Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa peterson999 »

V poslednej dobe pocuvam ze pani policajti radi zastavuju a pokutuju vozidla ktorym nesvieti napr. zadna ŠPZ (EČ). Davaju bezne pokuty 10-20 eur. Mojou logikou (mozno nespravnou) ak mi vyhorela ziarovka cestou, tak za to snad vodic nemoze a zaroven ziarovky nie su povinnou vybavou a zaroven uzivatel nemusi byt zrucny ani povinny si vozidlo opravovat sam. Skratka ak povie vodic - pred jazdou svietilo, vyhorela "teraz" tak jednoducho si myslim ze policajt nema pravo pokutovat. Moze tak upozornit. Jasne ak nesvietia 3 ziarovky tak to asi nevysvetlim ze vyhoreli teraz. Dalsia vec, vacsina policajnych aut nema zaznamove zariadenie ktore by sluzilo na dokazovanie (kamera fotak) cize aj ked si policajt vypise co chce, ja mu to nepodpisem tak spravne vlastne nema dokaz. Mozno len ludia kyvnu rukou ze pre 10 eur sa hadat nebudem. Zaujimalo by ma ci sa niekto vykrutil a ci vobec poslu pokutu za toto ked nemaju dokaz... Mam pocit ze su buzerovani zhora aby obtazovali a vyberali od motoristov pokuty a asi dodnes maju mesacne limity aby boli odmeny.
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
martincichy
Príspevky: 5455
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa martincichy »

Neznalost zakona neospravedlnuje.
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa achada »

Ja mam zasa pocit, ze Slovak pozna (alebo si to aspon mysli) len svoje prava a na povinnosti kasle. A pravne povedomie je nulove, ale hlavne co mi kto moze.
martincichy
Príspevky: 5455
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa martincichy »

Na skolach neucia citanie s porozumenim. To je obrovska chyba.

Vyhláška č. 464/2009 Z. z.
Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách

Technická nespôsobilosť vozidla
§ 17

q) niektoré svetelné zariadenie dôležité pre bezpečnosť cestnej premávky chýba alebo je nesprávne umiestnené, NESVIETI alebo nespĺňa ustanovené podmienky, takže hrozí bezprostredné nebezpečenstvo

Slovo nesvieti, znamena v Tvojich slovach vyhorena ziarovka.

Ano, nie si povinny mat pri sebe mat ziarovku. Tvorca vyhlasky reflektoval skutocnost, ze na niektorych autach je nutne vykonat zlozitejsi servisny ukon (napriklad demontovat naraznik), ktory nie je mozne vykonat na ceste, takze povinnu vybavu v podobe ziaroviek zrusil. Ak to zistis, mal by si si zavolat odtahovku. Policajt Ti moze zakazat dalsiu jazdu, ak mas technicky nesposobile vozidlo. Policajt si moze zavolat dalsiu hliadku, ktora uz kameru bude mat za ucelom zadokumentovania priestupku. Nuz a v spravnom konani bude pokuta mozno o jeden rad vyssia.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa oco13 »

Na druhej strane - vždy mi každý jeden policajt umožnil vykonať opravu na mieste. Nosím v aute za fúrik vecí čo nie sú povinná výbava, ale môžu sa zísť. A za tretie - aj na drobné servisné úkony beriem ohlad pri výbere svojho vozidla.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa peterson999 »

niektoré svetelné zariadenie dôležité pre bezpečnosť cestnej premávky chýba alebo je nesprávne umiestnené, NESVIETI alebo nespĺňa ustanovené podmienky, takže hrozí bezprostredné nebezpečenstvo

Nemyslim ze ziarovka na SPZ tu zapada... Ked nesvieti SPZ podla mna nehrozi bezprostredne nebezpecenstvo.

Nepisem ze ked nesvietia koncove svetla ani ze ked nesvietia stretavacky. Riesim predovsetkym SPZ. Tam staci silnejsie zavriet kufor a dosvietili :-) Hlavne ak je starsia ziarovka a tresne niekto kufrom pocas toho ako svieti. Tie male sklenene su nejake rozmaznane :-) Davno mal vyrobca davat LED aby sa to nestavalo... To je ale ina tema.
Tema je, ci moze dat za nesvietiacu SPZ pokutu alebo nie. Ostatne osvetlenie neriesme, budu nekonecne dohady. Neviem si celkom dobre predstavit ze ked mi vyhori jedna ziarovka na SPZ ze zavolam do servisu, objednam sa, daju mi termin o 2 tyzdne a koli tejto vade nemozem jazdit a este hmed ako dosvieti idem volat odtahovku aby mi auto odniesla do servisu. Asi by mi odtahovkar zaklepal na celo :-)
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa a566 »

oco13 napísal: 22.01.2022 12:00 Na druhej strane - vždy mi každý jeden policajt umožnil vykonať opravu na mieste. Nosím v aute za fúrik vecí čo nie sú povinná výbava, ale môžu sa zísť. A za tretie - aj na drobné servisné úkony beriem ohlad pri výbere svojho vozidla.
zamysli sa aka je to sprostost.
ziarovky davno nie su povinna vybava. dokazne bremeno je na jeho strane, ze mi to nesvietilo pred jazdou a ze vedome som jazdil s vypalenou... ako mi to dokaze.. ::: slovo proti slovu.
jedine co moze (pobozkat mi rit), ze ma odprevadi so autorizaku, kludne 70km od bydliska. nech mi to tam s naradim vymenia. :40bd:
urcite kvoli tomuto budem nosit golasadu v novom aute, co ak mi zhori ziarovka... :::
martincichy
Príspevky: 5455
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa martincichy »

§ 16 Svetelné zariadenia vozidiel

11) Osvetlenie vozidla musí byť počas prevádzky v cestnej premávke za všetkých prevádzkových podmienok a poveternostných podmienok dobre viditeľné a nemôže byť znečistené.

Nuz a urobit fotku alebo kamerovy zaznam pre zabezpecenie dokazu je pre policajta lahke.
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa autolaik »

ak nesvieti vecer= necitatelne ecv= nema co robit na ceste.... t.j. priestupok,pripadne pokuta.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa oco13 »

For a 566 :
jedine co moze (pobozkat mi rit), ze ma odprevadi so autorizaku, kludne 70km od bydliska. nech mi to tam s naradim vymenia. :40bd:
urcite kvoli tomuto budem nosit golasadu v novom aute, co ak mi zhori ziarovka...
Takže asi takto - nekúpim auto kde treba na výmenu žiarovky rozobrať pol auta. Gola sadu, razový uťahovák a celú bedňu vercajgu nosím preto, že v kovošrote by mohli dostať nový tovar. Prečo by som sa dohadoval s policajtom ak objektívne má moje auto problém. :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
logan668
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 10.05.2014 21:14
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa logan668 »

Policajt kvoli samotnej ziarovke nad SPZ ti pokutu neda. Ale ked je dlhodobo sucho, pred tym sa ta spytal odkial ides a zisti, ze si presiel 500 metrov a ECV mas spinavu a necitatelnu, tak ho tazko presvedcis, ze si si auto pred jazdou kontroloval a vsetko fungovalo. Zial na slovensku sa hladaju vyhovorky, ako sa to neda, a nie sposoby, ako to urobit.
lubos zimovcak
Príspevky: 3437
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Martin Cichy, v jeseni, počas repnej kampane, za 200km jazdy mi nielenže nevidieť ŠPZ, ale ani celé zadné svetlá..
Detto pri snežení, kedy je celý zadok kufra zalepeny tak, že bez šance niečo vidieť..
Voľakedy, kým klasické žiarovky vyrábali aké také teplo, tak svetlá nezalepilo úplne. Resp, vydržali dlhšie, než dnešné studené LED
Naposledy upravil/-a lubos zimovcak v 23.01.2022 11:54, upravené celkom 1 krát.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa oco13 »

Policajt kvoli samotnej ziarovke nad SPZ ti pokutu neda.
Za 35 rokov som nedostal pokutu kvoli žiadnej žiarovke :300f: Aj stretávačku mi viac krát dokonca pomohli vymeniť na ceste. Čo je alebo nie je v súčasnej povinnej výbave ani len netuším :3906: , ale viem, že keď otvorím na mojich autách (r.v.2000 a menej) tú krabicu v rezerve kde je zdvihák tak tam je určite aj krabica so žiarovkami a poistkami.
Luboš na to je v kufri taká cctina volá sa to metlička , handra a rukavice. :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa dreeevo »

Neviem ako u vás ale mňa zastavili policajti len raz, s tým, že mi nesvieti svetlo a pustili ma ďalej, nech si to spravím. V česku ma zastavili tiež s tým, že mi nesvieti svetlo a tiež ma pustili ďalej.
Hneď vedľa nich som si žiarovku vymenil a fičal ďalej. Ale ako bolo povedané, keď zastavia niekoho ako môj kolega na oct. II, že vpredu mu nesvieti na ľavej strane stretávačka + parkovačka, na pravej strane parkovačka takže v noci sa vám zdá, že oproti ide motorka, tak na takom si zgustli a padla aj pokuta. Ďalej si prešli celé auto a nesvietilo ani jedno osvetlenie ečv, ľavá zadná brzda a z obrysoviek (4 žiarovky na každej strane, ktoré vytvárajú to škodovácke typické C na zadných svetlách) mu svietila jedna w5w žiarovka na každej strane.
Proste lajdák a patrične mu to spočítali.
lubos zimovcak
Príspevky: 3437
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Pokuty za nefunkcne osvetlenie vozidla

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Oco, v Maďarsku ma zastavili policajti... Iba upozornenie, v Srbsku,v Bulharsku , " dávaj , dávaj", samozrejme, bez bločku :40bd:
Oco, viem, že chodíš iba okolo komína, na dlhé trasy sa neodvážiš, skús ísť 800-1000 km v kuse....
Už Ťa vidím, ako každých 100 km vyskakujes z auta...

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 57 neregistrovaných