Volvo V70 - strata výkonu a pískanie

Diskusia ohľadne vozidiel značky Volvo

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

manots94
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 01.02.2014 15:14
Zdieľať na Facebook

Volvo V70 - strata výkonu a pískanie

Príspevok od používateľa manots94 »

Zdravím ľudia prosím vás ak by ste mi vedeli pomôcť bol by som vám vďačný. Mám autíčko volvo v70 2.4D 96 kW, 2002 a trápi ma taký jeden problém respektíve dva problémy ktoré neviem či spolu súvisia trocha ich opíšem. Prvý sa týka čudného piskľavého zvuku nie je nejaký extra rušívý ale proste je to počuť. Stáva sa mi to vždy keď silnejšie pridám plyn ale nie stále ale to pískanie začína pri cca 1700 a končí pri 2100 otáčkach potom nie je počuť nič. Zaujímavé je na tom že keď idem piánko a len šteklím plynový pedáľ teda pomaličky sa rozbieham tak v tom rozmedzí otáčok nie je nič počuť iba keď na to silnejšie dupnem vtedy áno. Skúšal som aj auto naštartovať a len tak na voľnobehu ho vytúrovať a vtedy tiež nebolo počuť absolútne nič vždy sa to opakuje len keď mám zaradenú rýchlosť a silnejšie pridávam plyn. PS: Najskôr som si myslel že to boli rozvody ale po ich výmene ktorá už bola nutná problém pretrval ... No a môj druhý problém je o niečo trocha horší. Po pravde by som si to ani nevšimol ale raz pri predbiehaní až sa hambím :lol: škodovky 120 s vozíkom mi vyplo turbo a bolo LTT že som ju obehol tam som si prvý krát všimol môj problém. Jednoducho neviem prečo ale vždy keď keď mám zaradený nižší prevodový stupeň a auto sa snažím viac rozbehnúť pri obiehaní alebo len tak do strmšieho kopca tak ako náhle vytočím motor do nejakých 3200-3300 otáčok tak auto z ničoho nič totálne zlenivie a je bez ťahu plyn mám na podlahe a skoro vôbec nereaguje vtedy mám pocit ako keby som mal hladký diesel ... ako náhle ale zastanem vypnem motor a znova naštartujem všetko je ok a autíčko ma zas skvelý ťah ťahá pekne od spodu atď ... ale ako náhle ho zasa moc vytočím do tých otáčok čo som vyššie spomínal stane sa mi to znova. Nie som žiadny závodník a neviem ako dlho tento problém pretrváva keď že jazdím vždy kľudne a fakt som si to náhodne všimol a ako som to začal testovať vždy sa to stalo znova auto bolo v servise a technik mi povedal a aj ukázal na zdviháku hadicu k turbu, tá bola prasknutá tak ju vymenil a povedal že on osobne si myslí že to bolo tým a že by som sa mal na aute prejsť niekde na dlhšiu trasu lebo je dosť možné že cez tú prasklinu mohlo do turba nejaký sajrajť naťahať ale dlhšou jazdou niekde po dialnici by sa to malo vyfúknuť von. Tak neviem sám ako osobne na tom aute jazdím a kým ho viac nevytáčam tak sa mi nestáva ale pri obiehaní to môže byť nebezpečné lebo niekedy človek potrebuje jednoducho podradiť ... a ani neviem či to súvisí s tým pískaním alebo nie to síce nie je nejak nebezpečné pre mňa ale len ma to nervuje keď človek pridá a počuje to. Ďakujem všetkým, ktorý toto dočítali do konca a ak by mi vedeli poradiť tak by som bol srašne rád a sorry za gramatiku :)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

V podstate jednoduchý problém ktorý si vlastne spôsobil štýlom jazdy (príliš mierne).Ono to všetko velmi pekne do seba zapadá.Pokojným štýlom došlo k prílišnému uloženiu dehtu v saní až po turbínu a tak príde pri väčšom zaťažení (požiadavke) k rozporu medzi požadovaným tlakom a skutočným tlakom preplňovania,čo RJ po niekolkých sekundách vyhodnotí ako vysoký nesúlad a obmedzí palivo až tak,že tým núti majiteľa k návšteve dielne.Vypnutím a a zapnutím zapalovania sa RJ resetuje a zdanlivo je všetko ok,ale ak zase príde k rozporu,bude sa opakovať.To spôsobuje aj pískanie turbíny
Hadica ktorá bola prasklá a tlak ešte viac unikal viedla k zvýšenej tvorbe sadzí ktoré sa takto naukladali vo zvýšenej miere.Mechanik tresol nezmysel,hadica ktorú vymenil bola tlaková,turbína nemohla nič nasávať,tlak cez prasklinu práveže unikal.
V celej tej situácii je pískanie to menšie zlo,zato v prípade pádu do núdzového stavu sa ti môže raz jedno predbiehanie stať tým posledným,...ber to vážne,s týmito vecami sa nevtipkuje.Nechaj vyčistiť !!!
uva0944710873
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 14.06.2018 12:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa uva0944710873 »

Gramatika je v pohode, ale zopár čiarok by sa hodilo, aby sa to dalo čítať.

Pískanie ťažko povedať keď to nepočujeme, možno drážkový remeň prešmykuje.

K turbu - rovnaký problém ako pri VW TDI, o ktorých je tu toho popísaného veľa keďže ide o ich najčastejší problém. Nefunguje regulácia tlaku turba a RJ pri prekročení určitej nastavenej hodnoty obmedzí prísun paliva ako ochranu motora. Že to niekedy môže znamenať smrť majiteľa je jej ukradnuté. Paradoxne sa tento problém viac týka pokojných jazdcov ako ty, ktorí motor veľmi nevytáčajú, takže regulácia je v tej polohe viacej zasratá a zasekáva sa.

Tak ma mhlavaty predbehol kým som to s pár odbiehaniami od PC dopísal.
manots94
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 01.02.2014 15:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa manots94 »

mhlavaty napísal:V podstate jednoduchý problém ktorý si vlastne spôsobil štýlom jazdy (príliš mierne).Ono to všetko velmi pekne do seba zapadá.Pokojným štýlom došlo k prílišnému uloženiu dehtu v saní až po turbínu a tak príde pri väčšom zaťažení (požiadavke) k rozporu medzi požadovaným tlakom a skutočným tlakom preplňovania,čo RJ po niekolkých sekundách vyhodnotí ako vysoký nesúlad a obmedzí palivo až tak,že tým núti majiteľa k návšteve dielne.Vypnutím a a zapnutím zapalovania sa RJ resetuje a zdanlivo je všetko ok,ale ak zase príde k rozporu,bude sa opakovať.To spôsobuje aj pískanie turbíny
Hadica ktorá bola prasklá a tlak ešte viac unikal viedla k zvýšenej tvorbe sadzí ktoré sa takto naukladali vo zvýšenej miere.Mechanik tresol nezmysel,hadica ktorú vymenil bola tlaková,turbína nemohla nič nasávať,tlak cez prasklinu práveže unikal.
V celej tej situácii je pískanie to menšie zlo,zato v prípade pádu do núdzového stavu sa ti môže raz jedno predbiehanie stať tým posledným,...ber to vážne,s týmito vecami sa nevtipkuje.Nechaj vyčistiť !!!
Takže ak som správne pochopil tieto dve veci majú spolu súvis a jediná možnosť na odstránenie tohto problému je že sa musí vybrať turbo a kompletne vyčistiť? Takže to čo mi mechanik hovoril s tou hadicou pravda nebola a asi ani to že ísť sa prejsť niekde na dlhšiu cestu po dialnici ustálenou rýchlosťou moc tomu nepomôže aby sa to vyčistilo? A práveže beriem to vážne doteraz som o tom nevedel keby sa mi nestala tá vec s predbiehaním tak si to ani nevšimnem ale ďakujem za skvelú odpoveď pýtam sa to preto lebo sa chystám na dlhšiu trasu aby som nemal s tým problémy.
manots94
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 01.02.2014 15:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa manots94 »

uva0944710873 napísal:Gramatika je v pohode, ale zopár čiarok by sa hodilo, aby sa to dalo čítať.

Pískanie ťažko povedať keď to nepočujeme, možno drážkový remeň prešmykuje.

K turbu - rovnaký problém ako pri VW TDI, o ktorých je tu toho popísaného veľa keďže ide o ich najčastejší problém. Nefunguje regulácia tlaku turba a RJ pri prekročení určitej nastavenej hodnoty obmedzí prísun paliva ako ochranu motora. Že to niekedy môže znamenať smrť majiteľa je jej ukradnuté. Paradoxne sa tento problém viac týka pokojných jazdcov ako ty, ktorí motor veľmi nevytáčajú, takže regulácia je v tej polohe viacej zasratá a zasekáva sa.

Tak ma mhlavaty predbehol kým som to s pár odbiehaniami od PC dopísal.
Za tú gramatiku sorry tá mi nikdy moc nešla :-\ A ďakujem za odpoveď ako som sa pýtal hore jediná možnosť je teda že sa musí to turbo vybrať a vyčistiť celé?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

V tom že mašinu trocha prehnať a "vyčistiť" sa nemýlil.Pokiaľ nie je turbína príliš zabetonovaná spalinami tak také vykúrenie komína vie na čas pomôcť.Záruka však nie je.A je tu ešte jedna vec.Z dôvodu pískania sme si určili za pachateľa turbínu,ale to nemusí celkom platiť a na pádoch do núdze sa môže spolupodielať aj ´dalšia vec,napr. slabnúca váha vzduchu,chyba v ovládaní turbíny a pod. To len my si domýšlame že veci ASI súvisia,ale až diagnostika dá bodku za otázkov či áno/nie.
Pre budúcnosť....čas od času pri úplne volnej ceste je rozumné ak si majiteľ TD mašinky prudko vyžiada výkon akoby predbiehal,raz mu tá opatrnosť môže zachrániť život.Ochrana pred zopakovaním...nikdy sa nejazdí pod 1800-1900-2000 ot z čoho vyplýva pre 99% aut že v meste NIKDY jazdiť na 4 rýchl.stupeň ale na tretí.A ukladanie dechtu sa max obmedzí
manots94
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 01.02.2014 15:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa manots94 »

mhlavaty napísal:V podstate jednoduchý problém ktorý si vlastne spôsobil štýlom jazdy (príliš mierne).Ono to všetko velmi pekne do seba zapadá.Pokojným štýlom došlo k prílišnému uloženiu dehtu v saní až po turbínu a tak príde pri väčšom zaťažení (požiadavke) k rozporu medzi požadovaným tlakom a skutočným tlakom preplňovania,čo RJ po niekolkých sekundách vyhodnotí ako vysoký nesúlad a obmedzí palivo až tak,že tým núti majiteľa k návšteve dielne.Vypnutím a a zapnutím zapalovania sa RJ resetuje a zdanlivo je všetko ok,ale ak zase príde k rozporu,bude sa opakovať.To spôsobuje aj pískanie turbíny
Hadica ktorá bola prasklá a tlak ešte viac unikal viedla k zvýšenej tvorbe sadzí ktoré sa takto naukladali vo zvýšenej miere.Mechanik tresol nezmysel,hadica ktorú vymenil bola tlaková,turbína nemohla nič nasávať,tlak cez prasklinu práveže unikal.
V celej tej situácii je pískanie to menšie zlo,zato v prípade pádu do núdzového stavu sa ti môže raz jedno predbiehanie stať tým posledným,...ber to vážne,s týmito vecami sa nevtipkuje.Nechaj vyčistiť !!!
Ďakujem ešte raz za odpoveď a radu to auto som nedávno kúpil od otca už má nejaký ten rôčik otec ho mal 4 roky a jazdilo sa s ním len po meste a s ľahkou nohou veľmi krátke vzdialenosti tak si myslím aj po vašich odpovediach že naozaj bude zanesené to turbo lebo predtým to bolo služobné auto vo firme kde som pracoval a chodilo len po dialniciach a nikdy žiadny problém s ním nebol len ako sa dostalo k otcovi tak trocha z lenivelo ... :P Ešte ak sa môžem opýtať myslíš že by pomohlo aj prečistenie výfukového systému takýmto niečim?
https://aditiva.heureka.sk/pro-tec-oxicat-375-ml/
plánujem dlhú cestu už asi v pondelok alebo utorok preto to do servisu dať prečistiť nemôžem akože viem že je tam malá šanca že to pomôže ale ak je aspoň nejaká tak by som to vyskúšal a potom v blízkej budúcnosti dám to turbo vyčistiť lebo určite bude zanesené alebo ak by si vedel poradiť nejaké iné krátkodobé riešenie bol by som ti vďačný :300f: a ešte podotýkam že keď mechanik menil tú hadicu tak predtým to napojil na diagnostiku a hovoril niečo o tom že či nebudu na turbe nejaké usadeniny konkrétne na lopatkách ale nakoniec našiel tú hadicu tak turbo nevyberal z dôvodu ako mne poevdal že mi ušetril peniaze :)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Neriešiť výfuk.Vyčistiť turbínu a sanie a následne by sa zišla solidnejšia diagnostika.
uva0944710873
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 14.06.2018 12:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa uva0944710873 »

Na dlhšiu cestu s tým môžeš v pohode ísť len by som s tým moc nepredbiehal. :-)
bandit97
Príspevky: 1199
Dátum registrácie: 24.01.2011 19:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bandit97 »

Moze sa zaniest aj turbo ovladane obtokom? Resp. bude prejav zanesenia rovnaky ako pri lopatkovej regulacii?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

U obtoku som také nevidel,tam býva problém z bankou,alebo hadičkou
bandit97
Príspevky: 1199
Dátum registrácie: 24.01.2011 19:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bandit97 »

Dakujem
zubo55
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 21.10.2008 17:49
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zubo55 »

Zdravím, trochu som sem nazrel, a nedalo mi sa neopýtať, ja poznám turbo regulované obtokom alebo elektricky,je rozdiel či má turbo VGT alebo nie, pretože ja som videl aj turbo, regulované obtokom zanesené a zaseknuté, teda nešlo otvoriť koľko málo, tým nesplnalo požadovaný tlak.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

samozrejme že výnimočne sa môže stať že človeka trafí meteorit,ale bežnejší je pozdrav od holubov.Tie dva systémy sa nesmierne líšia,jeden je uspôsobený na podporu tlaku,a druhý na obmedzenie tlaku,preto sa aj prípadná závada prejaví odlišným spôsobom a v inom režime.
midnightman
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 11.08.2018 21:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa midnightman »

V princípe poznáme 3 druhy regulácie, ktoré sa bežne vyskytujú na našich cestách.

stručne, lajicky pre všetkých:

najstaršia regulácia: Obtoková klapka

Po dosiahnutí požadovaného tlaku sa začne otvárať obtoková klapka vo výfukovej časti turba, ktorá časť výfukových spalín odkloní od výfukovej vrtulky turba a tým dokáže "regulovať" množstvo spalín, ktoré roztáčajú vrtulu.

Kód: Vybrať všetko

https://dieselpower.cz/forum/userpix/6803_obtokov_turbo_1_1.jpg

Variabilná regulácia " Honeywell VNT ™:

Dokáže meniť uhol, ktorým "dopadajú" výfukové spaliny na výfukovú vrtulu. Tým pádom viete plynulejšie regulovať, tak isto sa zlepšuje nábeh, keďže spaliny efektívnejšie obiehajú vrtulu.

Kód: Vybrať všetko

http://www.spannerhead.com/wp-content/uploads/2011/12/VATN_Turbo_1.jpg
V "štartovacej" polohe je regulácia tak, že regulačné elementy tvoria skoro "kruh", elementy smerujú spaliny na hranu vrtulky. Vtedy vám najrýchlejšie nabehne tlak, akonáhle je požadovaný tlak, elementy sa začnú "roztvárať" a spaliny začnú smerovať dovnútra vrtulky, turbo "stráca" silu a dokážete tak regulovať plniaci tlak efektívnejšie.

Posledná najnovšia forma regulácie, ktorá sa aktuálne používa je REA.
Defakto sa jedná o servomotorček, ktorý vymenil podtlakové banky.
Zmysel je jasný, presnejšia regulácia.

lajicky povedané.

Návrat na "Volvo fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných