Elektromobil

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Ano dotácie sú nesprávne lebo nielen že z princípu krivia trh, ale v našom prostredí sú : enem pro nás a naše dítka.
No a k tej jazde z kopca - aby mohlo niečo nové vzniknúť musí to staré uvolniť miesto.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

holt len to uvolnenie podla tvojich reci nie je kompatibilne s mojim zmyslanim.


>> Terau bolo v správach že štát vyčlení 1,5 miliardy na dotovaie elektriny a distribúcie na rok
>> 2024. To znamená že z mojich daní budete dotovaný všeci čo nemáte vlastnú FVe. Čiže
>> prakticky všeci bytový spoluobčania.

vsetci bytovi spoluobcania si nemozu nainstalovat na strechu to co mas ty, pretoze na to nie su zakony blablabla. Prakticky nula bytovych spoluobcanov nieco take ma. Navyse, aj ked to nainstaluju, ak tak NIKDY NEMAJU SANCU POKRYT SVOJU SPOTREBU ENERGIE - neviem ci si videl ako vyzera panelak, napr. 12 poschodi, 8 bytov = 96 domacnosti = 350 ludi nahromadke. To je trosku ina spotreba energie ako mas ty a tvoja 4 clenna rodina.

Proste je to tak.

Navyse, Martin, aj ty spotrebuvas energiu. Nemas vsetko pokryte zo svojej vlastnej zahradky, takze dotaciu poberas aj ty.

Dotacie su nespravne. Cele zle. V akejkolvek forme. Nebolo by lepsie, keby nasa mudra vlada zobrala 1.2 miliardy (tusim zaznelo cislo 1.125, no nech uz je to 1.2 alebo 1.5 alebo 1.125 to je uplne jedno - proste je to furt POKKT vela penazi) a za tie prachy postavila solarne panely hore na kopci za kazdou dedinou ?


milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

podme si to velmi rychlo preratat : 550Wp panel dnes stoji 120,-eur vratane dépéháhá a europskych ciel.

Tie by sme si samozrejme zrusili a neplatili by sme dphcku - lebo stat nemoze statu cize sam sebe zaplatit, to je scestne. Takze panel stoji asi tak 80,-eur kus. Pri masovej objednavke sa dostaneme veselo na 65-70,-eur za kus.

Statisticky to byvalo v komercnych projektoch tak, ze panely boli priblizne tretina celkovej investicie ; to je empiricka skusenost.

https://i.imgur.com/RCR3sfi.png
https://i.imgur.com/KYF9Scn.png


pome minut 1.5 miliardy. Kedze povolenia inziniering blablabla mozeme neplatit, dajme na panely polovicu cize 750 milionov, dalsich 750 mega je na trafaky, inziniering, uplatky, taketo blbosti.

750 milionov deleno 70 eur za panel bez dph = 10.714.000 aj drobne panelov x 550Wp = 5.9 GWp elektrárnička.

Za jeden jediny rok zaplatime skoro 6GWp solaru ktore rocne vyprodukuju okolo 6TWh energie (optimisticky 7.2 ale nemozeme vsetko umiestnit na najlepsiu podu, distribucia energie nezvladne tolko blablabla takze budeme stavat male elektrarne po par stoviek MWp v kazdom okrese a preto efektivita nebude maximalna). Celkova spotreba Slowenska bola okolo 31TWh za rok.

Minuly rok sme dotovali, tento rok dotujeme... uz sme mohli mat 12 GWp solaru. Štátneho, naseho vlastneho. Namiesto toho aby sme peniaze zaplatili nejakym hnusnym kapitalistom.

No vidis. Aky krasny svet sme mohli zit.

A preco nezijeme ? Preco sme to nespravili ? Preco to NIKDY nespravime ? Preco bytovi sudruhovia nemaju kazdy na streche solar ?


Keby bolo na Martinovi, uz by vozil na voziku solarne panely a montoval za kazdym okresom. Ze ?
Ved to je uplne jednoduche. Staci podpisat objednavku. Ale realny zivot je trosku komplikovanejsi.

Ale fakt sa pytam - preco VSETKY krajiny namiesto dotovania energii nestavaju svoje solarne kraviny ? Preco ZIADNA krajina v Europe, ba dokonca si myslim ze ani na tomto posranom svete, preco nestavia svoj vlastny solar namiesto vyhadzovania penazi von oknom ?
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Turbo - odpoveď je až detsky jednoduchá - pretože do všetkého vstupuje LUDSKÝ faktor - a ako je známe - Lidi jsou kurvy , mrdaj a kradou a ješte si stežujou.
Takže tento svet začne normálne v pohode fungovať až keď sa vylieči z choroby menom človek. :o
Ale fakt sa pytam - preco VSETKY krajiny namiesto dotovania energii nestavaju svoje solarne kraviny ? Preco ZIADNA krajina v Europe, ba dokonca si myslim ze ani na tomto posranom svete, preco nestavia svoj vlastny solar namiesto vyhadzovania penazi von oknom ?
Odpoviem ešte aj pre tých čo majú fakt dlhý kábel - dotácia nie je vymyslená pre koncového príjemcu , ale preto aby sa nabalili sprostredkovatelia. Teda zákonný spôsob kradnutia. Nikto nevyhadzuje peniaze von oknom, oni ich len nenapadne presúvajú tým svojim.

My všetci to vieme a je nám to šumafuk - lebo máme akcie v Lídli, lebo musíme splácať hypotéku, lebo máme socialne siete .......... každý nech si doplní to svoje.
Ako napísal v inej téme Autolaik - ideme dolu kopcom , a ja hovorím konečne a chvalabohu. :3dcline:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
fzubaty
Príspevky: 1629
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa fzubaty »

1 500 000 000 / 5 000 000 = 272 EUR na osobu.

Čiže my ako 4 členná rodina 1088 EUR.

JA by som si zobral radšej tie peniaze ako dotáciu.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nezabudni, ze keby si dostal dukaty na ruku, tak by si mal 300 eur/MWh cenu energii, takze rocne by si nezaplatil 480 za elektriku ako teraz, ale by si isiel cojaviem na 1200.

Ako dlho by ti vydrzala tato uzasna dotacia ? Jeden jediny rok.

A potom co ? Dalsiu dotaciu ? Jasneze. A z akych penazi ? Z tych co tebe zoberu ?

Ked mne niekto da dotaciu 1088 eur, zoberie mi minimalne 1500 eur pretoze neefektivita statneho aparatu blablabla vsetok ten balast okolo toho. Dakujem, ale ja si ziadnu dotaciu neprosim.


Nebolo by nahodou lepsie kompletne pokryt za 5 rokov - kazdy rok 6 TWh vyrobenej kapacity - komplet celu spotrebu Slovenska ? Nebolo by lepsie mat za 6 rokov elektrinu uplne zadarmo, nez teraz mat 1088 eur vo vacku a okamzite ich vyvalit na drahe energie ktore by nemali taku cenu ako maju dnes ?

Nebolo by tu viac fabrik, zamestnanosti blablabla ? Jasne, viac fabrik znamena vyssiu spotrebu energie blablabla ale to budeme takymto istym sposobom pokryvat postupne.

Nejak sa mi zda, ze z tohoto VELKOOBCHODNEHO CELOSPOLOCENSKEHO modelu - totalne vzdialeneho systemu "ja mam na streche, to je moje" - by vypadol dolezitejsi uzitok z dlhodobeho hladiska !!!
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

nezabudni, ze keby si dostal dukaty na ruku, tak by si mal 300 eur/MWh cenu energii, takze rocne by si nezaplatil 480 za elektriku ako teraz, ale by si isiel cojaviem na 1200.
Turbo - hneď v prvej vete máš blbosť - ak mám na niečo xy tak jednoducho za to nemôžem a nedokážem zaplatiť 3 x xy.
Chápeme sa ????? 60% možno viac slovenských súdruhov má svoju výplatu rozpočítanú a tak ak by prišlo k 100% zdraženiu niečoho, musia obmedziť inú položku.
Alebo máš takú predstavu, že ja napochodujem k riaditelovi a poviem : zdražela elektrika pridaj mi na plate???? Jediné čo sa dozviem je, že elektrika zdražela aj fabrike a tak mám byť rád že mi plat nezníži.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
qwertrq
Príspevky: 1696
Dátum registrácie: 16.09.2011 21:32
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa qwertrq »

nagy@vodrazka.sk napísal: 06.12.2023 10:32 Terau bolo v správach že štát vyčlení 1,5 miliardy na dotovaie elektriny a distribúcie na rok 2024. To znamená že z mojich daní budete dotovaný všeci čo nemáte vlastnú FVe. Čiže prakticky všeci bytový spoluobčania. :zga28:
Z mojich dani ti dotujem vozenie na tvojom bzuciaku. Kedze bzuciak neodvadza spotrebnu dan z paliv, tak pri 20 000 km rocne je dotacia na prevadzku tvojho buzciaka 800 - 900 eur.

Dalsia vec. Ty ako vlastnik obcasneho zdroja elektrinu neplatis ziadne zvysene distribucne poplatky. Vyzadujes, ked ti ten tvoj zdroj prestal vyrabat, aby si elektinu mal v zasuvke. To su zvysene naklady na stabilizaciu siete, ktore niekto musi zaplatit. A to plati aj ty, ktori nemaju obcasny zdoj energie. V Cechach ide poplatky za distribuciu elektrickej energie hore od noveho roku o nejakych 70% a jednym z dovodov su zvysene naklady na stabilizaciu siete koli obcasnym zdrojom a naklady na posilnenie siete, aby siet tie tvoje obcasne zdroje utiahla.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Aha ho narazila kosa na kameň?? :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
qwertrq
Príspevky: 1696
Dátum registrácie: 16.09.2011 21:32
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa qwertrq »

Len tak par clankov

Investoři: Vlády přistupují na růst cen elektřiny z offshore parků, nechtějí přijít o projekty

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdro ... o-projekty

Nemali tie obcasne zdroje energie zabezpecit super lacnu energiu, tak neviem preco vraj z tych zdrojov ma cena elektriny rast ?

Německo: Nová pravidla umožní provozovatelům sítí omezovat dodávky pro tepelná čerpadla a elektromobily

https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/ne ... ktromobily

Nerozumiem Nemcom. Maju veternikov ako nasratych, maju panelceky pomaly na kazdej streche a aj tak chcu mat moznost obmedzit maximalny nabijaci vykon na 4.2 kW pre tepelne cerpada a walboxy, lebo to ich siet nezvlada. Urcite platia viacej za distribuciu ako na slovensku a aj tak im to nestaci.
qwertrq
Príspevky: 1696
Dátum registrácie: 16.09.2011 21:32
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa qwertrq »

Ked sme pri tych dotaciach, tak dufam ze nebudes ziadat o dotaciu na hypoteku, ak ti na nej stupli alebo stupnu uroky. Budu sa ti na nu skladat vsetci, ktori nemaju hypoteku alebo mali dost rozumu, aby ju zafixovali skorej ako zacali ist uroky hore.

Akurat citam, ze maximalna vyska dotacie je 1800 eur rocne.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Kua - že mňa tí červení hajzli ani nenaučili čo je to hypotéka. Oni mali len také populistické mladomanželská, nenávratná, bezúročná pôžička. :40bd: A tak som si kua za 60 rokov odmakal tri baraky a furt tú tetu hypotéku neznam. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
qwertrq
Príspevky: 1696
Dátum registrácie: 16.09.2011 21:32
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa qwertrq »

Tu mame zase nieco ohladne cien bzuciakov. Ze nie a nie zlacniet a cena spalovako a bzuciakov sa vyrovnava tym, ze drazia spalovaky.

https://vtm.zive.cz/clanky/baterie-zlev ... fault.aspx

Jeden udaj ma zaujal. Ze cena 1 kWh baterie 139 $.

https://about.bnef.com/blog/battery-pac ... t-137-kwh/

Clanok z roku 2020 s predpovedou ceny baterii. V roku 2023 bude cena za 1 kWh blizko 100$. Nejako sa netrafili. Ked pozeram ich graf, tak dokonca oproti roku 2020 tie baterky trosicku zdrazeli.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7158
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

,,,Navyse, Martin, aj ty spotrebuvas energiu. Nemas vsetko pokryte zo svojej vlastnej zahradky, takze dotaciu poberas aj ty.,,,,

Ano , aktuálne viem vyrobiť cca 14MWh za rok , ale spotrebu mám cca 17MWh za rok , Ale ja som kompletne nastavený na elektriku ,(Okrem nafftového bufíka a pár romantických polienok v krbe keď má žena chuť) nepoužívam iný zdroj. lol
Zákazníkom ktorým montujeme FVe sa snaźíme nastaviť výrobu na mieru čiže medziročne 1:1.
Prípadne s malý prebytkom , pokial sú v Magne.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7158
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

https://dom.bazos.sk/inzerat/157837968/ ... oltiky.php

Baterka s Leafa na nový život v FVe.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 124 neregistrovaných