Suzuki Swift 2005 - olej a filtre

Diskusia ohľadne vozidiel značky Suzuki

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

swiftikh
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05.01.2020 13:41
Zdieľať na Facebook

Suzuki Swift 2005 - olej a filtre

Príspevok od používateľa swiftikh »

Ahojte,prosim o radu ake filtre /nie vzduchove ani pelove/ do mojho auticka su vhodne + aky prevodovy olej. Som zena a neviem si poradit ani nic vygooglit a chcela by som spravit taku udrzbu auticka. Vymeni mi to znamy, len vyzistit si to musim sama a ja to vobec neovladam.
Model suzuki swift 2005 AB hatchback, mz/c11s/mt, 1328cm3, 67.5kw, manualna prevodovka.
Kto mi pomoze ma u mna dezert:)
Dakujem!
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

https://www.dsauto.sk/sk/katalog/tecdoc ... 5474/19094

značky filtrov: Bosch, Hengst, Purflux, Mann, Mahle


Olej
výber: mazacie-plany-t20039.html
kúpa: https://www.olejposta.sk

Po sviatkoch si musím dať pauzu s dezertmi, do SS pošli radšej fotku v plavkách a tel. číslo... [img]https://www.mitsubishiclub.cz/graphics/ ... e/9003.gif [/img]
Naposledy upravil/-a cicmanec v 05.01.2020 18:05, upravené celkom 1 krát.
swiftikh
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05.01.2020 13:41
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa swiftikh »

Cauko @cicmanec , ty si tam zadal do vyhladavania rovno moj model? Vidim tam RS ale podobne oznacenie v technicaku nevidim :D ..ja som z toho mimo fakt

A urcite to nemoze byt take zle, ze je az potrebna pauza od dezertov:)
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

a tu sa to rysuje :3906: , gdovie co by nato pani cicmancova povedala lol, zlaticko to co mas za menica, co si kaze dotahovat veci k servisu? tam by si ani bicygel nemala nechat prifukat :41c2:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
Moonshine
Príspevky: 519
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Moonshine »

https://olejposta.sk/Castrol_Syntrans_M ... 13077.html

Do prevodovky ide 2.2 litra, kúpiš 3 flaše
Filter tam nieje, meniť každých 40000 najlepšie alebo 3 roky. Čo nastane skôr.

Motorový olej a filter vieš aký?
Inak ak máš príručku k autu, všetko tam máš písané, pri servisnom pláne.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Áno, zadal som tvoje auto, RS si nevšímaj, to je motor, označenie modelu je MZ, to tam máš: https://www.dsauto.sk/sk/katalog/tecdoc ... z/109/5474

Moonshine, ten interval si zobral kde? Lebo v návode bežný interval nie je uvedený a pri sťažených podmienkach (krátke, studené jazdy...) udáva 30 tis. km alebo 2 roky. Čo je teda dosť extrém keď bežný interval býva okolo 150 tisíc...
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

pozor pane nie 150 000km ale 15 000km a aj to je veľa....
Na jednom letáku k roztoku na preplach čreva uviedli chybne že treba vypiť 60l za 24hod. a pán sa otrávil vodou....
Inak každý bežný garážnik to nájde sám a urobí výmenu - predpokladám že zadávateľka nebude oleje a filtre meniť sama. Pre ňu je fajn pozrieť bežné ceny aby ju neodrbali.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

pozor, pane, bavíme sa o manuálnej prevodovke, nie o motore! A v MT je naozaj bežný výmenný interval tých 120-150 tisíc.
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Nic v zlom, veci ktorym sa nerozumiem necham na tych co o tom nieco vedia, ak doverujes tomu "znamemu" co ti je ochotny to vymenit, nechapem potom preco nieje ochotny si tuto informaciu polahky zistit sam? Ak to nezvladne, nedaj mu ani menit ten olej a radsej to zober do servisu, zaplat si to, nieje to ziadna palka, liter oleja v servisoch +- 10E/l praca -+30E, do 50-60eur sa zmestis, mas to profesionalne so zarukou. Mimochodom ako si dospela k napadu menit olej v prevodovke? Ostatne naplne, filtre a bezny servis riesis ako? Nieco mi hovori ze mas na mysli motorovy olej ale pises o prevodovom, ci?
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

No predpokladám že v aute z r.2005 ešte nebol menený olej v prevodovke, takže nezávisle od ujazdených kilometrov je úplne legitímne to čo najskôr urobiť, preto zrejme aj paničke ten jej menič doporučil aby si ho zohnala, že jej ho vymení.
A zase nevidím žiadnu katastrofu v tom, že si veci k výmene zoženie sama, dnes jej to kurier donesie až domov, a keď to odsúhlasila na vyžiadanie toho meniča, tak aspoň bude trochu vtiahnutá do servisu svojho auta a bude s ním viacej súzniť.
Ale výmena oleja v obyčajnej mechanickej prevodovke po 40 tis. km alebo po 3 rokoch ??? tak to už musí byť silný nadšenec pre svoje auto, kto to tak robí.
Moonshine
Príspevky: 519
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Moonshine »

Cicmanec, oficiálne každých 45000km - manuálna prevodovka.

Mal som to auto, aj generáciu potom. Nemám u seba knihu, ale je to tak.

Mimo toho u každej 1.3, či swift alebo ignis boli zlé ložiská v prevodovke a odídu v rozmedzí 80-130t km. Dal som to robit aj ja. Dalsia generacia už ten problém nemá, čo bol vlasne jediný problém tych áut.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Áno 45, pozrel som to ešte raz a je to zašité v sekcii Podvozok a karoséria :::

https://pdfhost.io/v/dda3F5Ja_A_SS_u_man_skdoc.pdf
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Zaujímavé je že v tom návode u manuálnej prevodovky odporúčajú výmenu oleja v manuálnej prevodovke po 45 tis.km a pri náročných podmienkach každých 30 tis. km,
tak u automatickej prevodovky (so spojkou) by interval výmeny mal byť 165 000 km a pri náročných podmienkach tiež každých 30 tis. km. Nejaké divné mi to pripadá, ako preventívna ochrana výrobcu pred reklamáciami nepodarenej prevodovky.
Ale dovolím si vyjadriť názor, že ak bola tá prevodovka konštrukčný nepodarok, alebo tam montovali nejaké potratové ložiská, tak situáciu zásadne nezlepší ani keby tam majiteľ menil olej každý 20 tis.km.
Moonshine
Príspevky: 519
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Moonshine »

Čo sa pamatam zo zdroja bola chyba v type ložiska, nebolo gulôckové ale kuželíkové a material. Možno trepem, neviem to detailne.

Inak raz je vám vela interval 100000, 45 je zase málo. Ja som rád, že to tak nahodili. Prvý krát som olej dal meniť pri 38 tisíc, po 1,5 roku, bo som robil dialnice. Stálo ma to prd nejakych 50e nad servisnu prehliadku
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

wilz napísal:A zase nevidím žiadnu katastrofu v tom, že si veci k výmene zoženie sama, dnes jej to kurier donesie až domov...
Zjavne si nepochopil ze nema problem s tym kde a ako nakupovat, ale co ma vobec kupit. Rad by som vedel ci ma vobec ponatie o com servis auta je. Chce spravit auticku udrzbu, ale nevie ake filtre a prevodovy olej kupit, cize zjavne ani netusi co s cim suvisi, alebo sa zle vyjadrila a jednoducho chce vymenit motorovy olej a filter.

A k tomu prevodovemu oleju, myslim ze to trocha precenujete, ako uz bolo pisane, ak boli prevodovky problemove, nemyslim ze to bolo nasledkom naplne a drviva vacsina aut jazdi dodnes na povodnu napln a pravdepodobne s touto naplnou pojdu aj do srotu.

Pani ak nieje technicky vzdelana, nech zveri servis vozidla mechanikovi so znalostami, rovnako ako mechanik nebude kupovat cukor a vajcia lebo jeho znama slubila ze mu upecie zakusky ak si pozistuje ake suroviny pozhanat.

Ak pani napriek tomu trva na svojom, nech zacne tu: https://oleje.autohouse.sk/olejove-sady ... 3-13i-68kw
Naposledy upravil/-a scendo v 06.01.2020 00:33, upravené celkom 1 krát.

Návrat na "Suzuki fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní