Akú náhradu za Castrol 5w-40

diskusia o aditívach, aký olej pre moje vozidlo ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Alex174
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 21.01.2022 20:12
Zdieľať na Facebook

Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa Alex174 »

Zdravím.

Vedeli by ste mi poradiť ?

Používam už dlhé roky olej: Castrol Edge 5 w-40 pre moju Octaviu 1.9 TDI 81 KW rok 2001

Môžem teraz zmeniť nejaký cenovo lepší olej možno aj lepší a ak áno čo musím dodržať stačí aby to malo označenie 5w-40 či ešte musí ten nový olej mať ešte nejakú presnú špecifikáciu.

Ktorý olej odporúčate:Total,mobil,Shell?

Dakujem
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa martincichy »

Skusenosti hovoria, ze nasa distribucia olejov nie vzdy je to iste ako zapadna distribucia. Rozdiel je v mieste plnenia.

Ja uz par rokov nalievam Agip / Eni. Taliani su vyborni motorari a v olejoch su vyborni tiez. Talianska rafinerka spracuvava kvalitnu lybijsku ropu, v ktorej je 4-5 x menej siry ako v tej ruskej.
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa fzubaty »

Hm. Ja Kastrol nepouzivam nikde inde ako v kuchyni.

Hladaj olej s normou 505.00.

Ja dam do aut Total alebo Elf.

Do tvojho Total Quartz 9000 5W-40, 4L za 25 eur.
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa ivko1 »

Už do predošlého auta som lial 5W40, súčasne mám cez 12 rokov a tiež lejem 5W40 a to absolútne bez rozdielu značky a neprizerám ani na normy...
Už tam bolo najmenej 10 značiek olejov.

Fakt neviem kde by som mal vidieť rozdiel...
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa dreeevo »

My máme doma nášho veterána - Toledo II s 1.9Tdi 81Kw rok 2000 a pôvodne tam bol Castrol 5w-40 505.00 ale pôvodný majiteľ to dal načipovať v profituningu na 100Kw, čo by nebol problém, ale ten olej nezvládal zvýšené tepelné zaťaženie po náraste výkonu a značne karbónoval. Po zmene na valvoline max-life 5w-40 sa problém odstránil, motor je zvnútra krásne čistý a spotreba oleja je stále minimálna. Aj hydroštely si ho pochvalujú :)
Do cca 180 000km jazdilo na Castrol, potom až do teraz (340 000km) Valvoline
laco210
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 22.01.2023 21:58
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa laco210 »

Ide mi do auta norma 229.31/51 pozrite na tu paletu olejov schvalenych priamo vyrobcom, vyber velmi velky a kolko z tych znaciek ste v zivote ani nevideli.

https://operatingfluids.mercedes-benz.c ... /229.51/en
jaster-83
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Ja pouzivam pre koncernove auta motul specific vw

https://www.motul.com/cz/cs/products/sp ... 02-00-5w40
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa wilz »

Pôjdem asi proti väčšinovému názoru, pretože ako tu ktosi napísal, je jedno aká značka a raz darmo, najnižšia cena je najlepšia.
Používal som dosť dlho Agip, nejaký super extra a pritom výborná cena, ale penil, tak som prešiel na Mobil, ten bol drahší, výborné referencie, sa javil ako dobrý, ani nepenil, dokonca sa mi počas jeho používania vyrovnali tlaky vo valcoch, ktoré predtým boli rôzne, predpokladám že v dôsledku zapečených krúžkov, ale po potom som sa nechal presvedčiť na vyskúšanie Millers Oil.
Hneď po výmene oleja som registroval že motor ide radostnejšie do otáčok a tiež mi o cca 5 % klesla spotreba paliva. Spotrebu sledujem dlhodobo, vždy tankujem doplna, takže nie podľa počítača, ten ukazuje hausnumerá.
Takže odvtedy tam lejem už len Millers, tých čosi viac ako 10 euro naviac voči Mobil za 5 litrovku je v porovnaní s nákladmi za tankovanie zanedbateľných a pokiaľ to motoru urobí dobre, rád si hoci aj priplatím.
Ale je fakt že motor v mojom aute je jednoduchý benzínový, bez turba a všelijakých zbytočností. Avšak podľa toho čo sledujem, tak liať do 1.9 TDI zase úplne hocijaký olej danej konzistencie, to by asi nebol ten najlepší nápad, bolo to aj na tomto fóre viackrát diskutované.
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Za Castrol môžeš dať náhradu v podstate hocičo. Castrol je názorný príklad, ako dopadne kedysi špičková svetová značka, keď zaspí na vavrínoch. Niečo ako Nokia medzi telefónmi, Xerox v PC perifériách, Jawa v motorkách, alebo Olympus vo foťákoch.
Ale takých príkladov by sme našli veľa... Podobnou cestou kráča napríklad aj Mercedes.

Castrol pravidelne prehráva všetky porovnávacie testy, a to nielen medzi olejmi.
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

wilz napísal: 09.04.2023 21:57 Pôjdem asi proti väčšinovému názoru, pretože ako tu ktosi napísal, je jedno aká značka a raz darmo, najnižšia cena je najlepšia.
Používal som dosť dlho Agip, nejaký super extra a pritom výborná cena, ale penil, tak som prešiel na Mobil, ten bol drahší, výborné referencie, sa javil ako dobrý, ani nepenil, dokonca sa mi počas jeho používania vyrovnali tlaky vo valcoch, ktoré predtým boli rôzne, predpokladám že v dôsledku zapečených krúžkov, ale po potom som sa nechal presvedčiť na vyskúšanie Millers Oil.
Hneď po výmene oleja som registroval že motor ide radostnejšie do otáčok a tiež mi o cca 5 % klesla spotreba paliva. Spotrebu sledujem dlhodobo, vždy tankujem doplna, takže nie podľa počítača, ten ukazuje hausnumerá.
Takže odvtedy tam lejem už len Millers, tých čosi viac ako 10 euro naviac voči Mobil za 5 litrovku je v porovnaní s nákladmi za tankovanie zanedbateľných a pokiaľ to motoru urobí dobre, rád si hoci aj priplatím.
1.) Motor ti nejde "radostnejšie do otáčok" preto, lebo je lepší olej, ale napríklad preto, že je proste redší. Druhá vec je, že ak sa motor takto správa podľa druhu oleja, tak to musí byť pekný vrak.
2.) Z rovnakého dôvodu máš aj nižšiu spotrebu. Olej je proste redší...
3.) BC ti ukazuje správne. Ak sa jeho údaj líši od vypočítanej spotreby podľa tankovania, je to tým, že každý jeden stojan kradne. Odmeraj si to s ociachovanou bandaskou a budeš sa diviť. Alebo to radšej nerob, aby ťa neporazilo. Rieši sa to tu 20 rokov a stále ma neprestáva fascinovať, ako nikto neverí výrobcovi svojho auta, ktoré si asi kúpil z nejakého dôvodu, že má o výrobcovi vysokú mienku, ale všetci slepo veria - PUMPÁROM!! :d :D :d :D :d :D Lebo to sú tie etalóny serióznosti a vôbec, ale že vôôôôôbec neľúbia peniaze :-)
4.) Ak zmenou značky oleja vidíš nejaké zmeny na motore a jeho správaní, tak je to tým, že ten motor je už totálny šerbeľ, alebo je v poslednom ťažení.
5.) Na zapečené krúžky v motore sa vykašleš, ale hlavne že tam naleješ drahší olej. Tomu sa povie logika.
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa wilz »

Hej fosília, rozmýšľal som že či má význam reagovať na tvoje bláboly, ale potom som sa rozhodol že áno.
To čo som napísal nebolo preto, aby som sa tu chválil nižšou spotrebou, len som chcel dať najavo, že si naozaj nemyslím, že sú všetky motorové oleje rovnaké, a teda aby to vedeli aj takí čitatelia tohto fóra, ktorí o tom naozaj nemajú šajnu.

- Auto mám na CNG, takže do bandasky nenačerpám, ale neboj neporazí ma, auto od novoty ukazovalo vyššiu priemernú spotrebu, než akú som reálne dosahoval a to aj po zreálnení čísielok tachometra. Ale to ma vôbec netrápi, nech si počítač ukazuje čo chce, podstatné pre mňa je, že koľko je reálna spotreba. A 95% mojich tankovaní bolo doteraz v Rakúsku, takže slovenskí pumpári ani SPP ma teda až tak nezaujímajú.
- O tých zapečených krúžkoch to bola len taká domnienka, vôbec netrvám na tom že sa nemýlim, ale zase ako si mám vysvetliť že opakovane som na prvom valci nameral o 20% nižšiu kompresiu ako na ďalších troch, keď som predtým cca 100 tis.km jazdil na Agip a po cca 10 tis.km na Mobil bola kompresia na všetkých valcoch takmer rovnaká. Ja som bol rád že sa problém takto sám vyriešil.
- No a ten môj totálny šerbeľ motor si opatrujem, pretože ide pekne, spotreba je teraz o viac ako 10 % nižšia než bola dovtedy dlhodobo, takže ako som už napísal, tých 10 euro naviac každých 10 tis.km je to najmenej čo mu rád doprajem.
Tých ďalších 5 % úspory sa ukázalo, keď som do motorového aj prevodového oleja pridal nejaké prísady, ale tým ťa už nebudem dráždiť, lebo to určite tiež spôsobili pumpári.
- A ku tomu riedkemu oleju, keď si už taký expert, tak vari by si mohol vedieť že bežné motorové oleje, aj rôznej viskozity za studena, ktoré lejeme do štandardných motorov, keď sa zohrejú na pracovnú teplotu motora, tak sú všetky viac-menej rovnako riedke.
Tak čo s tým včul, keď teória o redšom oleji nezodpovedá realite ?
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa a566 »

dnes sa olej kupuje podla normy, tu je vag cize tak...
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Ja som na castrole dolieval 1L OD VYMENY PO VYMENU, Presiel som na SHELL a bez dolievania.

Do tvojho auta patri 5w40 norma VW 502 00 a 505 00 :41c2: :41c2: 5L SHELLU stoji 34eur
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa ivko1 »

wilz napísal: 09.04.2023 21:57 Pôjdem asi proti väčšinovému názoru, pretože ako tu ktosi napísal, je jedno aká značka a raz darmo, najnižšia cena je najlepšia.
Odpoviem ti asi takto...
Cena - ano je dôležitá, ale iba z pohľadu kde kupuješ, niekde stojí ten istý olej 25€ a inde 33€....

Ktorý je najlepší?
Ja mám pod nosom DAMO Slovakia a je mi u prdele akú 5W40 kúpim, niekedy nemajú ten, druhý raz onen.
Niekedy kúpim 4l balenie, inokedy 5l...
Už som tam mal asi všetko - Mobil 1, Shell, Elf, Total, Valvoline,...vrátane viacero typov , pretože výrobcovia nevyrábajú len jednu 5W40, ale kľudne aj 3...
A ver že mi je u prdele či dám za balenie 24€, alebo 27€, alebo 30€ za 5 litrové...
Nie je mi jedno iba dať za to isté v nejakých kamenných autodieloch o 5-6€ viac...
Jednoducho keď viem že budem potrebovať, tak keď mám cestu okolo tak si tam idem kúpiť, lebo ho tam budú mať a budú mať skladom aj filtre čo v bežných autodieloch nedržia na všetky značky

PS: jediný olej, ktorý som NIKDY nekúpil bol práve Castrol a to výlučne z princípu že v dobe minulej kedy všetci jazdili na Madit si poniektorí ucvrkávali z Castrolu do treniek a budili sa ráno spotený...
Tiež som nikdy nemal Millers oil a to tiež z princípu, že sa zjavil z ničoho nič a tiež si mnohí cvrkali do treniek.
Pre mňa sú to len marketingové hry, dnes máš úplne bežné že jeden výrobca vyrába pod rôznymi značkami a ide len o to kto tomu urobí aký marketing
bandit97
Príspevky: 1199
Dátum registrácie: 24.01.2011 19:59
Zdieľať na Facebook

Re: Akú náhradu za Castrol 5w-40

Príspevok od používateľa bandit97 »

Ivko. Millers sa zjavil z nicoho nic v roku 1887… V podstate je to taky mladucky startup… Kam sa to hrabe na ine zavedene znacky, ze ano?

Inac co o nom napisal Wilz podpisujem. Skusal so ho a je fakt, ze spotreba klesla a aj kultura chodu motora stupla.

Návrat na "Oleje, mazivá, palivá, aditíva"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 50 neregistrovaných