Častejšie výmeny oleja

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

borinik
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 28.11.2008 15:34
Bydlisko: Puchov
Zdieľať na Facebook

Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa borinik »

Dobry deň,majú naozaj význam "častejšie výmeny oleja"? Nikdy som nenechal v aute olej napr 30tis ako prepisoval výrobca,ale vždy som na každom aute interval skrátil,keď malo auto 30tis tak som menil po 20,keď malo 20tis tak som menil po 15 a momentálne čo mám taký maloobjemovy motor 1.0 má predpísanú výmenu po 15tis tak ho mením každých 10. No len zdá sa mi,že stále mením olej,auto sa používa tak normálne,každý deň 15+15km(manželka do práce),cez víkend väčšinou k rodičom 40+40km,sem tam nejaký výlet 200+200km a raz za rok dovolenka-Taliansko resp Chorvátsko. A má 5 rokov a najazdené 100tis km. Uškodí mu,keď tam ten olej nechám cca 15tis ako predpisuje výrobca?
Ďakujem za každý názor.
fzubaty
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa fzubaty »

15 000 je ok.

Aj ked 10 000 je lepsie.

V podstate pri tvojom najazde 20 000 rocne usetris za dva roky 4L oleja a jeden filter. Co je tak 30 eur.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ano,10 je lepšie.To by malo byť tak nejako logické že beriem lepšie.Objem 1,0 znamerná z určitostou benzinový agregát.Ak je rozvod reťazou,doporučujem sa pri rozvodoch pozrieť na stav.Proste na "čistotu" všetkého čo uvidíte.To sú tragické pohľady,nahrubo je všade nános ktorý sa veľmi problematicky aj odstaňuje.Je dokonca na kolieskach,čiže ani odstredivé sily nevedia zabrániť tomu aby sa to dialo.Neveríte..mám fotky z rozložených benzínových motorov.Ale viem aj to kde ten proces kráča a čo prinesie,momenty spokojnosti to nie sú.Pokojne nech si každý vymieňa kedy chce,ale nemal by zabudnúť že olej je krvou motora zo všetkými dôsledkami,akurát nevie povedať že mu je blbo
christiane
Príspevky: 1648
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa christiane »

borinik napísal: 28.02.2024 19:30 Dobry deň,majú naozaj význam "častejšie výmeny oleja"?
Otazka je co je castejsie.Ja mam doporucenu vymenu oleja vyrobcom motora Nissan 6 valec do ktoreho ide 6.5 litra kazdych 8 000 km.Nalial som do neho,Total 15w30,Total 15w40,Esso 0w40,Madit 15w30,Madit 10w40.Mobil 5w30.10w30.15w30.15w40.Mam 499 164 km a ventile som este nevidel .Auto som kupoval 7 rocne a teraz na jesen ho budem mat 20 rokov.Takze si myslim ze nie je podstatny olej tak ako jeho vymena a aj tak ho menim po 10 000 km.Lepsie sa to pocita :4012:
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

borinik - určite motoru skoršou čiže častejšou výmenou správneho teda predpísaného oleja neuškodíš, pomôžeš mu k dlhšej životnosti. Predpis výrobcu je MAXIMÁLNY interval, nie prikázaný.

christiane - nie je motor ako motor. Iný je veľkoobjemový 6-valec a iný downsizing, "vyšponovaný na doraz".
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
Používateľov profilový obrázok
db69
Príspevky: 926
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa db69 »

tatkotom napísal: 28.02.2024 20:51 borinik - určite motoru skoršou čiže častejšou výmenou správneho teda predpísaného oleja neuškodíš, pomôžeš mu k dlhšej životnosti. Predpis výrobcu je MAXIMÁLNY interval, nie prikázaný.

christiane - nie je motor ako motor. Iný je veľkoobjemový 6-valec a iný downsizing, "vyšponovaný na doraz".
a hlavne je rozdiel kolko litrov toho oleja tam je. Ale môj názor je že 15 000km je max. 4 litre oleja nech 40€ + filter 10€ + 20€ práca. to nikoho nezabije . To fajčiar prefajčí za 15 dní. (asi ) A to som niektoré ceny asi prehnal
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa seven549 »

kedysi sa pri autach pisalo ze napr vymena oleja 10 000km v stazenych podnienkach jazda v kopcoch alebo tahanie privesu alebo mesto znizit interval na polovicu.ano aj mesto.

ja to robim tiez tak pokial mi nieco naznaci ze je cas to tak robit.

vsetko zavisi od toho ako sa z toho motora zmyka vykon.cize teploty.to je nepriatel oleja bod varu.a tak isto aj jazdy na studeny motor.

napr u seatu 1.4i 63kw bxw motor.menim olej po 15000km co je raz za tri roky 5w/40.nebadam tam nic zeby si to pytalo skorsie vymeny motor dodnes emisna ako novorodenec a to auto je z roku 2008.pouzitie len mesto raz mesacne vyfukanie pavuciny na okreske 140km trat.a minuly rok som za to dal vozik nalozil to auto a vozik dokopy snad 1 tona z nabytkom a tahal do zadaru. ale auto ma asi okolo 140 000km,neviem ci to neznizit ale zatial ide ako vinko.

mondea 2.2 tdci mk3 mk4 co tocia len dialnice tam sa to meni tak ze ako vyjde niekedy po 12000km niekedy po 19000km.podla toho ako sa tomu dava na dialnici.

stary ford 2.0i ma predpis 10000km a menit,cervena poucka koli vackam.ak viem ze to budem dojit v nemecku davam olej 10W/60.hoci to ma aj chladenie oleja.

stare bmw e36 coupe 320i cize 2.0i olej tiez tak 10000km-13000km.podla jazdenia olej 5w/50

audi 2.0tdi 140 000km zatial dobre olej tiez tak 12000km-18000km.

no a mercedes najmladsie auto je to 250cdi uvidime.este som nemenil.

u takeho motora 1.0 je dobre vediet ten interval a precitat si vela info o tom ake su s tym problemy.htp mali problemy z varenim oleja ale aj svedske saby a dalsie auta kde doporucovali vymenu uz po 6000km.

u oleja je dolezity bod varu ak je slaby a motor dava vysoke teploty.olej sa pali vznikaju usadeniny prilepia sa piestne kruzky a motor konci.
tatkotom
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

1.2HTP je mnohokrát popísaný a zdôvodnený omyl.
1.0 a iné downsizinky sú ekologické motory na pár rokov, vyšponované na doraz aby čosi ťahali.
Problémom s opotrebením, životnosťou sa dá krásne predísť no už sa mi naozaj nechce opakovať ako. Kto chel - pochopil, kto nie - jeho smola.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa hjundai »

U nas 7500 km. Cize polka intervalu.
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

christiane napísal: 28.02.2024 20:48
borinik napísal: 28.02.2024 19:30 Dobry deň,majú naozaj význam "častejšie výmeny oleja"?
Otazka je co je castejsie.Ja mam doporucenu vymenu oleja vyrobcom motora Nissan 6 valec do ktoreho ide 6.5 litra kazdych 8 000 km.Nalial som do neho,Total 15w30,Total 15w40,Esso 0w40,Madit 15w30,Madit 10w40.Mobil 5w30.10w30.15w30.15w40.Mam 499 164 km a ventile som este nevidel .Auto som kupoval 7 rocne a teraz na jesen ho budem mat 20 rokov.Takze si myslim ze nie je podstatny olej tak ako jeho vymena a aj tak ho menim po 10 000 km.Lepsie sa to pocita :4012:
Práveže presne opačne... Toto je najčastejšia chyba, že ľudia sa trasú aby nemali náhodou olej v motore stračných 15 000 km a jeden rok, menia ho po 10 tisíc, alebo ešte nezmyselnejšie, ale nalejú tam hnoj.
Skús porozmýšľať, prečo sa tie oleje asi líšia a skús si vygoogliť, čo vlastne znamenajú tie čísla., keď už si si za 20 rokov na to nenašiel tie dve minúty času. Dávať do jedného motora 0W 40 a 15W 30 je na lekára, nehnevaj sa... Ešte k tomu Madit, panebože.... Už mi v tom výpočte chýbal len hydraulický olej, alebo Fritol. Pravdu máš iba ak v tom, že ZNAČKA oleja nie je tak podstatná, ako si mnohí myslia, ale určite je podstatná VISKOZITA. Vypísal si deväť rôznych olejov (!), ale nenapísal si ani len takú najzákladnejšiu vec, či máš motor diesel alebo benzín, či je to turbo alebo nie.
Ty "ventile"... :d :D

Pre neveriacich, tu máte dôkaz, ako rýchlo je olej nepoužiteľný, ak sa použije nevhodná viskozita:
http://ak.aos.sk/images/dokumenty/e-kni ... M004.2.pdf

To podstatné na strane 15. Hnoj 5W 30, ktorý každý používa, ale nikto nevie povedať prečo, je k ničomu už po 7 000 km. A to aj V ZIME!! Samozrejme, môže to byť skvelý olej na Síbír a na Aljašku. Prípadne do starých motorov, ktorým termostat chladič otváral pri 88 stupňoch.
Moonshine
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa Moonshine »

1225cm³ objem, euro6, len 120t, polovica km po dialniciach. Olej menený 13x

Obrázok
borinik
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 28.11.2008 15:34
Bydlisko: Puchov
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa borinik »

Ďakujem za každý názor. Áno je to benzínový hladký motor ako bolo hore písané,olej tam lejem Elf evolution sxr 5w40 a do motora idú 3L. Ale po prečítaní týchto názorov asi ostanem aj naďalej pri tých 10tis km. Mne nejde o tie ušetrené dva litre oleja,ani o cenu práce nakoľko mám doma zdvihák a olej si mením sám,ale tak nejako ako som starší tak sa mi viac a viac nechce. 😀
Preto som polemizoval,či to vôbec má význam. 😂
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa mhlavaty »

1800 ccm benzín 190 tis km gazda prešiel kdesi pri 100 tis na 10W40 lebo...mechanik !
Výmeny boli pritom 10 tis. (tvrdenie majiteľa)
Obrázok
Diehardqo
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 11.10.2009 13:46
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa Diehardqo »

Ja si dovolim tiez pridat svoj nazor. Ako najvacsi problem osobne vidim znizovanie objemu olejovej naplne. Ak vidim 2.0 diesel s 4l oleja tak placem.

Olej ma zakladne vlastnosti a to mazacie a cistiace. Obe degraduju hlavne km nabehom, t.j. zanasanim spalovanim, palivom, zmenou teplot a rozpustanim nanosov.

Na "hrube" necistoty tam je filter a skracovanie intervalu km vymeny len pomoze k tomu, ze motor bude udrzany cistejsi a kvalitnejsie mazany.

Druha vec je casovy horizont ako je olej pouzivany. Dane je standardne 1 rok a to z dovodu kondenzacie vody, ktoru by mal idealne filter s odlucovacom vody z neho odobrat alebo sa odpari po zahriati odsavanim par cez veko ventilov do sania.

Problemom je samozrejme hlavne ak sa auto skoro vobec nepouziva, v oleji sa vytvara kondenz z dovodu zmeny teplot, predsa len ten motor nie je hermeticky utesneny a dostava sa do neho vzdusna vlhkost.

Ak vidim auto, ktore jazdi dlhsie trasy, aspon raz za tyzden, nebeha stale pomedzi to po meste, ale aj tak najazdi malo km nie su absolutne ziadne obavy aj keby ten olej tam bol dlhsie ako rok.

Podobne som riesil nedavno znameho, ktory chcel menit svoje benzinove auto za naftove a nakoniec z neho vypadlo, ze za rok najazdi 2000km .. a chcel naftu aby usetril :) ked som mu vysvetlil ako mu bude kvasit biozlozka v nadrzi, kvalitne potom zaserie vsetko, ako odpali cele auto jeho studenymi jazdami na nakup a pod. .. si to nastastie rozmyslel. Ale to je ina tema uplne.

Chcem tym povedat, ze vsetky latky maju vzajomne chemicke reakcie a interval dany vyrobcom auta by som skor povedal, ze je interval vytvoreny na zaklade informacii od vyrobcu oleja, ktory deklaruje urcite vlastnosti a tieto su upravene vyrobcom auta podla "predpokladanych" faktorov pocas prevadzky, t.j. predpokladane mnozstvo spalin alebo paliva z motora do oleja hlavne pri studenej prevadzke, predpokladana karbonizacia a pod.

Kazdy rozumny vyrobca by si spocital ako na hlinikovom bloku s vlozkami, suche, mokre, co len clovek navymysla, ze olej treba menit kazdych 10 000 pri stazenych podmienkach, ku ktorym by som pri maloobjemovych benzinoch s priamovstrekom radil aj jazdenie cisto po meste alebo 20 000 pri pouzivani auta pri ludskych podmienkach.

Edit: Krasna to nutela z motora hore :D
christiane
Príspevky: 1648
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa christiane »

vykopanafosilia napísal: 29.02.2024 15:33 Dávať do jedného motora 0W 40 a 15W 30 je na lekára, nehnevaj sa... Ešte k tomu Madit, panebože.... Už mi v tom výpočte chýbal len hydraulický olej, alebo Fritol.
Po tichu to píš nie tak nahlas,ja som to motoru nepovedal a vlastne podla teba prečo ešte ten motor funguje ked olej 0w40 mohol ist do MAK preco by nemohol do Nissana ,rukami mi preslo tolko motorov ze uz to nepocitam ako pred 30 rokmi.A Madit lejeme v robote do 12 valcovych Manov 2 x turbo.Tiez sa cudujem preco idu :4012: A doma mam naftak z turbom ktore je este origo z fabriky.No a Fritol lejem do nafty.
A ked sme u toho tak porad podla teba najlepsi olej ktory ty davas do motora :4012:
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 76 neregistrovaných