trakčná batéria

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

kayacik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 06.12.2009 10:09
Zdieľať na Facebook

trakčná batéria

Príspevok od používateľa kayacik »

Zdravím.Keďže mi umrela na aute batéria a potrebujem novú rozhodujem sa či kúpiť trakčnú..Preto by som prosil niekoho kto sa bateriám venuje a rozumie o názor či je vhodná do auta na bežné používanie.Viem načo je primárne určená a kedže mam aj nezávislé kurenie bude sa vybijať viac ako len pri klasickom štarte.
Len neviem či ju nasledne alternátor dobije. Autom sa jazdia prevažne dlhé trasy.
Ďakujem za rady..
kayacik
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 06.12.2009 10:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kayacik »

Ja mám 5 valcový diesel a k tomu ešte bufík takže potrbujem niečo silnejšie a rád by som aj aby vydržala nejakú dobu.Tá posledná 7 rokov...
dodik13
Príspevky: 534
Dátum registrácie: 27.01.2013 23:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dodik13 »

Lakino mam 2x trakcne o od exide a zatial drzia. Ta fiam je v com lepsia od inych trakcnych ? Dobre startovacietrakcne su zlte optimy ale tie maju maximalnu kapacit len 75ah -daju sa prirovnat k 100ah obycajnej ale pre auta s viac spotrebicmi je to stale malo .
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Trakcne baterky su urcene ako zalozny zdroj.Znesu uplne vybytie pretoze od startovacich maju silnejsie dosky,preto ta cena.Navrhnute su aby postupne davali elektriku.I ked sa da s nimi aj startovat,nie su na to urcene.A vydrzia priblizne 4 roky.
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Na lodi tahat po nociach chladnicku a televizor cez 2 000 W menic.Cez den sa nabiju a v noci aby nemusel hrkotat generator.4x 230 Amh.Rano boli vymlatene tak ze alternator som musel vypinat pretoze sa na nom nedala udrzat ruka co ich dobijal.Potom sa kupil 6 kW generator ktory tahal chladnicku,televizor a nabijal baterky.Tie prve baterky 4 roky,a ta druha sada tiez 4 roky.
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

kayacik napísal:Ja mám 5 valcový diesel a k tomu ešte bufík takže potrbujem niečo silnejšie a rád by som aj aby vydržala nejakú dobu.Tá posledná 7 rokov...
Hmmm, lenze tie trakcne akumulatory su prave podstatne odlisne koli pouzitiu, trakcna pomale vybijanie az k nule, autobateria je konstruovana predovsetkym s ohladom na velky narazovy odber, teda k tomu co sluzi v aute.
Asi takto...
Jedna bezna autobateria 75 AH.
Druha trakcna bateria 75Ah.
Prva ma startovaci prud cez 700 Amperov (toto po dobu cca 10 sekund pri teplote akumulatora -18°C)
Ta druha, trakcna ma ten startovaci prud ani nie 400 Amperov....
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Na tej co mala tie baterky skoro 9 rokov.Mesiac doma,mesiac na lodi.Ale nie na kazdej lodi su take baterky.Generatory idu 24 hodin cely rok.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

kayacik napísal:Ja mám 5 valcový diesel a k tomu ešte bufík takže potrbujem niečo silnejšie a rád by som aj aby vydržala nejakú dobu.Tá posledná 7 rokov...
kolko by si chcel aby vydrzala to je normalna zivotnost 5-7 rokov.ak chces tahat bufik kup si druhu bateriu + ja to nazvem rozpojovacie rele cena 100-120 euro.mal som to u jedneho benzinovehho auta uz pred 20 rokmi.bude to fungovat takto.bufik pojde z druhej mensej baterie je jedno aku bude mat kapacitu.ak zacne dobijat alternator to rele zopne a bude dobijat obe baterie ta mensia ak sa nabije rele odpoji od nej dobijanie a tak isto ak vypnes motor rozpoji ich aby sa medzi sebou nevyzmykali.mozes na nu napojit aj alarm.to rele ma srobovacie kontakty vstupy vystupy.technika tu je uz davno len treba o nej vediet.kazdeho odradi cena ze za to kupi 2 autobaterie ale to rele si presuvas z auta do auta.
dodik13
Príspevky: 534
Dátum registrácie: 27.01.2013 23:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dodik13 »

Seven to prepojovacie rele stoji od 100 do 200eur podla toho kolko na kolko Amperov je stavane .
Lakino ja trakcne aku som pouzival v karavanoch a teraz uz len v terenakoch-napaja sa navijak a silne led rampy + silna hudba+ kompresor. Ze preco maju byt tie fiamm lepsie od napriklad trakcnych gelovych exide alebo zltej trakcnej optimy? Nech som v obraze . Dik
dodik13
Príspevky: 534
Dátum registrácie: 27.01.2013 23:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dodik13 »

S tou optimou mas pravdu -maximalne robia len 75ah. Ale zase pre mna su trakcne na baze olova k nicomu lebo napriklad do lode a do offroadu su lepsie gelove,pretoze lod aj offroad je casto naklonena-y a trakcne na baze olova-zvyknu vytiect a gelove zvladaju aj naklony a nic netreba dolievat lebo uz sa mi tiez par krat elektrolyt vylial. Ze fiam mozem vyskusat ale len gelovu a nabijacka ctek ich v pohde nabije ked ich mam mimo dosahu altika
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

dodik13 napísal:Seven to prepojovacie rele stoji od 100 do 200eur podla toho kolko na kolko Amperov je stavane .
Lakino ja trakcne aku som pouzival v karavanoch a teraz uz len v terenakoch-napaja sa navijak a silne led rampy + silna hudba+ kompresor. Ze preco maju byt tie fiamm lepsie od napriklad trakcnych gelovych exide alebo zltej trakcnej optimy? Nech som v obraze . Dik
Predpokladam, ze si sa sekol v tych sumach....
Tie rele su dostupne snad od cca 20€.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

mastik29 napísal:
Predpokladam, ze si sa sekol v tych sumach....
Tie rele su dostupne snad od cca 20€.
tak zalezi co od toho cakas.take poriadne co ma viac vstupov vystupov stoji od 100 euro.
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Viac vstupov?
Normalne rele (spinacie kontakty cca 120 A), ktore po vypnuti zapalovania oddeli druhy akumulator od hlavnej autobaterie...
Cena pod 20€.
Samo, su aj rele pre vacsi prud, no cena stale cca 20€.
Ano, su aj "automaticke" rele, ktore funguju na zaklade snimania U, ked poklesne pod istu hodnotu (tym, ze sa vypne motor, alternator nedobija), odpoji tu pridavnu bateriu. Avsak ani take rele nestoji 100€. Mimochodom, predrazena blbost, funkcnost ako u rele pod 20€.

Ale to zadavatel temy, by musel riesit svoj problem dvomi bateriami, no on chce trakcny akumulator namiesto beznej autobaterie, co vsak je pekna hlupost, aspon podla toho, ze pisal o dieslovom 5 valcovom motore. :40bd:
Nenapisal o aky motor sa jedna...
Avsak starter chce svoje, zhavenie tiez je zrut amperov, elektronika si tiez daco cucne, no a daktore vstrekovace maju tiez (pre niektorich az prekvapivo) velmi vysoke naroky na ampere z baterie (u 4 valca cez 60A).
Kazda bateria straca kapacitu, na SK byva nezriedka aj pod -20 (aj pod -30 :d :D ) a ta trakcna vtedy istotne nebude stacit svojim startovacim prudom, aj keby tam dal tu najvacsiu co sa vojde do toho drziaka.
fkk
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 06.08.2017 23:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fkk »

lakinooo napísal: Zaklad je nekupovat Vartu. Do auta odporucam exide, a ak uz trakcnu tak Fiamm.
prispevok874234.html#874234
Prečo nie Varta? V mojom bývalom aute ešte stále slúži Varta Black Dynamic 56 Ah namontovaná v roku 2010 (teda 7 rokov stará).
sanches166
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 09.03.2012 15:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sanches166 »

ja tak isto, mam vartu silver 85Ah 4tu zimu a v pohode :-\

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 38 neregistrovaných