Elektromobil

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

na mna nepozeraj :) ked sa bavime o tomto konkretnom pripade, bolo to rozhodnutie mojho otca, nezavislej financnej a bojovej jednotky.

Otacanie : ja by som to takto nevidel. Ja by som to skor videl v rovine ze ludia su donuteni okolnostami a snazia sa minimalizovat svoje straty (dalsimi investiciami s navratnostou roky rokuce dopredu). Najviac ma nasiera to, ze ked v minulosti prerabali panelaky centralne kurenie na svoje vlastne plynove kotolne (ved ake ine moznosti mali ze, okrem vrtu do stredu zeme jedine plynovu kotolnu v pivnici) a este to nemaju splatene dnes, situacia sa tak dogabala ze pri sucasnych a ocakavanych cenach plynu to uz hadam ani nezaplatia z uspor.

Aby sa nieco podobne nestalo so solarom a elektroautickami, uz som sa problematike dani a chybajucich [spotrebnych] dani venoval viackrat. Tie elektrikarske dane nabeton pridu, to je absolutne nezvratne, otazka je kedy a v akej vyske. A komu sa do akej miery oplati ci uz investicia do solaru alebo do elektroauticka.

Ked sa dnes mozeme velkodusne nabijat na Tesla Chargeroch za 0.66 eur/kWh, tak amen tma elektromobilita. To je proste nerealne pre mestskeho panelakoveho cloveka ktory nevyhodi predlzovacku von z okna (18kWh/100km x 0.66 eur/kWh == 11.90 eur/100km elektrojazda ; dnes mam spalovak 6 litrov nafty v meste == 11.1 eur/100km nafta). A ked este dojdu dane na elektro...

kto si to potom kupi ?

Aby sa podobna vec nestala so solarom. Vypadnu prijmy elektrikarskym spolocnostiam (vyrobcom elektriny co je Martinom spominane Gapčíkovo, Bohunice atd, distribucnym spolocnostiam ZapadoSlovenska Distribucna, StredoSlov Distribucna atd)... a bude treba investovat miliardy do rozsirenia & obnovy siete v dosledku toho, ze bude treba NESMIERNE TWh NAVYSE KAZDY ROK kvoli prechodu dopravy na elektro, kvoli prechodu kurenia na elektro (cerpadla)...

Kto to zaplati a ako ?

Doteraz tu vo svete bola krehka rovnovaha viacerych "energii" : naftabenzin, plyn, elektrika.
A ako strasne to dopadlo. Teraz ideme VSETKO postavit na jednu kartu : elektriku.

Mmmmm, bude sranda.

A vlastne, ked to zoberem kolem-a-kolem-z-obrovske-vzdálenosti... su to len posrate peniaze. Das si solar na strechu, nedas si solar na strechu, ludia nainvestovali nepredstavitelne prachy do cistych kktin a'la Bitcoiny takze co, zainvestovat nejakych 10.000 evra do svojej vlastnej vyrobne a dalsich 10.000 evra do tepelneho cerpadla ktore bude sluzit tebe, cim ma REALNY ZMYSEL...

Poculi sme slovo Turbovo. Na zdravicko, priatelia !
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
pidizvi
Príspevky: 3414
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa pidizvi »

inac tepelne cerpadla, mame teraz objednane z ciny voda-voda vykon 12kW, v prepocte aj s danami a clom by mal vyjst kus okolo 2400eur.
Jasne zaruka ziadna a montovat to budeme sami, ale za kolko take kupim tuna v obchode?
Zatial pojde do garaze nezapojene, na jar zacnem s pripravami, lebo teraz mam vzduch-voda, ktore ma uz 10 rokov, tiez cina. Najvacsi problem, ze kvoli hluku nemoze byt pustene v noci, inac funguje ok.

https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 03286.html
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mohlo by to vydrzat, principialne je to jednoducha technologia. Hlavne ked budes mat filtrovanu vodu na vstupe bez nejakych vaznejsich necistot. Neviem kolko stoja take na Slovensku, ale nezda sa mi ze by boli pod 6000 evra. A v pohode cez desinu ale vies ako, tam strasne zalezi na kvalite, vyrobcovi...

Cojaviem neznackove klimy : funguju >10 rokov s prstom v zadku. Mame aj take co idu nonstop, priestory so servermi, podzemne miestnosti s trafakmi na budovu a podobne.




>> tak uz aj ja mam panely na streche cca 10kW, cele to stalo suma sumarum 11 787eur s
>> hybridnym menicom bez baterii, zatial neposielam do siete.

sikovny, nech paradne svieti ! Nech vam vsetkym paradne svieti, chlapciska... my panelakovi sme zatial trosicku mimo, ale nebojte, o 20 rokov vas dobehneme :) cenovka to bola dobra, nie vyborna ale vobec nie zla, zavisi od komponent hlavne ake panely a aky menic.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

autolaik napísal: 23.09.2022 13:56 A trocha zamyslenia.... paci sa mi ako sa aspon zopar ludi zamysli a pomaly otaca povedzme diplomaticky povedane zo skeptickeho nazoru ohladne panelov ked bola instalacia este relativne lacna a teraz sa nebrani vysolit tazke tisice aby ... dovody su rozne.
Vieš ono sa dá, ak niekoho presvedčíš alebo pochopí a porozumie, hocičo hmatatelné je dnes lepšie ako peniaze. Len má to jedno velké ale - darmo pochopí a presvedčí sa ten čo peniaze nemá. Aj tak si nič priekopnícke domov nekúpi.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak to bola velka mudrost. Len dofrasa co s tym :(



zda sa ze Francuzi maju odstavenu polovicku zo svojich atomovych reaktorov - ojha :
https://openiazoch.zoznam.sk/cl/228382/Francuzsko-sa-pripravuje-znarodnit-svoj-jadrovy-priemysel



Vraj mame problem s vodou - vysychaju pramene. To ma byt dofrasa co zas ??
https://openiazoch.zoznam.sk/cl/228410/Na-zapadnom-Slovensku-vysychaju-pramene-vodarne-vyuzili-rezervy-na-sto-percent



ropa pada na cene, na pumpe sa to samozrejme nikdy neprejavi
https://openiazoch.zoznam.sk/cl/228430/Cena-WTI-sa-prepadla-pod-hranicu-USD-za-barel



kazdy socializmus konci ked dojdu prachy "tych druhych" - Spanielsko viac zdani najbohatsich :
https://openiazoch.zoznam.sk/cl/228429/Spanielsko-zvysi-dan-pre-milionarov-na-financovanie-pomoci-ostatnym
no ved iste, chudobneho zdanit nemozes.
das
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09.06.2022 23:00
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa das »

Ropa padla na cene uz davno resp. najdrahsia bola este v case ked stala nafta 1,30 ked dobre pamatam? Potom bola stale lacnejsia a palivo stale drahsie. Snad len slepy nevidi ten ojeb.
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa autolaik »

mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

podla mna je to nerealne - neviem si predstavit ako moze nemecky sudruh V BYTE alebo BEZNOM DOME (nie hangari) vyfasovat MESACNU zalohovu platbu 3192,-eur

k takemu narastu ceny nedoslo - maximalne sa jedna o desatnasobok na burze oproti minimu maximu a to sa neprenasa cele na spotrebitela a urcite nie teraz.

Z nasich sa nestazoval nikto.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7158
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

,,,ale cela ta zmena je pre teba ako vlastnika uz existujuceho produktu velmi jednoducha : zmeni sa pocet panelov, menic a hajde s novymi papiermi na orgán.,,,

Nie berie sa to ako nová instalacia, 6ka sa zrusila a 10ka sa namontovala.
S tym ze 6ku mozeš použivať az kym ti nepride nova zmluva o pristupe na 10.
Nová ziadost, technická sprava, revizia.
Je to par stovak eur.
Ak by som ich aj chcel zaplatiť nič by sa nezmenilo , na to aby som prekrocil spicu RK 6,4 kw by som musel dostavať nejaký altanok a šupnuť naň panely.
Mam to na 2 strany to znamená mensiu spicu ale zato vykon je rovnomernejšie rozlozený v case.
das
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09.06.2022 23:00
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa das »

Vsetky otazky ohladom cien treba adresovat bussiness manom vo vedeni europskej unie a ostatnym spekulantom v jednotlivych statoch. Ja tiez za sedem sekund vymyslim 100 dovodov preco nieco u mna stalo vcera tolko a dnes 3krat viac a realne podlozeny nebude ani jeden.

Srandy su teraz suciastky do aut auto nejde je v nudzovom rezim, najblizsi termin dodania januar 2023 ked objednas dnes lebo nie je nikde na svete a objednavky sa kopia, ina suciastka 6/2023 a dalsia az 1/2024 najskorsi mozny termin :)
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7158
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

,,,tak uz aj ja mam panely na streche cca 10kW, cele to stalo suma sumarum 11 787eur s hybridnym menicom bez baterii, zatial neposielam do siete.,,,

Super , spravne rozhodnutie :2f93:

10ky na šikmé strechy robime od 9200 na trapez po 10700 eura na škridlu
Zaleží hlavne na type konstrukcie.
Na rovnú strechu je to aj 11500 eur.
V cene je vybavenie dotacie , čiže po preplatení poukazky sa zakaznikovi vrati do pár mesiacov 1500 eur.
Menice preferujeme Huawei hybridy alebo Goodwe sietove.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

novinka : Goodwe ET uz su masovo schvalovane, preslo to cez proces takze uz nebudu problemy.


Juzna Afrika (krajina) : https://www.africanews.com/2022/09/22/s ... -blackout/
mohutne blackouty :( doriti...
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

.
statisticke data : oproti roku 2020, India vyrobila v roku 2021 o 747 TWh viac elektrickej energie Z UHLIA.
Z ropy vyrobila o 92 TWh viac. Zo solaru ? 25 TWh.

Skoro 850 terawatthodin uhlie+ropa navyse oproti jednemu jedinemu roku predtym. Dopuce.
Celkova spotreba Slovenska bola 30 TWh, pre pripomenutie.

Chlapi, ked naozaj chceme zachranit planetu, zabranme Indii, Pakistanu, Juznej Afrike a takymto krajinam spalovat uhlie. Nasledne zabranme klcovaniu pralesov a mame to vyriesene.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
das
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09.06.2022 23:00
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa das »

Ja sa stale pytam postavime solar ale znicime les, co sme spravili dobre okrem penazi?
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7158
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

S 10kwp solarom mozeš kurit s TC.
Bez 10kwp solaru naložíš do krbu drevo a vykácaš les :zga28:
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: marianko a 107 neregistrovaných