Dodávkové pneumatiky na SUV

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

blastrik
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 31.08.2010 05:44
Zdieľať na Facebook

Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa blastrik »

Dobrý deň, má niekto skúsenosti s použitím pneumatík s označením C (dodávkové) na SUV vozidlá prípadne na osobné autá? Ja konkrétne by som chcel použiť zimné pneumatiky Nokian winterproof C na Subaru Forester.
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa wilz »

Nič mimoriadne sa nebude diať, ak C pneumatiky obuješ na osobné auto.
Tie pneumatiky sú tzv. zosilnené, čiže majú vyššiu nosnosť aj odolnosť voči vyššiemu tlaku plnenia.
To sa dosahuje obvykle tým, že majú minimálne jednu vrstvu kordu viac pod behúňom aj na bočniciach, oproti nezosilneným pneumatikám.
To na druhej strane spôsobuje väčšiu tuhosť voči prepruženiu bočnice, takže auto bude menej komfortné.
No a tiež sa pravdepodobne pri ich vývoji tak nehrajú s dezénom kvôli čo najlepším jazdným vlastnostiam a hlučnosti pri jazde, s ohľadom na predpokladaný pokojnejší spôsob jazdy dodávok oproti osobných autám.
Takže všeobecne si asi nebudeš môcť dovoliť taký spôsob jazdy, aký by ešte zniesli dobré osobné pneumatiky.
Ale aj trocha vyššia hlučnosť a menší komfort jazdy voči osobným pneumatikám sú dosť závislé od výrobcu pneumatík, konečne sú značné rozdiely aj medzi pneumatikami pre osobné vozy.
bobo2222
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 05.10.2011 17:52
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa bobo2222 »

Súhlasím s komentom a ešte jedna podstatná vec.
Dodávkové pneu. sú ťažšie ako na SUV, takže pri vyšších rýchlostiach ti to bude triasť, vyššia spotreba a znížiš životnosť náprav. Stojí ti to za to?
Jaaaj a pri poistnej udalosti sa rozlúč s poistným plnením.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa oco13 »

Jaaaj a pri poistnej udalosti sa rozlúč s poistným plnením.
Pri nehode v auguste, zástupca druhej vodičky poukazoval, že moje auto malo obuté v lete zimné gumy. Policajt to odmietol s tvrdením, že zakázané to nie je, aj poisťovne zaplatili škodu na oboch autách dokonca ešte skôr ako prípad uzavreli policajti. Zosilnené bočnice a vyššia nosnosť tiež nie sú zakázané. :300f:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Dlhšie Ti vydržia. Vysoko nad 100.000 km.
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa Renova »

....pozri sa do technického preukazu aký rozmer tam máš zapísaný.....inak môžeš mať problém prejsť cez technickú :zg282:
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa oco13 »

Index C sa do TP nezapisuje a nosnosť aj max rýchlosť môžeš mať rovnú alebo vyššiu ako je v tp
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa wilz »

bobo2222 napísal: 17.11.2022 14:43 Dodávkové pneu. sú ťažšie ako na SUV, takže pri vyšších rýchlostiach ti to bude triasť, vyššia spotreba a znížiš životnosť náprav. Stojí ti to za to?
Jaaaj a pri poistnej udalosti sa rozlúč s poistným plnením.

Bobko, to kde chodíš na takéto nezmysly ?
Aj C-čkové pneumatiky majú rôzne indexy nosnosti, nemusí si vybrať tie najrobustnejšie, ale aj tak voči obyčajným pneu sú len o 10 – 20% ťažšie, takže nič podstatné.

To že je pneumatika o nejaký kilogram ťažšia, z hľadiska namáhania nápravy nepredstavuje žiaden problém.
Počítajme spoločne neodpruženú hmotnosť nápravy:
pneumatika cca 10 kg, disk cca 10 kg, tehlica kolesa s nábojom a brzdou cca 15 kg, pomerná časť ramien nápravy, poloosi, tlmiča pruženia cca 10 kg.
Takže každému musí byť jasné, že nejaké 2 kg naviac na pneumatike neznamenajú pre namáhanie nápravy vôbec nič.

Koleso pri otáčaní trasie ak nie je vyvážené, nie je podstatné či je pneumatika ľahšia alebo ťažšia.

A čo sa týka plnenia poisťovne, ak by mal obuté pneumatiky s nižším indexom hmotnosti než ako má uvedené v dokladoch od vozidla , vtedy by mu možno niečo hrozilo, ale vyšší index nosnosti naozaj nie je prekážkou ničoho.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa oco13 »

A ja ešte doplním, že existujú gumy s vyšším indexom nosnosti ako bežná guma v rovnakom rozmere a označenie C nemajú. Je to len obchodná značka, videl som už aj označenie Truck.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa fzubaty »

oco13 napísal: 17.11.2022 16:39 Index C sa do TP nezapisuje a nosnosť aj max rýchlosť môžeš mať rovnú alebo vyššiu ako je v tp
C sa zapisuje, zalezi od vyrobcu. Berlinga mali v TP rozmer 175/65 R14C 90/88T.

Inak Panda 4x4 mala za rozmerom este aj M+S.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa oco13 »

Možno záleží od roku výroby, alebo výrobcu. Vo firmách kde som robil som chodieval aj prezúvať dodávky a prívesy. takže tú vedomosť mám odtial a aj z absolvovania STKčok. Berlingo možno malo, Cadyna 1996 - 2005 nie.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa oco13 »

Aj v decembri ak je - 20, môžeš mať letné gumy pokial na vozovke nie je súvislá vrstva snehu - treba čítať výklad zákona. Teda ja tu dolu na juhu môžem mať letné celý rok , vlani nebol ani jeden deň so súvislou pokrývkou snehu na ceste.
Otázka znela na SUV , tých vela nechodí 200, a bavíme sa o vyššom hmotnostnom indexe za podmienky dodržania ostatných náležitostí.
Povinné zimné pneumatiky - legislatíva
Osobitosti premávky v zimnom období upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v znení neskorších predpisov. Konkrétne ustanovenia týkajúce sa povinnosti zimných pneumatík nájdeme v § 38.

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1, môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S.“

Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Povinnosť mať prezuté zimné pneumatiky neplatí:

a) pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,

b) pre terénne motorové vozidlo,
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa db69 »

215/65 R16C 109/107T našiel som aj T.(190km/h)toto nebude problém.dokonca môžeš obuť aj pneu s menším rychl.indexom.Len to musíš viditelne označiť na vo vozidle alebo dať upozornenie v PP.Konfort neviem.Váhu by som tiež neriešil,ked plecháče nahrádzajú ťažšími ALU a nemajú problémy .P.S kamarát dal na P 5008 cečkove gumy a "nemá probléma"
fuly
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 27.04.2015 13:33
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa fuly »

Mam este myslienku, že existujú gumy s vyšším indexom nosnosti ako bežná guma v rovnakom rozmere a označenie C nemajú. Je to len obchodná značka a nie viac, videl som už aj označenie LOWTYRE
bobo2222
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 05.10.2011 17:52
Zdieľať na Facebook

Re: Dodávkové pneumatiky na SUV

Príspevok od používateľa bobo2222 »

oco13 napísal: 17.11.2022 19:26 Aj v decembri ak je - 20, môžeš mať letné gumy pokial na vozovke nie je súvislá vrstva snehu - treba čítať výklad zákona. Teda ja tu dolu na juhu môžem mať letné celý rok , vlani nebol ani jeden deň so súvislou pokrývkou snehu na ceste.
Otázka znela na SUV , tých vela nechodí 200, a bavíme sa o vyššom hmotnostnom indexe za podmienky dodržania ostatných náležitostí.
Povinné zimné pneumatiky - legislatíva


Osobitosti premávky v zimnom období upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v znení neskorších predpisov. Konkrétne ustanovenia týkajúce sa povinnosti zimných pneumatík nájdeme v § 38.

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1, môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S.“

Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Povinnosť mať prezuté zimné pneumatiky neplatí:

a) pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,

b) pre terénne motorové vozidlo,

To bol len príklad, takže tam bol myslený aj sneh🤦‍♂️

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 53 neregistrovaných