Toyota Avensis T27 1.6 benzin - podvozok

Diskusia ohľadne vozidiel značky Toyota

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

streng
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 29.08.2011 18:23
Zdieľať na Facebook

Toyota Avensis T27 1.6 benzin - podvozok

Príspevok od používateľa streng »

Zdravím, po kúpe Avensisu T27 benzín z druhej ruky, som začal pozorovať že auto ma akýsi rozvlnený alebo rozhúpaný podvozok. Podvozok ako taký je mäkký a napr. taky prejazd železničným priecestím tlmí nadštandardne, ale tie drobné nerovnosti na vozovke dokážu auto rozhúpať a jazdný komfort je priam otrasný.
Auto ma najazdených 100 000km a tak som si povedal že nechám podvozok vymeniť, že ktovie kade predchádzajúci majiteľ jazdil a že možno zvládol ten podvozok rozflákať.
Bohužiaľ musím konštatovať, že po výmene tlmičov a horného uloženia (pružiny zostali povodne) nepozorujem absolútne žiadnu zmenu a auto je stále rozhúpane. Čo viac nechal som si zmerať účinnosť tlmičov hneď po výmene a na predku mi bolo namerane 65% na zadku 55%. Je normálna takto nízka účinnosť na úplne nových tlmičoch? Dával som tam Sachsi.
A viete niekto poradiť čo to môže spôsobovať, keďže tlmiče to evidentne neboli.
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jaster-83 »

mozno je to vlastnost toho auta, pohladaj taky isty druhy napr. v Ackach a chod sa povozit ci tam bude rozdiel
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Tlmic, pruzina tvoria na aute jeden celok, ktory je ziadanymi parametrami vyladeny.
Vymenou tlmicov, upravou, vymenou pruzin za ine, nez original sa moze spravanie podvozku zmenit (ako kladne, tak aj negativne).
Ucinnost tlmica 55% moze byt este OK, k tomu sa mali vyjadrit po tom teste.
Ja si spominam na posledny test co som dal robit, a tam som mal cca 80%,ale to je H3+ system, teda troska “vzacnejsie“…
Kolega ma spominanu Toyotu, na nej som si nieco podobne nevsimol…
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

S tým meraním účinnosti tlmičov je to tak, že keď pôjdeš jeden deň na tri rôzne skúšobné stolice tlmičov, tak pravdepodobne získaš 3 rôzne hodnoty, kľudne s rozdielom desiatok percent. To sú vyhodené peniaze.
Ale keď sa auto správa tak ako popisuješ a tlmiče sú nové, typovo také aké tam majú byť, tak ešte je otázka či pružiny sú tam také ako majú originálne byť.
Lebo tvrdosť alebo mäkkosť pruženia ovplyvňujú predovšetkým pružiny, nie tlmiče, aj keď zase tie by mali brániť rozhúpaniu auta.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Kým som bol v nájme bola oproti dielňa a testovanie mala.Všetky nové tlmiče končili na teste vlastne podobne a tak majiteľ jedného dňa tester dal preč.Od tej doby som mal stovky rozhovorov na tému testu,všetky s tým istým výrokom...nezmysel,presnejšia je aj krištálová gula.Všade boli vyhúkaný z toho že nové tlmiče akejkoľvek značky na teste prepadali.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

treba sa vratit na zaciatok, co je ucelom pruziny? zabezpecit predsa aby nesiel raz od vozovky do vozidla a posadky, ale ostal podla moznosti len na kolese, co je ucelom tlmica? zabezpecit aby kmity vybudene jazdou nesli donekonecna, ale vratili sa do kludoveho stavu, tzn aby bolo koleso castejsie na ceste ako nad nou, kedze musime prenasat jazdne sily

cize ano chceme ! aby pruzina pruzila, jedinou jej charakteristikou je tuhost, kde stlacenie odpoveda zatazeniu, mozno zmenit iba vymenou kedze sa da ovplyvnit napr hrubkou dratu, materialom, stupanim, kedze u klasickych pruzin je to linearny priebeh...

u tlmica uz to je zlozitejsie, kombinacia viac stupnov, kazdy je citlivy na inu velkost vlozenej energie, v principe sa skrti prietok media v hydraulickej zostave piest valec ventil, chceme aby zjedol celu energiu okamzite ? alebo mu nechame cas jednotky kmitov ? co je prijemnejsie ? az je mierou testu to ako rychlo zje vyvolany kmit, tak 100% ucinok nechcem :3020: , az je postup taky ze sa vlozi referencna hodnota a voci tomu sa vyhodnoti utlm, zase nejde porovnavat sportovy a civilny tlmic :zg282: , takze jediny zmysel ma porovnat stejny tlmic novy a ojety, inac je principialne nemozno nic vyvodit z testu tlmicov, to si myslim ja a podla mna su to vyhodene peniaze...to uz je lepsi ten kyvaci jazvecik co byval volakedy za zadnym oknom, majitel mohol pouzit jak referenciu pocet zakyvani hlavou v priebehu casu :4012:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
streng
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 29.08.2011 18:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa streng »

Ďakujem za odpovede, nebudem sa teda znervózňovať nameranou účinnosťou tlmičov, lebo doteraz som mal tendenciu vziať tam svoju starú octaviu (ktorá pocitovo tlmí oveľa lepšie) aby som si práve overil ci dosiahne lepšie alebo horšie hodnoty. Ale kdeže ako píšete je to jak veštiť z krištáľovej gule nebudem nameraným hodnotám viac venovať pozornosť.

Nápad ist sa previezť v rovnakom aute som už dostal tiež, aby som si teda overil ci ten podvozok ma Avensis konštrukčne mizerný alebo nie. Bohužiaľ Avensis v 1.6 je tak raritný voz, že ho nemajú ani v bazároch ani v autopožičovňach a na bazoši ich tiež moc nie je a kde už, tak su vzdialený 300km. Každopádne je to v tuto chvíľu asi jedine rozumne riešenie.

Pružiny tam zostali originálne od výroby, predpokladal som že 100 000km nájazd je pre pružiny ok, v servise mi potvrdili že ich nie je treba meniť. Aby som pravdu povedal , nechce sa mi vrážať ďalších 200-300eur za výmenu pružín s tým že zistím že to opäť ničomu nepomohlo.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

hentaky avensis 1,8 ma kolega v kombiku, je to podvozok do komfortu ladeny, ziadnu sportovu jazdu necakaj, to je auto na pohodlnu cestu krajinou a kupi si to rozvazny vodic, oplaseneho borca z borcova istotne iba sklame
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
streng
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 29.08.2011 18:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa streng »

ehm, to čo zažívam ja v tom aute ma od komfortu ďaleko, aby som sa presnejšie vyjadril, Felica je komfortnejší voz.

Dnes som to bol testovať známy ma starú octavku ,ktorá ma nalietane 250 000 na pôvodných tlmičoch. Chcel som zistiť ako sa správajú vylietane tlmiče

Poznatky asi nasledovne:
Komfort
- v Octavii 100 bodov, nerovnosti takmer necítiť
- v Avensise 0 bodov, rozvlní ho najmenšia nerovnosť

Test zataženia vlastnou vahou na tlmič:
- Octavia rozkýva sa jako kočár
- Avensis sa okamžite vráti do pôvodnej polohy

Prejazd vyššou rýchlosťou cez zákrutu:
- Octavia ide na doraz vynáša ju von
- Avensis drží jako pribitý

Aby som to zhrnul tak v podstate jedine čo tomu autu je tak je mizerný komfort vo vnútri vozidla, inak sa tie tlmiče správajú tak ako by sa správať mali.

Takže otázka je čo iné by to mohlo spôsobovať?
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

Ake mas kolesa a pneu? Skus ist o jeden palec dole, ak je to mozne.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Zase moc veľa vecí na tom podvozku nie je.
- Tlmiče sú zrejme v poriadku
- Pružiny asi teda tiež bez závad, ak by boli moc mäkké, aj auto by sedelo nižšie ak je obvyklé.
- Vôle v uloženiach ramien by sa v súhrne prejavovali inak a aj by to bolo počuť
- Torzný stabilizátor – či náhodou nie je odpojený ??
- kolesá - nevhodný rozmer by sa prejavoval nedržaním smeru pri rovnej jazde( tzv.plávaním), ale s rozhodením auta na nerovnosti by to nemalo mať nič spoločné.

Ale ak sa inak všetko javí v poriadku, asi by som išiel na obhliadku do Toyota servisu, kde majú skúseného mechanika.
gnagy
Príspevky: 943
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Ako ti už dobre poradili, porovnaj to s iným Avensisom z nejakého bazáru predtým, ako budeš robiť nákladné opravy/výmeny.
„Všetci vieme, že svetlo putuje rýchlejšie ako zvuk. Preto niektorí ľudia vyzerajú chytro, kým pred vami neprehovoria.“ — Albert Einstein
Napísať odpoveď

Návrat na "Toyota fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní