Seat Arona - disky

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

marcopollo77
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12.02.2008 21:18
Zdieľať na Facebook

Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa marcopollo77 »

Dobrý deň!

Prosím Vás,môžem použiť na Seat Arona disky 5x100 R17 7,5j et42,keď nemám takéto v TP,ani v príručke? Momentálne sú originál disky 5x100 R17 et48
Aké skrutky budem musieť dokúpiť?
Ďakujem!
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona disky

Príspevok od používateľa db69 »

marcopollo77
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12.02.2008 21:18
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa marcopollo77 »

Nemajú sa meniť podľa ET disku?
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa db69 »

marcopollo77 napísal: 05.03.2024 10:59 Nemajú sa meniť podľa ET disku?
ET s tým nemá nič spoločné. Ale niektoré neorigo disky sú "hrubšie" a potrebujú dlhšie skrutky.ale to zistíš ked tam vložíš skrutku kolko Ti trčí oproti originálnemu. ET sa nerieši ani na STK ,teda ked nieje moc brutálne. Ty budeš mať o 6mm vysunuté disky von.to nie je nič čo by riešili.
90% ludí si zadá do gugla čo znamená ET."ET zális je opísané na každom disku. ET (z nemčiny Einpress Tiefe – hĺbka zálisu) udáva, ako bude koleso umiestnené v podbehu alebo vysunuté vonku z auta, po montáži k náboju kolesa. Kladné hodnoty ET (napr. ET30) označujú, že disk bude osadený o 30 mm hlbšie v podbehu auta." tý ostatný sa pýtajú na fóre .
marcopollo77
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12.02.2008 21:18
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa marcopollo77 »

:hero:
tatkotom
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa tatkotom »

ET (Zális) – je vzdialenosť stredu disku od dosadacej plochy disku. Veľkosť ET určuje, či disk bude viac vsadený smerom dovnútra, alebo von. Čím väčšie ET, tým je disk viac vsunutý donútra a opačne. S menším je viac vysunutý.
V praxi disk z väčším ET (než má byť) môže spôsobovať, že budú pneumatiky pri plnom raide chytať o podblatník.
Povolené rozmery pneu sú v techničáku. Pneu a disky mimo rozsah, na ktorý je podvozok konštruovaný (naladený) môžu zhoršiť jazdné vlastnosti a stabilitu najmä v kritických situáciách a mýliť "asistentov". Nie je pravda, že nezaujímajú nikoho. Veľmi poisťvňu, ak sa niečo stane a má možnosť znížiť plnenie ak dačo vyňúra.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
marcopollo77
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12.02.2008 21:18
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa marcopollo77 »

Pneu mám letné 205/55/17 na diskoch originál SEAT 5x100 r17 6.5J ET 48 a k autu mám ešte nové gumy zimné ,tiež 205/55/17.Tak preto som chcel vedieť,či mnou zadané disky 5x100 r17 7.5J ET 42 ,môžem obuť a nahodiť na Aronu.

Vďaka za odpovede!
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa seven549 »

zatial sa nekontroluju u nas disky na stk

ale ono to pride aj na tie disky.

inac zaujimave ako kopec ludi pouziva neoriginalne disky na leto a originaly na zimu.
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa wilz »

Dovolím si trocha upresniť.
Koleso prednej nápravy, ktoré je riadené, sa natáča riadením okolo pomyslenej zvislej osi, ktorá by ideálne mala prechádzať stredom plochy, ktorou sa pneumatika stýka s vozovkou.
T.j. aby bolo potreba najmenšej sily na natočenie kolesa riadením, mala by stredová rovina kolesa byť totožná s tou zvislou osou, vyplývajúcou z geometrie riadenia každého konkrétneho auta.
Pri konštruovaní dielov nápravy vychádza konštruktérovi tá dosadacia plocha, ktorou sa disk opiera o náboj kolesa, v nejakej pozícii voči tej pomyslenej zvislej osi. No a tá vzdialenosť roviny náboja od osi v milimetroch je hodnota ET pre každé konkrétne auto.
Z logiky veci vyplýva, že zároveň je to vzdialenosť stredovej roviny disku od dosadacej plochy disku.
To znamená že ak je ET iné ako predpísané pre to auto, tak pri natáčaní kolesa riadením sa tá dotyková plocha pneumatiky s vozovkou vzdiali o ten rozdiel ET od tej pomyslenej zvislej osi a koleso teda okolo nej opisuje troška oblúk. Pokiaľ je rozdiel ET dosť veľký, tak zatáčanie kolesa po tom oblúku vyžaduje väčšiu silu v riadení, čo kedysi v minulosti zistili mladí chlapci na Favoritoch bez posilňovača riadenia a s namontovanými podložkami pod diskami, hlavne pri točení volantom na mieste.
Ten rozdiel 6 mm ET by nemal z technického hľadiska spôsobiť nič postihnuteľné, ani s tými poisťovňami to nie je také kritické, obvykle by reagovali až pri zistení podstatne väčších rozdielov v rozmeroch diskov a pneumatík.
Čo sa týka kolových skrutiek, originálne Seat majú obvykle polguľovú hlavu, keď použiješ iné disky než koncernové, pravdepodobne budú mať zahlbenie pre kužeľovú hlavu skrutiek, takže vtedy by bolo treba použiť iné vhodné skrutky. S dĺžkou skrutiek by u Seatu nemal byť problém, všeobecne platí, že skrutka má držať v závite minimálne na 6 závitoch.
No a keď píšeš o disku 7,5“ širokom, tak pneumatiky by mali byť aspoň 205 mm široké, ale to 17“ asi budú.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa seven549 »

sroby by mali byt sucastou disku.ak su urcene na seat a maju inu dosadaciu plochu malo by to byt pri diskoch.aspon tak to predavaju ti co maju na to licenciu.a dodavaju aj papier na zapis diskov do TP.

ale takych predajcov diskov ,mimo autorizak je na sk sotva 5.
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa db69 »

seven549 napísal: 05.03.2024 15:02 sroby by mali byt sucastou disku.ak su urcene na seat a maju inu dosadaciu plochu malo by to byt pri diskoch.aspon tak to predavaju ti co maju na to licenciu.a dodavaju aj papier na zapis diskov do TP.

ale takych predajcov diskov ,mimo autorizak je na sk sotva 5.
"dodavaju aj papier na zapis diskov do TP." akožečože? Predajca diskov mi predá disk ktorý nieje zapísaný v TP a fízli mi to zapíšu do TP s ich papierom?
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

db69 napísal: 05.03.2024 16:42
seven549 napísal: 05.03.2024 15:02 sroby by mali byt sucastou disku.ak su urcene na seat a maju inu dosadaciu plochu malo by to byt pri diskoch.aspon tak to predavaju ti co maju na to licenciu.a dodavaju aj papier na zapis diskov do TP.

ale takych predajcov diskov ,mimo autorizak je na sk sotva 5.
"dodavaju aj papier na zapis diskov do TP." akožečože? Predajca diskov mi predá disk ktorý nieje zapísaný v TP a fízli mi to zapíšu do TP s ich papierom?

ANO presne tak ak je urcene na to auto. :41c2: :41c2:
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa db69 »

seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Arona - disky

Príspevok od používateľa seven549 »

db69 napísal: 05.03.2024 16:42
seven549 napísal: 05.03.2024 15:02 sroby by mali byt sucastou disku.ak su urcene na seat a maju inu dosadaciu plochu malo by to byt pri diskoch.aspon tak to predavaju ti co maju na to licenciu.a dodavaju aj papier na zapis diskov do TP.

ale takych predajcov diskov ,mimo autorizak je na sk sotva 5.
"dodavaju aj papier na zapis diskov do TP." akožečože? Predajca diskov mi predá disk ktorý nieje zapísaný v TP a fízli mi to zapíšu do TP s ich papierom?
ano zapisu aj to co neda autorizak ale len mozno piati predajcovia diskov na slovensku maju na to certifikat,ze mozu to robit.

ten zvysok predajcov diskov je vsetko len predajca nevedia vydat papier na zapis do TP

a ak sa tam koleso nezmesti ako u mojho bmw E36 coupe bude v tp aj zapisane pri pouziti R18 9J nutna autorizovana uprava zadnych lemov blatnikov.a tiez rozmer pneu aky tam moze ist.zapisoval som to niekedy v 2011 roku v tedy este za 50 euro a u forda 2012 okolo 80 euro.ford mi nechcel na mojho youngtimera dat vacsie disky ako R14.malo to taky blby rozmer max 195/60R14 a motor 2.0 benzin.a ja som chcel ist az na 205/40 R17.pri pouziti origo ford diskov z tej doby.

auto je z pred roku 1996 v tedy sa este nevydavali coc certifikaty.ford sa snazil ale nevedeli nikde v databazach fordu najst potrebne udaje.tak som siel druhou cestou.

a az taky bordel v tom neni ze koleso ma vacsi priemer ako seriove koleso.pozera sa aj na ET atd.skratka rozpisu co vsetko sa tam da ta.

ale kto chce mat auto na vela km a netlacit peniaze do oprav napravy tak ostane pri tom co ponuka vyrobca auta pouziva len origo disky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: imrich123456 a 65 neregistrovaných