AKO prezit horucavy v aute...

Ako poskytnúť prvú pomoc,ako postupovať pri autonehode, pomoc v zahraničí, hasiace prístroje, hasiči, záchranári, sanitiaci, skutočné príbehy...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

AKO prezit horucavy v aute...

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

Nikto nevydrží zavretý v zaparkovanom aute v letných horúčavách. Interiér auta sa rozpaľuje natoľko, že to bez vetrania posádka nezvládne. Hrozí jej úpal: dych a tep sa zrýchli, prichádza bolesť hlavy a pocity závrate.

Lekári, policajti a aj sami vodiči sa zhodujú, že horúčava za volantom výrazne ovplyvňuje psychiku, vyvoláva stres a ohrozuje najmä vodičov, ktorí majú, napríklad, choré srdce.

Štatistiky ukazujú, že horúčava môže aj za zvýšenie počtu nehôd. Vodičom sa v pomaly idúcich kolónach môže rýchlo prehriať organizmus, čo má vplyv na koncentráciu. Zvyšuje sa podráždenosť a agresivita. V krajnom prípade môže dôjsť až k dehydratácii a bezvedomiu.

Ak je vodič vystavený teplu nad 25 stupňov, stáva sa malátnym a má tendenciu zaspávať za volantom.

Horúčavu vyženie klimatizácia, naučte sa ju ale používať
Nastaviť teplotu na minimum a prúd vzduchu z klimatizácie na tvár, ktorá sa parí na slnku, je najlepší recept, ako prechladnúť. Klimatizácia vie nielen pomôcť, ale aj uškodiť. Málokto ju vie používať správne.

Dajte si pozor na prechody z horúceho prostredia do studeného. Práve striedanie teplôt často spôsobuje prechladnutie. Vyvarujte sa aj príliš dlhému pobytu v klimatizovanom prostredí.

Rozhodne si nenastavujte klimatizáciu na príliš nízku teplotu. Pri prudkom prechode zo zimy do tepla môže tepelný šok najmä kardiakom spôsobiť kolaps.

Odborníci všeobecne odporúčajú voliť teplotu najviac o päť až sedem stupňov nižšiu, ako je vonku.

Nemecký autoklub ADAC radí nasmerovať prúdenie studeného vzduchu na hornú časť tela a nohy nechať v teple. Odborníci dokonca radia pri ceste na letnú dovolenku začať pred koncom jazdy zvyšovať teplotu.

Klimatizácia vysušuje sliznice, často sa objavuje chrapot a kašeľ. Ak je nastavená na výrazne nižšiu teplotu ako vonku, môže sa podľa lekárov vyvinúť aj reuma.

Takisto si môžete privodiť zatuhnutie trapézových svalov, bolesti krčnej chrbtice a hlavy. Aj zablokovanie chrbtice.

Pite čo najviac a pravidelne
Nedostatok tekutín vedie k strate pozornosti, predĺženiu reakčnej doby, zmenám v psychike, dokonca až k šokovému stavu.

Prejavuje sa tiež bolesťami hlavy, nesústredenosťou a podráždenosťou, vďaka ktorým schopnosť bezpečne šoférovať výrazne klesá

Je potrebné dávať pozor na pravidelný prísun tekutín. Ideálna je voda, vyhnite sa sladkým limonádam.

V teplom počasí by mal dospelý človek vypiť minimálne dva litre tekutín denne. Ak je pri jazde autom používaná klimatizácia, potom sa však toto množstvo ešte zvyšuje.

Klimatizácia totiž vysušuje vzduch a znižuje tak pocit, že sa človek potí.
Zamknuté

Návrat na "Prvá pomoc => Volajte 112"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných