Hydrogen  alebo Elektro

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

jojko1001
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 27.01.2008 16:05
Bydlisko: H.O.
Zdieľať na Facebook

Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa jojko1001 »

nie som zástancom ani jedného a už vôbec nie vodíka,dnes má skoro každá rodina min.dve autá,takže  jedno by mohlo byť elektrické,stačí aj dojazd 150-200km,ved v meste s rekuperáciou dokáže nabrať daľších 20%energie,ak dochádza človek 5OKM do práce,tak to otočí takmer ,,zadara,, tieto prímestské vozidlá v cenách 18-23tis.e dacia,smart eq,vw eup.s 20kW batériu dnes doma nabijete ,pri cene 0,14e/kW za 2,8 + nejaká strata,nech 3e na cca 200km.Vodík je energeticky veľmi bohaté palivo (33 kWh/kg) a ide tak v súčasnosti o priameho konkurenta elektromobilom. Jedným z najväčších problémov vodíka je jeho veľká stratovosť, 96 % všetkého vyrobeného vodíka v súčasnosti pochádza z fosílnych palív. Iba 4 % sa vyrábajú pomocou elektrolýzy vody.Na výrobu 1 kg vodíka a 8 kg kyslíka je potreba 9L demineralizovanej vody tzn. vody zbavenej všetkých prítomných minerálov (ešte čistejšia ako destilovaná voda)a cca 50 kWh elektrickej energie. Z 1 kg vodíka je palivový článok schopný vyrobiť cca 16 kWh elektriny čiže čistá strata.Na 50kW malé elektro auto pri priemernej spotreba cca 10kW,prejde 500km,teoreticky,samozrejme žiadna diaľnica ani nejaké prudké zrýchlenie,len normálna jazda.Problémom sú aj základné chemické vlastnosti vodíka ako látky. Je extrémne prchavý, čo znamená, že unikne aj cez tie najmenšie netesnosti, preniká aj cez niektoré kovy či gumu.Kvôli tejto skutočnosti je tankovanie vodíka do áut omnoho komplikovanejšie, než sa môže zdať na prvý pohľad. Kritickým prvkom, aby to celé mohlo fungovať, podchladzovanie vodíka v skladovacom tanku na teploty -34-40 stupňov Celzia. Vodíkové riešenie navyše vyžaduje elektrolyzér, ktorý je finančne náročnou záležitosťou,k tomu palivový článok a nádrž s demineralizovanou vodou. Rovnako ako v prípade batérie do elektromobilov, aj tu dochádza k degradácii, jeho životnosť sa udáva na 250 000km.
slovenská cena vodíka, 15,4e/1KG čiže osobné auto na sto km má náklady cca 15-16e. cena vodíkových áut v Európe začínajú na 60 000e Hyundai Nexo  a  Toyota Mirai.
V Německu jsou preferovány autobusy na elektrický pohon před vodíkovými (oenergetice.cz)
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa oco13 »

malé elektro auto pri priemernej spotreba cca 10kW,prejde 500km,
Ani teoreticky - malé elektrozačína teoreticky na 15 a realne je na 19 - 20 kwh :300f:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa autolaik »

Hboko sa mylis... je to len o medzikuse za volantom. Mozem ist aj pod 10 a aj nad 20 :)

Napis Martinovi nech zverejni fotky co mu sem tam posielam, tam uvidis realitu a nie vyguglene testy. A nie na 10 km ale od nabitia po nabitie... ked pridem domov zo spitala kludne mi daj email,poposielam ti zopar fotiek
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa oco13 »

Keď si pozrieš Sprimonitor.de - akékolvek vozidlo tak vždy sú experti za 3 ale aj experti za 15. Kludne vrím že jednotlivec dokáže jazdiť aj pod 10, sám som toho príkladom, že celá posádka mi nadáva. Ale priemer xy bzučiakov za celú sezonu (leto/zima) pod 15 určite nebude. Ak bude tak je to + pre vás. :300f:
Nemôžem ísť kupovať auto, a byť skalopevne presvedčený že ja budem jazdiť celý život liter/3kwh, pod tabulkoú spotrebu. Teda presvedčený možem byť - poznáme dnešný svet a ludí. :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa seven549 »

jojko1001-----kup si normalne druhe auto benzinak do mesta a hotovo.

elektro auta cochvilu dostanu poplatky elektrina pojde hore,extra elektrina pre nabijacie stanice pojde hore a bude sa platit dan za odjazdene km.cize nikto nebude v pluse ani ti co budu nabijat doma.krajiny si budu dohanat straty za znizeny predaj benzinu a nafty.

no a cena tych elektroaut je vysoka.do 2035 je este 13 rokov kym prestanu vyrabat spalovaky jajaj casu a casu si uzivat klasicky motor.dovtedy ti aj ten hydroautiak zhrdzaveje.

a nemci uz cosi zacinaju suskat ze asi to posunu na rok 2040.ak vobec unia dovtedy bude existovat.lebo nikde vo svete sa nad takymi vecami ako povinne elektroauta ani neuvazuje.a aj to je tam zase vynimka ze budu sa moct nadalej predavat spalovaky.

nech si nikto nemysli ze chudobina bude jazdit bicyklami a bohaci na autach za 60 000 euro.chudobiny je viacej ako bohatych.
lubos zimovcak
Príspevky: 3377
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Autolaik, ak sa môžem opýtať, aké máš elektrické auto?
Dík
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa oco13 »

seven549 napísal: 31.07.2022 17:21 nech si nikto nemysli ze chudobina bude jazdit bicyklami a bohaci na autach za 60 000 euro.chudobiny je viacej ako bohatych.
A teraz je to ako? Chudoba jazdí kvíliacimi Daciami za 9,900 a boháči na Lamborginy Urus za 200 000 ojro. Rok 2020 malo Lambo najúspešnejší vo svojej historii predali viac ako 4500 Urusov.
Luboš : Autolaik má Peugeota 208E alebo 2008E , neviem ako sa to presne nazýva ale je to levíča.
Písal o ňom v vlákne NagyVodražku a nabíja ho zo slniečka čo chytá na strechu. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
lubos zimovcak
Príspevky: 3377
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Uff.
Veľmi drahé, malé.
To už radšej spaľovak za 10-15.000 a asi to výjde aj lacnejšie v celkových nákladoch.
Teda, nie asi. Isto. Ale každý má iné priority. A každému vyhovuje niečo iné. :4012:
Naposledy upravil/-a lubos zimovcak v 31.07.2022 18:44, upravené celkom 1 krát.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa seven549 »

svicari to uz riesia.ti co nabijaju doma nic neusetria budu sa platit poplatky za prejazdene km.aby dorovnali tych co budu nabijat na nabijacke za prachy.a poplatky za nabijacie stanice stupnu .uz teraz je cena 0.55chf za kilowat a po nabiti ak tam majitel nieje ze auto neodpoji kazda minuta toho gratis parkovania je cena 0.10chf/1min

to je tak ked sa rozmnozili elektohracky.

a to je krajina kde niesu ziadne zakazy sa vozit na starom dizlovom fiat regata po centre zurichu a benzinaky nechodia na emisne.
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa autolaik »

lubos zimovcak napísal: 31.07.2022 18:31 Uff.
Veľmi drahé, malé.
To už radšej spaľovak za 10-15.000 a asi to výjde aj lacnejšie v celkových nákladoch.
Teda, nie asi. Isto. Ale každý má iné priority. A každému vyhovuje niečo iné. :4012:
Lubos stalo 22.000 (drahe ale vlastne "lacne") a kupovane zo zvedavosti ze ci sadne,da sa s tym fungovat. Ak by nesadlo tak ide z domu,vopred som vedel ze pri dalsom predaji nebudem skodovat. Nie je to jedine auto v rodine no stalo sa najpouzivanejsim. Od jari je na budiku uz 19.000km.

Ak by som kupil nieco za 15 tak uz je v palive dalsich ale 2000e ... takto mam tie peniaze ja nazad... uz je cena auta 20.000€ ...chapes dufam,virtualne sa priblizujeme az nastane priesecnik a elektricke pojde mozno do plusu. Alebo sa preda,kristus vie co bude v buducnosti...
A jasne,pri felde za 500 by ten priesecnik neprisiel nikdy... ale opakujem, nakup bol nie az tak ekonomicky...pocitat viem aj ja ale skor zo zvedavosti. 10-13.000€ leaf so 100 km dojazdom mi ale nedaval zmysel,ten by bol naozaj u nas doma nepouzitelny... Potreboval som auto ktore prejde z NZ do B.Bystrice bez dobijania.
lubos zimovcak
Príspevky: 3377
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Tak to máš super cenu.
Nové v predajni vyše 30.000 :3dcline:
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Sme na SK tak si nedavam ruzove okuliare ako to s elektrinou dopadne, ani s dostupnostou ani s cenami, chcel by som vidiet ako bude elektrifikovana napr. taka petrzalka alebo hociktore vacsie sidlisko, aby si kazdy v panelaku mohol kupit 1 - 2 elektroauto a plnohodnotne ho vyuzivat....mozno tak v 2100 najskor 😁, a ked to vsetci vecer pristavia a zacnu nabijat uz nie lacnym "nocnym prudom"......
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
jojko1001
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 27.01.2008 16:05
Bydlisko: H.O.
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa jojko1001 »

či sa nám to páči,alebo nie, elektro postupne vytlačí spaľováky, ak si ho náhodou niekto kúpi,zistí že ho používa viac ako ostatné autá čo má doma,jasné,ved kW dnes stojí 0,14e a ak aj máš spotrebu 20kW na 100 stále ideš za do  6e.
presne tak,je to o ,,medzikuse,, smart alebo UP na eco+ bez problémov jazdia do 10kw síce na eco idú max.95 ,ale s dobrou spotrebou,neviem ako je to s dáciou,skúsenosti s ňou nemám,len sa treba naučiť jazdiť s elektro.dokonca nový R.Megan E,čo už je o dosť väčšie auto,tiež má dobrú spotrebu 10-12kW, ale to už je o inej cene.ale riešime autá v cene okolo 20tis. 19-20kw to už jazdia autá inej veľkostnej kategorie,samozrejme aj cenovej. 
nemusím si kupovať daľšie auto,mám aj benzín aj diesel a aj elektro a dnes už z nutnosti musím občas ,,spaľováky,, prebehnúť.určite elektrika pôjde hore,ved aj stále ide,ak pôjde elektrika hore,pôjde všetko,ale čím viac bude električiek tým viac pôjdu klasické palivá hore. tu na autobazare nájdeš zánovné predvádzačky v cenách okolo 20tis.čo nie je nejaká katastrofa,ak si to porovnáš s nejakým  suzuki swift za 19tis.a tiež to nie je nejaký ,,hltač,, diaľnic.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa oco13 »

V tom momente ako skončí regulovaná cena elektriky a plynu a to sa premietne do ostatných cien, tak z všetkých spalovákov aj elektromobilov budú akurát tak kuríny na dvore. Neveríš? nemusíš. :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: raza1111 a 57 neregistrovaných