Skoda Octavia II Scout FL - prevodovka

Diskusia ohľadne vozidiel značky Škoda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

milosdlugos222
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 28.11.2021 15:50
Zdieľať na Facebook

Skoda Octavia II Scout FL - prevodovka

Príspevok od používateľa milosdlugos222 »

Zdravím, na tomto aute mám problém so zaradením jednotky(vôbec nejde). 6 rýchlostný manuál, 2.0 diesel . Stalo sa to potom, ako som preradzoval z 1tky do 2 , a "poratal zuby" . Nemyslím si žeby to bolo príčinou, už pred tým išla ťažšie.. lanká to nie sú. Vie mi niekto poradiť čo s tým? Je potrebná nova prevodovka? Ďakujem za každú odpoveď. Prípadne servis v okolí PP?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s prevodovkou Octavia II Scout FL

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Kedže je tam použitá trojitá zabezpečená synchronizácia tak by som to videl práve na jej smrť.Ono to funguje ozaj nádherne,ale raz príde deň D,nie je to nesmrtelné a veľmi jej na druhý svet pomáha biedna dvojhmota dlho neriešená výmena
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s prevodovkou Octavia II Scout FL

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Aby to bolo jednoduchšie pochopiť dávam náhlad na synchronizáciu 1 a 2 stupňa.Je to proti riešeniam jednoduchých synchronizácií značne zdokonalené ale funguje to priam krásne.Dokedy to je v rukách gazdu
Obrázok
undertaker007
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 01.05.2013 11:08
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia II Scout FL - prevodovka

Príspevok od používateľa undertaker007 »

[OT]

Aha, takže toto riešenie "mohlo" za to, že nebol najmenší problém radiť z 1 do 2 bez použitia spojky a bez námahy synchronizácie otáčok plynom? :-\
Nie, naozaj... Situácia zo života. Kamarát, vodič Octavie, stojí na červenej a telefonuje. Bez handsfree. Nemoralizujte, prosím. Zrazu zasvieti oranžová, zelená. Jednou rukou radí 1, ruku presúva na volant, rozbieha sa a otáča volantom vľavo. Rýchlosť sa zvyšuje, otáčky úmerne samozrejme tiež. Keď už mi to na spolujazdcovom sedadle prišlo zbytočne vytočené a že to dlho trvalo, položil som svoju ruku na riadiacu páku a myslel som si, že vodič to vníma...
Zrazu nastal moment, keď som sa domnieval, že spojka je vytlačená, tak som v pohode a s ľahkosťou preradil do 2. Prichádzame k druhému semafóru. Hovor sa skončil. Až potom sme si vydiskutovali, že on nevytlačil spojku, iba pustil plyn. Nebudem klamať - potom sme to ešte asi tri krát vyskúšali. Skúšali sme len z 1 do 2. Nebol najmenší problém preradiť bez použitia spojky.

[/OT]
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia II Scout FL - prevodovka

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ano je to v tom.Kým klasický synchron má jednu brzdnú dráhu ktorá ubrzďuje ozubené kolo aby sa otáčky zrovnali,trojitý má také dráhy tri.Radenie je ozaj unikátne lahučké.Lenže do času...príde gazda do servisu (alebo sám) pri určitých km zväčša nie malých olej vymeniť a prevodovka dostane prvú po hube,dostane prvý olej čo predajcu napadne,hladiac nič iné než viskozitnú kategóriu.A je to,prvý blbý krok je urobený
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s prevodovkou Octavia II Scout FL

Príspevok od používateľa autokomplet »

mhlavaty napísal: 28.11.2021 18:40 Aby to bolo jednoduchšie pochopiť dávam náhlad na synchronizáciu 1 a 2 stupňa.Je to proti riešeniam jednoduchých synchronizácií značne zdokonalené ale funguje to priam krásne.Dokedy to je v rukách gazdu
Obrázok
Kazda novinka a zvlast v rukach VW group ci Francuzov obnasa buduce problemy. A nie male a nie lacne. Aktualne je snaha za kazdu cenu robit auta ktore po najazde 200.000km sa maju skratka pokazit. Samozrejme nie jedna vec ale cela rada kurvitok umiestnenych na zlozitych a nepristupnych miestach kde je vymena kurvitka nerentabilna.

Taka dvojhmota je len "nevinna" zalezitost
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia II Scout FL - prevodovka

Príspevok od používateľa seven549 »

milosdlugos222 napísal: 28.11.2021 16:00 mám problém so zaradením jednotky(vôbec nejde). 6 rýchlostný manuál, 2.0 diesel . Stalo sa to potom, ako som preradzoval z 1tky do 2 , a "poratal zuby" . Nemyslím si žeby to bolo príčinou, už pred tým išla ťažšie..

vobec nejde zaradit 1 prevod.tomu neverim ze za ziadnych okolnosti to tam nejde zaradit ak prevodovka nevydava zvuky poskodenia.

no a radenie z jednotky do dvojky na to si treba zvyknut a naucit sa aby to radilo dobre.a ide to aj opacne aj na vyjazdenej prevodovke v pohode z dvojky do jednotky to ide aj v 40km/h.len treba mat cit a ta paka tam pojde.nie behom jednej sec ale do troch sec to tie synchrony spravia aby to sadlo.

ja som odjazdil par fordov a tie maju problemy s tymi stupnami niektory uz od 50 000km.prevodovky nikdy neodisli.u bww e46 som mal taky problem v zime zle sa radil 1 a 2 prevod.orginal novy olej nepomohol ale ten lacny atf to dal a aj pri -10 to radilo ako nove.


raz mi odislo vodiace lozisko hriadela z prevodovky ktore je v klukovom hriadeli cize sa to spravalo ako stale zopnuta spojka.blokovalo to paku ne a ne tam hocico zaradit.stal som na krizovatke v munchen prvy.stacilo vypnut motor rozhybat to - stihol som to kym nabehla zelena-a z munchen na sk jedna radost to slo bez pouzivania spojky radenie hore dole bez skripnutia zubami.pri spmalovani som dal neutral a potom podla toho potrebny prevod stlacenim plynu.v zivote som neriadil PVS3 ale vedel som ako na to.
uwa0944222911
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 23.03.2018 15:10
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia II Scout FL - prevodovka

Príspevok od používateľa uwa0944222911 »

mhlavaty napísal: 29.11.2021 18:45 ...príde gazda do servisu (alebo sám) pri určitých km zväčša nie malých olej vymeniť a prevodovka dostane prvú po hube,dostane prvý olej čo predajcu napadne,hladiac nič iné než viskozitnú kategóriu.A je to,prvý blbý krok je urobený
Takže odporúčate meniť iba za originál olej? Prípadne nemeniť vôbec? Mám Octaviu 2 FL 6q so 170k km a chcel som dať preventívne vymeniť olej v prevodovke. Lenže niekto tvrdí, že stačí náhrada len nech to spĺňa normu, iní odporúčajú dať len originál, ďalší nešahať do toho kým to nerobí problémy.
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia II Scout FL - prevodovka

Príspevok od používateľa xentry »

Ked zacne robit prevodovka problemy uz je neskoro. V pripade prevodovky je interval a spravny olej zivotne dolezita vec. Ak prevodovku zabija to ako funguje a je skonstruovana teda zle od zaciatku tak bude problem tak ci tak.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Skoda Octavia II Scout FL - prevodovka

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Treba si vyskúšať.Synchro krúžky majú materiálovú skladbu a teda aj klzne vlastnosti nejakého charakteru ktorému potom zodpovedá olej z potrebnými vlastnostami.Dodržať triedu viskozity môže byť mnohým prevodovkám šumafuk,ale mnohé sú takej konštrukcie že použiť niečo nevhodné sa niekde odzrkadlí.napr. v ľahkosti radenia.Pre použitie originálu hovorí aj v podstate takmer identická cena z plevelnými olejmi.Olej väčšiny prevodoviek ktoré ešte nemajú vonkoncom problém a napr majú 150-160 tis a vypúšta sa z nich olej (výmena spojkového ložiska) tak to je ako metalíza,miliardy kovových čiastočiek ktoré samozrejme majú svoj abrazívny účinok ako riedená brusná pasta.Vyzerá to takto
https://youtu.be/znzR0f9TCVg
Napísať odpoveď

Návrat na "Škoda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 24 neregistrovaných