Toyota RAV4 - spojka

Diskusia ohľadne vozidiel značky Toyota

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Adriana26
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 27.11.2018 14:02
Zdieľať na Facebook

Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa Adriana26 »

Ahojte, potrebovala by som prosím poradiť. Mám rav4 r.2009 dvojliter, benzín 4x4. V posledom čase počujem nejaký šveholivý zvuk, keď je nezaradená rýchlosť. :41c2: Keď spojku zatlačím, je ticho. Kamarát mi povedal, že to robí spojkové ložisko. Poraďte, čo s tým, či sa musí meniť celá tá spojkova zostava. Koľko to približne stojí aj s prácou celá taká výmena a koľko času na to približne treba, aby som sa vedela zariadiť, nakoľko mám iba jedno auto. A či je to treba riešiť nejak urgentne, bojím sa, aby ma auto nenechalo v štichu teraz v zime. :..: :..: :..: Za všetky rady vopred ďakujem. :300f:
martincichy
Príspevky: 5422
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Rav 4 spojka

Príspevok od používateľa martincichy »

Ahoj, ked sa uz meni spojka, tak sa meni cely set. Cely set je lacnejsi ako samotna praca. Set loziska, lamely a pritlacneho kotuca stoji okolo sto eur. Nema vyznam vyznam menit len lozisko. Praca, tazko mi je vyjadrit sa k cene. Zalezi od dielne. Na ravke 4x4 je vymena spojky casovo narocnejsi ukon, cca 12 - 17 hodin. Neviem presnu specifikaciu auta, ktore mas. Takze cena za pracu bude v stovkach eur.
Adriana26
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 27.11.2018 14:02
Zdieľať na Facebook

Re: Rav 4 spojka

Príspevok od používateľa Adriana26 »

Ďakujem za rady. Ešte otázočka, môže to byť viac ako 500 € za prácu?
martincichy
Príspevky: 5422
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Rav 4 spojka

Príspevok od používateľa martincichy »

Moze. Je tam naozaj praca na 2 osemhodinove zmeny. Pytaj sa v servisoch. Utekaj od servisu, kde dostanes velmi nizku cenu, pod 200 eur, pretoze zjavne to nerobili a budu nervozni a mozu zo zlosti nieco urobit zle.
Adriana26
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 27.11.2018 14:02
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa Adriana26 »

A ešte. Treba to asi čo najskôr riešiť že?
zsvatos
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 12.11.2019 19:06
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa zsvatos »

kamarat to zrejme neodhadol dobre. Ak po stlaceni pedalu spojky sevelenie utichne, tak to budu skor loziska v prevodovke, konkretne na predlohovej/hnacej hriadeli. Keby bolo vadne vytlacne lozisko spojky, bolo by po stlaceni pedalu pravdepodobne este hlucnejsie.

Kolko ma RAVka kilometrov, a kolko krat sa menil olej v prevodovke a rozvodovke???
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa jergusko »

Adriana26 napísal: 01.12.2021 16:13 Ahojte, potrebovala by som prosím poradiť. Mám rav4 r.2009 dvojliter, benzín 4x4. V posledom čase počujem nejaký šveholivý zvuk, keď je nezaradená rýchlosť. :41c2: Keď spojku zatlačím, je ticho. Kamarát mi povedal, že to robí spojkové ložisko.
Keby to bolo spojkové ložisko, robilo by to presne opačne - bolo by to ticho a po zošliapnutí spojky by to začalo hučať. Spojka je v podstate spotrebný materiál, raz za čas ju vymeniť treba, ale ak ti inak funguje normálne, tak ju zatiaľ nemeň.
Spojkové ložisko to nie je, lebo to je v činnosti práve pri zošliapnutej spojke. Ako tu už odznelo, najskôr je to zvuk z prevodovky, ktorá sa zošliapnutím spojky odpojí, takže preto to vtedy prestane.
Adriana26
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 27.11.2018 14:02
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa Adriana26 »

Auto ma cez 170 tis. km, vymena oleja v prevodovke neviem kedy bola a či vôbec bola nejaka vymena. Auto mam cca 6 mesiacov. Tiež mi bolo čudné, že to šveholi, keď nič so spojkou nerobim a keď ju zatlačím, tak to prestane. Zajtra idem auto dať mrknúť do jedného servisu, tak som zvedavá na výsledok. Ale aj tak ste mi veľmi pomohli, nakoľko sa do áut vôbec nerozumiem.
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa autokomplet »

V prvom rade vymen AUTOMECHANIKA (SERVIS)

V druhom rade je to na 99% lozisko / loziska hlavnej hriadele prevodovky co znamena nielen vybrat prevodovku ale ju aj rozobrat.

Cena vybratia prevodovky tipujem 300-500 a vymena tych lozisk 200-300 a plus material cca 150 a ak sa vymeni aj spojka co by bolo rozumne tak dalsich 150
Oprava by cela mala byt okolo 1.000 eur a ked uz sa to rozoberie tak sa oplati dat aj novu spojku a v pripade Toyoty by som zrepasoval aj starter (dost casto maju problem a repas nie je drahy).

Samozrejme cena v autorizaku bude o nieco vyssia ale ak nemas lacnych mechanikov (naozaj lacnych) tak by som sa isiel opytat na kalkulaciu ceny aj do Toyoty a ak by ti povedali len napr. o 200 eur viac tak by som to dal urobit v Toyote a neriskoval by som nejakeho babraka co na nieco zabudne.
Zial 90% mechanikov su idioti, 5% ako tak vporiadku a 5% su profici na urovni.
Nedal by som to robit ani mechanikovi co robi vsetky znacky lebo taki su najvacsi babraci kedze robia vsetko a nic poriadne (cest 5% vynimkam)....

Ak nemas bubaky tak daj pozriet ci tam mas dost oleja (v prevodovke) a pripadne aspon vymenit. Bezne taketo vybehane loziska urobia este par tisic km ale na druhej strane nie je idealne ak uz bude hucat prevodovka za jazdy lebo to uz sa ti "brusia" zubky v prevodovke. Tie loziska su casty problem v Toyote ak sa nemeni nekontroluje olej alebo hulvatsky jazdi tak pri 150-200.000 km je to uz problem...
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa autokomplet »

Adriana26 napísal: 01.12.2021 19:54 Auto ma cez 170 tis. km, vymena oleja v prevodovke neviem kedy bola a či vôbec bola nejaka vymena. Auto mam cca 6 mesiacov. Tiež mi bolo čudné, že to šveholi, keď nič so spojkou nerobim a keď ju zatlačím, tak to prestane. Zajtra idem auto dať mrknúť do jedného servisu, tak som zvedavá na výsledok. Ale aj tak ste mi veľmi pomohli, nakoľko sa do áut vôbec nerozumiem.
Tu poslednu vetu velmi nepripominaj mechanikom lebo ta oškubú viac ako to robia bezne.
Neboj sa dat nacenit viacerym lebo niektori mozu povedat aj 2000 eur co je viac ako v Toyote. Aj takych mas....
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa autokomplet »

Mohla si napisat odkial si, mozno tu najdes niekoho alebo ti niekto doporuci ...
Samozrejme v Bratislave pocitaj +500 len za to, ze to je hlavne mesto ...
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
Adriana26
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 27.11.2018 14:02
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa Adriana26 »

Zvolen poprípade BB
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Radil by som sa neunáhliť.V počiatočnom štádiu sa dá ľahko zmýliť.Už tu bolo kadečo,šuští pustená alebo stlačená spojka,to sú dojmy a pojmy,hravo to bude inak.Chce to dvoch,stetoskop na spojkový obal a pedál spojky stláčať a pustiť iba tak,aby sa spojka nerozopla,čiže len zvýšiť prítlak na ložisku a pustiť.Akonáhle sa potlačí úplne,v prevodovke zastane točenie všetkého.
Ak šuštanie prestáva bez úplneho rozopnutia,máte istotu že ide o ložisko.
miroslav114
Príspevky: 638
Dátum registrácie: 17.03.2015 21:44
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa miroslav114 »

S úžasom čítam akých tu máme vestcov .problém ani nemusí byť riadne opísaný a majú istú odpoveď bez toho aby to niekto fyzicky skúsil , popocuval . Vôbec to nemusí byť tak zle ako to tu opisujú. Choď do servisu kde ľuďom môžeš veriť prípadne sa spýtaj známych na taký servis . To že je to 4x4 nemusí hneď znamenať vesmírnu technológiu . Vybrať prevodovku skontrolovať vytlačené ložisko a potom ,pretočiť hriadeľ a budeš vedieť na čom si .podľa mňa ložisko skrkoce pokiaľ nieje vytlačený pedál .keď ho vytlačis skrkotanie prestane
oco13
Príspevky: 17824
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Toyota RAV4 - spojka

Príspevok od používateľa oco13 »

miroslav114 napísal: 01.12.2021 21:04 Vôbec to nemusí byť tak zle ako to tu opisujú.
Nemusí, ale môže to byť aj ovela horšie. :)
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Toyota fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných