TK - Nespôsobilé

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: TK - Nespôsobilé

Príspevok od používateľa wilz »

hedy napísal: 07.07.2022 12:34 Kvôli zlým brzdám mi do protokolu technik uviedol, že auto je nesposobile, no zároveň mi dodal, že mám 2mesiace na to, aby som poruchu odstránila a došla znovu.

A ani vo vyhláškach som nenašla žiadne lehoty/výnimky podľa ktorých môžem s tým mojím ,,daily car" vybehnúť do premávky.
No veď nie je žiaden dôvod, prečo by ti mal niekto predpisovať, dokedy by si mala auto dať opraviť.
Je to tvoj majetok, keď nechceš, nemusíš to auto vôbec dať opraviť, je to tvoje slobodné rozhodnutie, štát od teba chce iba to aby si za auto na značkách platila tzv. zákonnú poistku a mala ho v dobrom prevádzkyschopnom stave, čo sa dosvedčuje úspešným absolvovaním pravidelnej TK a EK. To je všetko.
Pokiaľ ho nechceš alebo nemôžeš opraviť, môžeš ho mať odložené v garáži alebo na dvore a samozrejme platiť zákonnú poistku a pokuty za neabsolvovanie STK a EK, alebo ho môžeš dočasne vyradiť z prevádzky (to kvôli tej poistke a STK) alebo ho tiež môžeš trvale odhlásiť zo značiek a odniesť na predpísanú likvidáciu.

Tie dva mesiace, čo ti povedal technik na STK, tie boli len o tom, že do dvoch mesiacov máš ochrannú lehotu na vykonanie opravnej STK za zníženú cenu cca 20 euro a zároveň ťa počas tých 2 mesiacov nikto nebude popoťahovať že si nebola na STK v predpísanom limite, ak by si už bola termín prešvihla, aj keď teba by sa to zrejme netýkalo, ak si bola na prehliadke skôr ako uplynul termín.
No a ešte, pri tej opravnej STK sa kontrolujú iba závady vypísané v Protokole, ostatné auto ich nezaujíma.

Po uplynutí tých dvoch mesiacov už musíš ísť na novú plnú STK, kde sa zase kontroluje celé auto a platíš plnú cenu.
Zároveň sa ti už znova počíta časový limit na vykonanie STK, t.j. v tvojom prípade 2 roky od poslednej úspešne absolvovanej STK a potom už tá pokuta za prešvihnutie termínu STK nie je zanedbateľná.
No a samozrejme do premávky môžeš znova vybehnúť vtedy, keď budeš mať úspešne absolvovanú STK bez závažných závad, to je vari pochopiteľné.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: TK - Nespôsobilé

Príspevok od používateľa oco13 »

Zároveň sa ti už znova počíta časový limit na vykonanie STK, t.j. v tvojom prípade 2 roky od poslednej úspešne absolvovanej STK
Tak toto je blbosť.
Pokuta od OU je za nesplnenie si "administratívnej" povinnosti.
Bol som osobne na OU aj na DI v našom krásnom okresnom meste a - každé dva roky musíš absolvovať STK a EK - výsledok určí či auto môže na cestu alebo nie. Administratívna povinnosť bola splnená a teda pokuta nepríde. Len ak je vozidlo nespôsobilé tak oficialne nesmie na cestu.
V preklade pre tých čo majú dlhý kábel - opravujem auto a mám ho rozobraté - dám kasňu na podval behnem na stk za cca 80 eur mám v systéme absolvovanie stk s verdiktom nespôsobilé a mám ďalšie dva roky na opravu. Rovnako sa dá aj dočasne odhlásiť ale niekto radšej jedná s luďmi ako s orgánmi.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: TK - Nespôsobilé

Príspevok od používateľa wilz »

Ďakujem za osvetlenie, som si pôvodne myslel že sa sleduje úspešnosť absolvovanej TK, ale to je nezmysel, to by bolo aj administratívne omnoho náročnejšie, takto to úplne postačuje a účel to plní.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: TK - Nespôsobilé

Príspevok od používateľa oco13 »

Vzhladom na počet aut, ktoré som kupoval len na dojazd a na orgány mám aj s touto stránkou našej legislatívy pomerne značné skúsenosti. Je to nutnosť poznať zákon ak ho chcem obísť.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 86 neregistrovaných