Prerušenie lakovania

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

juan-fangio
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 04.03.2019 17:15
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa juan-fangio »

metamor: praveze nie hrzdu, opravujem miesta obite od kamienkov, vacsina toho bola "len" do povodneho plnica, sem tam nieco bolo az na plech ale ku podivu este to ani v tych miestach nehrdzavelo
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa seven549 »

juan-fangio napísal: 07.08.2022 12:30 Toho som sa bal ale jasne musi to byt spravene poriadne aspon v ramci moznosti.
Cize obrusim to napr smirglom 400, streknem prvu vrstvu plnica, pockam 10-15min kym preschne a streknem druhu vrstvu plnica (tu neviem ako dlho cakat kym ho budem moct prebrusit staci hodinka alebo niekolko hodin?) nasledne to prebrusim 800kou (nemusi to byt uplne dokonale hladke) a na to uz pojde metaliza nejake 4-5 vrstiev, na to nasledne uz len bezfarebny lak 2-3 vrstvy.
Je takyto postup v poriadku? Ak tak ma oprav, pridpadne porad, budem rad za kazdu radu.
plnic nechaj po streknuti schnut aj 4 hodiny a potom po prebruseni vodnym stat aj 24 hod.aby bol tvrdy ako kamen.pod metalizu sa plnic obrusuje 1000ckou.pretoze pod metalizou vidiet vsetko.farba sa strieka len tak aby bolo vsetko prekryte farbou ziadne 3 vrstvy sa nedavaju.sprayom sa strieka farba len tak ze sa to vzdy len prasi nie priamo davka na plech.a tak isto aj vrchny lak.

vrchy lak na farbu je najdolezitejsia vec.ak to ches mat dlhodobo musi to byt jednorazovy spray tie maju vela tuzidla.tie laky su tvrde ako kamen a dobre sa rozlestuju uz na druhy den.ale taky maly spray stoji aj 15 euro.je lepsie si to dat namiesat u niekoho kto robi farby.on ti tiez spravi taky spray ale bude uz aj pol litrovy dvojzlozkovy ktory stvrdne ako kamen.a tiez je to jednorazovka.poradit sa s dotycnym aky velky diel chces streknut aby ti vysiel cely spray.nemusis to striekat do lesku moze to byt aj ako pomaranc.

potom ked to vsetko je tvrde napr po 3 dnoch ti treba excentricku flexu a striekance zalestit.preto na to je dolezity lak ktory je tvrdy ako kamen.

take striekanie ako robi lakyrnik pistolou kde ma v pistoli staly tlak 8 barov sa robia na jeden max dve zatahy.je to uplne ina vec ako sprayom.take striekanie je najlepsie.sprayom minies viac farby lebo to musis prasit.inac sa to moze do pol roka lupat.

preto ja spray uzivam len na male miesta napr lem blatnika nie cely blatnik alebo naraznik alebo obite plasove diely pod dverami .vsetko ide do stratena u blatnika aj 20cm nad lem.a cele to necham tak neprebrusujem farbu pretoze vrchny lak ide tym istym stylom do stratena prasenim plus trocha vyzsie par cm ako sla farba,ten lak to vsetko zakryje.

a potom sa rozlesti tou flexou cely diel aj ten nafukany prach alebo aj stekanec laku. je to umenie s tym robit.to je to tajomstvo dobreho nastreku a lesku ktora nekodonale veci zakryje rozlesti a prekryva novy a stary nastrek ked sa strieka len polovica napr kapoty alebo strechy.da sa to ale je to o praxi s tou excenter lestiacou flexou.

citam ze robis stare auto cize bola aj hrdza.prva vec pred plnicom je poriadne to nechat prezrat odhrdzovacom.
Naposledy upravil/-a seven549 v 07.08.2022 20:14, upravené celkom 1 krát.
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa srtdemon »

Pod metalizi sa plnic brusi 1000 smirglom? Mozno iba ak na Moskvici.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa seven549 »

ak davas metalizu je dobre brusit plnic 1000ckou.vsetko je vidiet ked to cele bude hotove.bezna farba 800 ak robis traktor tak 600 staci.
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa srtdemon »

No minimum pod metalizu je 1200, ak chces dokonaly vysledok tak aj vyssie.
metamor
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa metamor »

Opravuje to len tak... Keď to máš obité od kamienkov a nehrdzavie nechytat... Keď začne chytať potom riešiť... Teraz si to obrúsil na plech kam si slahol metlu zo spreja.... Šťastie že to nieje enviro vodova farba..... Keď si to obrúsil na plech zrušil si plnic kataforezu a ešte aj zinok....takže by si mal nafukat etch Primer na kov.potom Primer zabrusit a fúkať metlu a prelakovat.... Keď naratas koľko času si pri Tom stravil minul materiálu mohol si to dať spraviť niekam kde by si im to obuchal o hlavu keby to bolo zle urobené....sprejove opravy stoja za milú jarmilu akurát tak...
juan-fangio
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 04.03.2019 17:15
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa juan-fangio »

Ked uz sa to rozbehla taka diskusia, len tak zo zaujimavosti by som chcel vediet na co vsetko sa moze striekat plnic? Len na holy plech? Na stary plnic? Na metalizu este bez vrchneho laku?
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa seven549 »

ano mozes ale musis to brusit aby plnic na to chytil.zbrusit lak aby ostala len farba.robia to aj lakyrnici pretoze nie kazda farba s inou dobre pracuje ak uz bolo auto lakovane.niekto pouzije shit farbu a rozlepta sa to.tak sa to takto robi.das svoj plnic a farbu.

ale predtym si t zisti kazdy lakyrnik svojou chemiou co je na auta za lakovacka.

no ak mas farbu z vyroby auta zbrusis lak a ides rovno na nu.
juan-fangio
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 04.03.2019 17:15
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa juan-fangio »

seven549: cize ak by som nahodou chcel mozem tie vrstvy metalizy co uz som nastriekal prebrusit a na to strieknut plnic? A ak ano akou zrnitostou to pred tym plnicom prebrusit? A nemusim sa dostat az na ten povodny plnic, ze? Len to prejst smirglom, ak tomu spravne rozumiem.

metamor: ano, v podstate mas pravdu, ked sa tak nad tym zamyslim kolko casu som uz do toho dal a kolko este dam plus, co to bude vsetko stat... No ale chcel som proste skusit nieco spravit sam, nevyslo to uplne, ucim sa na vlastnych chybach, mam taku drahsiu zivotnu skusenost
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa seven549 »

naco to chces brusit ked uz si to len teraz striekal farbou.rovno dalsia vrstva.je to len farba.farba na farbu chyti.ale je dobre pouzit rovnaky spray.zbrusuje sa len priesvitny leskly lak no ty ho tam este nemas.dufam.lebo ja netusim co sa tam pouzilo.farby sprayji su vacsinou matne bez laku.ale videl som aj z lakom od motipu.cize neviem co pouzivas.ja si davam farbu miesat lakyrnikovi pouziva farby od MIPA.je to taky minimalny lacak na ktory vie dat zaruku.a mozem povedat ze aj po 5 rokoch je to stale rovnaky stav lesku.

a ak budes brusit nieco pred striekanim min 1000cka od zaciatku aby neostali vlny.ja to robim 1000ckou.mozes aj 1500 je to na tebe.vyskusas si to kolko to treba brusit aby si nezodral farbu.obrusis to osusis ofukas to od vody aby si videl ako to ten lak dava dole a ides dalej.

inac ked si robim napr kapotu robim to uz striekacou pistolou a lakyrnik mi namiesa do plechoviek tolko objemu surovin primer - plnic - tuzidla -farbu -lak ze to vzdy presne vyjde.a aj odmasnovanie aj to mi da aby to odmasnilo dobre.on mi jednoducho vsetko co treba s cim miesat a ako co prve pouzit popise. ja to toho nevidim co treba k lakovaniu pouzit ak sa robi uz diel lakovany alebo novy.ja viem len streknut dobre farbu a lak.navod mi napise lakyrnik.

ked som si menil celne sklo ja som zil v tom ze len odmastnim dam lepidlo a idem na to.ale tam treba odmasnovac aktivator primer a tak lepislo.to vsetko mi tiez lakyrnik predal a poucil.

raz som robil kapotu a blatnik na obe diely mi dal osobitne plechovky a suroviny.slo to ako po masle.

no a tie zrnka pracu ktore ostanu pod lakom sa davaju dole excentrickou flexou lestenim.ked sa to cele spravi ostanu tam take mini skrabance co v podstate doladi s vekom farby napr na dverach.proste to tak nekrici ze je to cerstvo lakovane.

ten moj lakyrnik to robi cely zivot jeho otec tiez robil auta a potom uz len predaval autofarby.cize uz ani jemu sa nechce zasa robit od vidim do nevidim tak si uz vybera co bude robit.nie kazdy zaplati 250 euro za diel.vacsinou len bazaristi dovezenych premioviek.a tak predava aj suroviny.a v poslednom case mi vravel ze to viac vynasa predavat domacim kutilom suroviny a pisat navody,ako robit auta.

a ak uz sa niekomu nieco nepodari ----- a ma na to chut -----tak to spravi.treba ho len normalne presvedcit nie peniazmi ale potrebou.aj taku blbost spravi ako vyvari podlahu vymeni zadne lemy alebo prahy .povie cenu a ak dotycny suhlasi tak ide do toho.
juan-fangio
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 04.03.2019 17:15
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa juan-fangio »

Ano, to ze farba na farbu chyti je mi uz jasne ale co ak podklad pod farbou nebol uplne spravne pripraveny... Chyti na nu aj plnic? A ak nie co je nutne spravit, aby chytil?
metamor
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa metamor »

Treba si prečítať datasheet k farbe a potom veriť tej jednoduchej lemplackej ceste... Lakosina neodpúšťa to čo na začiatku odflaknes na konci vráti... Potom sa pár ľudí čuduje že ich lakyrnici ženu z dielne svinskym krokom preč... Toľko zmrastenych a zozratych veci čo dokáže reakciou spraviť tá sracka v spreji čo na to niektorí dajú.... A trápenia čo s tým je kým to dá lakos do stavu aby to vyzeralo...nestojí to nikomu za to trápenie vracať sa späť na začiatok strácať pri Tom čas energie a materiál. Diplom keď pán majiteľ to nezaplati
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa oco13 »

metamor napísal: 08.08.2022 10:59 kým to dá lakos do stavu aby to vyzeralo...
Prečo? Prečo? Prečo? kua vrátťe ma na zem, prečo? Vyzerať má manželka, vyzerať má zahradka, vyzerať má hrob rodičov na cintoríne, ale nie hnusná kopa železa ktorá celej rodiene len žerie nervy a kradne peniaze. :3c90:
Motyka sa ani nefarbí a stále vyterá ako motyka, kosa alebo kladivo s krompáčom rovnako - v čom je auto iné??? Trápilo vás niekedy ako vyzerá miešačka alebo táčky, keď betonujete?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa oco13 »

Vieš ty čo je to pietna spomienka? dobrý pocit pri modlitbe za rodičov - myslím že nie. Ano určite je hrob dôležitejší ako auto. :300f:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa oco13 »

Hrob je materiálnym vyjadrením spomienky
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných