Uživateľské hodnotenia a Vaše skúsenosti s čerpačkami LPG

Ako je to vlastne s plynom? Aký máte na to názor ? skúsenosti ?

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Uživateľské hodnotenia a Vaše skusenosti z čerpačkami LPG.

Príspevok od používateľa laco1871 »

Pretože téma "Kvalita LPG" je už veľmi zaplnená , dovolil som si založiť ďalšiu tému, o Vašich skusenostiach a preferenciach jednotlivých čerpačiek , resp, zdrojov LPG , spoločnosti predávajúcich LPG na Slovensku , ale aj v zahraničí. :28b7:

Kde najčastejšie tankujete LPG a PREČO ? :2f93:

A tiež by ma zaujimalo, či poznate rozdiel na práci motora po natankovaní plynu z roznych zdrojov LPG ?

Ďakujem za Vaše prospešné vyjadrenia.

Laco.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Ja tankujem najčastejšie Slovnaft Eco+ ,

v zahraničí tiež Hunnaft Eco+ /HU/
v PL ORLEN , a BP

v CZ tankujem LPG na Shell , a tiež Probugas

v Nemecku to je jedno , tam som nenašiel nekvalitné, alebo slabo výkonné LPG
v Rakusku napr. ENI alebo OMV

pokiaľ by niekto zabludil aj do RO , tam jednoznačne ROMPETROL :hero:
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Mna by zas zaujimalo kolko je nas takych ako ja, neriesim kde tankujem, skoro nikdy som nepostrehol ze by bol nejaky rozdiel v tom co som natankoval, rozhodujuca mi je cena. S lpg autami jazdim zbrucha ale 25 rokov...taka perlicka, zaciatky skoda 105 a vzadu za sedadlami 10kg plyn.bomba do sporaka.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Neviem, ale ja riešim ČO natankujem,
lebo prehaňam ten motor ako "zdutú kozu" a pri plnom plyne tam citiť, aká je tá akceleracia,

a ako ten motor "ťahá" do kopca, či má silu alebo nie, či treba podraďovať...

Samozrejme pri poflakovaní sa po meste tam je jedno aký plyn natankujete , ale pri "performance drive" :42f7: tam veru nie... :)
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

Toto je podobná téma, ako pri benzíne a nafte, lebo niektorí stále veria, že každá značka pumpy má niekde v Saudskej Arábii v púšti svoj vlastný vrt.
Ľudia, spamätajte sa už, pre boha živého... VŠETKO sa to zaváža z rovnakých zdrojov!! Na Slovensku je asi 6 plničiek na naftu a benzín (neviem, ako je to pri LPG) a z nich to ide na všetky čerpačky. 98% príspevkov typu "natankoval som na pumpe X a motor ide tak nejak hladšie ako po tankovaní na pumpe Y" sú len placebo efekty. Tie zvyšné 2% sa mohli stať, ale nezávisí to od značky čerpačky, ale od toho, aké bola práve v deň závozu nafta v Slovnafte, alebo na tých iných pár plničkách v republike.

Jazdil som s palivárskou cisternou a môžem vás ubezpečiť, že z rovnakého Slovnaftu sme brali všetci z rovnakých plniacich ramien. Stáli sme tam v rade a nikto nevedel, na ktorú lávku sa dostane a z ktorého ramena bude naberať. A to ist= platí aj pre LPG. Mám v Slovnafte kamoša, ktorý tam robí chemika 30 rokov a presne na toto som sa ho pýtal, či robia pre seba lepšie LPG ako pre svojich odberateľov a odpísal mi presne toto:
"Na svojich čerpačkách máme presne rovnaký plyn aký predávame aj ostatným, ale som rád, že má plyn z našich čerpačiek takú dobrú povesť".
Tie teórie o "nekvalitnom plyne" sú asi tak reálne, ako tie rozprávky o pančovaní benzínu vodou.
Ako by asi mohol vzniknúť ten "nekvalitný plyn"? To by akože pumpár do zásobníku naschvál dotlačil bordel pod tlakom? Alebo by ho pančoval nejakým iným plynom, ktorý by bohvie odkiaľ nadobudol a bohvie ako by ho pod vysokým tlakom vtlačil do zásobníku?
Však skúste aj porozmýšľať, božemoooj, nepreberajte otrocky všetky sprostosti čo vám sused povie pri šiestom pive.
Pumpári nás okrádajú tým, že stojany ukazujú vyšší odber než ste reálne natankovali a nie nejakým "pančovaním"...

Jediný "problém" s plynom môže nastať v prechodných obdobiach, čiže na jar a na jeseň. Letné LPG má totiž iný pomer propánu a butánu než zimné LPG. Cena tých plynov nie je rovnaká (neviem, ktorý stojí viac), takže nepoctivý pumpár si schválne môže objednať tú lacnejšiu zmes, aj keď podľa počasia by už mal predávať skôr tú drahšiu.
Inak je ale všade LPG rovnaké, či sa to niekomu páči, alebo nie.
Rovnako ako aj benzín a nafta.
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

laco1871 napísal:Neviem, ale ja riešim ČO natankujem,
lebo prehaňam ten motor ako "zdutú kozu" a pri plnom plyne tam citiť, aká je tá akceleracia,

a ako ten motor "ťahá" do kopca, či má silu alebo nie, či treba podraďovať...

Samozrejme pri poflakovaní sa po meste tam je jedno aký plyn natankujete , ale pri "performance drive" :42f7: tam veru nie... :)
Na výkon motora - obzvlášť pri LPG - má oveľa väčší vplyv vonkajšia teplota, než kvalita paliva, nech už benzínu, nafty alebo LPG.
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

Pre úplnosť ešte dodajme, že Shell a OMV majú vlastné plničky v Rakúsku, v Lobau pri Viedni, odkiaľ tiež zásobujú čerpačky, ktoré sú odtiaľ najbližšie. Čiže ak natankujete na OMV v BA, je šanca, že je to z Lobau. Ak natankujete na OMV (alebo Shell) v TN, bude to z plničky v Kľačanoch. Ak na východe, bude to z plničky v Kapušanoch.
Prémiové si ale vozia len z Lobau, bez ohľadu na vzdialenosť.
Mimochodom, v OMV v Lobau tankuje pre svoje čerpačky v BA a okolí aj Agip (nemá zmluvu so Slovnaftom). Ak je to ďalej na východ, potom je to už z Komárna alebo Nových Zámkov.

Na každej čerpačke sa po každom závoze vypisuje hromada papierov. Ku tej kope sa vždy priloží aj certifikát z plničky. Pokiaľ si dobre pamätám, čerpačka by ho na vyžiadanie mala zákazníkovi ukázať.
No a tam sa dočítate okrem veľa nudných informácií chemického druhu aj to, z ktorej plničky to palivo pochádza.
A uvidíte, že všetkých tisíc čerpačiek, alebo koľko ich je, je v reáli zavážaných zo šiestich plničiek zo Slovenska. Len prihraničné oblasti sa zavážajú aj z Poľska, Maďarska a Rakúska.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Laci, takto : pri performance drive KEBY si mal rozdiel 1.5 sekundy v zrychleni 0-120 s lepsim a horsim plynom, tak si ho obycajnymi ludskymi zmyslami nevsimes. Vsetko ostatne prevazi - hluk a rachot vytoceneho motora, nutnost synchronizovat nohy a ruky pre preradovani atd.

A hadam nikto z nas neveri tomu ze "horsi" a "lepsi" plyn alebo akekolvek ine palivo moze sposobit tri - styri sekundy rozdielu. Na to sme uz prilis velki chlapci...



Inak tu velku temu o kvalite LPG poznas aj ty - naco je dobra dalsia rovnaka ? kvalita-lpg-t34364.html
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Čerpacie stanice SHELL SLOVENSKO naváža spoločnosť Bonifer BA, vozový park biele MAN y s bielou cisternou ADR, ktoré napĺňajú palivom v Klacanoch okr. Hlohovec, v areáli Slovnaftu, ale palivom shell :40bd:
leonNL
Príspevky: 1239
Dátum registrácie: 16.09.2009 16:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa leonNL »

Trucker, aj Klacska vozi pre Shellky.

Jergusko, co ja viem, tak ano, mas pravdu, aj paliva pre Shell sa vozia zo Slovnaftu, avsak len tie obycajne, s jednou vynimkou, a tou by malo byt VPower 100 Racing ktore sa vozi z nemecka, je to tak?

Laco, “performance drive” na Chevrolet Orlando? :40bd:

Cico, co tam Laca po tom, jeden Genitiv hore dole :d :D
Hrdym majitelom:

W219 CLS63AMG 2010

W211 E55AMG 2005
miroslav114
Príspevky: 638
Dátum registrácie: 17.03.2015 21:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miroslav114 »

Pri LPG riešiť kvalitu je podľa mna blbosť tankujem kdekoľvek a kedykoľvek ,,, mýty pri nafte sú už iná káva , mám dosť výberové. Auto ktoré nemá Rado pancovanu naftu ako napr. Tam atohof čo je bordel ani netancujem pretože auto trhá a neide , benzín zasa zasiera karburátory v kosackach dnešná kvalita benzínu a nafty je katastrofálna a za to by mal niekto visieť
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dnesna kvalita benzinu a nafty je uplne presne taka ako stanovuje STN, slovenska technicka norma. Ehm, presne taka ista ako stanovovala zopar rokov dozadu...

Ked mas akekolvek pochybnosti o danej cerpacke, kludne ich bonzni na slovensku obchodnu inspekciu ci metrologicky urad. Oni ajtak nepridu a nespravia kontrolu ale aspon budes mat lepsi pocit.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

miroslav114 - potom mi vysvetli ako je možné že moje auto chodí na hydraulický olej s naftou v pomere 10:1 a vôbec mu to nevadí?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

A ešte môj opozičný postreh k tejto téme.
Doteraz som vlastnil a prevádzkoval cca 25 aut na plyn a všetky chodili na to čo som im natankoval KDEKOLVEK. Teda ak som zbadal že Jurki má plyn niekde v družstevnom dvore v Jelke, tak som tam kludne natankoval a jazdil. Tankoval som aj Toemgas počas známej aféry s bordelom v plyne - nič sa nedialo. Rovnako Corsu a Axko som tankoval kdekolvek a palivo značne mixoval s trafo alebo hydraulickým olejom.
Takže radšej riešte aké črepy háklivé ste si pokupovali a nie aká je kvalita paliva. To totiž vždy splňa normy. :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Ešte raz :

KDE tankujete LPG, a prečo ?

Návrat na "LPG, CNG - Hybrid"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných