Typ VO na tahanie prívesu - rada

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
jozefoscatka
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04.10.2014 10:20
Zdieľať na Facebook

Typ VO na tahanie prívesu - rada

Príspevok od používateľa jozefoscatka »

Dobry den. Poprosim vas o radu.

Mam osobne auto Multivan T5
- prevadzkova hmotnost 2274kg
- najvačšia prípustná celková hmotnosť 3000kg

privesný dvojnápravový vozík brzdený
- prevadzkova hmotnost 550kg
- najvačšia prípustná celková hmotnosť 2700kg

Mám vodičský preukaz skupiny B.

A môj problém je aký typ vodičského oprávnenia potrebujem, niekto tvrdí BE a niekto zasa CE.

Ja už vážne neviem na koho sa obrátiť, nakoľko policajti sa nevedia sami ku tomu vyjadriť jasne. Jeden mi povie tak druhy opak.

A ešte jedna otázka nakoľko tiež som sa nedočkal poriadnej odpovede. Ked má ten prívesný vozík prevadzkovu hmotnost 550 kg brzdený. Je možné ho ťahat prazdny napriklad za octavia 4x4 (tam je tuším ťažne okolo 1100kg na brzdený príves)? Tu zas tiež počuvam odpovede typu že nie lebo sa berie na vedomie najvačšia prípustná hmotnosť tých 2700kg a može to tahat len vozidlo ktore má ťažne na 2700kg.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

BE
sinuslive2
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 02.06.2010 12:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sinuslive2 »

Ahojte ,

Nechcem zakladat novu temu , ale vedeli by ste aj mne prosim poradit ? Citam vyhlasku a neviem ci som blby ale neviem tomu uplne presne pochopit , a co citam na forach tak niekde povedia tak , niekde zasa inak .

Ducato dodavka plne nalozena na vahe ukazuje hodnotu 3455kg , k tomu keby sme chceli este pripojit vozik tak aku vahu mozme este za sebou tahat aby sme sa zmestili do skupiny B ? Pripadne , v skupine B+E vieme kolko este za sebou tahat , ked Ducato ma stale nalozene tych 3455kg ?

Treba nejaky tachograf , je nejako obmedzena maximalna rychlost , ako to funguje napr. v Rakusku , CR a v Madarsku ?

Dakujem pekne za odpoved .
DUDO175
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Zdieľať na Facebook

Re: Typ VO na tahanie prívesu - rada

Príspevok od používateľa DUDO175 »

Ahoj, môžem s B vodičákom ťahať malý prívesný vozík ktorý má max prípustnú 750kg s dodávkou ktorá má max. prípustnú 3000kg ? Celková teda 3750
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Typ VO na tahanie prívesu - rada

Príspevok od používateľa autolaik »

B s harm.kodom 96

(B96....Vozidlá skupiny B doplnené prívesom s maximálnou prípustnou hmotnosťou presahujúcou 750 kg, kde maximálna prípustná hmotnosť tejto súpravy presahuje 3 500 kg, ale nepresahuje 4 250 kg“. )
DUDO175
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Zdieľať na Facebook

Re: Typ VO na tahanie prívesu - rada

Príspevok od používateľa DUDO175 »

autolaik napísal: 13.08.2022 17:01 B s harm.kodom 96

(B96....Vozidlá skupiny B doplnené prívesom s maximálnou prípustnou hmotnosťou presahujúcou 750 kg, kde maximálna prípustná hmotnosť tejto súpravy presahuje 3 500 kg, ale nepresahuje 4 250 kg“. )
ale ja mám vozík ktorého max. prípustná nepresahuje 750kg čiže by mi malo stačiť B nie ? Max celková nepresahuje 4250kg. No nič, skúsim zavolať do autoškoly. Raz píšu tak raz tak to je bordel.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Typ VO na tahanie prívesu - rada

Príspevok od používateľa oco13 »

Stačí ak splňaš jednu podmienku a ty splňaš túto
presahuje 3 500 kg
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Typ VO na tahanie prívesu - rada

Príspevok od používateľa oco13 »

Cico čítal som to 2x a Elefant tam nikde nespomína harmonizačný kod e96. A práve ten je na hmotnosť medzi 3500 a 4250kg.
Čo sa týka vodičských oprávnení tak tam sa berú celkové najvyššie povolené hmotnosti vozidiel. To znamená, že na vedenie vozidla je potrebné vodičské oprávnenie kategórie podľa najvyšších celkových hmotností vozidla a prípojného vozidla. Tu nerozhoduje jeho okamžitá hmotnosť.
Takže ak sa za vozidlo kategórie M1/N1 pripojí prípojné vozidlo kategórie O1 (nebrzdené do 750 kg) stačí na vedenie takejto jazdnej súpravy vodičské oprávnenie skupiny B.
Za vozidlo kategórie M1/N1 je možné pripojiť aj prípojné vozidlo s najvyššou prípustnou hmotnosťou väčšou ako 750 kg ak najvyššia prípustná hmotnosť takejto jazdnej súpravy nepresiahne 4.250 kg a tiež na vedenie takejto jazdnej súpravy stačí vodičské oprávnenie skupiny B (ale len po absolvovaní preškolenia a jázd v autoškole)
Ak jazdná súprava zložená z ťažného vozidla kategórie M1/N1 a prípojného vozidla O2 (nad 750 kg a do 3.500 kg) a jej najvyššia povolená hmotnosť presiahne 4.250 kg je potrebné vodičské oprávnenie skupiny BE.
Jedine že by tým bolo myslené toto
(ale len po absolvovaní preškolenia a jázd v autoškole)
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Typ VO na tahanie prívesu - rada

Príspevok od používateľa oco13 »

Takže je to tak ako som písal nad 3500 a do 4250 treba 96ku
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Typ VO na tahanie prívesu - rada

Príspevok od používateľa autolaik »

Staci,ved sim to pisal. No pri tej nekrestanskej cene B96 je uz na uvazenie ze ci si radsej neurobit BE .
Mala nevyhoda BE... treba si trosku zopakovat a naucit sa testy z autoskoly,tam sa uz robia klasicke skusky s policajtom.
DUDO175
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Zdieľať na Facebook

Re: Typ VO na tahanie prívesu - rada

Príspevok od používateľa DUDO175 »

Vďaka za objasnenie, keby ma odstavia s takouto súpravou, je to aj na vodičský ? Alebo len na pokutu ? Kvôli pár jazdám za rok, sa mi nechce behať po autoškolách.

Šéf mi vraví že môžem, tak reku pokutu preplatí ak by, ale prísť o vodičák to by som nerád.

Vraví tiež že tento rok by mali predkladať zmenu vyhlášky - B vodičáky budú po novom do 4000kg, tuším že v súvislosti s elektromobilmi, ale nič som o tom nenašiel.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot], db69, uwa0919420378, uwa915631763 a 79 neregistrovaných