Vykon auta voci jeho hmotnosti

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

pavelo
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 11.01.2010 00:23
Zdieľať na Facebook

Vykon auta voci jeho hmotnosti

Príspevok od používateľa pavelo »

Mam taku teoreticku otazku. Zoberme si, ze mame dva auta. Jedno ma 100koni a vazi tonu, druhe ma 200 koni a vazi 2tony.
Obe auta su v nasom (teoretickom) pripade identicke, co sa tyka stavby motoru, sprevodovania, aerodynamiky, kolies alebo tvaru auta.
Ked si preratame vykon na 1kg, tak obe auta su na tom rovnako - na 1kg vychadza 0,1kona.
Bol by v taktomto pripade nejako citelny ten celkovy vykonostny rozdiel medzi tymito autami alebo by to bolo takmer iste?
nabster999
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 27.05.2009 16:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nabster999 »

aj mna to zaujima, fakt dobra tema :2f93: amyslim ze este vela nas by to rad vedelo
manmi
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 01.06.2009 22:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa manmi »

cisto teoreticky:

vsetko ostatne bude posobit proti automobilu s vacsou hmotnostou, ci uz gravitacna sila, ak vsetko ostatne, ako aerodynamicky koeficient a treci odpor pneumatik bude rovnaky
za predpokladu, ze tazsie auto bude narocnejsie rozbehnut, ako aj ubrzdil, uz len z hladiska zotrvacnosti
EssoSk
Príspevky: 435
Dátum registrácie: 15.08.2008 19:39
Zdieľať na Facebook

-

Príspevok od používateľa EssoSk »

Ja toto už dávno neriešim.... pozrite si staré autá ako renault 5 turbo fiat uno turbo alebo aj golf II gti .... tie auta majú do 160koní a idú jak rakety lebo majú len to čo potrebujú a nikoho netrápi že nemajú el ovládané okná vyhrievané sedačky cúvacie senzory 10 airbagou a neviem čo všetko .... vážia do 800kilo ... takže výkonu majú habadej
a tie nové "akože" športové autá musia mať cez 200-250koní aby vôbec niečo išli .... aj keď idú ideš 160 170 200... a necítiš nič o všetko sa stará elektronika a ty si nič ...
Skús sa previezť na staršom aute "športovejšou" jazdou a pochopíš o čom to je ...

k otázke neviem :)
pavelo
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 11.01.2010 00:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pavelo »

o brdzenie mi ani tak nejde.. je celkom jasne, ze zabrzdit velke auto trva ovela dlhsie, nez nejaky pezotik 106.

noo ale zober, si na to lahsie auto tiez posobi gravitacne sila o tej istej sile, akurat, ze to tazsie auto ma ten isty vykonostny potencional na rozhybanie svojej hmotnosti.

z toho teoreticky vyplyva 1tona 100koni vs 1tona 50koni = druhe auto bude o polovicu pomalsie.

V nasom pripade to vyzera tak, ze to budu totozne auta.
LOCHNESS
moderátor fóra
Príspevky: 3816
Dátum registrácie: 01.12.2007 20:52
Bydlisko: ZA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa LOCHNESS »

100 konové auto s vahou 1 tona bude na tom lepšie :-)
tudzo
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 01.04.2009 13:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tudzo »

Na 1000 kg auto pôsobí taká istá gravitačná sila ako na 2000 kg? Ty si asi na fyzike veľký pozor nedával! :d :D
pavelo
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 11.01.2010 00:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pavelo »

tudzo napísal:Na 1000 kg auto pôsobí taká istá gravitačná sila ako na 2000 kg? Ty si asi na fyzike veľký pozor nedával! :d :D
zle som sa vyjadril... gravitacna sila, ktora celkovo posobi(na celej zemi, ved sme v inertnej sustave), je ta ista :)
sovo
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 10.03.2008 15:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sovo »

Podla mna sa pýtaš na blbost lebo takéto auta nemožu existovat ani teoreticky.To dvojtonové auto musí byt logicky vačšie a teda bude mat vačší odpor a aj pneumatiky.Možeš sa akurát spýtat či pojde lepšie dvojtonový pasat ktorý má 200 koní alebo jednotonový golf ktorý má 100 koní.Potom ti vyjde rovnako!
Naposledy upravil/-a sovo v 05.03.2010 16:58, upravené celkom 1 krát.
aristoteles
Príspevky: 779
Dátum registrácie: 30.09.2009 11:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa aristoteles »

Dopekla, chlapi, ved gravitacna sila je umerna hmotnosti! F=g.m....
pavelo
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 11.01.2010 00:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pavelo »

samozrejme ze mozu, v teoretickej hladine je mozne vsetko ;)

dokonca ti viem uviest aj taky (trocha priblbly) ale realny priklad - nenaplnena dodavka, naplnena dodavka (plus 100koni v agregate)
Gustoo
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 15.05.2008 21:19
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Gustoo »

vykon/vaha - ale nikto tu nespomina krutiaci moment.....
sovo
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 10.03.2008 15:18
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sovo »

Sorry JonnX ale teraz si riadne zabil. :4090:
Talli
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 06.12.2008 16:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Talli »

Ak by bola čista hmotnost vozidla(1) 1000kg a výkon by bol 100koní tak by 1k pripadal na 10kg hmotnosti cize pomer by bol 0.1 .Rovnaky pomer by malo aj vozidlo(2) s 200k a 2000kg. Ale pri obsadeny 5 dospelych ludi (s hmotnostou 400kg dokopy) by zvitazilo vozidlo(2) s 12kg na 1konskú silu nad vozidlom(1) ktoremu by pripadalo na 1konskú silu "až" 14kg.
laura
Príspevky: 1400
Dátum registrácie: 03.03.2005 11:52
Bydlisko: Levice
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laura »

dobra tema chlape...normalne si ma zaskocil...takze som zobral mudru knizku a ...
pri zistovani mernej spotreby paliva, este bude zavisiet aj od objemu motora...
pri vykone oboch vozidiel bude mat znacny vplyv aj celkovy jazdny odpor
...odpor vzduchu a koeficient odporu vzduchu aj prierez celnej plochy vozidiel...
dalsim vplyvom pre odpor proti akceleracii maju: dlzka, tazisko vozidla, uhol nabehu vzduchu...
velmi podstatny a citelny rozdiel v spravani vozidiel bude mat Mk...
ked ma nieco napadne, este napisem...
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: radliky a 59 neregistrovaných