Výber pneu + diskov - Škoda Octavia II combi FL

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

janci-ke
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 20.04.2018 17:14
Zdieľať na Facebook

Výber pneu + diskov - Škoda Octavia II combi FL

Príspevok od používateľa janci-ke »

Ahojte, čaká ma moje prvé prezúvanie, tak by som sa rád s vami poradil. Pri kúpe som ku autu (Octavia II combi FL) dostal 15ky elektróny s letnými gumami Fulda (205/60/R15) + zimné plecháče 15ky so 7-ročnými gumami, na ktorých samozrejme odmietam jazdiť. V lete takisto už nechcem jazdiť na tých Fuldách, vôbec nie som spokojný so stabilitou auta, hlavne v zákrutách mám pocit, že to veľmi zle drží na ceste.

Prečítal som si niekoľko článkov + diskusií, no aj tak sa v tom trochu strácam.
V technickom preukaze mám tieto rozmery:
- 195/65 R15 91H - 6,5J x 15 ET50
- 205/60 R15 91H - 6,5J x 15 ET50
- 205/55 R16 91H - 6,5J x 16 ET50/ 6J x 16 ET 50
- 205/50 R17 93H M + S - 6J x 17 ET45
- 225/45 R17 91W - 7J x 17 ET54

Môžete mi prosím niekto potvrdiť alebo vyvrátiť tieto tvrdenia? 1. 205 má vraj vyššiu spotrebu ako 195, no zároveň vyššiu stabilitu
2. 205/55 R16 bude výrazne stabilnejšie ako 205/60 R15
3. Pri šírke 205mm je spotreba a "výkon" rovnaký pri 15kach aj 16kach
4. 205/50 R17 by už vraj bolo veľmi cítiť nerovnosti cesty

Chcem si zaobstarať jedny elektróny, ktoré budú aj na zimu aj na leto. Zo zimných pneumatík sa mi najviac pozdáva značka Nokian, kde vraj ako jediné Nokian WR-D4 má A-čkovú priľnavosť na mokrom povrchu.
Predpokladám, že v zimnej sezóne najazdím okolo 10-12 000km, jazdím aj mesto, aj diaľnice, no aj cesty horšej kvality.
Ktorý rozmer by ste mi odporúčali vy? Išli by ste niekto do inej značky pneu ako uvádzam?

Vopred veľmi pekne ďakujem každému za rady :)
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Nikto sa ti neozval na obsiahly príspevok, tak stručne skúsim.
Neviem prečo apriori by si mal odmietať jazdiť na 7-ročných pneu. 5-ročné nejazdené sú považované za nové.
Naozaj záleží na ich skutočnom technickom stave, možno naozaj nie sú vhodné, ale rovnako môžu byť bezchybné, to tu nevieme na diaľku posúdiť. Ale kedysi som mal 9 ročné Goodyear UG6, ktoré boli úplne bezvadné.

Nedoporučujem jedny disky na leto aj zimu, pri prezúvaní sa vnútorné okraje pneumatiky ničia a aj cenovo je to po pár výmenách nevýhodné.

Spotreba 205 a 195 pneu je z hľadiska jazdných odporov porovnateľná, samozrejme z princípu so šírkou trocha stúpa valivý odpor, veľkú úlohu ale zohráva aj valivý odpor konkrétneho dezénu pneumatiky, doporučujem pozrieť si nejaké testy pneumatík.

Neviem či práve ten dezén Nokian je najvýhodnejší, ja osobne tiež uprednostňujem ako hlavný parameter vlastnosti pneumatiky na mokrej ceste, aj si podľa toho vyberám, sledujem testy, ale nemusí to byť nutne víťaz v tomto parametri, dôležité sú aj ďalšie vlastnosti, pokiaľ sú na mokre viaceré podobné. Zároveň porovnávam viaceré testy, aby som trocha eliminoval prípadnú zaujatosť – napr. nemecký test – nemecké pneu.

Pokiaľ sa ti tie 15“ pneumatiky nepozdávajú tak ich samozrejme vymeň, ale stabilita auta v zákrutách je omnoho viac ako na pneumatikách, závislá na účinnosti tlmičov pruženia a vôľach v silentblokoch zavesenia náprav, osobne si myslím že tam bude problém.

Ja osobne by som nevidel problém ostať pri tých kolesách, ktoré si dostal s autom, auto s obutými pneu 205/55 R16 určite nebude výrazne stabilnejšie ako s pneu 205/60 R15, ako som už uviedol, tak v podstatnej miere je to ovplyvňované stavom tlmičov pruženia a vôľami v uložení náprav. Ale keď už silou-mocou chceš odísť od 15“ kolies, tak pre auto tej hmotnosti by som nedoporučoval väčšie ako 16“ kolesá, v súhrne jazdných vlastností, výdrže podvozku, komfortu jazdy a nákladov obstarania sú 17“ kolesá menej vhodné.
Naposledy upravil/-a wilz v 29.10.2018 22:57, upravené celkom 1 krát.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

spotreby, brzdne a prilnavostne zalezitosti su jedna vec, tam viac spravis spravnou pneu ako velkostou disku :41c2: , co ale pojde dramaticky dole je konfort na nasich cestach :41c2: , za dalsie pojde hore cena za kvlitnu gumu, za mna najma na zimu 195/65 R15 je uplne optimum, ja som rad aj za leto v tom rozmere...na rozdiel od predrecnika preferujem vlastnosti na snehu, kasi, aj keby som ich mal vyuzit par razy za zivotnost sady, na vode a na suchu stale mozem spomalit az to nedrzi, pripadne neletiet jak zmyslu zbaveny
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
janci-ke
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 20.04.2018 17:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa janci-ke »

Ďakujem za rady, zatiaľ som rozhodnutý na tie plecháče čo mám obuť 195/65 Continental TS860 alebo Michelin Alpin 6. Uvedomujem si, že na snehu a ľade človek až toľko kilometrov neurobí a že väčšinu "zimy" aj tak jazdí po normálnej, resp. mokrej ceste, no napríklad pri tých Continentaloch je veľmi veľký rozdiel v cene novej pneu medzi 15 a 16 palcovým rozmerom. A zrejme bude lepší nápad ak použijem úplne nové špičkové pneu na 15kach ako nejaké priemerné pneumatiky na 16kach.
Dep
Príspevky: 1207
Dátum registrácie: 15.06.2009 15:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Dep »

Väčšina majiteľov oktaviek rieši, aku gumu kúpiť do 35eur ;) a Ty si vyberas z pomedzi špičky ;) ja by som bral Continental.
Subaru Outback Business NAVI 2.5i 129kw (2017)
janci-ke
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 20.04.2018 17:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa janci-ke »

No, ja si myslím, že to nie je také zlé auto. Možno dosť záleží aj na tom ako to človek používa. Keby som jazdil len po meste, tak by mi to asi tiež bolo skoro jedno. Už mi aj viacero ľudí odporúčalo tie Continentaly, ako overenú kvalitu, takže vezmem tie. Na leto zase asi tiež nechám 15ky elektróny, akurát predám tie Fuldy čo mám na nich a obujem tiež niečo lepšie. Tam mi asi bude vyhovovať to, že často krát vojdem autom aj do lesa, aj na poľnú cestu a predpokladám, že 15ky by mali byť menej náchylné na defekty, resp. poškodenie disku.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

no prosim, rozumny clovek, to sa dneska uz casto nevidi, ne dalsi jojo co chce dostat na fabiu http R18 a ci si to kazdy policajt, alebo len nad 30 rokov vsimne :::
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní