik, ktorý išiel s nami na všetko povybavovať, tak hádam by nebol taký trot a toto nepovedal..
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

tak vidis...

plati, co som povedal...do buducna netreba setrit na tom, co sa setrit neoplati...kazdopadne, kazdy kto auta vozi vie hned skontrolovat, ci je, alebo nie je odhlasene..teda mimo inych dalsich dolezitych veci..lebo odhlaska je to posledne, co treba riesit...

ale to nie je podstatne..kazdopadne, je fajn, ze mas vsetko ok...

tak len prihlasit a uzivaj si auticko... :2f93:
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

bezna prax predajcov mimo teritorii s posobenim turkov a azerbajdzancov a podobne..

podla vsetkeho zabudol povedat, ze ma aj povodny TP, ale s odstrihnutym rohom..

a ak nema, tak na zaklade toho TP auto prihlasi...kedze auto je uz v nemecku napisane na jeho meno, je jeho vlastnikom, a teda prihlasenie na slovensku je len administrativna zalezitost..

samozrejme, treba absolvovat vsetko, co treba..

preklady,KO, STK, EK, obvodny urad, policiu apoistku samozrejme..

netusim odkial je, ale ak budete nieco chciet v BA, TT, PN, TN, ZA, NR, alebo LV, viem Vas odporucit na ludi, co Vam s prihlasenim pomozu...
Arwy
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13.07.2007 09:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Arwy »

Je pravdivá informácia, že TK a EK sa nemusia robiť ani pri dovezení ojazdeného vozidla ktoré nie je staršie ako 4 roky (jedná sa o vozidlo vyrobené v roku 2010)?
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

ano je to pravda
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

laki, ide o vyklad zakona o dovoze individualne dovezeneho vozidla..je jasne stanovene, ze auta do veku 4 rokov nie su povinne prejst STK a EK...

na to sa pytal zadavatel otazky...ci sa to komu paci, alebo nie..proste takto to zatial je.. :d :D

navyse, STK a EK je dnes pri situacii, ked sa da kupit cokolvek, aj tak obcas len formalitou..zial..
Arwy
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13.07.2007 09:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Arwy »

Ja som si bol v Nemecku kúpiť auto pred dvomi týždňami. Kupoval som auto z druhej ruky ale od oficiálneho predajcu danej značky. Postup je zhruba takýto:
1) Kúpiš auto od predávajúceho, ten Ti dá doklad o kúpe (v mojom prípade faktúru), v Tvojom prípade keď že je to súkromná osoba tak nejakú kúpnopredajnú zmluvu.
2) Pôjdeš k predajcovi prevozných značiek. Tu máš dve možnosti:
Jenda:
aa) kúpiš si žlté prevozné značky ktoré platia 5 dní a zdôrazni predajcovi značiek že auto ide na export a chceš k nim aj zelenú kartu.
ab) s papiermi ktoré dostaneš od predajcu značiek + dokladmi o kúpe pôjdeš na úrad ktorý vedie evidenciu vozidiel, kde Ti do pôvodného malého technického preukazu na zdanú stranu dajú poznámku o vyregistrovaní vozidla v Nemecku za účelom jeho exportu.
ac) toto riešenie má nevýhodu v tom, že musíš auto na SK prihlásiť, alebo minimálne stihnúť urobiť kontrolu originality do doby platnosti prevozných značiek, inak budeš musieť auto na kontrolu doviesť na vozíku + objavujú sa informácie že český policajti robia problémy so žltými prevoznými značkami (je to čisto individuálne v závislosti na akého policajta natrafíš, ale ak Ti zadrží značky, tak auto ostane trčať v CZ. To že to urobil neoprávnene Ti v danej situácií nepomôže)
Dva (takto som postupoval ja)
ba) kúpiš červené prevozné značky ktoré sú určené pre export a je k nim automaticky zelená karta. Dĺžku platnosti si môžeš určiť sám (myslím že v rozmedzí od 9 do 30 dní). Od toho sa odvíja potom cena poistenia. Cena značiek bola 30 EUR + cena poistenia na 15 dní 75 EUR. Spolu 105 EUR.
bb) s papiermi ktoré Ti dá predajca prevozných značiek + doklady o kúpe auta pôjdeš na úrad ktorý vedie evidenciu vozidiel, kde Ti na základe všetkých predložených dokumentov vystavia nový veľký a malý technický preukaz (vzadu v poznámkach musíš mať uvedené dokedy platí – rovnako ako prevozné značky) ale už na Tvoje meno + Ti ponechajú pôvodný veľký technický preukaz. Cena za tieto úkony bola 45,10 EUR. Úradník Ti určí aké číslo budeš mať na prevozných značkách a ideš opäť k výrobcovi značiek ktorý Ti značky s daným číslom vyrobí. Potom ideš opäť k úradníkovi na evidenciu vozidiel ktorý Ti na značky nalepí nálepku, dá všetky dokumenty ktoré si mu pred tým doniesol, nahodíš značky na auto a ideš domov. Úradník mi vôbec nič na aute nekontroloval, ani ho nevidel.
bc) POZOR z červených prevozných značiek musíš zaplatiť daň! Mne s tým pomohol úradník na evidencii vozidiel. Zavolal na daňový úrad, nadiktoval všetky potrebné údaje a z daňového úradu mu faxom poslali údaje potrebné k zaplateniu dane, ktorú som zaplatil v banke. Až po donesení potvrdenky z banky o zaplatení dane mi boli vydané značky. Cena dane bola 7 EUR + poplatok banke za vklad 7,50 EUR (spolu 14,50 EUR). K červeným prevozným značkám musí mať auto platnú technickú kontrolu.

Ak to zhrniem, žlté prevozné značky sú vhodné pre tých ktorí si vedia zabezpečiť všetky potrebné úkony pre prihlásenie auta na SK do doby platnosti prevozných značiek. Červené značky sú vhodnejšie pre bežných smrteľníkov bez známostí na slovenských úradoch, dávajú dostatočnú časovú rezervu na prihlásenie auta a zabezpečia bezproblémový prejazd CZ.

Na Slovensku som postupoval nasledovne:
Zistil som si na Obvodnom úrade dopravy (+ vyzdvihnutie tlačiva k prihláseniu vozidla) a pracovisku Kontroly originality ktoré dokumenty žiadajú preložiť do slovenčiny. Obaja vyžadovali preložiť len malý technický preukaz. Cena za úradný preklad 18 EUR.
Po preklade som išiel na kontrolu originality. Cena 65 EUR. Protokol z kontroly originality platí len 15 dní.
Potom som vyplnené tlačivo k prihláseniu + preložený malý technický + veľký technický na moje meno + veľký technický pôvodný + doklad o kúpe + protokol z kontroli originality + potvrdenku o zaplatení do rec. fondu (66 EUR) zaniesol spolu so 106 EUR-ovým kolkom na obvodný úrad dopravy, ktorý vystavil Osvedčenie o evidencii vozidla (trvalo to dva dni) + Rozhodnutie o uznaní typového schválenia ES jednotlivo dovezeného vozidla. Auto môžeš prihlásiť aj na inú osobu, ale musíš doložiť kúpno-predajnú zmluvu, alebo darovaciu zmluvu s notárom overenými podpismi.
Následne so všetkými papiermi + dokladom o uzatvorení PZP pôjdeš na políciu so 66 EUR-ovým kolkom pre Evidenčné čísla a zápis mena majiteľa vozidla do Osvedčenia o evidencii. Pokiaľ Ti ešte platí protokol kontroly originality tak nepotrebuješ obhliadku vozidla políciou.
Po pridelení evidenčných čísiel je potrebné ísť ešte na STK a EK. Ja som robil len administratívnu (15 mesačné auto), cena 16 EUR.
Toť všetko.

Auto sme kupovali 1200 km od domu, celkové náklady za dovezenie + prihlásenie vyšli na 820 EUR.

Čo sa týka nemčiny, tak po nemecky viem len slabé základy a pár všeobecných slovíčok + to isté z angličtiny a dohovorili sme sa.

A ešte jedna informácia ktorá sa vo fórach nevyskytuje. Ide o daň z príjmu. Často sa objavuje informácia že na faktúre musí byť uvedená aj daň z príjmu (obdoba DPH). Nie je to celkom pravda. Nemecký predajca pri predaji veci z druhej ruky nemusí na faktúre uviesť výšku dane, ale faktúra musí obsahovať odkaz na §25a UStG (nemecký daňový zákon). Predajca daň zaplatí ale len z rozdielu medzi cenou za ktorú predal a cenou za ktorú kúpil. Ak by výšku dane na faktúre uviedol, kupujúci by si vedel vyrátať koľko na ňom predajca zarobil.
Naposledy upravil/-a Arwy v 19.11.2011 22:29, upravené celkom 2 krát.
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

mimochodom, toto vsetko tu uz bolo rozpisane viackrat..

komplikacie s cervenymi prevozkami su len vtedy, ak nie je okolo miesto, kde je kopec bazarov, ktore maju pri sebe aj predajne miesta s prevozkami..

k ostatnemu sa uz vracat nebudem, bolo to zhrnute aj v prispevku nado mnou...aj ked trosku na kope, ale v podstate spravne..
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

nie som sice Arwy, ale ak to ma skoncenu TUV, tak po vlastnej to nedovezies..nie oficialne..a zlte prevozky su rovnako platne v celej unii, ako cervene, uz to konecne pochopte vsetci...

cize vyplat auto, kup si kdesi u turka prevozky, zaves na auto, a odvez domov,a modli sa, aby Ta nezastavili kdesi po ceste policajti...v rakusku tiez ovladaju nemecky jazyk, cize zistia, ze mas platnost stk v keli..

siel by som potom radsej cez tie cechy.. :4012:
kiklop263
Príspevky: 671
Dátum registrácie: 26.04.2008 19:45
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kiklop263 »

upravený názov témy

Návrat na "Dovoz vozidiel"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 47 neregistrovaných