Privesny vozik - hmlove svetlo

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Zdravim.

Musi mat privesny vozik katogorie O1 hmlove svetlo?

Dakujem.
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

...ahoj,tusim su to voziky do 750 kg /mna čaka kupa buduci rok kvoli prestavbe chalupy/,vsetky nove voziky maju tzv. 4-prvkove svetla,aj to hmlovkove.Po domacky vyrobenych vozikoch /ak na toto naražas /neviem,skor si myslim,že ano...Nech ma niekto opravi,ak sa mylim...
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa seven549 »

to je dobra otazka.co nemusi na stk nemusi mat nic???

normalne si to nikto nevsima ved malo kedy je hmla a to svetlo do hmly sa uziva.

ale inac

musi mat hmlove svetlo,odrazove svetla v predu biele,v zadu cervene -trojuholnikove tie nove byvaju uz zabudovane v tych svetlach --a na boku oranzove aspon jedno ak je kratky ak je dlhy tak po 2 oranzove odrazky.a reflexnu nalepku konstrukcnej rychlosti.

ja som tak upravoval zdedeny malo skoro vobec neuzivany privesny vozik sport jacht made in czechoslovakia rok vyroby 1983 na najnovsie predpisy.paradny vozik nema to torzne pruzenie ale take pruziace tlmice a napravy ako tatra.prisiel som sa spytat na stk a vsetko mi ukazali -- zadarmo -kde to ma byt.potok som siel do firmy kde vyrabaju alebo robia prestavby vozikov a vsetko mi predali.ked videl ten vozik dali mi aj hmlove svetlo co mali este skodovky 120L.hmlovka made in czechoslovakia.dali mi to aby to sedelo so svetlami.svetla to ma ako stary zetor.


ak budes dorabat hmlove svetlo musi byt vzdialene pod vyhlasky 10cm od brzdoveho.tak to maju aj bezne auta zdruzene v svetlach.vzdy je hmlove svetlo od brzdoveho min 10cm vzdialene.mozes si to zmerat na svojom aute.

to ze voziky O1 nemusia na stk plati len teraz od roku 2020.do roku 2020 musel kazdy na stk.mozno sa o 2 roky nieco zmeni a znova budu chodit.a aj pzp za to platim 15 ecok rocne.
66QUATTRO
Príspevky: 662
Dátum registrácie: 19.01.2010 19:03
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa 66QUATTRO »

Prívesný vozík musí mať aj hmlové svetlo - aj sa to na STK kontrolovalo, na STk nemusia myslím od 2018 alebo tak nejak ale to nie je podstatné... je predpis na umiestnenie toho hmlového svetla niekde vo vyhláške ale už sa nepamätám presné znenie, cca ak sa dá vedľa ku svetlám smerom von tak by to malo byť ok - pri starých vozíkoch to býval problém hlavne pri malých - nebolo tam dosť miesta tak sa sa to dávalo krista krížom aby to vyhovelo tej vyhláške... inak to bolo fajn na cúvanie v noci - zvykol som si nato hlavne pri cúvaní v úplnej tme - na tú chvíľu sa zapne zadná hmlovka a prisvieti dozadu... novšie prívesy s 13 pólovou koncovkou už majú aj cúvacie svetlo - výborná vec ...
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Nemáte niekto nákres v akých rozmedziach majú byť umiestnené svetlá na prívesnom vozíku? Pripádne ktorá vyhláška to spresňuje.

Ďakujem.
66QUATTRO
Príspevky: 662
Dátum registrácie: 19.01.2010 19:03
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa 66QUATTRO »

Nákres bohužiaľ nemám, buď zostáva odmerať na nejakom náhodnom vozíku alebo som našiel >
(3) Obrysové svetlá vozidla nesmú byť svojím najnižším bodom činnej svietiacej plochy nižšie ako 350 mm a najvyšším bodom činnej svietiacej plochy vyššie ako 1 500 mm nad rovinou vozovky. Ak tvar karosérie neumožňuje dodržať výšku 1 500 mm, môže byť obrysové svetlo vo výške až 2 100 mm nad rovinou vozovky. Bod činnej svietiacej plochy predného bieleho obrysového svetla najbližší k rovine vymedzujúcej najväčšiu šírku vozidla nesmie byť od ťažného motorového vozidla ďalej ako 400 mm, ak ide o prípojné vozidlo, ďalej ako 150 mm od tejto roviny; pri zadnom červenom obrysovom svetle nesmie táto vzdialenosť prevyšovať 400 mm. Vzájomná vzdialenosť najbližších bodov činnej svietiacej plochy predných obrysových svetiel a zadných obrysových svetiel nesmie byť menšia ako 600 mm. Bočné obrysové svetlá nemôžu byť svojím najnižším bodom činnej svietiacej plochy nižšie ako 250 mm a najvyšší bod činnej svietiacej plochy nesmie prevyšovať 1 500 mm nad rovinou vozovky. Ak tvar karosérie neumožňuje dodržať výšku 1 500 mm, môže byť táto vzdialenosť až 2 100 mm nad rovinou vozovky. Prvé bočné obrysové svetlo nesmie byť ďalej ako 3 m od prednej časti vozidla (pri vozidlách kategórie O vrátane dĺžky ťažnej tyče - oja); aspoň jedno bočné obrysové svetlo musí byť umiestnené v strednej tretine vozidla. Vzdialenosť medzi dvoma susednými bočnými obrysovými svetlami nesmie prevyšovať 3 m; ak konštrukcia vozidla neumožňuje splnenie tejto požiadavky, nesmie táto vzdialenosť prevýšiť 4 m. Vzdialenosť od roviny vymedzujúcej najväčšiu dĺžku vozidla vzadu nesmie prevýšiť 1 m.

+

(4) Zadné svetlá so svetlom do hmly musia byť na vozidle umiestnené tak, aby najnižší bod ich činnej svietiacej plochy nebol nižšie ako 250 mm a najvyšší bod ich činnej svietiacej plochy neprevyšoval 1 000 mm nad rovinou vozovky; vzájomná vzdialenosť najbližších bodov činnej svietiacej plochy zadného svietidla so svetlom do hmly a brzdového svetla nesmie byť menšia ako 100 mm. Referenčné osi zadných svietidiel so svetlom do hmly musia byť v rovinách rovnobežných s pozdĺžnou strednou rovinou vozidla a rovinou vozovky.

Skoprované z >

https://www.aspi.sk/products/lawText/1/ ... unikaciach
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Pan cenamcic dakujem, idem studovat.
66QUATTRO
Príspevky: 662
Dátum registrácie: 19.01.2010 19:03
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa 66QUATTRO »

cenamcic : Tie svetlá som riešil cca 15 rokov dozadu, takže to aj sedí......predpokladám že sa tam veľa nezmenilo, nakoľko to novšie prívesy majú riešené rovnako, resp. majú už hmlové svetlo integrované spolu v jednom - vtedy taká možnosť pokiaľ viem nebola...
Vo vyhláškach sa nevyznám ani som ich celé nečítal len som to narýchlo skopíroval a nikde som netvrdil že je to písmo sväté... snažil som sa len naviesť... každopádne chválim že to bol po dlhej dobe váš ako tak zmysluplný príspevok, ktorý aj reálne pomohol - len tak ďalej, aj ego sa pomasírovalo - nám ostatným je to jedno, takže myslím že spokojnosť na obidvoch stranách - utekáme si predpísať okuliare a vyštudovať právo a naštudovať si vyhlášky....
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Aby som nezakladal novu temu. Potreboval by som na ten vozik krytku loziska na montazny otvor 50 mm. Neviete z coho by to mohlo pasovat?


Taketo nieco.

https://www.anhaenger-ersatzteile24.de/ ... FyEALw_wcB
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Ten som nasiel. To je ale na otvor 52 mm.
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Ok. Ja to objednam. Ak to tam nepojde tak mi to pri flaske prides namontovat.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa martincichy »

Kúp Brabazon 01 a pridem Ti to osobne namontovat.
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Privesny vozik - hmlove svetlo

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Vzhladom na to ze rekonstruujem vozik z roku 92, tak toto by ztrojnasobilo jeho cenu…,
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: encore16V, kalopis a 42 neregistrovaných