Vibracie v aute s 4x4 Haldex

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

monojetronic
Dátum registrácie: 06.05.2010 01:40
Zdieľať na Facebook

Vibracie v aute s 4x4 Haldex

Príspevok od používateľa monojetronic »

Zdar, Auto je Golf VII (Octavia 3/Leon 3) na patforme MQB (2013+), Motor EA888 1.8TSI Gen3., Haldex 5.gen teda elektronicky pripajany pohod zadnej napravy. Kupene pri 150t km ale problem zacal az u mna.
Neviem si rady s vibraciami pri rychlosti nad 90kmh, prenasanych do celej karoserie (napr vibruje tienidlo), nejde to len do volantu (pocitovo). Razy sa zrychluju so zvysovanim rychlosti a cca nad 140 uz ich velmi necitim. Frekvenciu razov pocitovo hodnotim, ze sa objavi za otacku kolesa tj. hladam suvislost s otacanim kolies. Kolesa som vyvazoval vo viacerych servisoch, teraz to robi taktiez na zimnej sade s jazdenymi diskami (bazar) ale s novymi zimnymi pneu premiovej kvality. Skusal som ich aj prehadzovat medzi sebou a nemam pocit zlepsenia. Kolesa som uz vylucil ako problem. Poistku haldex pumpy som vybral, takze kardan sa sice kruti, ale zadna naprava sa nepripaja (nepomohlo).

Takze vseobecna otazka, co moze sposobovat vibracie rovne frekvencii kolies ?
moje uvahy:
-kardan - lozisko a jeho ulozenie sa vybije, tyc moze vibrovat ale kedze sa otaca cca 10x rychlejsie ako koleso, tym padom frekvencia vibracii by bola uz pomaly suvisly brum ?
-hardy spojka - detto
-homokineticke klby - praskali by, ale co tie na zadnej naprave ktore sa nevykrucuju az tak ako predok?
-poloosi - je mozne ze sa same ohnu pri vyssej akceleracii resp. odpichu?
-lozisko - hucalo by v zakrute
-silentbloky a ramena a capy - prejaovalo by sa to plavanim auta a "oneskorenou" zmenou smeru jazdy, alebo je mozne ze rozvibruje koleso len pri vyssej rychlosti ???
- tlmice - plavenie auta, ale nie vibracie
- vibracie od motora - nie, lebo za jazdy pri 100kmh dam neutral, motor ide do volnobehu
- brzdove kotuce - ak by boli krive, vibrovalo by to viacmenej len pri brzdeni
- suvislost s miernym tahanim do strany - ?

Pre kompletnost pribehu, neviem uviest kedy to zacalo vibrovat, po ktorom kroku...
Po kupe som nabehol pravym zadnym na obrubnik v 30kmh (seklo gumu, oskrelo disk), chodil som s uzkou rozmerovo rozdielnou rezervou aj 500km. Potom osadene nove dve zadne gumy. Behal som po pneuservisoch (kazdy vyvazil inak) a stale vibrovalo. Spravena geometria lebo tahalo do strany (tiez neviem urcit kedy zacalo), po jej spraveni mierne taha tiez, aj ked bola v zelenych cislach.
Vymenil som oleje aj v zadnom haldexe a diferenciali, a mam pocit ze ho pocut viacej (pri 70kmh). Zvysene hucanie som si aj nahovaral, ze naraz mohol poskodit lozisko kolesa, tak na onom kolese bolo vymenene, spolu s brzd. kotucom. Verim ze poloos to nemohlo ohnut, lebo je flexibilna vdaka klbom. V servise som bol a neodhalili nic, silentbloky su udajne tuhe a capy tiez.

Moje dalsie kroky su ze podlozim auto na napravnice a pri simulovani jazdy cca 100kmh skusit hmatom a zrakom zistit zdroj vibracii, avsak otazne ci sa to prejavi bez zataze.
Vdaka za kazdy nazor co pomoze.
Naposledy upravil/-a monojetronic v 21.12.2021 12:36, upravené celkom 1 krát.
ivko1
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Vibracie v aute s 4x4 Haldex

Príspevok od používateľa ivko1 »

Rozbitá poloos/ homokinetický kĺb puká hlavne pri vytočených kolesách, ale máš tam aj vnútorné kĺby tzv triagle a tam už môže byť tak isto opotrebenie
monojetronic
Zdieľať na Facebook

ano, ale vzadu sa klby nevytacaju do lava a prava (v smere jazdy) ako vpredu...
vzadu idu len v zavislosti na nerovnostiach vozovky...
ivko1
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

A?
Ja mám na Subaru pri všetkých kolesách homokinetické klby a pri diferákoch zasa triangle.
Opotrebiť sa môžu aj zadné poloosi aj triangle na každej jednej a pri opotrebenom triagle nič pukať nemusí, len to hádže a vibruje.
Tak isto môže vibrovať aj kardan.
Renova
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Renova »

Ak ti to vibruje aj pri ubratom plyne,tak poloosi môžeš vylúčiť
autokomplet
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autokomplet »

Neodpajal sa kardan ? Nebolo menene nieco ? Spojka, zotrvak, prevodovka, rozvodovka, diferak ?
Niektore 4x4 su citlive na pootocenie kardanu a niektore zas na "sadnutie" si agregatov v ulozeni a az nasledne sa dotahuju. Po dlhsej jazde bez brzdenia nemas teple koleso ? To narazene koleso dostalo nove lozisko ? Ak nie, moze byt poskodene - vola v lozisku ?
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
maco34
Dátum registrácie: 11.02.2015 21:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa maco34 »

Dovolím si reagovať na túto tému, nakoľko na Octavii 3 2018 ( 2.0tdi, 135kw, 4x4, DSG) riešim obdobný problém, u mňa špecifickejší tým, že chvenie sprevádzané hlukom z oblasti pedálov sa objaví iba v rýchlostiacch 80 až 90km/h, následne 125 až 135km/h, nezáleží na zákrute/pridávani/spomalovaní. Mimo tohto spektra rýchlostí sa problém neprejavuje. Problém riešili 2 autorizované servisy, skúšali sa výmeny oleja, nekonečné počúvanie ložísk fonendoskopom, opakované kontroly všetkého možného, nakoniec bol verdikt, že sa vymení zadný diferencial... Áno, na ZÁRUKU pri 95 000km Škodovka preplatila diferencial aj s prácou za 5700eur (to len pre nejedného mentálneho atléta tunak na fóre, čo sa naváža že záruka nefunguje). Po výmene sa vytratil hluk, no chvenie v pedáloch ostalo, teraz po 2000km sa objavil hluk opäť, aktuálne je podozrenie na kardan, budem trvať na tom, nech sa vymontuje a spraví skúšobná jazda, no sviatky skomplikovali veci. Ak by mal niekto tip, taktiež budem rád, na čo dať echo aby sa zamerali (rady na inú sadu kolies, geometriu atď ozaj nedávať, snáď je každému jasné, že týmto sa začínalo), ďakujem.
monojetronic
Zdieľať na Facebook

Renova napísal: 20.12.2021 18:09 Ak ti to vibruje aj pri ubratom plyne,tak poloosi môžeš vylúčiť
hm.. ved aj pri ubratom plyne sa poloos toci, avsak energia kolesa pohana poloos (nie naopak ako pri akceleracii) a tym padom tiez je poloos zaangazovana, avsak prenasa asi mensie sily ... (?)
kazdopadne v pripade 4x4 sa prenasaju vacsie sily aj pri deceleracii, kedze sa krut prenasa medzi napravami
autokomplet napísal: 20.12.2021 21:02 Neodpajal sa kardan ? Nebolo menene nieco ? Spojka, zotrvak, prevodovka, rozvodovka, diferak ?
Niektore 4x4 su citlive na pootocenie kardanu a niektore zas na "sadnutie" si agregatov v ulozeni a az nasledne sa dotahuju. Po dlhsej jazde bez brzdenia nemas teple koleso ? To narazene koleso dostalo nove lozisko ? Ak nie, moze byt poskodene - vola v lozisku ?
asi sa to stratil ov texte, ale pisal som ze lozisko sa vymenilo, avsak zbytocne lebo problem pretrvava... aj povodne nevyzeralo ze ma volu..
koleso neni teple (nezasekavaju sa platnicky, nehreje lozisko).
ja som nemenil nic z toho dalsieho co menujes,auto po kupe islo fajn ..
..hm a co oleje, mohli by mat vplyv na nejake ozubene kolesa, loziska gufera? original VW som nedaval ale nahradu FEBI bilstein o 2/3 lacnejsie, na youtube a nete ho bezne davaju (pozor- haldexovy isiel do haldexu, differakovy do diffu, obcas to vedia zamenit a praskne skrina)

ako prve '4x4 vibrovanie" ma napadol ten kardan, ktory sa bezne opravuje (uchyt loziska v strede) a potom tie hardy spojky (z rozvodovky motora, pri haldexe), avsak vie niekto potvrdit ci problem s kardanom by sposoboval vibracie rovne frekvencii otacania kolies ?
mhlavaty
opravy & diag
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Treba zobrať do úvahy že kardan nemá frekvenciu otáčania kolies ale značne vyžšiu (stály prevod) takže možno x 3
martincichy
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

na tiguane, čo som riešil s týmto problémom bolo zlé kardanové ložisko. na toyote som mal opotrebované triangle - to sú vnútorné kĺby. všetko sa dá zistiť, len potrebuješ dobrého mechanika.

ale geometriu treba riešiť - auto nesmie ťahať - skontrolovať aj funkciu brzdovej sústavy, či niektoré koleso nepribrzďuje.
Renova
Zdieľať na Facebook

monojetronic
Auto máš v záruke tak si to rieš v autorizovanom servise.Ty nemáš mozgovú kapacitu nato aby si pochopil ako fungujú automobilové súčiastky,takže ty ho určite neopravíš.Komu niet rady,tomu niet ani pomoci.Sučiastky fungujú podla vlastných zákonitostí,nie podla tvojich
monojetronic
Zdieľať na Facebook

Renova napísal: 21.12.2021 13:16 monojetronic
Auto máš v záruke tak si to rieš v autorizovanom servise.Ty nemáš mozgovú kapacitu nato aby si pochopil ako fungujú automobilové súčiastky,takže ty ho určite neopravíš.Komu niet rady,tomu niet ani pomoci.Sučiastky fungujú podla vlastných zákonitostí,nie podla tvojich
ja o tom neviem aby bolo v zaruke, ...
uvahami chcem dojst k zaveru co moze byt zle, dal som svoj logicky nazor na funkciu poloosi pri 4x4, ktory by som chcel niekym skusenym potvrdit, ... nestojim o navazanie sa ani o prispevky ktore neposuvaju temu vpred, a neponukaju mozne tipy
monojetronic
Zdieľať na Facebook

martincichy napísal: 21.12.2021 12:53 na tiguane, čo som riešil s týmto problémom bolo zlé kardanové ložisko. na toyote som mal opotrebované triangle - to sú vnútorné kĺby. všetko sa dá zistiť, len potrebuješ dobrého mechanika.

ale geometriu treba riešiť - auto nesmie ťahať - skontrolovať aj funkciu brzdovej sústavy, či niektoré koleso nepribrzďuje.
takze predsa kardanove lozisko sposobilo vibracie podobne otackam kolesa, aj napriek tomu ze sa kardan otaca x-nasobne viac ako koleso ?
Renova
Zdieľať na Facebook

monojetronic napísal: 21.12.2021 13:33
Renova napísal: 21.12.2021 13:16 monojetronic
ja o tom neviem aby bolo v zaruke, ...
uvahami chcem dojst k zaveru co moze byt zle, dal som svoj logicky nazor na funkciu poloosi pri 4x4, ktory by som chcel niekym skusenym potvrdit, ... nestojim o navazanie sa ani o prispevky ktore neposuvaju temu vpred, a neponukaju mozne tipy

S tou zárukou to beriem s5
A načo sa vlastne pýtaš na fore ked máš problém s autom??....ked akokolvek dobre mienenú radu spochybníš a vysvetlíš si veci po svojom ??...hm....kurva tak kto je tu skúsený ??ja ,alebo ty ?.....takto svojim správaním neposunieš dopredu nič!! ...vôbec nič :28b7:
s2pi
Dátum registrácie: 19.08.2007 21:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa s2pi »

Dal by som auto na zdvihak(podlozky, pen :d :D ) a rozbehni auto s kolesami vo vzduchu na pozadovanu rychlost. Ak nevibruje, moze byt problem, ze musi byt pohon pod zatazou resp. auto na zemi. Este by som po pripade skusil valcovu skusobnu kde maju na vsetky 4 kolesa.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: tatkotom a 88 neregistrovaných