Seat Leon 5F8 , 4x4 - riadenie tuhosť

Sekcia slúžiaca na odbornú analýzu problémov

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

uwa0917346248
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 24.10.2021 09:36
Zdieľať na Facebook

Seat Leon 5F8 , 4x4 - riadenie tuhosť

Príspevok od používateľa uwa0917346248 »

Dobrý deň,

čo ovplyvňuje tuhosť riadenia do zákrut ? Lebo mám problém, že do jednej strany mi ide volantom ľahšie točiť ako do druhej... A mám pocit, že mi to vplýva aj na geometriu riadenia...
Seat Leon 5F8 4drive 110KW 2015 pred FL.


Ďakujem 🙂
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: SEAT LEON 5F8 4x4_Riadenie_tuhosť

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Konkrétne auto - konkrétny problém.Riadenie je elektrické,tam si to elektronika ustráži,ostatok je mechanika a teda mimo kontroly.Čiže auto na zdvihák,odpojiť riadenie na oboch stranách a ručne zistiť tuhosť a volnosť otočí.Ak už je to vo vzduchu,spolu s tým hneď kontrolovať volnosť točenia kolies jednej a druhej strany, prípadný rozdiel odporu to vie spôsobiť tiež,takže kontrolovať hneď aj prevodovku
uwa0917346248
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 24.10.2021 09:36
Zdieľať na Facebook

Re: SEAT LEON 5F8 4x4_Riadenie_tuhosť

Príspevok od používateľa uwa0917346248 »

mhlavaty napísal: 29.01.2024 08:52 Konkrétne auto - konkrétny problém.Riadenie je elektrické,tam si to elektronika ustráži,ostatok je mechanika a teda mimo kontroly.Čiže auto na zdvihák,odpojiť riadenie na oboch stranách a ručne zistiť tuhosť a volnosť otočí.Ak už je to vo vzduchu,spolu s tým hneď kontrolovať volnosť točenia kolies jednej a druhej strany, prípadný rozdiel odporu to vie spôsobiť tiež,takže kontrolovať hneď aj prevodovku
Dobrý deň p.Hlavatý ďakujem za reakciu. Čiže tuhosť a voľnosť otočí môže spôsobovať ložisko uloženia tlmičov asi jediné však ? Ak nie opravte ma prosím (rád sa priučím niečo nové).. este ma napadlo aj krúžok snímača pod volantom a pružina v ňom.

A k tej geometrii... Mal som ju robenu v 3 rôzných servisoch vždy som išiel odtial so zeleným protokolom. vozidlo mi začne ťahať doprava (do tej strany mám aj väčší odpor pri točení volantu) nad 80km/h... Len tento problem mi nastal po výmene zadných silentblokov na prednej náprave.

Ďakujem
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon 5F8 , 4x4 - riadenie tuhosť

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Sme v teoretickej rovine,čiže...teraz ešte musíme uvažovať všetky varianty,ale to sa rýchle "vyčistí" ak sa začne vecne skúmať.Uvažujem o tej elektronike volantu,tam by dal presnejšiu odpoveď jaroslavelektro,ja len predpokladám že elektronika to nebude,ale...všetko môže byť inak.
tuninka
Príspevky: 899
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon 5F8 , 4x4 - riadenie tuhosť

Príspevok od používateľa tuninka »

pred pár rokmi mala moja mama podobnú závadu na Punte, tam sa to prejavovalo podobne, pričom krúžok pod volantom bol dobrý, ale blbla elektronika priamo čo bola na riadení pri elektromotore, v Polsku som kúpil použité celé servo aj s tou riadiacou jednotkou, celé vymenil a doteraz jej to funguje. Nehovorím, že to musí byť aj tvoj prípad, ale správalo sa to tak že kedy tedy to išlo riadiť s použitím rovnakej sily a kedy tedy išiel volant do jednej strany ťažšie, ako do druhej, stávalo sa to najprv zriedkavo a postupne sa to zhoršovalo až nakoniec to išlo do jednej strany stále ťažšie, ako do druhej.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Leon 5F8 , 4x4 - riadenie tuhosť

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pre jediný dôvod mám pochybnosť o elektronike riadenia.Je to velmi prepracované,je možné napr elektronicky meniť silu posilovania v stupňoch čo jednoduché el.servá nepoznajú,preto trochu pochybujem že zmenu funkcionality nezachytí manežment rj.Je to iba úvaha
Napísať odpoveď

Návrat na "Diagnostika"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 57 neregistrovaných