ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
jozoD.
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 11.05.2011 11:57
Zdieľať na Facebook

ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa jozoD. »

Z legislatívne hľadiska je jasné, že NIE.

No prečo sa na viacerých portáloch líšia názory či to škodí, alebo neškodí autu?
Napríklad mimo vyhrievanej garáže mám dve autá. Benzínovú Mazdu CX-3 2.0 Skyactive, a diesel Ford Custom 2.0 TDCi EcoBlue.

Vyhovuje týmto autám nechávať motor bežať na voľnobeh kým auto oskrabem? Alebo oskrabat, nastartovat a vyraziť?

Viem, že asi možno hlúpa otázka...ale v zime akosi súcitím aj so strojmi, ktoré mám vonku :D
(ak dôjde v budúcnosti k vzbure strojov, možno ma nechaju žiť ako otroka :D )
Moonshine
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa Moonshine »

Je to zbytočné.
Sadnúť, štartovať a ísť.
Hlavne nenakladať ale ani nepodtáčať.
V oboch máš určite 0W olej, takže sa dostane kam treba.
2.0Tdci predošlý motor s aktívnou roletkou pred chladičom zohrejem pri 0° za 15km, pri -10° za 20km
Akonáhle zastavíš a budeš na volnobehu stáť, teplota klesá, či diesel, či benzín.
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa fzubaty »

Ja nestartujem a potom odhrabavam. A je mi jedno co si Greta mysli. Po minute vyrazam.
db69
Príspevky: 915
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa db69 »

keby som sem vedel dať video ako sused naštartuje svoj vylágrovaný Nissan Pathfinder .inak možno by stačil aj zvuk.štart a okamžite jednotka plný kotol dvojka plny atď....Piskot remeňov a zvuk jak "priklepovka na koľajnici. "Chalan chodil chvilu( 3 mesiace) tak že ani mierka nebola namočená .Mechanik mu povedal že ten zvuk je fajn
Naposledy upravil/-a db69 v 10.12.2023 13:06, upravené celkom 1 krát.
jozoD.
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 11.05.2011 11:57
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa jozoD. »

Mne doteraz prišlo logickejšie najskôr odrhabať, potom naštartovať, a ako slimáčik vyraziť.
Niektorí ale radia povrčať nejaké minútky na mieste a až potom vyraziť.
No zas niektorí tvrdia, že to pomalšie zahrievanie na mieste zbytočne predlžuje čas v ktorom motor beží nezohriatý (napr. viac vstrekovaneho benzinu do valcov čo spôsobuje nejake kkcinky a pod).

Ale aby sme si to vyjasnili....nejde mi o spotrebu, ani o ekologiu :-\

...len o to, aby ma autíčka nezačali v mrazoch nenávidieť. Nikdy nevieš či sa ti ten tvoj waaagen nezmení na Autobota, alebo Decepticona lol
db69
Príspevky: 915
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa db69 »

ja už x rokov naštartujem očistím a potom vyrazím.Každý bude obhajovať svoje.2-3 minuty na voľnobeh sú nič.
jozoD.
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 11.05.2011 11:57
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa jozoD. »

db69 napísal: 10.12.2023 13:04 keby som sem vedel dať video ako sused naštartuje svoj vylágrovaný Nissan Pathfinder .inak možno by stačil aj zvuk.štart a okamžite jednotka plný kotol dvojka plny atď....Piskot remeňov a zvuk jak "priklepovka na koľajnici. "
strašne ma to rozosmialo :o
ja som to robieval na jednom starom firemnom Citroene C15...nenávidel som to auto...chcel som aby umrelo...a ono ani bohovi nie. kvaltovanie...to bola ako lotéria...tam si nikdy nevedel čo si tam yebnul...iba si pustal spojku s pokrcenou tvarou a zapretymi rukami do volantu :40bd:
db69
Príspevky: 915
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa db69 »

si predstav situaciu (LKW) "Dáš 9 hodinovú pauzu na pumpe na dialnici alebo na poslednej pumpe pod kopcom."Vonku -15 -20 ,rano naštaruješ a čo? vyvalíš to hned na dialnicu?. Ked so parkoval pod kopcom tak som po 100m musel isť na trojke a držať otáčky tak pár km.Tam nemáš šancu zohrievať pomalou jazdou
jozoD.
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 11.05.2011 11:57
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa jozoD. »

db69 napísal: 10.12.2023 13:11 ja už x rokov naštartujem očistím a potom vyrazím.Každý bude obhajovať svoje.2-3 minuty na voľnobeh sú nič.
...veď jasné, každý si hovorí svoje.
Mňa skôr len zaujímala tá technická časť...čo je pre motor výhodnejšie. Som čakal, že v tomto budú mať odborníci/mechanici úplne jasno...a nebudú dva rôzne názory na takúto trivialnu záležitosť :) Ale evidentne v tom tak úplne jasno nemajú a každý si tie mechanické procesy vysvetľuje po svojom.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa oco13 »

Ešte ti žiaden mechanik a už tobôž nie odborník neodpovedal. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa oco13 »

som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa martincichy »

Ja nastartujem, oskrabem, sadnem a idem. Takze na volnobeh mi motor trkota asi 2 minutky. Nechavat motor 5-10 minut na volnobehu je zbytocne. Za tie 2 minutky sa rozmeta olej aj v prevodovke aj v motore.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa seven549 »

u benzinu nastartujem a pockam kym klesnu otacky motora pod 1000.v lete je to do 10 sec v mrazoch aj 60sec.

dizel tam cakam kym mi sa mi celne neztopi ak je silny mraz tak aj 3 minuty.

ak mam auto odhrabavat od snehu vzdy ho najprv natocim a az tak odhrabavam lebo ak by sa stalo ze bude -25 a motor nenatoci usetrim si ten strateny cas a vezmem nudzove auto z teplej garaze.

podla mna je lepsie trocha pockat koli olejom mechanicke servocerpadlo a motor aby sa trocha rozhybal ten olej je tiez stuhnuty.diesel to iste aby sa nafta rozhybala.

ono tie cerpadla olejove naftove dostavaju viac zabrat na stuhnutom hustejsom oleji + nafte.

vacsinou tym nedockavym aj tie naftove cerpadla padaju v jari.riedka nafta vyzaduje lepsiu tesnost pal systemu.

a dalsia vec su aj tlmice pruzenia.zmrznute auto neni dobre uhanat po hrboloch rychlo.ide tuho ak sa zahreje tak pruzi ako ma.tlmice pruzenia su tiez horuce --ale nie tak ze maju 100 celzia---u auta co jazdi dialnice.ale pride jar a kto to nesetril tak tie tlmice pri teplotach v lete uz hupaju karoseriou ako kociar.

za studena ukaze test ze su ok ale ak ich bude testovacia stolica pumpovat 20minut tak uz vidiet ako stracaju tuhost.

to je vidiet aj na budiku ak sa meria tlak olejoveho cerpadla motora.cim je olej viac horuci tym viac klesa jeho tlak.staci vypnut motor na 10 min a znova natocit a vidiet ze je ten chladnejsi + hustejsi.

auta co parkuju v zime po garazi vydrzia aj 2x viac bezat svoj mechanicky zivot.

na slovensku nemozne garaze su u nas velka neznama a po sidliskach parkuju ludia po trave kde zospodu tiez tomu autu len urychli korodovanie.

ale su krajiny kde clovek ma pod obytnym domov spolocne podzemne parkovisko pride do prace cela firma alebo fabrika ma podzemne parkovisko je to koli setreniu priestoru a zase nemaju kde stavat kedze vsade su pozemky ktore niekto vlastni.
potom ide gadzo do obchodaku cize tiez je auto pod zemou.a znova pride domov a auto je v spolocnej garazi.

cize auto travi svoj cas vzdy pod strechou v zime a aj v lete.netrapi ho mraz dazd a slnko.take auta su mechanicky najzachovalejsie.karoserie podla kvality.
Naposledy upravil/-a seven549 v 11.12.2023 01:13, upravené celkom 1 krát.
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa biker610i »

db69 napísal: 10.12.2023 15:09 si predstav situaciu (LKW) "Dáš 9 hodinovú pauzu na pumpe na dialnici alebo na poslednej pumpe pod kopcom."Vonku -15 -20 ,rano naštaruješ a čo? vyvalíš to hned na dialnicu?. Ked so parkoval pod kopcom tak som po 100m musel isť na trojke a držať otáčky tak pár km.Tam nemáš šancu zohrievať pomalou jazdou
ja kamion skoro vzdy neham po dennej pauze 2-5 minut povrcat lebo cez dennu pauzu ujde vzduch a ani sa neda vyrazit hned po nastartovani az ked vzduch natlaci aspon na 6 atmosfer
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
jaster-83
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: ZAHRIEVAŤ alebo NEZAHRIEVAŤ motor pred jazdou v zime?

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Nastartujem, pomaly preslapnem na 1500 - 2000 podrzim 3-4 sekundy, necham vrcat a idem skrabat, aj pred tym ako sa pohnem este preslapnem troska. Myslim ze lepsie ako uplne studeny motor hned zatazit tym ze musi pri rozbehu a kazdom kvalte hybat celu vahu auta
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 97 neregistrovaných