Prepis - darovanie auta v rámci rodiny

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Prepis - darovanie auta v rámci rodiny

Príspevok od používateľa raven85 »

Ahojte.
Keďže sa tu vyrojilo v poslednej dobe niekoľko tém, týkajúcich sa prepisu áut "po novom", spýtam sa Vás, skúsenejších, čo meníte autá častejšie, ako ja, aby som sa vyvaroval problémom pri prepise, ktoré čítam, že nastávajú, nakoľko takýto prepis som ešte neriešil...

Situácia: otec chce posunúť svoje staré auto v rámci rodiny zadarmo maminmu bratovi, lebo otcovi som ja dal moje, nech na ňom len tak jazdí a tým pádom už svoje nepotrebuje.
Jeho auto je už staršie, ale v dobrom stave, v trhovej hodnote pár sto €, s novým STK a EK. Nakoľko rodina maminho brata nemala toľko šťastia v živote, ako my, chceli by sme im pomôcť aj s tým, aby mali jedno auto, ktoré je v top stave, aj keď sa jedná o staršie, ale plne servisované auto. Chcem im to obehať ja, nakoľko otec je po operácii (mám jeho plnú moc na mňa na všetky právne úkony).
Nakoľko, ako som písal, rodina nemá peňazí nazvyš, chcem im zaplatiť aj PZP na maminho brata aj zaplatiť prepis aj všetky poplatky s tým spojené tak, že by som mu odovzdal len kľúče od auta, nech len jazdí.

A teraz otázky po ozrejmení situácie:
1. Ako čo najjednoduchšie zrealizovať prepis? (značky ostávajú na aute a auto ide z okresu do okresu)
2. Čo všetko k tomu budem potrebovať? (splnomocnenie od otca, veľký TP, malý TP.....)
3. Ku prepisu treba darovaciu zmluvu, alebo nejaký dokument, na základe ktorého sa zrealizuje prepis?
4. Treba aj splnomocnenie aj od maminho brata, ako osoby, na ktorú sa prepíše auto?
5. Dá sa prepis zrealizovať aj elektronicky, aby sme to poriešili jednoduchšie? (prepis v Košiciach je čisté peklo a stáť 8 hodín kvôli 10 minútovému administratívnemu úkonu, to nie)
6: Viem PZP uzatvoriť aj ja na tretiu osobu (na maminho brata), aby som ja zaplatil za poistku a už by som len priložil ku autu aj ku prepisu bielu kartu? Nie je s tým nejaký legislatívny problém? Jeho osobné údaje, ako aj osobné údaje všetkých účastníkov mám...

Je tu veľa autíčkárov, ktorí tieto veci riešia denne, tak snáď ste riešili niekto aj takúto, pre vás úplne jednoduchú situáciu.
Ďakujem vopred za odpovede.
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Prepis - darovanie auta v rámci rodiny

Príspevok od používateľa fzubaty »

1. Ak maju obaja elektronicky podpis tak online.

2. Pokial online tak len zelenu kartu.
Pokial tam pojdes, tak este aj splnomocnenia od oboch.

3. Netreba

4. Ano, uz spomenute.

5. Vid bod 1.

6. Ano.

Ale asi to budes mat najjednoduchsie takto: budes mat plnu moc od oboch, nove pzp, rezervujes si termin na hociktorom DI na Slovensku a pojdes to prepisat.
tudzo
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 01.04.2009 13:24
Zdieľať na Facebook

Re: Prepis - darovanie auta v rámci rodiny

Príspevok od používateľa tudzo »

Doplním fzubateho.
Podľa textu si z Košíc, tak sa objednaj do Rožňavy a nemusíš nikde čakať.
Ja už chodím len tam, aj to len v prípade keď sa to nedá elektronicky.
Nikdy som nečakal dlhšie ako 5 minút.
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: Prepis - darovanie auta v rámci rodiny

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Nerobil bi som to. Ked nemaju peniaze na prepis a pzp tak za co budu tankovat??? hm??? servis auta,stk,ek,niaka kvapalina do auta,olej,destilka,voda do ostrekovaca, pneu. :3020: :3020: :3020: :41c2: :41c2: :41c2:
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re: Prepis - darovanie auta v rámci rodiny

Príspevok od používateľa raven85 »

@fzubaty
Ďakujem za rozšírnu odpoveď.
Tiež to tak vidím, že to zoberiem s dvoma splnomocneniami od nich.

@tudzo
Po rade od fzubateho ohľadom objednania sa na akýkoľvek DI som rozmýšľal nad Rožňavou, mám to na rovnako kilometrovo, bývam na polceste, ale v Rožňave búde určite menšia fronta...
Tento rok budem riešiť koncom roka aj OP aj VP aj Pas, tak si aspoň pozriem, že ako to tam prebieha a potom to poriešim spolu všetko...

@PROCHY603
Nie sú sociálne prípady, ale v rámci rodiny sa ráta každá pomoc.
Neviem či poznáš okolie Rimavskej Soboty a Revúcej, ale aj tam žijú ľudia.
Hrdí, pracovití, čestní, ktorí aj pracujú, avšak platovo je to stále všade minimálna mzda, viacej nezarobíš...
Jediná tvoja vina je, že si sa nenarodil pri Bratislave a neodídeš, lebo tu ti žije rodina, ktorú neopustíš...
Ťažko našetríš takto na dobré auto.
Tí ľudia v týchto regiónoch žijú z mesiaca na mesiac, skromne, ale žijú.

A keď si v tomto kontexte mám vybrať, že predáme naše auto z rodiny nejakému morgošovi, ktorý bude po kúpe pol roka chodiť stále s niečím a špekulovať, až pokiaľ ho nenaučíš palicou, že kde je sever, alebo darujeme auto rodine, aby sme si pomohli, tak voľba je jasná. Podotknem dobré, servisované auto, oco je prvý majiteľ. Také auto, keby som neposunul v rámci rodiny, tak ho radšej ja zoderiem po zrkadlá a potom zapálim...
Také autá sa nepredávajú len tak, niekomu, aby prišiel k nemu, ako slepé kura k zrnu...
A ono je to celkom dosť peňazí takto na začiatok, keď si to spočítaš všetko dokopy...
Pre niekoho dosť, pre nich tiež, ja to našťastie ani nepocítim.
Auto pôjde k nim prepísané, poistené, zadarmo k tomu nové zimné gumy na kolesách, pred tým mu vymením olej a všetky filtre a pridám ďalší olej a filtre na ďalšiu výmenu, dám do kufra diely, čo som prichystal na výmenu, keď bude treba, dotankujem doplna nádrž...
Aj keby ho bude mať len dva roky, pokiaľ mu skončí stk, a potom ho zoberie do šrotu, tak sa mi to oplatí. A keď sa bude starať, poslúži ešte dlho...
Na tankovanie a bežnú údržbu budú mať. A keď môžeš pomôcť rodine, tak prečo nie...

Ďakujem všetkým za dobré rady. Onedlho budem mať dovolenku, tak to obehám a vybavím.
foter
moderátor fóra
Príspevky: 11354
Dátum registrácie: 28.07.2008 20:32
Bydlisko: East
Zdieľať na Facebook

Re: Prepis - darovanie auta v rámci rodiny

Príspevok od používateľa foter »

raven85
Klobúk dole je málo takých ľudí ako ty... :2f93:
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Prepis - darovanie auta v rámci rodiny

Príspevok od používateľa oco13 »

Ja tiež takto točím autá v rodine. Keď nič iné tak ako skoro 60 ročný mám lacnejšie pzp ako 20 ročný. A viac krát som tu už spomenul, že dobrá vec sa nepredáva, alebo ju predáva len hlupák. :300f:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Re: Prepis - darovanie auta v rámci rodiny

Príspevok od používateľa raven85 »

Ďakujem pekne všetkým za rady.
Auto už je prepísané a u nového spokojného majiteľa.
Len pre info - bola plná čakáreň a kompletný prepis v Rožňave trval 15 minút, a to sme ešte 5 minút šaškovali s automatom na vydávanie kolkov. Čísla preblikávali v tom systéme, čo určuje poradie, jedna radosť, že som nestíhal sledovať...
Prepis stál 33€, špz ostali na aute.
Pani za prepážkou milá, ústretová a všetko sa dalo vyriešiť na mieste za pár minút.
Mal som vytlačené aj tie dokumenty pre prepis auta, ktoré sú tu uložené na stránke v sekcii Na stiahnutie, ale vôbec ich už k prepisu netreba. Stačilo splnomocnenie od otca, TP od auta, môj občiansky a maminho brata, nové pzp a systém im vygeneroval žiadosť a my sme už len podpísali to tlačivo.
Veľmi som bol prekvapený, že ako rýchlo to ide, keď všade v správach sú informácie, že ľudia čakajú na polícii celé dni...
Som rád za toto fórum a za Vaše rady.
Ďakujem ešte raz každému, čo poradil. :300f:
Napísať odpoveď

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 16 neregistrovaných