Volvo XC60 - hlučnosť klimatizácie

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
tom55
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09.11.2018 23:42
Zdieľať na Facebook

Volvo XC60 - hlučnosť klimatizácie

Príspevok od používateľa tom55 »

Dobrý deň,

Prosím o pomoc, už si nevieme rady s klimatizáciou.

Auto je XC60, 2011 3.2 benzín. Ale princím klimatizácie bude asi rovnaký ako u iných áut.

Problém je, klimatizácia po zapnutí hučí. Dá sa to prirovnať k ložiskovému, kovovejšiemu zvuku - https://www.youtube.com/watch?v=01zWme5Tlyg pustite si toto video, pridajte si zvuk, je to presne ono.

Problém nastáva len vtedy, keď sa klíma zapne. Keď kompresor netlačí, je ticho absolútne. Akonáhle sa zapne, po chvíli začne zavíjať viz video vyššie, kopíruje to otáčky motoru.
Pod palubovkou niečo jemne chladivo sičí, to je normálne keď sa zapne a klíma nabieha, ale sičí tam stále - ale nie je to moc hlasno.

Klimatizácie chladí dobre, fúka dosť studený vzduch.

A teraz, servis na ktorý sme sa už samozrejme vykašlali nám odporučil a vymenil:
Najskôr tvrdili že to môže byť niečo na pomocnom remeni, prípadne kladky. Tak sa vymenila vodná pumpa, servo, kladka, napínák aj remeň, ale nič sa nezmenilo.
Tak potom sa vymenil samotný kompresor klimatizácie za nový, pri jeho výmene aj radiátor a vysúšačom a expanzný ventil.

Chladiva je v klíme dosť, predpísaných 700g a tlaky sú normálne, vysokotlaký okruh má cca 6 barov (pretože je zima, v teple by mal viac) a nízkotlaký má minimálne 2 bary.
Spojka kompresoru spína v poriadku a ventil na kompresore vraj funguje, keďže tlak je odlišný vo vysokotlakom vs. nízkotlakom okruhu.

Tak sa preverovali aj silentbloky motoru, tie sú OK. Nakoniec z iného servisu, kde sa o problém zaujímali možno naoko naozaj, vypadlo že sa vibrácie z kompresoru, ktoré sú normálne prenášajú na výparník klimatizácie - ten ktorý je pod palubovkou vo vnútri.

Hadice a trubky od klímy sa ničoho nedotýkajú kde by mohli rezonovať, dokonca sú sčasti aj gumové takže sa po nich rezonancia tak veľmi neprenáša ako po hliníku, ale vraj sa tie vibrácie prenášajú cez vysokotlaký okruh kde je vnútri kvapalina, tak cez tú kvapalinu.
A ďalej sa prenášajú do výparníka ktorý može byť nejako uvoľnený za tie roky a tak vibruje. Ale pozerali sme toto video https://www.youtube.com/watch?v=5V4yR-2GnQQ a nevyzerá, že by sa tam mal nejako uvoľniť, nerozumiem tomu.

Tak odporučili jeho výmenu, to znamená palubovku rozobrať, vymeniť, teda kopec ďalších peňazí..

Nejaké rady? :(
undertaker007
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 01.05.2013 11:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa undertaker007 »

Fúúha, no to je riadne nepríjemný a otravný zvuk...

Myšlienku, že by hluk vytváral vnútorný uvoľnený výparník mi hlava akosi neberie.

Tento nepríjemný zvuk je počuteľný aj zvonku po otvorení kapoty? Viac, alebo menej, ako zvnútra?

Skúšal niekto zistiť zdroj toho zvuku? Stetoskop má málo kto, to mi je jasné. Treba si dávať veľký pozor a nie všade sa dá dostať, ale pomôže aj dlhý skrutkovač / tyč / niečo. Jednu stranu oprieš o ucho, druhú stranu prikladáš o rôzne komponenty. Raz sa musí nájsť komponent, ktorý do ucha cez nástroj bude prenášať takéto zvuky. Vyskúšať všetko. Opäť klíma kompresor, kladky (ich nerotujúce časti, samozrejme), servo pumpu, skrátka poprikladať k všetkému, kam sa dostaneš...
tom55
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09.11.2018 23:42
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tom55 »

Zvonku nie je počuť tak veľmi, ale to je asi preto lebo tam beží aj motor a všetko ostatné, teda servi pumpy atd.
Vnútri je to počuť hodne, ako na videu

Tú hlášku, že to robí ten vibrujúci výparník mi dali v service, kde mali aj vybavenie ako stretoskop, takže počúvali čo sa dá. Podľa nich však kompresor takto hučí normálne, ale je problém že sa ten zvuk nejako prenáša.

A ako píšem tak ich stanovisko nakoniec bolo, že sa to prenáša cez trubky dovnútra. Keď som sa pýtal ako to je možné, prečo to tak nieje odjakživa, a ako sa vôbec môže prenášať cez tie trubky keď sú zpolovice gumové, tak že vraj cez kvapalinu, teda plyn v kvapalnom stave cez vysokotlaký okruh. A tam to klepe niekde vo výparníku ktorý sa časom uvoľnil. Ale myslím že je tam uložený v hrubom plaste, sám si neviem predstaviť ako - tiež video vyššie ako je tam upevnený.

To mi príde ako hádanie aby sa zbavili prípadu ktorý nevedia vyriešiť, takže neviem...Alebo sa nechceli púštať do servisu keď som im povedal že sa s predchádzajúcim servisom asi budem súdiť o vrátenie nákladov za prácu, lebo ma donútili pomeniť aj hlúposti :D

Sám som skúšal prikladať tyč k dielom a k uchu, kladky ani pumpy tak nehučia, kompresor hučí. Ale neviem či tak nehučí normálne...a nakoniec, je predsa nový a problém je na 100% rovnaký.
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa easyridersvk »

netlaci aj ten studeny vzduch do kabiny nejaky ventilator? samo tam asi nepojde.....
koumi
Príspevky: 358
Dátum registrácie: 23.09.2004 08:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa koumi »

Pri tom prvom videu si komentáre čítal? Preložené google translatorom

"Moja mala rovnaký problém, hádajte, čo som našiel? Bolo to elektronické ovládanie ventilov, ktoré ide v kompresore! Pri nízkych otáčkach sa vozidlo usiluje o správnu výrobu plynovej kvapaliny cez piesty kompresora, pretože regulačný ventil neupravuje množstvo prúdiaceho plynu. Takže keď sa plyn vnútri kompresora vyhrieva dosť, počujete takýto zvuk, je to kompresor, ktorý sa snaží, aby plyn prechádzal cez otvorový A / C systém. Tak som nahradil regulačný ventil (nezabudnite na rozširovací ventil), ktorý je elektronický a ..... problém vypršal !. Pokúste sa najskôr vymeniť. to stojí okolo 250 pracovných dní vrátane."
tom55
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09.11.2018 23:42
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tom55 »

Jasné že čítal. Ale ako píšem kompresor mám nový. Že by bol presne ten diel vadný aj v novom kompresore? To nieje moc pravdepodobné
ladodgers
Príspevky: 447
Dátum registrácie: 11.12.2008 11:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ladodgers »

easyridersvk napísal:netlaci aj ten studeny vzduch do kabiny nejaky ventilator? samo tam asi nepojde.....
Tam mu to tlaci ten isty ventilator ako aj teply vzduch nie? Pise predsa ze to robi len pri zapnutej klime.
LS600h
XC90
tom55
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09.11.2018 23:42
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tom55 »

Aspoň mi prosím odporučte niekoho alebo nejaký servis kde robia diagnostiku problému, nie meničov náhodných dielov...
undertaker007
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 01.05.2013 11:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa undertaker007 »

Odkiaľ si?
tom55
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09.11.2018 23:42
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tom55 »

Trnava, ale dobehnem kľudne aj do nejakých 200km ak to pomôže.
ladodgers
Príspevky: 447
Dátum registrácie: 11.12.2008 11:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ladodgers »

Taky neexistuje.
LS600h
XC90
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: david14, Google [Bot], Igi Igi, MaTToS, pavilion a 87 neregistrovaných