zákon o VIN čísle

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Neop
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 24.07.2008 09:43
Zdieľať na Facebook

zákon o VIN čísle

Príspevok od používateľa Neop »

Dobrý deň prajem,

chcel by som sa opýtať, či niekto z prítomných nepozná zákon, resp. metodický pokyn k VIN číslu?
Jedná sa mi o to, že som nikde nenašiel, že VIN číslo musí byť VYRAZENÉ.
Všade sa uvádza, že VIN musí byť umiestnené na karosérii.
VIN musí byť vyrazené v prípade náhradného identifikačného čísla VIN.
Totiž, chcem si kúpiť zo zahraničia (CH) staršie auto a všade čítam, že je problém na KO, keď vozidlo nemá vyrazené VIN (výrobca ho v tom roku nerazil, je len štítok s VIN a za sklom)...
Ktorý zákon je tým porušený?

Ďakujem za relevantné odpovede.
marko2
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 28.11.2014 22:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marko2 »

este som nevidel auto ktore nema narazene vin.napr 6 golf alebo aj 7 nema len jedno.aj lada niva ma 2X.pri motore a v kufre. :d :D každe auto ma narazene vin.otazka je ci ma každe auto štitok.ale to sa tyka starych audin a golfov.dnes maju viacero vin a stitok musi byt.....nechcem byt moc zvedavy ale ake auto o je?ak to neni tajne...
patko1
Príspevky: 5737
Dátum registrácie: 03.12.2007 11:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa patko1 »

to ze ty nieco nevidel neznamena ze to neexistuje. Vela napriklad merickych aut vyrazene VIN veru nema. Napriklad take mustangy atd
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Koľko je veriacich v tomto štáte ? A o takejto banalite sú pochybnosti
Neop
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 24.07.2008 09:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Neop »

marko2, nie je to tajné, jedná sa o Chevrolet Malibu z roku 79...
Presne ako spomínal patko1, americké autá (aj keď toto bolo ako nové kupéné v CH a už z výroby má EU normu - svetlá...) nemajú vyrazené VIN, preto ma zaujíma, na základe čoho KO rozhodne o nespôsobilosti...
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

podľa toho čo sa píše VIN nemusí byť vyrazené ale má byť v takom stave ako to výrobca vyrobil a regulátor auto schválil... takže by som zdvihol telefon na nejakej KO kde napr. USA autá robia pre nejakých dovozcov alebo skúsil nejaký US klub u nás a prezistil.
Neop
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 24.07.2008 09:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Neop »

hjundai, no veď práve, ani ja som nikde nenašiel že musí byť vyrazené, ale na KO som volal a pán bol síce ochotný, ale jeho vyjdrenie bolo, že musí byť číslo vyrazené...
A taktiež som čítal forúm, kde slečnu s Mustangom už prihlasím na SK EČV poslali preč z DI kvôli tomu, že jej chýba vyrazené VIN číslo a začal sa jej príbeh s KO...
ALE, nikto mi nikde zatiaľ nepovedal, podľa akej vyhlášky, nariadenia, zákona, pokynu musí byť to číslo vyrazené...
Zákon 725/2004 hovorí, že vozidlo musí byť opatrené výrobným číslom a výrobným štítkom, žiadna zmienka o razení...
TomRoss
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa TomRoss »

Na KO nie je problem pokial si vyberies tu spravnu. Na niektorych trvaju, ze musi byt vin vyrazeny a na niektorych zase vedia, ze americke auta ho maju len za oknom. Ak si z ba viem ti poradit jednu KO... A inak vacsinou na chevroletoch vin vyrazeny aj je ale musis dat dole ventilator kurenia...
Neop
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 24.07.2008 09:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Neop »

Ďakujem TomRoss, vybrať si viem aj ja tú správnu a tiež som z BA...
Mňa viac-menej zaujíma z čoho usudzujú, že vozidlo je kvôli tomu nespôsobilé na prevádzku...
Ten ventilátor kúrenia si pozriem, to ma zaujíma, ďakujem za info...
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

Ak na jednej ko to prejde a na druhej nie tak asi to budu usudzovat podla debility pracovnikov
laura
Príspevky: 1400
Dátum registrácie: 03.03.2005 11:52
Bydlisko: Levice
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laura »

pozri znenie zákona č. 725/2004 Z. z.
konkretne:
Vozidlu sa pridelí náhradné identifikačné číslo vozidla VIN
len v prípadoch stanovených v § 20a ods. 1 zákona.

Vozidlu sa nepridelí náhradné identifikačné číslo vozidla VIN, ak nastal, čo i len jeden z prípadov uvedených v
§ 20a ods. 4 zákona.

tu si stiahni rekodifikovane znenie:

http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=43981
Neop
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 24.07.2008 09:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Neop »

Ten zákon som si samozrejme už čítal, ale § 20 sa týka náhradného VIN čísla, a ja nechcem, ani nepotrebujem náhradné VIN číslo.
Nedošlo k odstráneniu časti vozidla s VIN, VIn je čitateľné, vozidlo neprešlo prestavbou, ani nemá viac identifikačných čísiel VIN, má VIN číslo, nie je vyradené na recykláciu, VIN je pridelené výrobcom a pôvodné VIN číslo nie je neoprávnene pozmenené (nie je pozmenené vôbec)...
laura
Príspevky: 1400
Dátum registrácie: 03.03.2005 11:52
Bydlisko: Levice
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laura »

ale nie je vyrazene na pevnej casti karoserie ...
resp. nemusi byt vyrazene, moze byt vyhotovene rytim, tepane, vypalene laserom, vyhotovene vypukle ...
Neop
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 24.07.2008 09:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Neop »

Laura, prepáč, ale ja tam nikde nevidím, že VIN musí byť vyrazené...
Je tam zmienka, že náhradné VIN sa pridelí ak:
a) pri výmene karosérie vozidla rovnakého typu v rámci jedného typového radu dôjde k odstráneniu
tej časti karosérie, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,
b) pri oprave vozidla bola vymenená tá časť vozidla, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo
vozidla VIN,
c) identifikačné číslo vozidla VIN je nečitateľné, neúplné alebo ho nemožno určiť.

Ja viem, že náhradné VIN číslo (náhradné, nie pôvodné) musí byť vyrazené, vypálené, atď, ale to sa vzťahuje na náhradné VIN...
laura
Príspevky: 1400
Dátum registrácie: 03.03.2005 11:52
Bydlisko: Levice
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laura »

tak ti to napisem takto, ... VIN nie je (nie je identifikovane) na pevnej casti karoserie ...

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných