kupa auta pre rodinu

voľná diskusia, zakázané akékoľvek hanlivé príspevky. Ľudia majte prosím porozumenie sú to predsa ženy OK ?

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

sylvia111
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16.03.2021 20:22
Zdieľať na Facebook

kupa auta pre rodinu

Príspevok od používateľa sylvia111 »

Vie mi niekto poradit pri kupe auta prosím.
Hľadám auto pre seba a 2 deti 16 a 6 rokov, čiže ešte sedačka.Doteraz som mala Ford cmax diesel 2 liter, ale ja ho používam len v Košiciach, mimo okrem chodím veľmi málo, aj údržba je pre mňa drahšia.
Chcela by som niečo do 4 tis. eur, benzín, niečo väčšia kedže som vysoká a malé auta mi nevyhovujú, taká veľkosť ako Ford cmax mi vyhovovala. Kedže doteraz som chodila na 2 liter,takže asi 1,2 by som už nechcela.
Vie niekto poradiť prosím, niečo nie je až tak náročné na údržbu. Proste už som zúfala.
martincichy
Príspevky: 5446
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

Toyota corolla verso, hocaky benzin.

Niektore maju integrovane podsedaky v zadnych sedackach.

Budes velmi spokojna.
sylvia111
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16.03.2021 20:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sylvia111 »

Dakujem Ti za odpoveď budem pozerať aj na toto auto.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Ahoj Silvia, vitaj na fore (prvy prispevok). Martin velmi sikovne doporucil, treba vsak vyzdvihnut jeden systematicky generalny problem : rozpocet.

Kedze hladas masinku za ~4000 eur, bude velmi obmedzeny vyber plus VZDY BUDES RIESIT HODNE STARY STROJ. Typicky to bude masina viac ako 10 rocna s prislusnym najazdom, s prislusnymi darebakmi majitelmi, bude problem najst taky stroj kde je jeden jediny majitel od novoty, a ked to mali traja-styria blbci v ruke, tak amen tma vies ako to je...

Co chcem upozornit : ukrutne ukrutne dolezitejsie nez zamerat sa na jeden model, typ, znacku je nechat si SKUTOCNYMI [!] ODBORNIKMI vybrane auto ZURIVO DETAILNE prehliadnut pred kupou. Moze mat za sebou tri tazke havarky, dve vytopenia, atd, atd, proste uz bude problem najst kus vo vybornom technickom stave. V tejto cenovke, veku a najazde sa SKORO VSETKY auta predavaju pretoze povodny majitel VIE ze stroj bude vyzadovat velky drahy servis, vie ze nieco ide zlyhat.

Pozor aby si nekupila takuto zamaskovanu bombu, pretoze ako pisem - takych bude minimalne 90, skor tak 95 zo 100 a to je sialenost.

Spomenuta Toyota je vyborny napad, su to uzasne odolne stroje. Statisticky. To vsak neznamena ze konkretny kus co najdes MUSI byt rozhodne v poriadku a ze nemoze mat fatalne zlyhania s drahymi opravami na horizonte.


Mozno by som sa este zamyslel nad sucasnym autom. Kolko si do toho pichla penazi, KOLKO TA ESTE CAKA, o com vies ze sa ide pokazit, ci sa nedali veci riesit inak, lacnejsie... lebo zober si, ides predat auto za cojaviem 3000-4000 penazi ktore sa kazi a vyzaduje investicie. A preco si myslis ze druhe auto v podobnej cenovke, velkosti, vybave, veku atd, bude na tom nepriestrelne spolahlivo ? Len preto lebo to bude benzin ? Ano, to samo o sebe je dolezite, ale nie je to vsetko... kup si benzin s automatom (lebo je pohodlny ze !) a pred letom mozes mat na krku opravu za 3.000 eur ked sa ten automat doserie.

nebolo by mozno mudrejsie sucasny voz si nechat ? Pyta opravu za 1000 ? V pohode, ak nepyta dalsiu,,, tak to moze byt nadlho jediny servis. Ak kupis ine auto a bude treba menit rozvody, brzdy, filtre, oleje, vyfuk, pneumatiky, to mas hned 600-700 eur len tak fikne...
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

nechat si SKUTOCNYMI [!] ODBORNIKMI vybrane auto ZURIVO DETAILNE prehliadnut pred kupou.
Poprosím dať návod jednoduchému staršiemu človeku ako nájdeš skutočného odborníka a ešte ako ho presvedčíš aby s tebou behal kade tade a kukal autá. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
sylvia111
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16.03.2021 20:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sylvia111 »

Dakujem za dlhu odpoved a veľmi ju ocenujem. A aj za privítanie.

Ano idem predávať staršie auto FORD, toto som kupila, vlastne este mi ho ex kupil. Ja som to auto mala rada dobre sa mi na nom jazdí, už som vymenila minulý rok rozvody, komplet brzdy a ešte neviem čo všetko. Ale blbne na nom spojka, tá že vraj je nákladná kedže je to diesel a to neviem čo znamená, že voda v chladiči má divnú farbu už bola niekoľkokrát prepachovaná asi niekto predtým neviem či náhodou aj ex, on ma rád taká krátkobé riešenia ktoré však nikdy nevyriešia problém, že vraj tam niekto nasypal niečo a teraz to je však, čo neviem čo z toho bude dalej, a aj riadenie že je niečo s ním. Toto som myslela už predať niekomu len na dožitie. Kedže neočákavam za neho veľké peniaze. TAkže neviem či pri tých všetkých problémoch sa mi oplatí do neho investovať a to ešte mi teraz tam niečo bucha a predtým ako ho predám by som mala vymeniť tlmiče a pružinu že celá oprava 250 eur.
ja už fakt neviem čo s ním dalej.

Kedže žijem sama s deťmi väčšiu investíciu do auta si neviem dovoliť. A popravde čo by bola najoptimalnejšia investícia pre mňa?

A ocenujem uprimnú odpoved a v konečnom dôsledku máš pravdu. To mi je jasné, že asi to tak budem. Len fakt neviem čo robiť. Či predať toto auto čo mám teraz, som sa dlho rozhodovala veľmi dlho. A potom čo ešte do mňa nacúvala jedna pani, mierne fakt mierne mi zatlačila dvere som si povedala, že asi je už načase ho predať.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Silvi, tazko na dialku poradime absolutne kvalifikovane a perfektne - nepozname tvoje auto. Vymenovane veci mozu aj nemusia byt zaciatkom velkeho pruseru, nepises ani rok vyroby sucasneho vozu, ani najazd (kilometre). Ked ma auto 180.000 a overitelnych, tak je cudne ze ide spojka do nebíčka, ked ma 450.000km tak sa mozeme znovu bavit o Toyotach :)

Tak ako som hore napisal - ked do sucasneho vozu treba nainvestovat 1.000 penazi aby bolo v poriadku A POZNAS HO DLHODOBO = MAS PREDPOKLAD ZE TA VOLACO INE KATASTROFICKY NEZRADI, tak by to stalo minimalne za uvazenie. Nevieme co -PRESNE- znamena ze "blbne spojka", to moze byt vsetko od opravy za 29,-eur az po 700,- eur, nemusi to byt spojka ale napriklad lozisko v prevodovke za 80,-eur (cojaviem neda sa zaradit prvy prevodovy stupen) atd, atd.

Ja osobne mam 2001cku Galaxy (1.9tdi 85kW, nepodstatne) ktoru som kupil s tym ze je vadna prevodovka. Nedal sa zaraadit prvy prevodovy stupen, vsetko ostatne islo super, absolutne ziadne problemy. V autorizovanom servise povedali 180.000 korun - to boli este koruny - za vymenu prevodovky (akoze lepsi vtip ten rok urcite nedali), riesenim bolo vymena tiahla ("lanka" alebo "droty" z radiacej paky v kabine na prevodovku v motorovom priestore za 568,- korun) a odvtedy mi masina sluzi verne ako najlepsi psík 13 rokov, 120.000km.

Spojkova sada na 2.0d Ford, 6 stupnovy manual stoji okolo 200,-eur (daju sa aj lacnejsie ale riesime len normalnejsie diely, nie uplne noname sracky), dvojhmotovy zotrvacnik (to je suciastka pri spojke, vlastne taky tlmič vibrácii) je okolo 250,-eur takze absolutna komplet spojka co sa len da sa bavime okolo 400-450,- eur. K tomu den prace mechanika takze cojaviem 150,- az 200,-eur za vymenu (co ja poznam, tak jeden sikovny chalanisko odtialto z fora ma malinky servis v Radvani nad Laborcom, 100km od Kosic, a obcas sa pohybuje aj v Košicoch takze by ti mozno na auto mohol pozret atd, atd - a URCITE sa odtialto z fora VELA dalsich chlapov servisakov najde v Kosiciach)...

Mozno ma masinka kopec inych problemov, mozno hrdzavie, mozno... a mozno nie je rozumne sa jej zbavit ked pyta investiciu tisic eur. Pretoze znovu zopakujem : ak kupis NEZNAMY voz, velmi lahko sa moze stat ze DVA TISICE za opravu nebudu stacit este pred letom... Moze sa stat ze by na inom stroji mohla zlyhat spojka alebo motor cely, proste zle kompresie, uvareny, dovidenia... to nebude lacnejsie.

Uprimne, s rozpoctom 4000 eur by som uvazoval aj nad inou alternativou, doteraz nepreberanou. Kludne by som sa poobzeral po mašine za 2000-2300 eur a zostavajuce dve tisicky by som proste nechal na servis. Mas dve deti takze priestor v aute sa hodi hocikedy... mohli by sme doporucit strasne vela vozov zlava-sprava ale to by tema nikdy nemala konca ani hlavu ani patu : zacal by som teda ZURIVO DETAILNYM "due diligence" teda vnutornym auditom :

1) kolko penazi vyzaduje sucasny voz na odstranenie zavad (spojka, spinava voda - ty vies co k tomu viedlo, moze byt motor kaput)
2) prebrat ponuku vozov okolo ~4000 eur, ty vies ci mas nejake dalsie peniaze na URCITE POTREBNY servis [stare TIPTOP auto za 4000 ?]
3) zvazit nieco za 2500 eur a zostavajuce peniaze pouzit na servis aby bolo vo velmi dobrom stave.


Nemusis sa zurivo orientovat na benzin, existuje kvantum dieslovych aut ktore sa daju pouzit v meste, aj na kratke jazdy (PRAKTICKY VSETKY KTORE NEMAJU DPF alebo FAP, cize skoro vsetky diesle starsie nez 2008-2010 - ak si nieco vyberies, konkretne veci mozeme v pohode prediskutovat tutok v teme).

Mas deti takze potrebujes priestor. Nejdeme riesit hrackarske auticka a'la Toyota Yaris, Hyundai i20, nejdeme riesit ziadne auticka dokial nespravis ten vnutorny audit ze ktora moznost by mala byt pre teba najlepsia. Treba rozmyslat nielen v kratkodobom horizonte "teraz musim investovat do spojky", treba to skusit tak strednodobo odhadnut "ano, umiera mi motor, zerie olej, do zimy je po nom"... Ja som do mojej 2001cky Galaxy nainvestoval asi 500 eur a potom som ju daroval bratrancovi na dedinu (lebo peniaze)... 250 eur ma stalo vyvaranie vozu (dost zla hrdza zospodku, je to 20 rocny voz a mal najazdeny takmer milion kilometrov), nejakych 150 eur priprava na STK, dalej stovku STK/EK samotna a teraz sa chlapec moze dva roky vozit. Myslim/dufam ze sa mu nic nepokazi lebo tam proste nic neslo umriet, vsetko v pohode... a keby sa aj pokazilo, tak to proste opravi a hotovo, lebo lacnejsie ziadne auto mat nebude. O dva roky uvidime (teraz vlastne uz len rok aj daco, buduci rok v auguste) dalsiu STK, podla toho aka bude hrdza sa bude rozhodovat dalej... ale proste

drzat pri zivote starsie auto KTORE POZNAM A VIEM ZE MA NEJDE DESATKRAT ZRADIT nie je absolutne vyhadzovanie penazi von z okna : je to mensie riziko nez kupit totalne neznamy voz od totalne neznameho cloveka a zurivo riskovat desat zatajenych chyb...
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
Dep
Príspevky: 1207
Dátum registrácie: 15.06.2009 15:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Dep »

Ahoj, navrhujem toto - vsetko benziny

- Hyundai i30/Kia Ceed (prvej generacie), motor 1.6 MPI 88kw, do mesta mozno postaci aj 1.4 73kw
- Ford Focus MK2 1.6 16V 74kw
- Opel Astra H 1.6 85kw
- Toyota Auris 1.33 74kw (netreba sa bat mensieho objemu, ked to auto nebude jazdit mimo Kosic)
- Fiat Bravo 1,4 16V (jedno za 3000e v Kosiciach celkom ujde)

Vyhni sa turbobenzinom a priamovstrekovym motorom. A ako bolo spominane, vsetko to budu vylietane 10 - 15 rocne auta, treba si nechat tisicku na servis, aby auto bolo pojazdne, odservisovane a relativne spolahlive. Urcite obetuj 50e vopred za kontrolu auta V SERVISE PRED KUPOU.

PS: Idealne kupovat od 1.majitela, kupovane na Slovensku a uplne super je zajst na skusobnu jazdu k majitelovi domov, urobit si obraz o jeho majetkovych pomeroch, tak sa clovek dovtipi, ako sa asi staral o auto.

PS2: Vela stastia.
Subaru Outback Business NAVI 2.5i 129kw (2017)
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pruserov vidim viacero - napriklad dat niekde niekomu 50 eur za dokladnu prehliadku. Pri 20tom dokladne prehliadnutom aute s vysledkom "ani nahodou nebrat" ta to prestane bavit.

Ako vravim, navrhovat mozeme minimalne 30 modelov/typov ktore cenove zadanie splnia. Neviem ci to ma prilis valny vyznam... napriklad ja by som mohol priliat do ohna nieco absolutne vhodnejsie pre dve deti (z toho jedno pubertalne ktore uz ma svoj rozmer a priestor co potrebuje zabrat) : 1.9tdi Sharan alebo Alhambru alebo Galaxy za 2500,- eur z rocnikov 2003-2005, najdu sa aj take. Dalsie prachy polozit do servisu ako zaznelo a za 4000 mas velmi pekne pouzitelny voz. Ze je to diesel sa netreba bat, tento diesel nema DPF a do mesta ho mozes veselo drať. Obrovskou vyhodou je priestor, dost vacsi nez CMAX pri prakticky rovnakych vonkajsich rozmeroch [!]

Lenze... ako vravim... to by sme tu v teme mali minimalne tridsat typov vozov a medzi tym sa proste vybrat neda.

Zacat treba detailnou inventurou u seba doma : ma vyznam nechat si sucasne auto (s opravami) alebo nema ?
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
sylvia111
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16.03.2021 20:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sylvia111 »

Mp3turbo dakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
Ford je 2005 a má nabehaných 250 tis. mám ho od roku 2018.

Ozrejmim celú situáciu, našiel mi ho este ex, on sa velmi o auto nestaral, viac menej látal plátal a ako príklad uvediem že na aute akurát jazdím, ide, zrazu stratilo výkon a neišlo, počas jazdy, dupla som na plyn, že čo to má znamenať, zrazu otáčky vyskočili hore a prestalo to robit a auto išlo už normálne. Vravela som to ex o tom, kedže je vyučený automechanik. Nakoniec po niekoľkých mojich urgenciách zistil je chyba je egerko a vyriešil to takto, že dieru čo tam bola zalátal plieškom. Ja neznalá problému som bola rada, že sa to vyriešilo ale od kedy som od neho preč, som to auto riešila s mechanikom a ukázal mi ako egerko vyzeralo, skoro ma vystrelo, miesto toho aby sa to vymenilo, kedže to robilo problém, on tam dal len pliešok a problém vyriešený. Bojím sa že aj tú vodu čo je neviem akej farby do oranžova tiež takto nevyriešil. Proste niečo blbo, tak tam niečo nasypal však super, problém vyriešený ale čo dalej to už neriešil.
Od roku 2019 si to auto už riešim sama. Chodím s ním sama do servisu.
Vymenila som egerko, brzdy, rozvody, štve ma tá spojka. kedže v servise mi vraví, že je zlá a že aj tak odíde. Vieš nevyznám sa v tom, ked mi povie v servise, že to tak je, tak ok, má pravdu. Vravel že spojka 1000 eur, potom riadenie, ktoré tiež mimomochodom menil môj ex, už ani neviem čo s ním robil, tvrdil že menil, ale po tom egerku, už ani neviem čo vlastne s ním robil. Či len nejakým super nápadom nevyriešil aj tento problém.
Ako oceňujem jeho nápady, hlavne keď v aute vozím naše deti. Až sa mi rozum zastavuje.

Takže riadenie ďalšia polozka.
Hrdza nie je žiadna, čo ma teší.
Dneska išlo na STK cez ten servis, ale že vraj kedže nejazdím dlhé trasy, tak malo problém s emisiami. Asi som ho mala sem tam častejšie prebehnúť po dialnici do Prešova. ale neviem či by to pomohlo.

A dakujem že si mi tak múdro napísal, ako fakt mi niekto aj ozrejmil fakty, kedže ani ma nenapadlo, že budem musieť investovať pri kupe auta do dalšej údržby. Konečne mi niekto vysvetlil veci aj z druhej strany, lebo fakt žena som, nepozerala som na to aj takto. Niekedy keď prídem do servisu, fakt mám pocit, že mi chlapi dajú pocítiť, že som žena a ešte sama. A duplom ked sa tomu nerozumiem, tak neviem ani argumentovať.

Uprimne keby mi povedali, že fajn investuj napr. 1500 eur a bude ok, tak poviem, pravdu dám a investujem, lebo by som si ho nechala. Auto mi plne vyhovuje, nemám s ním problém.

A fakt by to chcela asi nejakeho mechanika, ktorý by sa mi na to pozrel. Chodím len do servisu, ktorý mi odporúčili, takto na blint si netrufnem asi íst. Keby že mi odporúčiš toho pána čo si spomínal, tak by som bola rada. Aspon zavolať by som vyskúšala.
Moonshine
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Moonshine »

Hlavne sa treba uskromniť v názoroch - som zvyknutá na 2.0 do menšieho objemu ísť nechcem....
To nieje v zlom..
Ale keď chodíš max Košice mesto....

Hladaj benzín bez turba, čo najmenej elektroniky ale nie zase minimum bezpečnosti
sylvia111
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16.03.2021 20:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sylvia111 »

moonshine
áno s tým rátam, asi som to zle napísala, ale áno.

Od sestry som mala pozičaný Hunday Getz 1,1 a bolo to dosť cítiť.
Moonshine
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Moonshine »

Myslím, že Dep tam dal dobré modely a motory.
Hlavne zober známu/známeho, čo sa nejak zaujíma alebo má základné skúsenosti s autami a skúšajte.
Prajem dobrý kauf....
Napísať odpoveď

Návrat na "Pre ženy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní