Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Sekcia slúžiaca na odbornú analýzu problémov

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Northillus01
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 03.07.2019 20:46
Zdieľať na Facebook

Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa Northillus01 »

Zdravím,
mám problém so svojim autom Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW, ráno som musel štartovať cez káble pretože zima, to bolo ešte v pohode a auto naštartovalo.

Išiel som spraviť dlhšiu jazdu cca 20 km po diaľnici, tiež všetko O.K., po zídení z diaľnice na vedľajšej ceste ale auto začalo mierne trhať, rozsvietila sa kontrolka mech. poruchy (oranžová) a za sekundu aj niektoré ostatné kontrolky a auto zhaslo počas jazdy.
Po zastavení išlo auto naštartovať bez problémov, po cca 1 km sa to ale stalo znova až do štádia, že motor zhasol aj pár sekúnd po naštartovaní.
Nakoniec som prišiel s autom domov po vlastnej osi, nakoľko motor išiel zrazu akoby nič, išiel som ale iba 3 km pomalou jazdou.
Prosím Vás o radu, čo by to tak asi mohol byť, vyzerá to byť asi seriózne...

Napadlo ma že je tiež možné, že pán, ktorý mi štartoval auto cez káble zle zapojil polaritu, čím mi odišli niektoré poistky (dúfam že nie alternátor, ten je nový z roku 2022).

Pretože keď som po štarte išiel s autom, počas jazdy svietila stále kontrolka aktivovanej ručnej brzdy, aj keď bola ručná brzda dole, po opätovnom štarte už nesvietila...

Ďakujem.
Pilotek
Príspevky: 869
Dátum registrácie: 05.06.2008 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa Pilotek »

Začal by som poriadnym dobitím batérie (nabíjačkou, stačí elektronická z Lidla), alebo jej výmenou za novú, ak má veľa rokov. Samozrejme skontrolovať dobíjanie auta - aspoň multimetrom z obchoďáku merať napätie na póloch batérie, keď motor beží na voľnobeh (musí tam byť cca 13,5-14V).

Potom naštartovať auto na voľnobeh a dlhšie pozorovať, či robí niečo, čo nemá - vynechávanie, kontrolky...

A ak robí, potom už len dobrý mechanik, diagnostika...
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Nemá to náhodou legendárne čerpadlo Bosch ,tuším cp4??
Jednoducho umrie po cca +-300 km
miroslav114
Príspevky: 638
Dátum registrácie: 17.03.2015 21:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa miroslav114 »

Skús pozrieť kabeláž
Northillus01
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 03.07.2019 20:46
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa Northillus01 »

lubos zimovcak napísal: 24.11.2023 09:18 Nemá to náhodou legendárne čerpadlo Bosch ,tuším cp4??
Jednoducho umrie po cca +-300 km
Nie nie, toto nemá čerpadlo Bosch, je to 1.9 CDTi 110 kW, ináč veľmi spoľahlivé auto, r.v. 2007, najazdené cca 253 000.
Northillus01
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 03.07.2019 20:46
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa Northillus01 »

miroslav114 napísal: 24.11.2023 17:38 Skús pozrieť kabeláž
Ďakujem, napadlo ma tiež pozrieť poistky...

Je možné, že došlo k poškodeniu nesprávnym zapojením štartovacích káblov ??

Predtým sa toto totiž nikdy nestalo, auto mi štartoval jeden taxikár...
batmanboy
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 30.01.2009 23:47
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa batmanboy »

a bol dodrzany postup ? vid. napriklad: https://www.autotechna.sk/navod-ako-zap ... tobaterii/
neviem si totiz predstavit, ako by niekto omylom pripojil kable naopak, ved su predsa farebne oznacene :zg282:
Northillus01
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 03.07.2019 20:46
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa Northillus01 »

Ďakujem za odpoveď, samozrejme mal by byť dodržaný správny postup...
Ale, proste som ráno nenaštartoval a nakoľko nemám káble a ani booster zavolal som jednej taxislužbe, ktorá ponúka štartovanie káblami.
Už som to využil za posledné roky asi 2x a vždy v pohode, stále ale posielajú niekoho iného a tentoraz poslali takého staršieho pána a ja som to zapojenie neskontroloval.
Moja chyba, tiež som si ale povedal, že sa to takmer nedá zapojiť zle (jedine že by to vybuchlo :189: ).
Je ale možné, že zle zapojená polarita pri štarte cez káble môže spraviť niečo s el. komponentami štartovaného auta ??
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Ak bola zle zapojené, tak určite.
Treba k elektrikárovi
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa fzubaty »

Samozrejme.

Kazda jednotka ma na vstupe ochrannu povedzme diodu proti prepolovaniu. Ta ma ale max prud ktory dokaze zvladnut. Pri startovani kablami zapojenymi naopak tento prud moze byt niekolkonasobny, kedze jednotka ide do skratu.
Northillus01
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 03.07.2019 20:46
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa Northillus01 »

Aj podľa mňa je to takmer určite prehodením káblou pri štarte, sakra ;-(

Bol som dnes s autom na skúšobnej jazde cca 5 km s tým, že som nechal auto asi 20 minút na voľnobehu a pozoroval otáčky atď.
Auto šlo v pohode akoby nič, bola to ale iba taká malá jazda do 50 km/h.
Na začiatku budúceho týždňa idem do servisu na diagnostiku a kontrolu el., poistiek, batérie a možno aj alternátora, nemám na to nervy s tým jazdiť akoby nič, pretože keď mi to včera zhaslo 10x z toho pár krát hneď pri štarte tak s tým niečo určite je.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ovšem za účasti ohňostroja.Toto síce pár ľudí vyskúšalo,ale celkom si to zapamätali. Ja by som to vylúčil úplne.Čomu ovšem verím je že pri hlbokom vyčerpaní batérie a skúške štartu došlo k takému poklesu napätia že došlo k vypadnutiu medzijednotkovej komunikácii.Predpoklad je kopec zápisov chýb v každej jednotke.Pád napätia je mimoriadne nebezpečný a vie odpáliť kadečo,je to o smole a štastí.Majiteľ veľmi podcenil neriešenie batérie a som presvedčený že to už nezopakuje.
Northillus01
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 03.07.2019 20:46
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa Northillus01 »

mhlavaty napísal: 24.11.2023 21:56 Ovšem za účasti ohňostroja.Toto síce pár ľudí vyskúšalo,ale celkom si to zapamätali. Ja by som to vylúčil úplne.Čomu ovšem verím je že pri hlbokom vyčerpaní batérie a skúške štartu došlo k takému poklesu napätia že došlo k vypadnutiu medzijednotkovej komunikácii.Predpoklad je kopec zápisov chýb v každej jednotke.Pád napätia je mimoriadne nebezpečný a vie odpáliť kadečo,je to o smole a štastí.Majiteľ veľmi podcenil neriešenie batérie a som presvedčený že to už nezopakuje.
Ďakujem za odpoveď.
Máte pravdu, mal som riešiť batériu skôr, je pomerne nová (3 roky), viac krát bola ale štartovaná cez káble tak sa to asi pod ňu podpísalo...
Nečakal som, že batéria by mala byť hlboko vyčerpaná, nakoľko auto nejazdilo iba 2 dni a celková prevádzka bola bezproblémová až na jednu vec... nedávno asi pre 3 týždňami som jazdil cca 1 hodinu (mesto, kolóna) a po vypnutí motora som nemohol naštartovať a to až tak, že auto takmer vôbec netočilo, tiež sa to riešilo cez štartovacie káble, dovtedy a odvtedy každý štart rýchly a O.K.
Prosím Vás o radu čo s tým resp. dá škoda po vypadnutí medzijednotkovej komunikácii vôbec presne diagnostikovať a následne riešiť ??
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa mhlavaty »

V prvom rade hneď na počiatku neurobiť chybu neuváženým krokom.Vyriešiť batériu je samozrejme prvý krok.Zistiť,nechať si urobiť výpis obsahu všetkých rj v aute logicky na protokol aby sa k veciam dalo vracať.Urobiť generálny reset výmaz,ak tomu samozrejme nebráni niečo o čom ešte nie je znalosť.Pokiaľ sa stane čo je bežné že napr v motorovke nejde urobiť výmaz,je možné že aby to možné bolo treba vysporiadať najpr závadu v inej jednotke.To už príde čo príde,len upozorňujem,dnes je rýchlych chlapcov dostatok,rýchle robia pomaly rozmýšlajú,gazda platí cech.
Čo by som ja medzi prvými vecami urobil je test cakomprask batéria,štartét,altík,kostrenie bat/motor bat/karoséria.je to za pár sekund,problém trochu potreba oscilo datového rekordéra.Extra veľa ľudí nás s tým nerobí,ale zopár desiatok už predsa len ano.Tak na východe ako na západe.Tu na fóre sme traja pokiaľ viem.Zjednoduším ale aj upozorním zároveň,klúčový je prvý krok riešenia,Ak sa urobí hneď ten ako zlý,už pôjde aj ďalej všetko nesprávne a začne sa motanie okolo problému.
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTi 110 kW_motor zhasína počas jazdy

Príspevok od používateľa autolaik »

Zdravim,ako byvaly "elektrikar " niektorym veciam z toho opisu pri nahodnom prepolovani baterie nechapem,rozhodne sa nemohli udiat tak ako je popisane ale budiz,necham to bez komentara...

Zaroven ale som ale aj vlastnil skoro 10 rokov c vectru tak upozornim,ze pri poruche dobijania sa nerozsvieti okamzite kontrolka baterie,dobijania ale az ked poklesne palubne napatie pod urcitu hranicu. Kludne ide auto aj niekolko desiatok km bez dobijania a nic,ziadna kontrolka nesvieti. A este dodam,ked je kapacitne slabsia bateria,aj ked na start auta este staci tak riadiaca jednotka odpaja napriklad vnutorne osvetlenie,radio,nejde zapnut ventilator kurenia a podobne.

Návrat na "Diagnostika"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: volvoke a 42 neregistrovaných