Toyota Avensis 2009

Diskusia ohľadne vozidiel značky Toyota

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

M.saturko
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21.01.2024 22:29
Zdieľať na Facebook

Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa M.saturko »

Zdravím, vlastním toyotu avensis kombi 2.2l diesel 2009, nájazd 314xxx. Nedávno som za sebou začal pozorovať biely dym. Auto štartuje ľahko aj teraz v zime (3dni bolo -10°C a parkujem vonku), motor netrhá, výkon rovnaký a chod rovnomerný. Biely dym začnem vidieť v zrkadle vždy až vtedy, keď sa motor zohreje aspoň na polovičnú teplotu a zaradím 5ty a 6ty prevodový stupeň. Po cca 20tich sekundách dym prestane. Nemizne ani olej, ani chladiaca kvapalina. Myslím si, že by to mohlo mať niečo spoločné s DPFkom aj kvôli zvýšeným otáčkam a možno je pokazené nejaké čidlo, ktoré si myslí, že podmienky regenerácie sú splnené, aj keď byť splnené ešte nemôžu.
db69
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Avensis 2009

Príspevok od používateľa db69 »

mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Avensis 2009

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Odpoveď na biele podymovanie je v pochopení ako tento efekt vôbec môže vzniknúť.Vodu sem nemá cenu pliesť,istá úroveň je prítomná vždy ale to je prirodzený kondenz vyplývajúci z rozdielu teplôt a týka sa častí za DPF.To chce studené sklo,tabličku podržať na ofuk od ústia a kondenz si preštudovať.
Samozrejme ostáva už iba palivo.Presného pachateľa sa v tomto štádiu ešte určiť nedá bez diagnostiky,dá sa iba predpokladať pravdepodobný mechanizmus.
DPF-ko má predradený katalizátor ktorý okamžite reaguje na uhlovodík (napr nafta).Katalitická vrstva zreaguje a vyvinie doslova bleskovo velké teplo,nažhaví sa do červena a tým prispeje z významnému zvýšenie teploty pre zapálenie sadzí v DPF. Pokiaľ sa palivo dostane na túto vrstvu ale vrstva ešte nemá dostočnú teplotu ,dôjde z silnému odparu a akoby efektu schladenia,čiže tu je nutné mať tepolu na katalitickej vrstve +-250 ° a vtedy všetko pracuje ako má.Ak sa palivo iba odparí,prejde v tomto stave do DPF a tu čiastočne prejde ďalej vo viditeľnej zložke až dozadu a časť ovlhší DPF ko čo teda vítané nie,hrozí prasknutím keramického telesa a problémami rôzneho druhu ťažko predvídateľné.
Logicky to čo si tu maľujeme je predpoklad,ale o ničom inom sa v tomto štádiu nedá ešte baviť.O priamom páchateľovi bude rozhodovať diagnostika,problém môže byť aj v malej veci (lambda a pod) takže začať treba vecami ktoré sa dajú preveriť,čo je naštastie skoro všetko kam vedie nejaký káblik.Pokiaľ sa problém zachytí včas,býva skoro vždy 100% riešiteľný
M.saturko
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21.01.2024 22:29
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa M.saturko »

Presne tak, vodná para to isto nie je. Čítal som dosť o týchto problémoch na českom fóre, no im vraj pomohlo zrepasovať/ vymeniť DPF. No ja si myslím, že u mňa bude problém aj inde a zbytočne zaplatím 200€ za repas ( ak to vôbec bude možné) a potom znovu mi ho nespálená nafta zanesie. Mal som to 3x na diagnostike, žiadne chyby neukazuje, no všetko to bola veľmi všeobecná diagnostika a nič nepozerali podrobne. Trebárs s kolegom po nočnej sme to uňho napichli na diagnostiku, no vtedy dosť mrzlo a motor nebol úplne zahriaty a vstreky ukazovali hodnoty 1. -10, 2.+1.6, 3. +11.9, 4. +4.6, čo asi nie je úplne normálne, no aj pri týchto hodnotách nie je počuť ani klepot, ani nepravidelný chod, ani nič podobné a motor má stále ťah.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Repas DPF je nemožný a ale pokiaľ sa takto označí jeho vyčistenie od popolčeka budiž.Ale k tomu pár poznámok.To nie je hrrr akcia,musí jej predchádzať jednak presne cielená diagnostika (nie kontrola registra chýb) aby bola jasná správnosť všetkých komponentov ktoré sa na probléme môžu zúčastňovať.Pokiaľ je to diagnostika DPF tak ...všetky teplotné čidlá,lambda sonda,čidlo diferenčných tlakov,schopnosť (účinnosť katalizátora).
Platí len ak riešime DPF a berieme za isté,že menežment motora pracuje správne,a problém máme iba od výfukových zvodov ďalej. Pokiaľ ale tu chybu nenájdeme,musíme ísť do problematiky samotného motora,tj ako dýcha,akú zmes tvorí a spaluje.Z čoho vlastne neskôr vyrába problém a prenáša ho na DPF.
K hodnotám korekcií sa vyjadriť neviem vonkoncom už preto lebo nie sú známe jednotky v čom sú zadané.Ale...nech sú zadané hoci v kilometroch,tak nesedia,kdesi je chyba.Korekcie sa odvíjajú od priemernej hodnoty,to znamená že kolko ide do plusu toľko ide aj do mínusu.Samozrejme do úvahy sa berú iba plusové kedže pridáva sa slabému,silnému sa uberá a nie je teda dôvod sa ním zaoberať.
Nech sú vstrekovače akékoľvek,tie km už treba brať v úvahu že pokiaľ majú akýkoľvek nedostatok je to ok.,z vekom prichádzajú choroby aj u ľudí a tiež je to prirodzené.
Ale ... kedže sú testovateľné (logicky v aute) a kedže aj všetko ostatné je testovateľné,tak je to prvé čo musí prísť.Vediať čo má ako a koľko byť,a zistiť či to reálne aj je.
Klepot by som vonkoncom neočakával,istá hladina zodpovedajú práci tam vždy byť musí a určiť kde je miera zdravého je trocha na úsmev.To je zlý radca,hodnoty sú dobrý radca.
Kým je koncovka výfuku čistá,je garantovane dobrý aj DPF ,teda ani kontrola celistvosti keramiky potrebná nie je,čistenie možno.Ale to je jediná invazívna práca,všetko ostatné sa diagnostikujú neinvazívne.Z toho vychádza aj pre budúcnosť vždy jasná otázka pre servis pokiaľ by niečo chcel meniť,...odkiaľ čerpá informáciu o potrebe meniť ?! Bez jasného vydokladovania konkrétnou vecou,logom,diagramom či hodnotou ...nikdy,idú naslepo
M.saturko
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21.01.2024 22:29
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa M.saturko »

Neviem teda vôbec, čo robiť, ja sa v autách nevyznám vôbec. Neviem, kde v okolí NR s tým zájsť do servisu, pretože vieme ako veľké servisy fungujú a pokiaľ to má byť všetko pokus/omyl a aj tak to nezafunguje, tak zbytočne rozhadzovať peniaze nechcem. V koncovke výfuku sú mierne sadze s trochou mastnosty, ktoré tam v lete neboli a z toho výfuku by sa dalo jesť. V servise mi bolo povedané - skontrolovali sme ti celý motor, chybu sme nikde nenašli, ale DPFko nešlo diagnostikou vypáliť a určite je chyba tam. No takáto odpoveď sa mi nezdá byť úplne dôveryhodná, pochybujem, že tam boli nejaké merania atď, keby som ho aj nečistil od popolčeka, ale kúpil by som nové, sú tam ceny od 500eur po koľko chcem. Čiste teoreticky, vymenil by som súčiastku, t.j. súčiastka + robota a možno by to chvílu pomohlo, no zas by sa to vrátilo a zničil by som asi nový filter.
tatkotom
Príspevky: 707
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa tatkotom »

Servis Toyota Autocentrum Nitra?
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ale o tom to presne je,nerobiť nič čo sa nevyrieši úplne.Nenašli sme žiadnu chybu,to je nedôveryhodné.Pretože ani nemusia klamať ak to berú v zmysle že pozreli register chýb.
Lenže...to nie je diagnostika.Pokiaľ niekto diagnostiku urobí tak aby to bolo to hodné toho slova,tak majiteľovi dá zoznam z hodnotami všetkého čo preveril.Potom samozrejme tam musí byť aj to čo preveriť nevedel prípadne nebol na to vybavený.Také vyjadrenia to sú všeobecné bláboli za ktorými nie je nič konkrétne a chytiteľné.Veď preto sa aj tak vyjadrujú.
To že v koncovke sa objavili stopy sadzí síce práve nepoteší,ale z vyjadrením napr o praskline by som počkal kým to nepotrvrdia napr hodnoty z meraní tlakov počas prevázdky.Peugeot (ale nie len on) napr vyrába tak mizerné filtre že ak by platila nulová norma dymenia (čo by mala) tak už nové autá neprejdú.Samozrejme nie sú vadné,do limitu 0,5 sa zmestia vždy,ale niečo podobné môže byť aj u tej Toyoty,k tomu sa vie vyjadriť ten čo opravuje túto značku.Každopádne,nič neunáhlovať kým nie sú na otázky odpovede.Otázok je niekoľko desiatok,ale to inak nejde.V okolí NR je viac takých kde by s tým problém nemali,problém je akurát že majú dosť svojich,s tým pomôcť neviem.Jedného som sa pýtal,druhý je nedostupný,zatiaľ sa neozval,ja som na VW spolok
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

Je to vodná para..

Lenže vodná para z vody, ktorá sa dostala do spaľovania
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Sorry...somarina,muselo by to byť množstvo ktoré sa nedá vidieť ako úbytok,a ten nie je.O tom nehovoriac ako by to bránilo regeneráciám a po čase odfaklilo DPf.Proste somarina.
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Najskôr vstrekovač , ale bo vstrekovače.
Pár takýchto Toyot som videl, neskutočne čmudi a smrad.
Rovnako ako Mercedes Šprintér...
db69
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Avensis 2009

Príspevok od používateľa db69 »

mhlavaty napísal: 23.01.2024 20:16 Sorry...somarina,muselo by to byť množstvo ktoré sa nedá vidieť ako úbytok,a ten nie je.O tom nehovoriac ako by to bránilo regeneráciám a po čase odfaklilo DPf.Proste somarina.
kde to píše? že bráni regeneracii. oprava, už som to našiel ,
Napísať odpoveď

Návrat na "Toyota fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 55 neregistrovaných