Výmena oleja na zohriatom motore

diskusia o aditívach, aký olej pre moje vozidlo ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

t1t2t3t4
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 06.08.2018 18:59
Zdieľať na Facebook

Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa t1t2t3t4 »

Zdravím - mám na skúsených jednu otázku ktorá ma pri výemen oleja trápi.
Každý totiž vie že do motora zahriateho na prevádzkovú teplotu nemože naliať studenú chladiacu zmas (ak chýba) - mohlo by totiž dojsť k pokrúteniu bloku/halvy prudkým ochladením.

Pred výmenou oleja motor vždy zohrejem na prevádzkovú teplotu nech je olej redší a viac ho vytečie - no do zohriateho motora následne nalejem studený olej - je to správny postup ? Lebo tento studený olej (náplň takmer 8l - 1l nalejem priamo do dutiny kde je vložka filtra nech nejde po štarte 1-2s bez oleja) začne v motore ihneď po naštartovaní chladiť všetko kam sa dostane.

Je to teda správny postup ? Olej inak mením po 7 000 - 10 000km - jedná sa o benzínový motor M62TUB44.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Je to len na pochválenie,obavy sú zbytočné.
db69
Príspevky: 918
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa db69 »

ja tiež vypúšťam olej ked ho zohrejem. Ale logika hovorí ho môžeš v pohode vypustiť aj studeny, nakoľko je všetok stečený vo vani kam stiekol ešte ako teplý. Možno ti tam ostane nejaké zanedbateľne množtvo oleja (počítam menej ako deci).Ale to Ti ostane aj ked vypúšťaš teplý olej ktorý nestihol ešte stiecť do vane.V nákladnom aute menim olej 3x do roka 16litrov. V 2 osobákoch raz ročne
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Ja to odsavam. Na vacsine motorizacii to ide bez problemov.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa laco1871 »

Odsavanim nevytiahneš cely objem...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa mhlavaty »

O tom či odsávať alebo nie rozhoduje rovina dna ol.vane a miesto výpustnej skrutky a potom bod kde sa dna dotkne odsávanie.
Niekde je z tým už počítané a teda ho je rozumné uprednostniť,niekde je tento spôsob vyslovene nevhodný pretože neodsaje práve ten sediment zhromaždený dole.
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Nič sa nestane.
Aby si poškodil motor doliatím studenej vody, to by musela chýbať polovica náplne a motor by musel byť rozpálený jak šľak :-) Ak má normálnu pracovnú teplotu a chýba liter, nič nehrozí.
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

laco1871 napísal: 16.10.2022 20:24 Odsavanim nevytiahneš cely objem...
Vyriahnes. S prstom v nose. Na vacsine motoroch. Dokonca u PSA je to jedina moznost vymenit vsetok olej.
t1t2t3t4
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 06.08.2018 18:59
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa t1t2t3t4 »

@vykopanafosilia - ak ti vyrazí vodnú hadicu tak určite vytečie vačšina náplne + motor sa prehreje (ak sa na to nepríde hneď) - myslel som napr. takúto situáciu. Doliatim 1l sa nedá nič pokaziť - chladiaca zmas aj tak skončí v expanznej nádobe a do okruhu sa bude dostávať postupne a nie naraz. Čerstvý olej ale začne kolovať v mozore hneď.

Za 60 000 km čo mám auto som dolial dokopy možno tak 1 - 1.5l zmasi - takže s týmto problém naštastie nemám.

Čo sa týka odsávačky - auto je z roku 2000 (výroba 1995-2001) - neviem či konštruktéri v tej dobe už mysleli na použitie odsávačiek. Trubička mierky ale vedie takmer na dno malej spodnej olejovej vane - takže teoreticky by to možné bolo. Keď budem mať dole vaňu pozriem sa na to, to by mi docela uľahčilo prácu.

Myslíte že na spodku olejovej vane ostáva sediment ? Myslel som že pri takto krátkych výmenách oleja sa všetko rozpustí v oleji a pevné časti nasaje čerpadlo - zachytia sa v olejovom filtri ?
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa seven549 »

vzdy na spodku vane ostane --- husty maglajz--- vo vyske asi tak 2mm.ale saci kos je vacsinou tak 5mm cize nepotiahne a aj ked tak si myslim ze rozohriaty motor to vie spracovat.a inac motory kde sa nepresvihuju intervaly maglajz maju mozno tak 0.5mm.

mal si hned napisat rocnik auta aby sa tu netocilo o odsavani.take auto z tej doby nemaju nic cim by si to mohol odsat tak ako ked to vytecie srobom.jeidne ze tma bude niekto laborovat nejakym pripravkov cez mierku oleja pol dna.

a vzdy sa vypusta teply olej pretoze je redsi.kym sa vypusti a da novy olejovy filter okolo toho vzduchovy tak novy chladnejsi tomu neuskodi.

ja ak menim olej-dava vzdy ten isty- a nemam cas tak skratka vypusta sa olej pocas toho da sa novy vzduchovy nakruti sa novy olejovy cisticom ostriekam kdejake blbosti co su bezne spinave a ide novy olej.ak to robim do 30 min nikdy nestihne vytiect vsetko.napln mam 6 litrov vytecie 5.5 ak to necham hodinu vytekat tak dolievam vzdy 6 litrov presne litrov.
t1t2t3t4
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 06.08.2018 18:59
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa t1t2t3t4 »

Jedná sa o BMW E38 740i 2000 - motor 4.4 V8 M62TUB44 210kW. Ale mám ešte jedno auto - E39 530D M57D30 142kW.

Ak by sa olej ťahal samotnou mierkou tak ho tam dosť ostane - musela by sa spustiť dole asi hadička, ako je to na druhom aute netuším.

Motory M62 majú pracovnú teplotu 105°C - takže len tak nevychladne :d :D Ešte po hodinách od vypnutia sa na ňom dá poáliť.
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Odstava sa vzdy ze cez mierku strcis hadicku, ktora dociahne az na spodok vane…
truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa truck123 »

Cez mierku, tenulinkou hadickou, fakt, rada nad zlato ,,velmi rozumne,,...
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa seven549 »

ten motor ma malu olejovu vanu preto tak malo litrov oleja.tam by to snad tou hadickou slo.ale zase ked to ma srob tak srobom auto svoj vek.

ale inac do boxu filtra musis liat olej?ja mam doma e36 320i 110kw coupe 1996.idem tam presne 7.5 litra oleja v tedy ma ryska 2mm pod max.kniha pise 6.5 litra a je to tak ze skoro na minime.

ked v tom menim olej na spodku toho boxu olej ostava snad pol litra.raz som to vytahoval velkou striiikackou ale bolo mi povedane ze to je tak naschval aby nesiel motor nasucho po kazdom starte.ak sa to odsaje v tedy treba liat 8 litrov presne.ale uz to nerobim.

dalsi starec ford z roku 1992 tam musim davat olejovy filter ma taky ako napr zigulak ale so spatnou klapkou aby po starte nesli vacky + retazovay rozvod nasucho.
t1t2t3t4
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 06.08.2018 18:59
Zdieľať na Facebook

Re: Výmena oleja na zohriatom motore

Príspevok od používateľa t1t2t3t4 »

Ja mám "box" olejového filtra od výroby mimo motora - je pripojený 3 hadičkami -
1. prívod z čerpadla
2. odvod prefiltrovaného oleja a
3. je "prepad" - pod vložkou filtra je ventil ktorý sa otvori keď sa filter podvihne - a všetok olej z boxu vytečie do vane.

Ak je filter na mieste - vložka ostane vždy plne zaliata, keď mením olej nalejem tam 1l flašku a rýchlo uzavriem. Pri ďalších štartoch preto motor maže hneď.

Ja osobne by som ten zvyšok oleja vytiahol von - aby zbytočne nekontaminoval novú náplň - vždy tam pri výmene možeš naliať čerstvý.

Hej V8 má náplň približne ako radové 6-valce, predstalen 6-valce sú dlhšie, V8 je veľkostne ako taký široký 4-valec :d :D

Návrat na "Oleje, mazivá, palivá, aditíva"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 58 neregistrovaných