vysvetlenie nového zákona

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

vysvetlenie nového zákona

Príspevok od používateľa oco13 »

V pondelňajšom novom čase bola príloha pre motoristov ,sú v nej aj nové pokuty jednej z nich nerozumiem "Porušenie zákazu používať motorové vozidlo na iných miestach ako sú cesty , to neplatí ak sa motorové vozidlo použije v súlade s osobitnými predpismi - 150 eur"
Platí snáď nejaký zákon ,že sa vozidlo smie používať len na cestách??Vie niekto citovať paragraf?? Ja vozidlo používam aj mimo ciest-polia ,lúky, ,les.Ak si zvážam úrodu alebo palivové drevo prechádzam aj cez pozemky iných majitelov,či už známych alebo neznámych.Nakoniec aj môj dvor je mimo cesty.
abula71
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 08.04.2011 10:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa abula71 »

Pravdepodobne myslíš toto:

Ide o Zákon o poľovníctve.

Ochrana a zlepšovanie životných podmienok zveri
§ 24 Ochrana poľovníctva
(3) Zakazuje sa v poľovnom revíri

l) jazda na motocykli, motorovej trojkolke, štvorkolke, motorovom vozidle alebo motorovom člne, snežnom skútri a vodnom skútri v poľovnom revíri, okrem cestnej premávky ); zákaz neplatí pre vlastníkov pozemkov pri ich bežnom obhospodarovaní, pre užívateľa poľovného revíru pri užívaní poľovného revíru a orgány štátnej správy pri výkone dozoru alebo kontroly.
(3) Vodič smie motorové vozidlo použiť len na cestách; to neplatí, ak sa motorové vozidlo v súlade s osobitnými predpismi ) použije

v súvislosti s organizovaným športovým, spoločenským alebo iným verejným podujatím,
na pôdohospodárske, lesné, údržbárske, stavebné alebo priemyselné práce,
v súvislosti s výkonom poľovníckeho práva a rybárskeho práva alebo ich kontrolou,
na záchranné práce,
na práce vo verejnom záujme,
na plnenie úloh spojených s ochranou životného prostredia, železničnej dopravy, verejného poriadku, bezpečnosťou štátu a obranou štátu,
na prepravu do obytného alebo rekreačného zariadenia,
v súvislosti s kontrolnou, inšpekčnou alebo prieskumnou činnosťou alebo
v priestore, ktorý nie je verejne prístupný, so súhlasom jeho vlastníka alebo inej oprávnenej osoby.

Ustanovenie o zákaze používania motorových vozidiel mimo cesty (okrem zákonných výnimiek) je teda zákaz všeobecný a nerozlišuje, či je konkrétne územie v určitom stupni ochrany podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Národná rada Slovenskej republiky vo svojej dôvodovej správe k prijatému zákonu zdôvodnila uzákonenie takéhoto postupu nasledovne :

„Zakazuje sa používať motorové vozidlo na iných miestach než na tých, ktoré sú určené na cestnú premávku s tým, že taxatívne sa vymedzujú výnimky, pre ktoré to neplatí. Týmto opatrením sa sleduje najmä ochrana životného prostredia, kľudu a verejného poriadku v oddychových zónach, ako sú parky, lesy, lúky, vinohrady, poľnohospodárske pozemky a pod.“

Takéto porušenie povinností vodiča podľa zákona o cestnej premávke je teda priestupkom proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa § 22 zákona o priestupkoch. Ich objasňovanie a prejednávanie patrí do pôsobnosti Policajného zboru. Len pre zaujímavosť, v blokovom konaní sa za toto porušenie ukladá pokuta 150 €, v správnom konaní 300 €.

Čo dodať záverom. Akékoľvek jazdenie motorovými vozidlami mimo ciest bez právneho dôvodu je v súčasnosti nezákonné. Ak použijete vozidlo mimo cestu a nie ste na území, ktoré patrí do lesného pôdneho fondu alebo tam nie je vyhlásený stupeň ochrany 2 a vyšší, dopúšťate sa dopravného priestupku a môže vám byť uložená pokuta.

V prípade, že s vozidlom jazdíte po pozemku v druhom a vyššom stupni ochrany alebo po pozemku, ktorý patrí do lesného pôdneho fondu, formálne sa dopúšťate trestného činu a v tom najhoršom prípade sa vám môže stať, že si posedíte jeden rok v niektorom našom nápravnom zariadení. Hlavný problém nastáva najmä z toho dôvodu, že policajti sa s touto problematikou do uvedenej novelizácie Trestného zákona v podstate nezaoberali.

Tým, že takéto konanie bolo povýšené na trestný čin, automaticky sa tieto skutky dostali pod pôsobnosť zákona o Policajnom zbore a tak namiesto zopár v podstate neefektívnych dobrovoľných strážcov prírody a členov lesnej stráže polícia bude určite vykonávať v nastávajúcej sezóne policajnobezpečnostné akcie zamerané na túto problematiku tak, ako je to ukladá zákon.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Ok a ako zistím či sa môj pozemok(lesný) patrí do lesného pôdneho fondu???Dokonca je možné ,že je aj v pásme ochrany pretože sa tam nachádzajú vodné zdroje.Pozemky nie sú vymerané , len som členom urbariátu - mení to niečo??ak sa viacerí vlastníci dohodneme že vpustíme do lesa ,ktorý je v našom vlastníctve motocykle a štvorkolky ? Môže nám v tom štátna inštitúcia brániť?Paintball na štvorkolkách by mohol byť dobrý aj ako podnikatelský zámer.
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

nie nemoze..dokonca napriek tomuto vykladu zakona nedokaze statny organ, v tomto pripade policia, urcit, ci mas, alebo nemas pravo vstupu..oni totiz nemaju ako overit, ci mas podiel na pozemkoch, a teda si clenom urbariatu, alebo nie..ak úpovies ze si, musia preukazat, ze nie si..a to sa da jedine vypisom z katastra, alebo urbarneho zdruzenia...
preukazovanie takehoto vlastnictva je velmi zlozite...navyse, staci, aby som povedal, ze moj stary otec je urbarnik a spravujem jeho majetok..nech skusi preukazat opak..dokonca ja ako zastupca urbariatu mozem policajtom povedat, aby opustili pozemok, ktory je vo vlastnictve sukromnej osoby/osob..na ten totiz zo zakona mozu vstupit len v pripade ze sa stane trestny cin, alebo na zavolanie vlastnika..

je to proste cele postavene na hlavu
abula71
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 08.04.2011 10:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa abula71 »

Povedať síce možeš,že spravuješ urbariat,pozemok aťt ale to musiš aj nejako podložiť.Ja konkrétne nosím pri sebe polovnícky lístok takže ja som mimo.Ale ked nebudeš vedieť HODNOVERNE preukázať svoje tvrdenie myslím si že neuspeješ.Max ak na priestupkovom konaní ked prinesieš potrebné doklady.
Neviem inak aký máš dovod vozenia sa po polných cestách,ale ja osobne keby som nebol polovník tak nevidím dovod špiniť si auto po poli,či hore.
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

mne to skor prislo v spojeni so stvorkolkami...

a zo zakona som povinny nosit pri sebe doklady o opravneni vedenia na MV, doklady od MV, a osobne doklady...

doklad o vlastnictve daneho pozemku, ci spoluvlastnictvo urbariatu nikde zakon nepojednava..

ale je pravdou, ze zalezi na tom, na akeho "dilina" natrafis..kazdopadne ak by som mal pocit, ze mam pravdu a vedel by som to dodatocne zdokladovat, tak by som ziadal o riesenie v spravnom konani...
abula71
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 08.04.2011 10:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa abula71 »

tak ako hovoríš.A tak isto možeš byť predvolany na vysvetlenie priestupStalo sa my to ale v inom porušení zakona.

Prišli policajti,boli sme doma ale ani nezazvonili iba do schranky dali predvolanie na podanie vysvetlenia priestupku.Išlo o parkovanie LKW v ulici kde to podla zakona bolo zakazané.Tak som išiel na oddelenie aj s firemnými dokladmi kde som im zdokladoval,že firma ma sidlo na adrese mojho trvalého pobytu a parkujem LKW na svojom sukromnom pozemku.Po 30 minut rozhovore my popriali pekný den a bolo vyriešené.Keby som im to nezdokladoval tak by čakal TREST
laguna72
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 20.05.2009 22:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laguna72 »

pre tatka:
pozri si na stránke katasterporatal buď podla LV k tej lesnej parcele alebo podľa seba ako vlastníka list vlastníctva a tam budeš mať napísané či je to les alebo orná pôda
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Myslel som priamo ten paintball na štvorkolkách a motocykloch,prípadne nejakú crosovú trať pre deti.V inom príspevku na tomto fore spomínam podnet ktorý ma donútil o toto sa zaujímať
citácia : l) jazda na motocykli, motorovej trojkolke, štvorkolke, motorovom vozidle alebo motorovom člne, snežnom skútri a vodnom skútri v poľovnom revíri, okrem cestnej premávky ); zákaz neplatí pre vlastníkov pozemkov pri ich bežnom obhospodarovaní, pre užívateľa poľovného revíru pri užívaní poľovného revíru a orgány štátnej správy pri výkone dozoru alebo kontroly.
Kto rozhodne čo je to bežné obhospodarovanie a čo už nie??? a orgán štátnej správy na môj dvor nesmie bez súdneho povolenia ,ale na pole a do lesa áno???Svoje polia obrábam strojom ktorý je dosť ťažko aj nazvať motorovým vozidlom ale ide a niekedy aj brzdí .Ked pôjdem orať to mám mať pri sebe výpis z katastra?? a súhlas majitelov rolí cez ktoré prechádzam??Takisto do lesa chodí na drevo široké príbuzenstvo a kamaráti.Ak sa policajti postavia na kraj lesa tak si na podávanie vysvetlenia môžem spraviť na policii prechodné bydlisko
Navyše som zistil ,že u nás v dedine hneď dve účelové komunikácie(normalna asfaltka) vedú cez môj pozemok a nikdy neboli vysporiadané.Môžem odtial policajnú hliadku vykázať ??? Nechcem dávať žiadnu rampu cez cestu, ale ked niekto obťažuje mňa a moju rodinu ,tak hádam mám právo ho vykázať. :40bd: :40bd: :40bd:
robert7305
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 11.11.2009 16:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa robert7305 »

Ked sme už pri zákonoch...Neviete poslat nejaký link,alebo aspon napísat,či má právo mestský policajt zastavovat autá a robit kontrolu? Už nejaký čas hladám aké majú práva a nič som nenašiel. Dík.
kiklop263
Príspevky: 671
Dátum registrácie: 26.04.2008 19:45
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kiklop263 »

robert7305 napísal: ... má právo mestský policajt .
v zákone č. 564/1991Zb o obecnej polícii v znení neskorších predpisov
orion101
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 16.06.2009 08:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa orion101 »

abula71 napísal:Povedať síce možeš,že spravuješ urbariat,pozemok aťt ale to musiš aj nejako podložiť.Ja konkrétne nosím pri sebe polovnícky lístok takže ja som mimo.Ale ked nebudeš vedieť HODNOVERNE preukázať svoje tvrdenie myslím si že neuspeješ.Max ak na priestupkovom konaní ked prinesieš potrebné doklady.
Neviem inak aký máš dovod vozenia sa po polných cestách,ale ja osobne keby som nebol polovník tak nevidím dovod špiniť si auto po poli,či hore.
aha...hm...a ty aký maš dovod striehnuť s puškou na zviera a potom vypaliť po ňom?...snad hlad?...ved regale v obchodoch praskaju pod hromadou tovaru....tam si kup čo chceš a najedz sa!

jaj, či ty maš poľovnictvo ako hobby, alebo v rodine tradicia možno a my to na diskusii to musime pochopiť a rešpektovať....

ok...každy mame pravo na vlastne zaujmy

tak aj ty pochop , že niekto ma hobby autá a konkretne offroad...

ani ty, ani ja ,ani my tu všetci sme nič na tuto planetu nedoniesli a ani si nezobereme so sebou, ale chapem , že maš nervy ak po hore-lese jak blázni behaju na cross-kách a štvorkolách...lenže ak tadial prejde terenne auto kludne bez vybočenia a len po niekolko desiatok rokov starej traktorovej ceste, tak sa neboj...ten les nevyschne...

..lebo v tatrach kde je prvý stupen ochrany, tak tam sa vyzbierali tony a tony odpadkov a nebolo to po autach...ale vieš po kom...turisti bez aut..

ja som tiež bol a stale dobrovolne pozbieram bordel ktorý tam niekto zanechal a neraz som aj s privesným vozikom to išiel zobrať lebo mi zle bolo , ked človek ide do lesa a tam najde hnoj plastový....

takže celý zákon je postavneý na hlavu...,,Vdaka,, šašom na moto a štvorkolkach a iných pozvaraných tragačoch bez TP

...no nechem všetkých do jedneho vreca davať...su výnimky čo sa vedia chovať, ale tých je menej...

takže na zaver...predajme offroady a moto a podme si posadať na brany a piť lacne víno poberať socialne davky a dajaký fet

asi toto bude lepšie!
abula71
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 08.04.2011 10:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa abula71 »

K tvojim namietkam:
1,ano mám poľovníctvo ako Hobby.
Ano každy má svoje hobby ale každé sa vykonáva na uričých uzemiach./tenis na kurtoch,hokej a futbal na štadionoch/.Každy z nás ked chce nejaké hobby musí preto aj niečo spravit a hlavne platiť.
Vždy si musíme zaplatiť nájom za pozemky na ktorých chceme vykonávať výkon práva polovníctva t.j nie len strielat ako si mnoho ludí myslí.
Celý rok sa starať a revír a zver ked chceš dosiahnuť nejaké vysledky.
Ano máš pravdu možno v tom,že podla 90% motorkárov a pod sa posudzuje aj zvyšok.Ale to je aj s našími tmavšími spoluobčanmi :3035: Ešte som nevidel ani jedného motorkára či off roadistu že by povedal že bordel a hluk robí on.
A ked tak chceš jazdiť v klude off road tak treba ako aj iný občania ktorí maju nejaké hobby si zaplatiť.Prenajmite si pozemok,vybavte formality na prevádzku off road drahy a nech sa páči.
Socializmus skončil,že všetko bolo každého a nikoho.
Chceš poznávať prírodu?nech sa páči sprav to ako ja.Auto na kraji lesa,pola,haja a idem sa prejsť.
Prajem pekný den :4012:
orion101
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 16.06.2009 08:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa orion101 »

ty ako poľovník si mimo toho, ako si už spomenul...lebo maš poľlvnícky preukaz..

aj rybar ma rybarsky preukaz, brigady vo svojom revíry, ale to ho v žiadnom prípade neopravňuje jazdiť na ťahšie dosupne rybarske miesta autom...

teba však poľovnicky preukaz ano...hmmmm...pekné no

už poznám prípad, ked dieťa (syn) poľovníka je nadšený offroad-ista...a veru veľa zadrheľov to ma vo vysvetľovani... v takomto pripade

ale napokon ja nemam v umysle sa tu hadať...len je to diskusia a verím , že si dal svoj prispevok v tej mienke, že budu aj ine prispevky a reakcie..dakujem za pochopenie
rudolfo63
Príspevky: 9954
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..ja mam preukaz vojnoveho veterana...Tyka sa to aj mna...?
Napísať odpoveď

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných