Kto ma prednost?

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

wilz
Príspevky: 3694
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa wilz »

Fugo napísal: 05.04.2023 14:53 Prednosť má vždy vozidlo na hlavnej a je jedno ktorým smerom alebo v ktorom prúde ide !
Od toho je hlavná cesta . Jasné a jednoduché.
Tak áno, jasné a jednoduché, ale košatý je strom života.
Pokiaľ idú obidvaja v svojom pruhu tak ten na hlavnej ceste nijako nevadí tomu vchádzajúcemu na cestu a naopak, ten vchádzajúci nemá dôvod dávať niekomu prednosť, pretože v jeho pruhu nikto nejde.
Pokiaľ však to auto na hlavnej ceste naozaj vojde do protismerného pruhu, ako je nakreslené na obrázku, tak žiaľ prednosť stráca a musí v tom protismernom pruhu dať prednosť vozidlu vchádzajúcemu na cestu v jeho jazdnom pruhu.
Nič na tom nemenia ani tie vozidlá, parkujúce pri krajnici, pretože obvykle by tam mal zostať dosť široký jazdný pruh pre prejazd vozidla a keby aj nezostal, tak by sa to dalo prirovnať k situácii keď po nehode alebo kvôli poruche zostane nejaké auto blokovať časť jazdného pruhu a vtedy tiež nemôžu obchádzajúce vozidlá sa tváriť že majú prednosť pred protiidúcimi vozidlami, aj keď im vošli do ich jazdného pruhu.
No a rovnaký výklad platí aj keby hlavná zatáčala doľava a obaja boli na hlavnej, jednoducho nemá čo nikto vstupovať do protismerného pruhu a keď už vstúpi, tak opatrnosť a dávať prednosť všetkým v tom pruhu
pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa pogo-roll »

laco210 mylis sa ... nevchadza do ziadneho "svojho" pruhu ale do hlavnej cesty z vedlajsej ... nakolko je tam prerusovana ciara nic nebrani tomu na hlavnej cez nu prejst ak sa tam nenachadza ine vozidlo a druhe vozidlo ak tam vojde je na vine ... ale ako som pisal zalezi na tom kde sa trafia.... podla toho sa bo bude dat dokazovat
pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa pogo-roll »

tu je to aj konkretne riesene :

https://www.autoviny.sk/novinky/124045/ ... tak-ma-byt

akurat s tym rozdielom ze dotycny predbiehal co je zakazane v krizovatke ale obchadzanie prekazky zakazane nie je ...


jednoducho ...ak je taka situacia ak som na hlavnej alebo vedlajsej tak spomalim a riadim sa danou situaciou a nevynucujem si zbytocne prednost
tuninka
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa tuninka »

podobne sitácie bývajú aj na parkoviskách pred nákupnými centrami, kde každý kto ide akože po rovnejšej dlhšej ceste ide ako keby po hlavnej, a tí čo idú tými kratšími uličkami akože po vedľajšej a pritom to tam neni označené značkami, čiže by mávali dávať prednosť tým čo prichádzajú zprava .... no skúste sa na to spoľahnúť, hneď prvý do vás napáli, čo ide pocitovo po hlavnej, v skutočnosti po rovnocennej ceste, ako idete ak vy... akože z vedlajšej
michal55443
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 21.05.2013 15:47
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa michal55443 »

Len doplnim, ze na obrazku je zjednodusena situacia odparkovanych aut. Realne parkuju na hulvata a.k.a hlavne mesto a vybocit do protismeru musim vzdy.

A ano na prvom mieste je opatrnost a ohladuplnost, obzvlast ak ide o obytnu zonu. Ale za predpokladu, ze vodic ktory prichadza z vedlajsej cesty, kde ma trojuholnik a dostatocne dlho ma vidi prichadzat, sa tam nestrci na drzovku. A ten co ide za nim to nezopakuje jak keby sa nechumelilo.
michal55443
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 21.05.2013 15:47
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa michal55443 »

tuninka napísal: 05.04.2023 15:51 podobne sitácie bývajú aj na parkoviskách pred nákupnými centrami, kde každý kto ide akože po rovnejšej dlhšej ceste ide ako keby po hlavnej, a tí čo idú tými kratšími uličkami akože po vedľajšej a pritom to tam neni označené značkami, čiže by mávali dávať prednosť tým čo prichádzajú zprava .... no skúste sa na to spoľahnúť, hneď prvý do vás napáli, čo ide pocitovo po hlavnej, v skutočnosti po rovnocennej ceste, ako idete ak vy... akože z vedlajšej
Ak nemas zvisle ani vodorovne znacenie tak sa riadis pravidlom pravej ruky, tiez sa na to realne nespolieham. Skor si davam pozor na to, ze ked uz z niektorej vyleti auto, aby som isiel dostatocne pomaly na to aby som to ubrzdil a ak nie, tak aby to nebola moja vina.

Moj pripad je ale o inom, cesty boli vyznacene znackami.
vykopanafosilia
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

laco210 napísal: 05.04.2023 13:39 Skuste porozmyslat lebo podla obrazku auto sice bolo na hlavnej ale castou v protismernom pruhu, co by nato pri nehode asi povedali dopravaci, ze auto v protismere sa zrazilo s tym vo svojom jazdnom pruhu.
Prednosť má ten, kto ide po hlavnej. Prečo išiel v protismere, to je až druhoradé. Rovnaká situácia platí aj pri predbiehaní.
Je zarážajúce, koľko ľudí neovláda takúto základnú vec NA AUTÍČKÁRSKO PORTÁLI!

Mimochodom, to isté sa týka aj jednosmerky, v ktorej by niekto išiel síce v protismere, ale po hlavnej. Vtedy by nehodovkári povedali, že síce ten, kto išiel v protismere v jednosmerke porušil ustanovenie Vyhlášky, ale ten, kto nedal prednosť vozidlu idúcemu po hlavnej, zavinil nehodu. Na argument, že "ale on išiel v protismere" majú jednoduchú odpoveď: "Mohla to byť napríklad aj sanitka".

Ten kto ide po hlavnej má prednosť. Nijaké argumenty proti tu neplatia.
Naposledy upravil/-a vykopanafosilia v 05.04.2023 16:31, upravené celkom 1 krát.
vykopanafosilia
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

pogo-roll napísal: 05.04.2023 15:27 laco210 mylis sa ... nevchadza do ziadneho "svojho" pruhu ale do hlavnej cesty z vedlajsej ... nakolko je tam prerusovana ciara nic nebrani tomu na hlavnej cez nu prejst ak sa tam nenachadza ine vozidlo a druhe vozidlo ak tam vojde je na vine ... ale ako som pisal zalezi na tom kde sa trafia.... podla toho sa bo bude dat dokazovat
Keby tam aj prerušovaná čiara nebola, nič to nemení na veci - jedná sa o obchádzanie prekážky. V ostatnom máš pravdu.
pogo-roll
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02.08.2009 11:21
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa pogo-roll »

to je samozrejme ze nemeni ...islo len o vysvetlenie dotycnemu ..... horsie je to co sa tyka tej jednosmerky jednoducho nie je dovod aby siel vodic v protismere teda nebol ziaden dovod aby tam bol a tak by mal byt na vine ...bolo by zaujimave ako by sa to riesilo pripadne na sude...niesom si isty ci by to bolo take jednoznacne ...argumet "mohla to byt sanitka" neobstoji lebo bud to je sanitka a ma prednost vzdy alebo nie je ...nuz clovek hlavne musi rozmyslat aj za druhych lebo ani nevie jak a dostane sa do problemov :3c90:
martincichy
Príspevky: 5458
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa martincichy »

Zastavenie a státie
§ 23
(1)...Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy.

§ 25
Vodič nesmie zastavit a stáť
d) na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou; tento zákaz neplatí v obci na križovatke tvaru "T" na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty,

Takže zákon myslel na to, aby takáto debilná situácia nenastala. Ak nastala, pár vodičov si zaslúži pokutu.


Po ďalšie

§ 2
Vymedzenie základných pojmov

(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie

b) dať prednosť v jazde povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy

takže nezaváži, či ten, kto vyšiel na hlavnú z vedľajšej už bol celý na hlavnej, ale dôležitá bude skutočnosť, či ten na hlavnej musel dupať na brzdu alebo sa vyhýbať autu, ktoré práve odbočilo z vedľajajšej na hlavnú
Naposledy upravil/-a martincichy v 05.04.2023 19:39, upravené celkom 1 krát.
laco210
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 22.01.2023 21:58
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa laco210 »

Este netreba zabudnut na jeden detail a to, ze obchadzanie predchadzanie alebo cokolvek v krizovatke aspon podla obrazka, nie 50 alebo 100 metrov pred nou, za nou.
jaster-83
Príspevky: 1446
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Prednost ma ten kto je vo svojom pruhu nema prekazku, ten z vedlajsej ide vo svojom pruhu a nijak neprekaza tomu na hlavnej, zato ten na hlavnej ide v protismere a nieje vo svojom pruhu......

"Vodič, ktorý pri obchádzaní vozidla, ktoré zastavilo alebo stojí, prekážky cestnej premávky alebo chodca vybočuje zo smeru svojej jazdy, nesmie ohroziť ani obmedziť vodiča protiidúceho vozidla"

"Vodiči protiidúcich vozidiel sa vyhýbajú vpravo, včas a v dostatočnej miere. Ak sa nemôžu bezpečne vyhnúť, prednosť v jazde je povinný dať ten vodič, na ktorého strane jazdy je prekážka alebo zúžená vozovka. "

Ak by islo auto nie z lava ale oproti po hlavnej, na vine je ten kto nieje vo svojom pruhu, ak by hlavna cesta bola smetom vlavo tiez je na vine ten co obchadzal prekazku a tak isto je to aj v tomto pripade, si za stredovou ciarou-si na vine a nakoniec ak by neboli svedkovia a kamera a suchli by ste sa ze by to odniesli napr. len zrkadla tak vzdy ten modry moze povedat ze isiel oproti......
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
fzubaty
Príspevky: 1662
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa fzubaty »

Omyl
Naposledy upravil/-a fzubaty v 05.04.2023 21:39, upravené celkom 1 krát.
fzubaty
Príspevky: 1662
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa fzubaty »

Tie pruhy si strc niekam. Naozaj mas VP?


§ 15 Prednosť v jazde na križovatke
(1)
Vodič prichádzajúci na križovatku po vedľajšej ceste je povinný dať prednosť v jazde vozidlám prichádzajúcim po hlavnej ceste. Vedľajšia cesta je cesta označená dopravnou značkou „Daj prednosť v jazde!“ (č. 22a) alebo „Stoj, daj prednosť v jazde!“ (č. 23) alebo „Kruhový objazd“ (č. 50); hlavná cesta je cesta označená dopravnou značkou „Križovatka s vedľajšou cestou“ (č. 4) alebo „Hlavná cesta“ (č 56a).

Je uplne jedno co sa deje na hlavne ceste. Ak ides z vedlajsej mas dat prednost. Bodka.
jaster-83
Príspevky: 1446
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Kto ma prednost?

Príspevok od používateľa jaster-83 »

"Tie pruhy si strc niekam"

Pod mi ukazat ako mas absolutnu prednost, lebo podla toho co pises mozu na kazdej krizovatke pruhy rovno zmazat a ludia co su na hlavnej mozu kludne jazdit v protismere cez krizovatky, kludne aj cely za ciarou a to aj ked nemaju prekazku......lebo maju proste prednost......pojdem sa na to pozriet ako sa rozbijes na prvej krizovatke a policajti ti urcite daju za pravdu.....
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 113 neregistrovaných