VW Passat - zadne brzdy

Sekcia slúžiaca na odbornú analýzu problémov

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

tomasnr7
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 18.05.2015 02:36
Zdieľať na Facebook

VW Passat - zadne brzdy

Príspevok od používateľa tomasnr7 »

Ahojte, prosim o radu ohladom zadnych brzd na Passate B8.

Problem:
Zadne brzdy reaguju "oneskorene" na odbrzdenie (pustenie brzdoveho pedalu/deaktivacia elektrickej rucnej brzdy).

Prejavuje sa to nasledovne:
  • pri zastavovani autom cukne (neda sa zastavit plynule hoci na inych autach s tym nemam vobec problem)
  • zvysenou spotrebou (medzi 0,5 - 1 l na 100 km, ako kedy (po kazdom pribrzdeni ide opatovny rozjazd kratku chvilku s pribrzdenym zadnym kolesom) - dojazd znizeny o cca 150-200 km na nadrz
  • na STK na zadnej naprave po uvoleneni brzdy bola brzdna sila 0,2 kN
  • pri rozjazde na spiatocku pri zatiahnutej el. rucnej brzde auto znacne pridusi, raz dokonca zdochlo na rovine (motorcek stihol uvolnit, ale brzdy sa neuvolnili vcas)
  • zadne elektrony su dost rychlo po umiti spinave od brzdoveho prachu

Pricina:
Vodiaci cap (3 na obrazku nizsie) ide "tazko" cez tlmiace puzdro (2 na obrazku). Cap aj puzdro su pritom namazane.

Obrázok

Ked som cap a puzdro vytiahol von, isiel lahko, akonahle je puzdro v nasadene v strmeni, ide tazko - akoby ho strmen prilis stlacil a zmensil vnutorny priemer cez ktory ma ist vodiaci cap.

Problem je aktualne iba na jednej strane, na druhej brzde idu capy uplne lahko (pritom mazivo ako aj capy a puzdra su take iste - vymenene za nove)

Mal som to uz rozobrate viackrat, po cerstvom vycisteni a namazani vzdy na chvilku zmierni niektore problemy popisane vyssie, ale po case je to naspat po starom.

Na aute uz je 3. sada puzdier a capov a skusal som uz 4 rozne maziva, ale vzdy to pomoze len na chvilku.

Stretli ste sa uz s niecim takym? Mate nejake napady, ako to vyriesit, resp. viete o nejakom servise, kde povedia "jasne, to je takyto problem, to vam vyriesime za hodinku-dve sa zastavte po auto"?

Nebavi ma totiz servisovat "bezudrzbove" brzdy 4-5x do roka, resp. zbytocne palit rocne desiatky litrov nafty navyse....

Dakujem velmi pekne za namety a napady
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat - zadne brzdy

Príspevok od používateľa achada »

Tri sady puzdier, styri maziva, nebolo by jednoduchsie a lacnejsie vymenit rovno cely strmen? :41c2:
Mateusz737
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat - zadne brzdy

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

Presne tak , mení sa strmeň , na brzdách sa nešetrí , máš to nové čisté bez hrdze a na dlho pokoj a nie takto dookola to čistiť každú sezónu a kolesá brzdia aj vtedy kedy nemajú :40bd:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat - zadne brzdy

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Akoby ten plexitový truhlík povedal -do psej matere,to sa takto nerobí !
Treba si overiť dve veci.Tie čapíky so závitom (poz.3) treba nasadiť a dotiahnuť samostatne holé.Odmeria sa rovnobežnosť osí a vzájomná vzdialenosť pri závite a pri konci.To bývajú celkom pekne sa rozbiehajúce vodiace čapy.
Treba overiť ale najlepšie zo strmeńa valček vybrať,očistiť,a vložiť späť aj z príslušným mazivom na povrchu napr. od ATE taká modrá tuba.Valček MUSÍ ísť späť silou palca ! Nesmie sa pricviknúť prachovka pri vkladaní,časom urobí presne toto. Nič to z ručnou nemá,je to separátne.
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat - zadne brzdy

Príspevok od používateľa peterson999 »

Obdivujem tvoju trpezlivost, ja na 2. pokus vymenim strmen a ked nepomoze bud necham urobit odbornikovi alebo predam auto :-)
Kebyze musim tu istu vec urobit 4x, to auto by uz zhorelo alebo ja by som mal otras mozgu od toho ako si bijem hlavu o mur :-)
V dobrom zavidim tu tvoju trpezlivost, ani mi nenapadlo ze sa tolko da vydrzat...
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat - zadne brzdy

Príspevok od používateľa dreeevo »

Podľa popisu sa dá povedať, že hodnota geometrickej tolerancie súosovosti pre dané diery v realite bude značne mimo nominálu z výkresu a preto to pridieranie. Celkom častá výrobná vada, buď zle upnutý odliatok alebo opotrebený nástroj. Riešenie bude výmena strmeňa, nejaké exprimenty typu sťahovanie vodiaceho čapu na sústruhu, aby sa kompenzovala nedostatočná súosovosť nemajú zmysel
maros000
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 03.07.2007 09:24
Bydlisko: Kosice
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat - zadne brzdy

Príspevok od používateľa maros000 »

Pre system brzd Ate (Teves) sa ta gumycka vobec nemaze alebo sa maze len silikonovym mazivom. Ak si to namazal cimkolvek inym na baze ropy, to sposobuje ze ta guma 'puchne'.

Mozes spravit jednoduchy test. Namazes to a pojde to lahko, pockaj pol dna a uvidis ako to pojde 'fest tazko'.

Ked to ide na jednej strane tazsie ako na druhej este skontroluj tu dieru do ktorej ide ta guma. Moja skusenost je taka ze tam je spina a napek, ono sa to javi ako solidny material ale ked zoberies smirgel a zacnes to cistit tak zrazu dierka ma o pol mm viac a ten pin pojde ovela lahsie.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat - zadne brzdy

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Super pripomenutie.Tie gumené vodítka sú súčasť dodávky,teda v krabičke sa nachádzajú mimo tesniacej gumičky a prachovky aj tieto veci.Že sa nechce nikomu ich zameniť je druhá vec.Vždy ak má niekto podozrenie či to bude ok,nech nasadí brzdový strmeň skusmo bez platničiek a vyskúša si volnosť pohybu strmeňa v celom rozsahu čo je snáď aj 2 cm bočného pohybu.a bude jasné či áno či nie.
tomasnr7
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 18.05.2015 02:36
Zdieľať na Facebook

Re: VW Passat - zadne brzdy

Príspevok od používateľa tomasnr7 »

Dakujem velmi pekne za cenne rady a napady, podla toho co ste popisali skusim este jeden pokus pred vymenou strmenov s tym, ze zmeriam tu rovnobeznost a tiez presmirglujem aj tie otvory do ktorych ide gumove puzdro, ako pisali @mhlavaty a @maros000.

Skusim tiez zmerat vnutorny priemer toho otvoru, (ci tam nie su rozdiely ako naznacil @dreeevo).

Pre istotu sa teda chcem presvedcit, aky je spravny postup nasadenia novej prachovky a valceka, aby som zabranil pripadnemu "pricviknutiu":

Obrázok
- dieru zvnutra a prachovku zvonka velmi jemne namazem silikonovou vazelinou
- prachovku tam vtlacim rukou v smere modrej sipky
- vnutro prachovky a povrch valceka jemne namazem silikonovou vazelinou (je lepsie dat malo, alebo viac? resp. mam to skusit bez maziva, ako spominal @maros000?)
- valcek tam mam dat v smere modrej alebo zltej sipky? (pri doterajsich pokusoch som ho vkladal v smere modrej sipky)

Pripadne este skusim ten trik bez platniciek, na vyskusanie pohybu.

P.S. - ak sa to nevydari - meni sa "iba" strmen alebo aj ten drziak? a pokial ide o strmen na tejto elektro brzde sa meni komplet aj s motorcekom?

Vdaka za posledne rady
Napísať odpoveď

Návrat na "Diagnostika"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných