Postup pri volani 112-ky...

Ako poskytnúť prvú pomoc,ako postupovať pri autonehode, pomoc v zahraničí, hasiace prístroje, hasiči, záchranári, sanitiaci, skutočné príbehy...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

zoleeka70
Príspevky: 689
Dátum registrácie: 05.02.2008 22:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zoleeka70 »

rudolfo63 napísal:...za to,ak zachranka nevyrazi do minuty od pokynu... 663 EUR-pokuty

ja ako policajt som strašne veľa krát bol "poprosení" zo strany dispečera linky 112, aby sme preverili volanie z tej a onej cigánskej osady...že kým tam nie sú policajti oni sa boja ísť... chápem, že je tam riziko zo strany "neprispôsobivých osadníkov", veľakrát je volanie neopodstatnené, ale čo keď je tam ozaj potrebná záchranka...ja a ani moji kolegovia nie sme kvalifikovaný na záchranu života...a veľakrát je zdravotná záchranka naozaj potrebná a zákrok by bol opodstatnený čím skôr...kto platí komu v takýchto prípadoch tých 663 €, a kto zakročí miesto Nás v prípade keď sa niečo stane a ja preverujem zdravotný stav obyvateľstva???
Aj o tom by bolo dobré popremýšľať...a neber toto prosím ako rýpanie alebo neúctu k záchranke, ale často dochádza k zneužitiu polície dispečerom linky 112...
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..zooleka...,som rad,ze si sa ozval...,nie som expert na danu otazku a ani nepracujem pre SK zachranarov,na dany temat sa zaujimam okrajovo,som znamy kritik pomerov...Co sa tyka romskych osad,navstevy policie i zachranarov,,,.navstiv ponizej...Romske sanitky...Zaroven priprevujem odpovede na tvoje otazky...
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..bohuzial..,operator jedna spravne...pokiyal policajt,zachranar,a vacsina obyvatelov ma respekt pred vstupom do osady,ma to svoju pricinu...Nema zmysel rozoberat utoky zo strany Romov na jednotlive zlozky,vo vsetkych pripadoch tu odohrava svoj faktor strach,obava,nechut a niekedy aj ignorancia zasahovat...Gvarantovat bezpecnost vymenovanym zlozkam je velmi tazke a preto sa nedivim danej situacii.Riesenie ako take neexistuje...A tak bude zatial platit system..jeden bez druheho...,ani krok...Neznie to logicky,ale taka je realita...
bbbr
Príspevky: 3603
Dátum registrácie: 06.03.2008 18:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bbbr »

Ja si myslím, že zoleeka, myslel na niečo iné. Policajti suplujú prácu zdravotníkov a to nie je dobré. Samozrejme ak sú zdravotníci v ohrození vlastného zdravia, treba tam aj policajtov Nie poslať len policajtov, v prvom rade ku zranenému, chorému musí ísť sanitka.
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..v krajoch EU maju policajti aj zdravotny kurz,na SK myslim,zeho vykonava Mestska poicia...,ci su tieto kurzy ucinne to nedokazem posudit...A potom som toho nazoru,ze na SK je normalne prehadzovat zodpovednost jedneho na druheho...Zachranar sa nevie branit v kritickej situacii,nedokaze ju ani vyhodnotit,vykonava len svoju pracu,aj ked mnohokrat zbytocne...Ked na nas zautocili pri zaplavach,celu skupinu som musel stiahnut a asistovali pritom kuklaci...A co sa tyka zneuzivania cisla z ich strany,je nepomerne mensi od nas...,gadzov...
bbbr
Príspevky: 3603
Dátum registrácie: 06.03.2008 18:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bbbr »

Ak niekde horí majú tam ísť hasiči, ak je niekto zranený treba tam zdravotníkov, ak sa tam mlátia treba tam policajtov, ak je to inak, tak to nie je v poriadku. Samozrejme, ak je ohrozené zdravie a život záchranárov treba tam asistenciu polície.
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..ak posielaju prvu policiu na miesto teda do osady,ma to svoju pricinu...Samozrejme,je to chore a nema to logiku,ale co ma v tomto state logiku...?A pretohovorim,ze nie je vychodisko a k pacientovi treba poslat zachranku za asistencie 5-10 policajtov..,kur.va,az mi je z toho zle...
bbbr
Príspevky: 3603
Dátum registrácie: 06.03.2008 18:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bbbr »

Ešte nám z toho len bude zle, za pár rokov.
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

RZP priviezla na CPPO pacienta s podvrtnutým členkom. Ako sme sa dozvedeli, úraz mal včera a na otázku, prečo si dnes zavolal RZP odpovedal, že vraj sa nemal ako dopraviť do nemocnice.
Do rómskej osady bola privolaná RZP k malému dieťaťu. Volajúci hlásili na dispečing, že sa dusí. Po príchode RZP dieťa plakalo, bolo neprebalené a dehydratované. Na otázku zdravotného personálu, prečo tvrdili dispečingu RZP, že sa dieťa dusí, odpoveďou bola výčitka:
"No, viete, od rána stále plače..." Po uspokojení jeho fyziologických potrieb ešte v sanitke, v kľude zaspalo.


Do pohotovosti najmä cez víkend veľmi radi chodia pacienti, pracujúci mimo svojho trvalého bydliska a to často s problémami, ktoré trvajú celý týždeň, v tom horšom prípade niekoľko týždňov. Aj u nás sme mali pacienta, ktorý v noci o druhej vystúpil z vlaku, vraj pred týždňom mal úraz v práci, či by sme sa naňho nepozreli. Na otázku prečo teraz, odpoveďou bolo „lebo teraz mám čas".
Falošných volaní na linku 112 býva tiež dosť. O tom by mohli najlepšie rozprávať dispečeri tejto linky. Ak sanitku dispečer linky 112 pošle niekde zbytočne len pre takéto zlomyseľné volanie, obyčajne sa mu nič nestane. Ale ak náhodou v stresovej situácii alebo pre nedostatok informácii od volajúceho zle vyhodnotí situáciu a sanitku buď nepošle alebo namiesto posádky s lekárom (teda RLP) pošle iba RZP a náhodou sa pacientovi niečo stane, o publicitu a problémy v práci má postarané.
Zvláštnou skupinou sú pacienti alkoholizovaní a nadrogovaní. Napriek tomu, že zdravotníctvu zákon dáva možnosť takéhoto pacienta po ošetrení nahlásiť jeho zdravotnej poisťovni a tá má možnosť žiadať od neho úhradu za poskytnuté zdravotnícke služby, v praxi sa tak veľmi často nedeje. Hoci zdravotnícke zariadenia sporadicky hlásia takéto prípady, len veľmi zriedka sa stane, že poisťovňa takéhoto pacienta sankcionuje.
Občas sa v televízii objaví reportáž o tom, ako zdravotná poisťovňa vymáha peniaze za ošetrenie dieťaťa od rodiča, ktorý na dieťa nedal v premávke pozor a vbehlo pod kolesá prichádzajúceho auta. Nemyslím si, že toto je práve ten najlepší príklad, kde by poisťovňa mala postupovať tak, ako jej káže zákon, ak tak nepostupuje v prípade opilcov a nadrogovaných tiežpacientov.
Možno by stačila medializácia dvoch-troch takýchto prípadov na to, aby ich v praxi aspoň čiastočne ubudlo. Nuž ale na to, aby ich ubudlo naozaj rapídne, musia ruku k dielu priložiť všetci zainteresovaní, od zdravotníkov, ktorí s takýmito pacientmi prichádzajú do styku, cez osvetu v médiách a v školách až po kompetentných v zdravotných poisťovniach, ktorí majú v náplni práce riešenie podobných prípadov.
Rozčuľovať sa potom v čakárni na pohotovosti, že v nej musíte čakať hodiny (a pritom v ordinácii sa vyšetruje zdrogovaný mladý muž v bezvedomí s úrazom hlavy, ktorý zamestná celú nemocnicu a CT má na počkanie, na rozdiel od vás, pretože vy v bezvedomí nie ste a vaše ťažkosti trvajú už mesiac), je úplne zbytočné.
Rozčuľovať sa na posádku RZP, kde toľko trčia, keď je práve vášmu príbuznému zle a nevedieť, že pred polhodinou ich zavolali na inú adresu, kde ich nikto nepotreboval, je zbytočné dvojnásobne.
Ak sa im to počas služby stane dva - trikrát , na vysvetľovanie často nemajú chuť. A niet sa im čo čudovať.
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..je to vypoved cloveka z RZP...,jedna z tisicov...
kiklop263
Príspevky: 671
Dátum registrácie: 26.04.2008 19:45
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Re: Postup pri volani 112-ky...

Príspevok od používateľa kiklop263 »

rudolfo63 napísal:Čo povedať operátorovi?
ak je to operátor na správnom mieste tak vyťaží oznamovateľa a dozvie sa všetko čo potrebuje a vyšle všetky potrebné zložky.

treba opísať čo sa stalo alebo načo sa práve pozeráš vlastnými slovami.

dosť dôležité je určiť miesto kde sa udalosť stala,kde sa nachádzate.

hlavne nezabúdajte pri dopravných nehodách vyskúšať otvoriť dvere alebo či je prístup k zraneným,dymí sa z vozidla,vytekajú kvapaliny z vozidla,vozidlo v jarku,potoku,na streche a pod. aby mohli vyslať hneď aj hasičov zároveň so sanitkou.Stáva sa,že na toto sa "zabudne" a treba čakať ďalších pár desiatok minút kým ich vyrozumia a dorazia na miesto.
kiklop263
Príspevky: 671
Dátum registrácie: 26.04.2008 19:45
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kiklop263 »

občas aj hasiči si musia volať na pomoc policajtov lebo počas zásahu im spoluobčania kradnú vybavenie :342a:
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

--moj podnet bol vyslysany..,zachranari budu brani na zodpovednost za odmietnutie vyjazdu k zomierajucej zene z KNM...Viac v TN Markiza -dnes vecer...
salamander8
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28.10.2014 12:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa salamander8 »

nastastie som este nemusel volat, ale su tu uzitocne rady

Návrat na "Prvá pomoc => Volajte 112"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných