Oprava praskliny v plaste

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

pkkzuk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 27.10.2011 17:02
Zdieľať na Facebook

Oprava praskliny v plaste

Príspevok od používateľa pkkzuk »

Ahojte , prosím Vás o radu . Potreboval by som pomôcť opraviť drobnú prasklinku v plaste na ťahači kamionu . Prasklinka má zhruba cca 10cm a je len zvnútra. Som v tom úplný amatér, no rozmýšľal som že by som kúpil tmel , zatmelil to a nakoniec nastriekal lakom v spreji. Je to drobnosť a není to normálne vidieť zvonka , človek musí dať hlavu za kabínu. Mám aj fotky len vôbec netuším ako ich sem pridám. Bol by som Vám veľmi vďačný za akúkoľvek pomoc. ďakujem
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa FERO 321 »

Ak prasklinu len zatmelíš a natrieš, časom sa ti môže zväčšiť. Odporúčam buď zvariť, alebo sú aj špeciálne lepidlá na plast. Kolega raz mal také lepidlo, kúpil ho v Nitre na autosalóne.
pkkzuk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 27.10.2011 17:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pkkzuk »

Tak odporúčaš to skôr spraviť lepidlom? Pred tým ako budem nanášať lepidlo mal by som to zrejme aj prebrúsiť brúsnym papierom sak? potom naniesť lepidlo. Bude sa dať potom naniesť na lepidlo aj farba?
wikyxxx
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 13.01.2009 17:19
Bydlisko: Okres Malacky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wikyxxx »

Najlepsie by to bolo zivicou vystuzit a az potom pretmelit ...
pkkzuk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 27.10.2011 17:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pkkzuk »

Už som bol kúpiť lepidlo a aj farbu. Tento týždeň keď bude sucho to budem robiť. Je to špeciálne lepidlo dvojlôžkové na plasty, prasklinu vyplnim lepdlom keď to zaschne to prejdem brúsnym papierom a nastriekam farbou. Dám vedieť ako to dopadne :-)
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Nevieme aký je to plast, to je úplný základ pre rozhodovanie čo s tým ďalej.
Keď sa plast zvára, obvykle sa to prejaví aj na opačnej strane povrchu, t.j. v tvojom prípade by to bolo zrejme aj zvonkajšej strany vidieť. Usudzujem podľa toho čo píšeš, že by si chcel aby to vo finále vôbec nebolo viditeľné, takže po zváraní by to bolo treba zabrúsiť a zatmeliť. Neviem teda či by ti zváranie vyhovovalo.
Čo sa týka tmelenia, tmel obvykle len prekryje problematické miesto, neodstráni príčinu prečo vlastne prasklina vznikla, takže sa nedá vylúčiť obnovenie praskliny aj po pretmelení. Ale napríklad štandardný karosársky tmel mnohé plasty na povrchu naleptáva, čiže zároveň pôsobí ako lepídlo, v takom prípade by to bolo dobré riešenie tú prasklinu zatmeliť. Ale predtým ju trocha vyškrabaním rozšíriť, aby sa do nej tmel dostal do hĺbky.
No a ohľadne lepidiel, rovnako sa dopredu nedá nič povedať, treba vyskúšať či to-ktoré lepidlo naleptáva povrch plastu. Ak nie, tak to nebude účinné. Ja sám sem-tam potrebujem zlepiť dva rôzne plasty a mám odskúšané že sa naozaj nedá dopredu určiť, či sa lepidlo chytí alebo nie, vždy si to dopredu odskúšam na oboch dieloch.
Pri použití lepidla však pre obnovenie povrchu bude tiež treba miesto zabrúsiť a pretmeliť.
Nech s tým budeš robiť čokoľvek, doporučujem vyskúšať účinok toho čo použiješ na nejakom skrytom mieste toho plastu, ktorý chceš opravovať.
pkkzuk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 27.10.2011 17:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pkkzuk »

Mám kúpené lepidlo a aj tmel na opravu karosérie. Chcel by som vyskúšať najprv lepidlo či sa chytí alebo nie. Ak by sa nechytilo v tom prípade by som sa to pokúsil zatmelit. Stalo sa mi to prvý krát a bola to moja chyba tak s tým nechcem otravovať mechanika lebo si myslím že by som to aj ja dokázal dať do poriadku. Plast ktorý praskol nemá žiadny význam ani s ním sa nehyba nič. Je to vlastne za kabínou zvonku to vôbec není vidieť.
sbf
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: 06.02.2009 10:05
Bydlisko: TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sbf »

No to som velmi zvedavy ake to moze byt to specialne lpidlo na plasty /to ti povedal predavac?/, ci to nebude epoxid a ako sa to moze vliat do prasklkiny. Ak ta prasklina vznikla vplyvom nejakej vybracie IMO pomoze len nejake vystuzenie
Napísať odpoveď

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Akdulaz, db69 a 54 neregistrovaných