Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

témy týkajuce sa všetkého a ničoho mimo diskusie o autách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa raven85 »

jasnelka napísal: 20.12.2022 08:11 myslim si ze ak pojdes tu cestu prvykrat, tak niekde v polke cesty si povies ze nikdy viac, duplom ak to bude na i30.

jedine letecky. Aj ked letiet z Budapesti nie je mozno az taka casova uspora, je obrovsky rozdiel soferovat 16h v aute versus citat knizku 3h v aute (odvoz na letisko do Budapesti), 2h stravit v letiskovom saloniku, 2h si zdriemnut v lietadle, potom pivko po prilete na letisku v Bruseli, taxi a si na byte. Ja by som primarne riesil komfort cestovani a sekundarne naklady/cas straveny cestovanim. Soferovat vs. nechat sa viezt je rozdiel na nezaplatenie.
Presne tak rozmýšľam aj ja.
Preto vznikla táto téma.
Prioritne lietadlo, potom transfer a lietadlo a potom až auto. Ale možnosti chcem mať preskúmané.

Čo som tu na fóre nejaký rok, tak som rád za odpovede, ktoré tu sú, budú pre mňa mať cenu zlata.
Som rád aj za to, že všetky odpovede sú k veci, nie je tu balast, off topic a že všetci radia perfektne.
Diky chlapi
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa oco13 »

Keby si sa opýtal aké auto máš kúpiť na takéto cestovanie :40bd: to by tu začala iná debata.
A samozrejme ja by som hneď dal video maníka ktorý z Polska chodí každý rok na zraz do rakúskych Alp - na :o ZETORE 25 z roku 1948 :42f8:
Mňa na celej debate prekvapilo len to že nechodí vlak na tejto trase. Chodíme do švajcu a BA - Zurich je priamy spoj 2x za deň a k tomu ďalšie 4ry s jedným prestupom vo Viedni :4012:
Edit: neviem či aj niekde sem som nedával fotky 160km/h v meste a celkom legalne - to bol práve tento vlak . Maximalku, čo aj hlásia vo vlaku má 192km/h. K tomu internet a občerstvenie, večer lôžko, cez deň kreslo jak v obývaku. Kašlem ja na stres za volantom. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
66QUATTRO
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 19.01.2010 19:03
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa 66QUATTRO »

Raven: Ak to cestovanie má byť doplnok ku lietadlu tak by som sa toho až tak nebál, asi ani meniť auto kvôli tomu nemá význam, ja raz za čas absolvujem cesty podobného charakteru, ovšem na bizarných autách a málokedy chodím na tom istom... 1600 km sa dá ale pre jedného človeka je to na hrane, tam by som inak ako vyspatý a ráno asi nešiel - cestoval som už kadejako aj do Londýna a Holandska ale asi najhoršie je ísť v noci, tam ak neni s kým prekvákať pol cesty a prestriedať sa by som asi nešiel iba keby bola núdza... stáť niekde po ceste je fajn ale znamená to deň navyše a otázne je či to potom stojí zato ísť autom. Keď sme chodili do Londýna tak sa cestovalo podľa Waze-u ale je nutné dodať že bol občas aj kontraproduktívny vďaka užívateľom - vďaka tomu že nahlasovali každú volovinu kolo cesty bol schopný kvôli ušetrenej minúte ( ktorá sa neskôr ukázala ako nepravdivá len vďaka premotivovaným užívateľom ) pridať aj 100 km na ceste... osobne by som sa držal asi google maps s dátami a tie vedia celkom pekne poobchádzať to čo sa ozaj oplatí - inak používam iba klasické navigácie ale to hlavne vtedy keď sa nejak neponáhľam.... veľmi dobre sa chodí na silnejších rýchlych autách - cez D ísť 200 je ozaj ok, dnešné moderné benzíny točia menej a sú tichšie takže tých 140-150 dajú v pohode, v A pozor na radary, tam sa idú pokakať zaa rýchlosť... pritom tá ako faktor pri dlhej ceste zaváži ( je rozdiel byť doma o 2-3 h skôr ) a nehodovosť neni vyššia ...do Londýna sme chodili cez D - Norinberg - Frankfurt - Aachen alebo Eindhoven - podľa toho či sme šli na Calais alebo Dunkerque... cesty ako také ok, jediné čo bolo silne cítiť že presne niekde kolo Francúzska už došla únava a napr. o 4-5 ráno sme síce boli len 50 km od trajektu ale z 3 ľudí sa už necítil bez pauzy nikto aby sme tam došli tak sme museli pospať hodinu.....takže pokiaľ sa dostanete do cieľa tak do 2-3 ráno je to ok, potom už asi zastať radšej... čo sa týka výbavy je to dané len tým že ľudia si rýchlo zvyknú a povedia že bez toho onoho by nezašli - áno lebo vedia čo im chýba, tí čo to nevedia tak idú bez toho lebo na výber nie je... dá sa to aj ono, mne osobne najviac pomohlo silné auto a ticho na palube a dobré sedačky - čo sa stáva skôr výnimočne, keďže ako spomínam som absolvoval tie trasy asi na všetkom len nie bežné autá ( dieslové kombi a pod.)... všetko ostatné je samozrejme fajn, ale keby bolo treba tak aj na tom žigulíku zájdete, aj keď je jasné že ďalší deň by bol len odych :) osobne by som preferoval trasu cez KE-RS-ZV-NR...ale hlavne zato že to tam poznám a tie cesty viac menej viem naspamäť čo je výhoda....čo sa týka PHM - držal by som sa rady LZ - 5 l kanister by som zobral, lebo napr. v D v noci je problém natankovať ak človek prepasie nejakú benzínku ( pri 200 stačí obchádzať iné auto a prehliadnuť značku a je o zábavu postarané - nocovali sme tak asi 3 h pred benzínkou čo bola mimo diaľnice lebo otvárali asi o 6 ale na druhej strane možno aj dobre lebo sme boli aj tak unavení....) ale ten kansiter treba ideálne chytiť nejakým popruhom, zabaliť do sáčku nech je to aspoň kus bezpečné - ak by sa aj stalo že pri nehode vytečie z neho benzín - bude to nehoda s takým preťažením že Vás to už trápiť nebude.....šťastie praje pripraveným, ja osobne by som si zobral ešte aspoň nejakú gola sadu, určite rezervu so zdvihákom, lano, vesty, čelovku a výstražné svetlo na magnet, 1 deku, pracovné rukavice - (správnu veľkosť nie o 3 čísla väčšie!) .... to sú veci čo stoja do 100€ no pri prvom problém na seba zarobia 10-100 násobne...určite nejaké jedlo na cestu, termosku, vodu... benzínkové veľmi nemusím jednak kvôli chuti a tie ceny - nezdá sa to ale človek pokúpi to či ono a zrazu sa jedna cesta v pohode predraží o 50-100 € ... nehovoriac o tom že nie vždy musí byť otvorené a pod.... skontrolovať auto pred cestou - nespoliehať sa na senzory - olej, voda, atď.....do zásoby z každého po 1 l by som zobral - nespoliehať sa nato že nové auto - tie momentálne zdochýnajú asi viac ako udržované staré....
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa seven549 »

raven85 napísal: 19.12.2022 11:41
Nad niečím diaľkovým som začal uvažovať, hneď, ako som bol oslovený ohľadom týchto ciest.
Akurát je to také všelijaké ohľadom toho.
Diesel už v podstate nemôžeš žiadny, lebo euronormy, a práve na také cesty by bol stvorený.
Výrobcovia od dieselov ustupujú.
akoze nemozes dizel.az prides do toho bruselu tak uvidis na akych vykopavkach narody jazdia.nie dialnice tam maju ludia na leasingy nove auta no aj tak prevladaju take 10 rocne.

ale okresky a mesta.20 a viac rocne stare dizle stale behaju.myslis si ze ja jazdim na com.dizlove mondea euro 4 druhe euro5 a kludne aj po nemeckych mestach sidliskach atd.

dizle akekolvek stale jazdia akoby sa nechumelilo.nesleduj tie nase spravy je to len postupne masirovanie a priprava mozgov na somarinu co chce este dokoncit ta padnuta vlada a novinari.

to chcem vidiet ako z nicoho nic v nemecku povedia ze koniec dizlom.samotne mesto munchen a dalsie stale bojuju s tym ze vsetko natahuju aby sa to ani nakoniec nestalo.brusel hrozil nemeckym velkomestam ze budu dostavat pokuty atd. :40bd: :40bd: :40bd: nic sa dodnes nezmenilo.kup si napr ak nemas na nove auto nejaku 10 rocnu octaviu tdi a sup do bruselu.

nemci aj kuria uhlim co u nas chcu akoze zrusit.bohuzial kto nema na to kuri hocicim.
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa raven85 »

oco13 napísal: 20.12.2022 10:16 Keby si sa opýtal aké auto máš kúpiť na takéto cestovanie :40bd: to by tu začala iná debata.
A samozrejme ja by som hneď dal video maníka ktorý z Polska chodí každý rok na zraz do rakúskych Alp - na :o ZETORE 25 z roku 1948 :42f8:
Mňa na celej debate prekvapilo len to že nechodí vlak na tejto trase. Chodíme do švajcu a BA - Zurich je priamy spoj 2x za deň a k tomu ďalšie 4ry s jedným prestupom vo Viedni :4012:
Edit: neviem či aj niekde sem som nedával fotky 160km/h v meste a celkom legalne - to bol práve tento vlak . Maximalku, čo aj hlásia vo vlaku má 192km/h. K tomu internet a občerstvenie, večer lôžko, cez deň kreslo jak v obývaku. Kašlem ja na stres za volantom. lol

Vlak som pozeral aj autobus, lenže u mňa by to bolo aspoň na 2 prestupy, pokiaľ dôjdem rozumne do BA, a ku tomu +6 hodín času naviac verejnou dopravou, kým sa vyskytnem reálne len na hlavnej stanici v Bratislave.
A tadiaľ cesta nevedie...
lubos zimovcak
Príspevky: 3435
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Skoro som zabudol, hlavne si nezabudni kúpiť papierovu mapu.
Najviac sa mi osvedčili tie veľké, ako obrus stola.
Každej krajiny, cez ktorú idem.
Mat navigáciu v aute a mobile.... A stratiť sa, nie je nič lepšie :3c90:
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa raven85 »

66QUATTRO napísal: 20.12.2022 10:43
Tá výbava je fajn nápad.
Niekto si môže myslieť, že výbava ako na expedíciu, ale šťastie praje pripraveným.
Radšej mať a nepotrebovať, ako nemať, niekde v noci v daždi na nemeckej diaľnici...
Čo sa týka rýchlosti na tej nemeckej diaľnici, tiež by som to bral na rýchlom aute, avšak od viacerých mám informáciu, že sú tam časté prerábky, opravy a keď sa môže ísť mpr, tak sú radi, že sú radi...
Každopádne je stále mať výkonovú rezervu pri takej prevádzke a podmienkach...
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa raven85 »

seven549 napísal: 20.12.2022 11:00
Octaviu TDI by som určite neriešil z hľadiska pohodlia, ale to Mondeo je pohodlné auto, vyššia liga ako Octavia.
Vela ich chodí diaľkové trasy a chvália si ich...

Jeden z benefitov firmy, pre ktorú pôjdem pracovať, je možnosť kúpy auta bez DPH tam a s 10% zľavou k tomu ako fleetova zľava.
Avšak musí to byť nové auto a musí to predávať oficiálny predajca, nie reseller, ani bazár.
Keď už by som chcel oplieskať peniaze, tak by som skôr išiel do toho a potom buď predal, alebo nechal si, keď skončí potreba cestovať...

Čo sa týka starých áut, verím tomu, že aj tam chodia miestny na starších autách. Avšak je rozdiel miestny a cudzinec, čo ani ich reč neovláda a keď sa pozrú na teba, vidia balíček stoeuroviek.
Čo mám info od kolegovcov tam, tak idú po tom pomáhači a 300+ eur pokuta keď porušiš vstup do centra na starom aute. Môžeš si kúpiť priepustku do centra, ale platí to na jedno auto na 4 dní maximálne do roka. Tam to je tak, v iných mestách netuším, ale určite to bude za chvíľu obdobné všade u nich...
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa raven85 »

lubos zimovcak napísal: 20.12.2022 11:57 Skoro som zabudol, hlavne si nezabudni kúpiť papierovu mapu.
Najviac sa mi osvedčili tie veľké, ako obrus stola.
Každej krajiny, cez ktorú idem.
Mat navigáciu v aute a mobile.... A stratiť sa, nie je nič lepšie :3c90:
Tie si určite kúpim.
Telefón sa môže vybiť/stratiť/pokaziť.
Radšej mať aj klasiku, veľká pravda
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa seven549 »

nemecko sa teraz preraba vcera to davali v spravach je tam okolo 480 stavenisk v celej krajine kde opravuju dialnicu.nemci na to nadavaju ze kde je neobmedzena tak ich vcera upokojovali ze musia vydrzat.ale nedivim sa posledny cas uz to bolo zle hlavne za dazda.akonahle prsalo vzdy svietili cedule max 120tka.

rakusko tiez coskoro cakaju prerabky povrch asfaltu je miestami uz dost poniceny.ale stale topka oproti useku poprad-liptovsky mikulas.to je katastrofa usek.rany do kolies + bonus auto mi nadskakuje.a nikho nezaujima kde su peniaze z europy.to aj cesi sa u nas dost stazuju na tie dialnice sami vravia ze tu sa peniaze akosi cestou z bruselu odparia.

no a ten brusel hovori sa tam anglicky nemecky francuzky.ich jazyk je mix tych jazykov aj holandania to maju tak.ale nemec anglican a francuz tomu rozumeju.a uvidis tam multikulti europu.mix z celeho sveta v jednom meste a kazdy druhy je nic ine len odrbavak alebo cigan.
mesto prasne spinave prepchate autami a ludmi.pod svetlom je najvasci bordel.tam je vykvet unie.ako parky zahradky su pekne ale bezne ulice ako v parizi.auta obuchane kose plne atd.
ohladom auta je treba sa informavat na urade nie u ludi na ulici.a kludne sa do centra da ist aj skodou feliciou.
tomket11
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 18.09.2012 17:16
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa tomket11 »

K tym asistentom, nezda sa, ale naozaj je clovek omnoho menej unavený. A k svetlam, v noci pokial nemas poriadne svetla, tak ti to vytaha oci ani nevies ako pretoze zmuris aby si ,,lepsie videl".
K tej vybave, urcite 1L oleja to by mal byt zaklad aj ked clovek jazdi len po SVK. Binderky (stahovacie pasky), plnohodnotna rezerva, ziarovky. Zakladnu gola sadu (realne mi uvolnilo kryt motora okolo 2hej na dialnici pri Budapesti) a cakat na servisne vozidlo... rychlejsie som uvolnil dalsich 10 srobov vyhodil kryt a isiel bez neho. Cerpacie stanice nebyvaju velky problem pokial to nenechas ,,nadoraz" pokial je nejaka zatvorena tak zvycajne dalsia je otvorena nonstop pripadne maju tankovaci terminal. Cca kazdych 100km musis najst otvorenu CS.
A co sa tyka spania, mozno to bude smiesne ale dobru skusenost som mal asi s tym najhorsim tam. Je asi 1km od dialnice, kusok je ČS, absolutne nejdes do centra, maju parkovisko pod kamerou, bar so snackom 24/7, je tam moznost zaplatit ranajky (svedske stoly) ktore podavaju uz od 7dmej, ciste izby a prijemny personal. Vola sa to ibis hotel kassel.
Prekracovanie rychlost v A sa da hlavne v noci, pri dialnici maju stacionare, ktore meraju odzadu najma pri väčších mestach. Rychlost v ekozonach niekde meria priemerku podla 2 snimok takze tam dodrziavat. V nemecku maju tendenciu vsetci ist 110 aj v neobmedzenej zone a ked ides 200-250 tak dost casto brzdis, ked sa tam predbiehaju takýto slimaci.
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa raven85 »

seven549 napísal: 20.12.2022 15:17
Čo sa týka ulíc, je to podľa kolegov radosť, zápchy také, že celé zle, a nielen v piatky, ale celý týždeň.
Čo som sa informoval, tak šoféri tam jazdia ako v Bratislave či Košiciach, takže s tým už skúsenosti mám :⁠-⁠).
Základ je splynúť s premávkou a viesť sa...
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re: Košice -Brusel - skúsenosti s cestovaním na tejto trase

Príspevok od používateľa raven85 »

tomket11 napísal: 21.12.2022 05:43
K tým slimákom by som sa radil aj ja.
Auto na 200kmh+ nemám a ísť by som ani nešiel toľko, snažím sa stále max 20+ viac, ako ten, koho predbieham.
Keď ideš 60+m/s, reakčný čas sa veľmi zvýši a darmo je silné auto, stačí nepozorný človek, ktorý nepozerá do spätného zrkadla a si pri obiehani v ňom...
Mám núdzové brzdenie v aute, ale skúšať ho dúfam nikdy nebudem ...

Ísť do 145 tempomat tam je taký normálny kompromis, viac by som ja osobne nešiel dlhodobo ani na tak silnom aute ako máš ty.
V Belgicku maximálne keď si zaplatím weekendovu jazdu na okruhu v Spa :⁠-⁠)

Návrat na "Shoutbox - o všetkom"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 52 neregistrovaných