Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Sekcia slúžiaca na odbornú analýzu problémov

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Jsorf
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17.08.2011 19:03
Zdieľať na Facebook

Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa Jsorf »

Zdravím, chcel by som vás poprosiť o rady, lebo začínam byť už trochu zúfalý.

Ide o Yaris, kupovaný nový v 2019, takže ešte v záruke. Jedného dňa som nasadol do auta a zrazu prekvapenie - štartér ledva točil, no na tretí pokus sa podarilo naštartovať, trochu sa s autom pojazdilo a nasledovné štarty už boli OK. Podotýkam, že dovtedy nič nenaznačovalo, že by odchádzala batéria.

Avšak postupne sa začalo všetko zhoršovať:
1. štartér točí motorom dlhšie pokým naskočí a podľa môjho názoru aj zmenil zvuk pri štartovaní
2. pri štartovaní svietia kontrolky ABS a VSC a zhasnú až cca 2-3 sekundy po naštartovaní (predtým to vôbec nerobilo)

Keďže je auto v záruke, išlo do autorizovaného servisu. Prvá návšteva k ničomu neviedla, ževraj je všetko v poriadku a batéria podľa testu ako nová. Servis sa ma snažil presvedčiť, že som niečo nechal v aute zapnuté a to vybilo batériu...
Auto išlo o pár dní zase do servisu, lebo sa nič nezmenilo. Tentokrát sa na to už asi pozreli detailnejšie, urobili aj studený štart... a nič nezistili. Vyresetovali akurát adaptačné hodnoty motora s tým, že sa mám o pár dní ohlásiť a pozrú sa aké tam sú zmeny. Inak je vraj auto v poriadku, diagnostika nič neukázala. Udivuje ma na tom, že samotný prijímací technik mi povie, že auto podľa neho neštartuje dobre, ale na druhej strane autu nič nie je, lebo diagnostika dopadla dobre. ;-(
Z celého toho mám pocit, že buď absolútne netušia, čo je vo veci, alebo to naopak vedia veľmi dobre, ale vzhľadom na končiacu záruku to nechcú riešiť.

Budem vám veľmi vďačný za akúkoľvek radu alebo nápad kde by mohol byť problém. Ja osobne si myslím, že problém je v batérii, ale servis nechce ani počuť o výmene, lebo test batérie dopadol dobre.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Hravo by sa truhlíkom dalo dokázať že batéria je problémová a nie je schopná plniť plnohodnotne svoju prácu.Tie testery ktorými sa oháńajú si môžu strčiť,presne tam totiž patria.Pretože test im vychádza výborne,len batéria nestačí s dychom.Treba testovať podstatu,a tou je pokles napätia pri štartovaní,hlavne jeho počiatočný rozbeh keď je najväčší prúdový náraz.Testuje sa spolu viac vecí aby sa vylúčilo že pokles je spôsobený napr velkými prechodovými odpormi,korozívymi pripojeniami a pod.Meria sa teda aj napätie ktoré pri velkom štartovacom prúde nabieha na tele motora alebo tele karosérie pri nedokonalom spoji kostrení.Čím je spoj dokonalejší tým menej napätia sa napr na kostre objaví a naopak.Zlé kostrenie vie spôsobiť že na na kostre objaví pomerne vysoká voltáž aj 2-3 V.
Testuje sa plne nabitá,ale ostáta bateria ktorá máva obvyklých 12,3 V.Odpojí sa vstrekovanie alebo zapalovanie aby motor emohol naštartovať a urobí sa dlhý štart trvajúci cca 10 sec.
Z toho vzniká záznam kde vyhodnocujete či niektorý z parametrov nie je v rizikovej oblasti.
Vyzerá to nasledovne,posunom zvislým kurzorom si môžete detailne pozrieť celý časový priebeh.Vlnovica na 1 kanáli je prúd pri štartovaní.Prvý záber komutátora štartéra vie dosiahnuť až 800A ,ako štartér zvyšuje otáčky prúd klesá.U zlej batérii dôjde k poklesu napätia pod hranicu ktorá už nabudí chyby v elektronike auta,navodí chyby v medzijednotkovej komunikácii riadiacich jednotiek a to sú tie nelogické stavy a chyby.
Batéria ktorá ich testom prechádza,sa v reálnom meraní ukáže neschopná a spôsobuje poruchy menežmentu.Hravo sa im to dá dokázať,potrebujete akurát servis ktorý osciloskop používa.Ideálne ak urobí velký test (batéria ,altík,štartér) tzv ElPower test.Tam je úplne všetko a detailne.
Priložený test je Ok
Obrázok
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa jergusko »

Máš to v záruke, tak nech sa starajú. Nechaj si písomne potvrdiť reklamáciu zlých štartov. Ak už bude aj po záruke, toto budú musieť riešiť aj naďalej, lebo si to reklamoval ešte v záruke.
Nenechaj sa odbiť. Značkové servisy sa sústavne vyzdvihujú nad "garážové servisy", lebo vraj oni sú "značkový servis".
Tak by potom mohli vedieť aspoň toľko, že diagnostika nie je všemocná a samotný fakt, že "diagnostika nič neukázala" neznamená, že auto je v poriadku. Diagnostika napríklad neodhalí mechanické závady, ale o tom asi v najznačkovejšom servise ešte nepočuli.
Ja viem, je to len technika, všeličo sa môže stať. Aby ale DVOJROČNÉ!!! auto zle štartovalo, to je teda fakt silný tabak.
Nech sa starajú, banda... Spýtaj sa ich, na ktorého andela teda vlastne existujú, keď si musíš hľadať rady na nete, lebo "značkový servis" si nevie rady?!

Značkové servisy sa líšia od "garážových" v dvoch podstatných veciach:
- "garážový", ak je čo k čomu, si nedovolí poslať ťa do prdele že niečo nevie opraviť
- značkový servis má dvojnásobné ceny
- v značkovom servise môžeš obdivovať pekné nohy recepčnej
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa xentry »

Niektore vedia aj problemy na mechanike.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Je to tak.Kvantum čisto mechanických vecí do ktorých nejde žiadny káblik sú chytiteľné v meraných hodnotách pretože ich práca dobrá alebo zlá sa v niečom prejavuje.A to už môže byť vidieť kdesi v niektorej hodnote spolupracujúcej veci.Vecí ktoré sú vyslovene nezistitelné je minimum,viac je to pre nespôsobilosť opravovne alebo chýbajúca testovacia technika,prípadne oboje spolu.Je celá hromada diagnostických metód o ktorých nemajú ani zdanie.Vyškolenie to sú dlhé roky učenia,im musí chlap zarábať a nie sa učiť.
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa xentry »

Je otazka je jedno ci autorizak, vacsi neautorizak alebo garaz co je prenho lepsie, lahsie alebo lepsie na zarobok menit diel za novy alebo repas alebo spravit napr. toto

https://www.youtube.com/watch?v=6rH-nlfmCMM

Toto je mimochodom oficialne video pre servisy co robit.
Jsorf
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17.08.2011 19:03
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa Jsorf »

Ďakujem za odpovede. :hero:

Ja som v týchto veciach úplný laik, ale od začiatku mám podozrenie, že to je batéria. Keď som sa naposledy pýtal, či skúšali aspoň prehodiť batériu za novú, tak som dostal odpoveď, že nie, lebo na batériu napojili booster, ktorý dáva 1000 A a aj tak to neštartovalo lepšie. Nevyznám sa do toho, bolo mi to takto vysvetlené.

Už som aj uvažoval nad tým zobrať auto do servisu, ktorý sa špecializuje na tieto veci a ak by sa fakt potvrdil problém, či už s batériou alebo štartérom, tak nabehnúť do autorizáku, obúchať im to o hlavu a neodísť odtiaľ, pokým to nevymenia. Skúsim trochu pogúgliť, ak by niekto náhodou mal tip na taký servis v BA, budem len rád.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa seven549 »

pokial viem tak nemusis chodit do autorizaku na servis.chod inde a tomu neochotnemu co by mal spravit reklamaciu baterie -- sprav reklamu recenziu na faceboku a tak aky je super.nafotit budovu popisat nieco k tomu.ak to nevies daj to synovi vnukovi kamosovi dnes je to v mode pisat recenzie.a uz tam do toho servisu nejazdi.
lubos zimovcak
Príspevky: 3367
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Čo tak skúsiť novú batériu??
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa hjundai »

bbaterku by som doplna nabil a potom skusil studeny start a snad by bolo jasne. Pan by mal napisat ake ma jazdy... ak poskakuje po meste par km hore dole do toho inteeligent nabijanie v aute , start stop a vybavene.
uwa0907069996
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 02.12.2021 19:53
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa uwa0907069996 »

Podla mna ti zaplatili aby si kydal na Toyotu a robis pre VW :-)
A teraz vazne, ak si nevymyslas a nestartujes kazdy kilometer tak teoreticky je mozne ze mas zlu baterku. Dost mala pravdepodobnost, original baterky vydrzia daleko dlhsie.
Nepises nic blizsie ale ked pre 50 eurovu baterku si ochotny 100x chodit po servisoch tak aspon by som isiel do INEHO SERVISU, samozrejme myslim do INEJ TOYOTY...
martincichy
Príspevky: 5422
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa martincichy »

Ake trasy jazdi auto? Vela kratkych trati? Alebo ho pouzivas len obcasne?

Auto po 2 -3 tyzdnoch statia uz moze mat problem s baterkou a tazsim startom.

Zaruka sa poskytuje na vyrobne vady, nie na bezne opotrebenie. Ak si precitas zarucny list, s vysokou pravdepodobnostou budes tam mat napisane, ze akumulator by sa nemal opakovane vybit pod cca 40 % kapacity, pretoze to skracuje jeho zivotnost.
Jsorf
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17.08.2011 19:03
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa Jsorf »

Pan by mal napisat ake ma jazdy... ak poskakuje po meste par km hore dole do toho inteeligent nabijanie v aute , start stop a vybavene.
S autom sa jazdí každý deň, +- 50km, žiadne poskakovanie po meste, štart stop to chvalabohu nemá.
Podla mna ti zaplatili aby si kydal na Toyotu a robis pre VW :-)
:d :D sakra, čím som sa prezradil? :d :D
A teraz vazne, ak si nevymyslas a nestartujes kazdy kilometer tak teoreticky je mozne ze mas zlu baterku. Dost mala pravdepodobnost, original baterky vydrzia daleko dlhsie.
Nepises nic blizsie ale ked pre 50 eurovu baterku si ochotny 100x chodit po servisoch tak aspon by som isiel do INEHO SERVISU, samozrejme myslim do INEJ TOYOTY...
Však aj mne to príde divné, že ani nie po troch rokoch je batéria na odpis. Aspoň viem, že nová batéria určite nebude Varta.
Nie som ochotný behať ako trotl po servisoch, len som tak nejak naivne dúfal, že autorizák ľahko odhalí, kde je problém. Akože aj predtým som mal auto japonskej značky a autorizák tiež stál za ..., ale o Toyote som mal predsa len vyššiu mienku.
Ake trasy jazdi auto? Vela kratkych trati? Alebo ho pouzivas len obcasne?

Auto po 2 -3 tyzdnoch statia uz moze mat problem s baterkou a tazsim startom.

Zaruka sa poskytuje na vyrobne vady, nie na bezne opotrebenie. Ak si precitas zarucny list, s vysokou pravdepodobnostou budes tam mat napisane, ze akumulator by sa nemal opakovane vybit pod cca 40 % kapacity, pretoze to skracuje jeho zivotnost.
Ako som písal, auto sa používa dennodenne, väčšina jázd trvá aspoň polhodinu.
martincichy
Príspevky: 5422
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa martincichy »

Tak si kup novy akumulator a mas pokoj. Akumulator nevyreklamujes. Len vyrobnu vadu. Tento zjavne vyrobnu vadu nema.
smarik
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 01.01.1970 01:00
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota Yaris 1.5 , 2019 - štartovanie

Príspevok od používateľa smarik »

Kup napr Exide EFB EL600 cca 90eur. Tie start stop somariny dlho nevydrzia.

Návrat na "Diagnostika"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných