Zlte ziarovky

diskusia ohľadne rôznych druhov autožiaroviek, LED ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Sviro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 27.09.2009 22:59
Zdieľať na Facebook

Zlte ziarovky

Príspevok od používateľa Sviro »

Zdravim, mam zaujem pouzit v stretavackach zlte ziarovky a kedze EKH c.48 hovori, ze smiem len biele svetlo

tak ma zaujima ako specifikuje slovenska legislativa biele svetlo, od akej teploty po aku
po internete som sa docital, ze co sa tyka osvetlenia...napr 3000K zlta sa povazuje za teplu bielu a naopak 6000K modra je studena biela


popripade kam sa s takouto otazkou obratit ?

dikes
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Hergot biele je biele a žlté je žlté.Ty si typický príklad slováka ktorý špekuluje do nemoty ako niečomu absolutne jasnému nerozumieť a obísť to.Všade na svete to je každému jasné,ale slovák pôjde aj na ústavný súd
Špekuluješ nad spektrom,tepelnou hodnotou,predpokladám že máš tiež nutkavý pocit že máš v zadku iný otvor ako zbytok sveta a nutne sa musíš odlíšiť.
Sviro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 27.09.2009 22:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sviro »

Praveze to nieje uplne jasne preto sa pytam, lebo podla tvojej uvahy by som nesmel mat ani seriove osvetlenie, ktore je tiez zlte a EKH diktuje biele. Ide mi o to, ze rad by som pouzil zlte all season ziarovky vzhladom k mokremu pocasiu a tie by mali byt este zltejsie a preto ma zaujima ta hranica, ci mozem byt za ne pravoplatne kefovany, alebo nie. A v neposlednej rade sa mi to paci.



ps: rit mam hadam v poriadku a odlisovat sa nemam potrebu, kludne nech si ich daju vsetci...



edit: nakoniec som sa v EKH docital to co som hladal a to suradnice vramci diagramu a ohadovo po dosadeni tych suradnic, je teda za biele svetlo povazovane aj zltejsie svetlo, avsak nie fest zlte...takto to je na dlhe lakte dohadovat sa ci su dane ziarovky vramci toho, ci nie...
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pocuvaj a je v diagrame definovane co je zltejsie svetlo a co je zlte ? A kde sa pise co je fest zlte ?

Lebo ked nie, nasli sme skulinku chapes ! Ideme do toho !!
Sviro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 27.09.2009 22:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sviro »

len som neodborne subjektivne nazval farbu svetla, ktoru som videl podla suradnic

prikladam obrazok TU
mozno som zle pochopil tomu suradnicovemu systemu, ale ako hruby odhad staci, ze trocha tej zltej by tam malo byt
lukas.bubo
Padrino
Príspevky: 5326
Dátum registrácie: 29.07.2011 11:34
Bydlisko: Wild Wild West
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lukas.bubo »

ale ako hruby odhad staci, ze trocha tej zltej by tam malo byt
celkom vedecke zdovodnenie :-)

pospajaj si to s tymto:

Obrázok

a zistis, aky rozsah teplot svetla spada do toho vyznaceneho utvaru... Tc v Kelvinoch vyjadruje teplotu chromatickosti. Ako si spravne napisal, 2700K je "tepla biela" a 6000K je "studena bielaL", takmer domodra...

mas nejake udaje o tej zltej ziarovke? sem s nimi...
Naposledy upravil/-a lukas.bubo v 30.01.2013 10:20, upravené celkom 1 krát.
Sviro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 27.09.2009 22:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sviro »

na hrubo vybranu oblast definovanu ako biele svetlo, podla dostupnych suradnic


edit: este lepsi obrazok, pokusim sa to nahodit tam
edit2: ak su hranice zltej-cevenkasto purpurovaj (x,y)=(0,500;0,382), tak to zacina niekde cca od 2500K


a udaje o ziarovke ? nemam presneho kandidata, ale ku vsetkym bolo pisana teplota 3000K, no jedny boli viac zlte ako druhe, aspon podla fotiek, ktore ale tiez mozu dost skreslovat...
lukas.bubo
Padrino
Príspevky: 5326
Dátum registrácie: 29.07.2011 11:34
Bydlisko: Wild Wild West
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lukas.bubo »

takto od oka sa mi zda, ze mozes pouzit ziarovky s teplotou cca 2400 - 2500 kelvinov. Klasicke ziarovky od Osramu maju 3200K...
lukas.bubo
Padrino
Príspevky: 5326
Dátum registrácie: 29.07.2011 11:34
Bydlisko: Wild Wild West
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lukas.bubo »

Sviro napísal:a udaje o ziarovke ? nemam presneho kandidata, ale ku vsetkym bolo pisana teplota 3000K, no jedny boli viac zlte ako druhe, aspon podla fotiek, ktore ale tiez mozu dost skreslovat...
na fotky sa vyser, dolezity udaj pre farbu svetla je teplota chromatickosti a pre "silu svetla" je to svetelny tok v lumenoch (osramy maju 1500 lm)
fifty12
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 28.05.2010 18:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fifty12 »

Tak teda tým žltým svetlom som sa aj ja zaoberal, už asi dva roky bude tomu čo som to chcel dať na auto. Vo výhlaške píše biele stretávacie a hmlovky môžu byť žlté.
Ja som chcel H4 citrónove :d :D a prídavne dialkove v spoileri na spodnej časti žltou fóliou prelepiť. vykašlal som sa na to kvôoli "nelegálnosti" svietim dalej kalsicky ale chcel by som vyskúšať vzimnoom období to žlte svetlo a na jar. http://www.bazos.sk/img/1/893/20683893.jpg
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Ja som si to (už je to dávno ...asi 8 rokov) dal do auta, viditeľnosť nebola o nič lepšia ako s klasikou, akurát že na STK s tým bol problém....Takže načo špekulovať.
VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

...Jazdím už pár desaťročí,boli aj žlté svetlá aj hmlovky a tiež si myslím,že sú slabšie-teda viditeľnosť či už na mokrej,suchej aj zasneženej ceste...
...Myslím že ako poslední od nich upustili francúzi...
fester777
Príspevky: 1799
Dátum registrácie: 19.06.2009 20:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fester777 »

kupim ziarovku zalozim do paraboly a jazdim . Co to mate v aute laboratoria preboha . Zaoberaj sa tym aby ti svietili vsetky svetla a nie ci mas studensie , chromovejsie a co ja vim jake svetla :d :D
VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

...Neviem síce či je to pravda,ale za neosvetlenú ŠPZ je vraj pokuta 150 až 300 eur a odobratie TP...
...Koľkým z vás svietia obe žiarovky ???
...Mne nesvietila ani jedna,obidve som vymenil a nič-prelomený káblik v gumovej prechodke 5-tych dverí...
...Takže radšej sa zaoberám predpísaným osvetlením vozidla,ako skúmaním aké iné žiarovky môžem použiť...
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Skôr ako umiestnenie svetla tvojej konkrétnej žiarovky v nejakom grafe (ktoré aj tak nemáš ako zistiť!) by ťa mala zaujímať homologácia na jej krabičke...

Návrat na "Autožiarovky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní