Pokazeny akumulator

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Kerbeus
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 25.04.2008 11:29
Zdieľať na Facebook

Pokazeny akumulator

Príspevok od používateľa Kerbeus »

Mam v aute rocnu autobateriu, zrejme ju vyhodim, ale predtym nez to urobim sa spytam.

Akumulator je znacky Exide typ excell. Auto stoji vonku a po silnom lejaku sa mi vybil, pricom sa ale voda nedostala do motoroveho priestoru, len nadmerna vlhkost. Je to bateria z magickym okom. Tak som ju dal nabijat na cca 18 hodin a oko svietilo na zeleno, teda nabita, lenze po vlozeny do auta a pretoceni kluca sa nic nerozsvietilo, ani kontrolky. Tak som ju skusil dat este nabijat na cca 8 hodin a po tomto uz svietila na bielo, teda poskodena. Skusil som ju vlozit do auta aj tak a tentokrat sa po pretoceny ihned rozsvietili kontrolky, aj stretavacie a dialkove svetla idu zapnut a svietia normalne, lenze nenastartuje, pricom ale prud z baterie urcite berie. Autu zrejme nie je nic, kedze z inou bateriu ide bez najmensieho problemu. Da sa nieco z tou bateriou robit, alebo ju rovno vyhodit? Mala by byt absolutne bezudrzbova, avsak da sa odzatkovat. Keby doplnim destilovanu vodu, mohlo by ju to "nakopnut"?
cubicomp
Príspevky: 4526
Dátum registrácie: 24.02.2007 22:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cubicomp »

ak je v nej sucho tak sa mozno rozbehne ale ak sa zacali rozsypavat clanky a elektrolyt je kalny tak je v podstate po nej.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Re: Pokazeny akumulator

Príspevok od používateľa cicmanec »

Kerbeus napísal:Keby doplnim destilovanu vodu, mohlo by ju to "nakopnut"?
A pred začatím nabíjania ťa to nenapadlo?
cierny99
Príspevky: 453
Dátum registrácie: 10.03.2008 17:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cierny99 »

Exide excell je bezudrzbovy uzavrety.Uz len reklamacia
Kerbeus
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 25.04.2008 11:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Kerbeus »

cierny99 napísal:Exide excell je bezudrzbovy uzavrety.Uz len reklamacia
Mal by byt bezudrzbovy, ale takmer ziadny bezudrzbovy akumalator nie je v skutocnosti bezudrzbovy. Bezudrzbove akumulatory casto v odbornom servise opravuju, pripadne doplnaju destilovanu vodu sposobom vyvrtame dierku a zatavime. A tento akumulator nie je uzavrety ani nahodou, kedze sa da bez najmensieho problemu otvorit a znovuzatvorit. Nemato klasicke " srobovacie zatky" ma to taku krytku, ale prakticky to splna rovnaky ucel a je to zaroven jednoduchsie na otvorenie ako "klasicke zatky"

Ono reklamcia je bezpredmetna, do Ciech kvoli nej nemienim ist.
Kerbeus
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 25.04.2008 11:29
Zdieľať na Facebook

Re: Pokazeny akumulator

Príspevok od používateľa Kerbeus »

cicmanec napísal:
Kerbeus napísal:Keby doplnim destilovanu vodu, mohlo by ju to "nakopnut"?
A pred začatím nabíjania ťa to nenapadlo?
Kedze sa ten akumulator tvaril a tvari ako "bezudrzbovy" tak nie nenapadlo.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

A ako ťa to napadlo potom?
Kerbeus
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 25.04.2008 11:29
Zdieľať na Facebook

Re: _

Príspevok od používateľa Kerbeus »

cicmanec napísal:A ako ťa to napadlo potom?
Kedze kopu "bezudrzbovych" akumalatorov sa len tak tvari a castokrat sa daju otvorit, len treba hladat zatku, krytku, alebo podobnu somarinu, skusil som to aj u tohoto a nasiel velmi dokladne schovatu krytku pod nalepkou. Za normalnych okolnosti ak by sa nabil by som nic taketo nehladal a vlastne ani neuvazoval nad doplnenim vody.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

ok
drautostar
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 16.10.2008 14:21
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa drautostar »

No tak v prvom rade "oko" nesvieti, je len sfarbené podľa koncentrácie elektrolytu, to že bolo biele znamená, že oko nebolo "namočené" do tekutiny /mal si ju naklonenú, príp. fakt málo vody/.
Ak je batéria kaput - oko je čierne, nie biele.
Zlú batériu spoznáš podľa toho, že za veľmi krátky čas ti "akože" dobije do plna, pritom výdrž bude krátka.
To ale musíš mať tester, alebo inteligentnú nabíjačku.
Ak máš klasickú trafonabíjačku, pri nabíjaní pozri do článkov - nebulinkuje ten odídený. Pri záťaži je to naopak - bublinkuje odídený.
Žiadna, podotýkam - žiadna baterka nie je 100% bezúdržbová - je len so zníženým odparovaním vody.
Batérie Exide sú podľa môjho názoru jedny s najkvalitnejších na trhu - čo však neznamená, že si netrafil práve na šitnú.
Ak tam fakt chýba voda /elektrolyt/ - skôr by som typoval nejakú vadu v dobíjacom okruhu automobilu - následne sa mohla zaku-rviť baterka. Alebo parkovanie v extrémnej horúčave, príp. elektrolyt vytiekol pri prevrátení.

Píšeš o silnom lejaku - nie je to auto Passat - ten je známy zatečením komfortnej jednotky a potom to tak krásne skratuje.......
Nože, len pre srandu, hoď typu auta. /počet kvaltov a šírku pneu nemusíš :d :D /
Obrázok
Dr. Autostar v.r.
Autá na diely
mjz
Príspevky: 2178
Dátum registrácie: 06.09.2007 07:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjz »

akonahle sa v nej zacnes hrabat a odliepat, pajsrovat, - zabudni na reklamaciu ,,vsetko je dovod ,ako ta poslat do hajan,,
drautostar
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 16.10.2008 14:21
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa drautostar »

mjz napísal:akonahle sa v nej zacnes hrabat a odliepat, pajsrovat, - zabudni na reklamaciu ,,
to je automaticke
Obrázok
Dr. Autostar v.r.
Autá na diely
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Baterku treba nabiť nabkou ale zodpovedne a pripojiť do auta a napojiť na jej vývody voltmeter. A merať napätie, v kľude bez odberu má byť cca 12.5 V ak zapneš svetlá tak má byť cca 12V a ak začneš štartovať tak musíš namerať aspoň 10-11V ak to prištartovaní sťahuje na pár voltov a nevládze točiť štartérom a pritom s inou baterkou je všetko OK ,tak je baterka v prdeli, buď skapala lebo bola dlho suchá, alebo bola nenabíjaná a začala sulfátovať,alebo sa začali rozpadať dosky z nejakého dôvodu, alebo je prerušená niektorá medzičlánková prepojka, alebo je daktorý článok v skrate a tým pádom nemá kapacitu a pri štartovacom prúde tam vznikne na ňom veľký napäťový úbytokInak osobnú skúsenosť mám podobnú,kupoval som nové auto pred pár rokmi a pýtam sa ako baterka? to je bezúdržbová...áno bola prvé dva roky.Z vonku vypadala ako neotvárateľná ale bolo to zdanie štuple boli pod plastovou lištou a išli pekne krásne vypajsrovať...a prišiel som na to až keď som raz nenatočil motor,a potom som do nej dolial cez liter vody...síce potom ešte slúžila ale kapacita bola o ničom a ak auto stálo dva tri týždne v garáži, tak už bola KO a štartoval som pomocou káblov. Takže vždy treba ozaj dbať na to aby baterka nevyschla a neostávala dlhodobo vybitá ,aj keď sa tvári že je bezúdržbová a nedá sa doliať, nie vždy je to tak aj v praxi
Naposledy upravil/-a VLADY v 04.03.2011 20:15, upravené celkom 1 krát.
Kerbeus
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 25.04.2008 11:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Kerbeus »

Aj ked to povazujem za bezpredmetne auto je jednotkove Fiat Punto 1,2 16V

Akumulator urcite nebol prevrateny a urcite nemal z neho ako vytiect elektrolyt. Ani som sa do neho nasilne nedostaval (prosim bez dvojzmyslov :d :D ) len som jednoducho a lahko odpacil krytku. Nabijacka je klasicka.

Ja som podla tych grafickych symbolov na akumalatore pochopil insie.

Zelene oko - je tam zelena fajka, nabita?
Cierne oko - je tam cerveny krizik, vybita?
Biele oko - je tam nieco ako hasak, poskodena?

Nicmenej skusim tam doliat vodu a pozriet sa teda na bublinkovanie.
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Magické oko na baterke je v podstate hustomer...čiže ukazuje hustotu pomocou farby a podla hustoty sa odvodzuje na kolko je baterka nabitá.Ale stačí ak je v prdeli len ten konkrétny článok kde je akurát ten hustomer umiestnený a pritom ostatné články môžu byť OK. A ak je tam malá hladina a baterka je suchá tak ten hustomer bude tak isto ukazovať zle. Za doliatie nič nedáš .Ja som raz tak rozchodil baterku čo bola vyhodená pri kontajneroch bola vybitá a polosuchá, síce je to možno 15 rokov nazad ale slúžila mi asi daľšie dva roky potom ešte v Š100.

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: gnagy a 35 neregistrovaných