Suzuki Swift 1.2 , 69 kW - olej

Diskusia ohľadne vozidiel značky Suzuki

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

Olejová téma, zachráň sa kto môžeš... Nepočúvaj tieto kraviny čo sú tu popísané, od ľudí, ktorí ani nevedia, čo tie čísla vlastne znamenajú. Jeden si myslí, že riedky hnoj 5W 30 je "hustý olej", druhý tam zasa leje nezmyselnú vodu (lebo to sa už ani olejom nazvať nedá) 0W 16 a vytešuje sa ako dobre robí motoru, tretieho zaujíma len čo hovorí výrobca, lebo výrobcovia nám predsa taaaaak skvele radia (napríklad s Long Life intervalmi, auto štart stopmi a "doživotnými olejmi" v prevodovkách a diferákoch že?), ďalší zasa doporučuje olej aký tam bol doteraz lebo si nevšimol, že časy minerálnych olejov (ktoré nebolo dobré po dlhom používaní nahradiť syntetickým) sú už dávno preč, no a "dranie sa do otáčok" po zmene značky oleja tomu nasadilo korunu... To je snáď zlý sen. Podobné perly ducha sa tu objavujú len v témach o palivách, keď niekomu "motor tak nejak stíchol a ide tak nejak hladšie", keď namiesto Slovnaftu tankuje OMV, alebo opačne.

Daj tam 0W 40, normu API SM alebo SN - čím ďalej v abecede je druhé písmeno, tým lepšie, aktuálne je najnovšie SN. Písmeno "S" znamená, že olej je určený pre benzínové motory.
Výrobcu si vyber podľa sympatií, vyhni sa Castrolu, ktorý pravidelne prehráva všetky porovnávacie testy už vyše 20 rokov.

Olejové témy sú skvelým lakmusovým papierikom každého autíčkárskeho fóra, toto nevynímajúc.
Chlapci, je naozaj taký problém, zistiť si za pár minút, čo tie čísla a normy vlastne znamenajú a až potom "radiť"?

Na záver niečo ku placebo predstavám, ako motor stíchne keď sa Shell zamení za Mobil, alebo ako motor zrazu po takejto zmene získa výkon navyše:
V jednej firme povedali všetkým zamestnancom, že odteraz budú služobné vozidlá jazdiť len na prémiovú naftu. Nič ale nezmenili, stále tankovali to isté ako doteraz.
Výsledok? Zamestnanci si pochvaľovali vyšší výkon a na všetkých autách klesla spotreba.
pacok
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 21.07.2009 13:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pacok »

Samozrejme tam daj olej podla vyrobcu.Urcite je na to dovod.

Ja zase rozoberam motory a necitam testy olejov.Ten zatracovany castrol zanechava motor aj po 300tkm cisty a bez velkeho karbonu.aaj keby mi osobne riaditel Castrolu ukazal ze Castrol Edge zbieraju zo zeme zvysky tak ho nadalej nudem pouzivat.
Ladislav.s
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 27.10.2008 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Ladislav.s »

jergusko napísal:Olejová téma, zachráň sa kto môžeš... Nepočúvaj tieto kraviny čo sú tu popísané, od ľudí, ktorí ani nevedia, čo tie čísla vlastne znamenajú. Jeden si myslí, že riedky hnoj 5W 30 je "hustý olej", druhý tam zasa leje nezmyselnú vodu (lebo to sa už ani olejom nazvať nedá) 0W 16 a vytešuje sa ako dobre robí motoru, tretieho zaujíma len čo hovorí výrobca, lebo výrobcovia nám predsa taaaaak skvele radia (napríklad s Long Life intervalmi, auto štart stopmi a "doživotnými olejmi" v prevodovkách a diferákoch že?), ďalší zasa doporučuje olej aký tam bol doteraz lebo si nevšimol, že časy minerálnych olejov (ktoré nebolo dobré po dlhom používaní nahradiť syntetickým) sú už dávno preč, no a "dranie sa do otáčok" po zmene značky oleja tomu nasadilo korunu... To je snáď zlý sen. Podobné perly ducha sa tu objavujú len v témach o palivách, keď niekomu "motor tak nejak stíchol a ide tak nejak hladšie", keď namiesto Slovnaftu tankuje OMV, alebo opačne.

Daj tam 0W 40, normu API SM alebo SN - čím ďalej v abecede je druhé písmeno, tým lepšie, aktuálne je najnovšie SN. Písmeno "S" znamená, že olej je určený pre benzínové motory.
Výrobcu si vyber podľa sympatií, vyhni sa Castrolu, ktorý pravidelne prehráva všetky porovnávacie testy už vyše 20 rokov.

Olejové témy sú skvelým lakmusovým papierikom každého autíčkárskeho fóra, toto nevynímajúc.
Chlapci, je naozaj taký problém, zistiť si za pár minút, čo tie čísla a normy vlastne znamenajú a až potom "radiť"?

Na záver niečo ku placebo predstavám, ako motor stíchne keď sa Shell zamení za Mobil, alebo ako motor zrazu po takejto zmene získa výkon navyše:
V jednej firme povedali všetkým zamestnancom, že odteraz budú služobné vozidlá jazdiť len na prémiovú naftu. Nič ale nezmenili, stále tankovali to isté ako doteraz.
Výsledok? Zamestnanci si pochvaľovali vyšší výkon a na všetkých autách klesla spotreba.
Ďakujem za nazor.
Ja samozrejme nemam problem tam dat aj to co predpisuje vyrobca teda 0w20 len sa bojím ze ak tam dlho no cca 60 000 kym to davala toyota (inac toyota nema podobne motory,myslim japonec tak japonecn? a dava tam 5w40,trocha zvláštne) ci sa nieco nestane ked zmenim az takto viskozitu? Premna taky dobry kompromis by bol naozaj 0w30 alebo 0w40 a rad by som dal shell..mam doma dalsie auto leon 3 tsi a jazdi na shell avl 0w30 a menim po 12000 ajxked je na LL interval a spokojnosť so znackou.
Nazory sa tu dosť rozchádzajú este ze som ziadny zatial neobjednal :)
Co tak shell ultra ect c2/ 0w30?splna api SN
Naposledy upravil/-a Ladislav.s v 13.09.2021 14:47, upravené celkom 1 krát.
maskes
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 04.02.2020 18:23
Zdieľať na Facebook

Castrol

Príspevok od používateľa maskes »

pacok napísal:Samozrejme tam daj olej podla vyrobcu.Urcite je na to dovod.

Ja zase rozoberam motory a necitam testy olejov.Ten zatracovany castrol zanechava motor aj po 300tkm cisty a bez velkeho karbonu.aaj keby mi osobne riaditel Castrolu ukazal ze Castrol Edge zbieraju zo zeme zvysky tak ho nadalej nudem pouzivat.
ja davam do wv golf 1,4 uz roky castrol, mam vyse 250000 na odometri a motor cisty beži ako hodinky...menim kazdy rok kedze je lacny :300f: 5w40 a sľape či je -20 alebo +30...
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa a566 »

Obrázok
Pipke
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 25.11.2008 10:49
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Pipke »

Castrol 5W 30 tam lejeme od nova, kazdy rok alebo max 8000km, bez problemov /Swift 2011, 75000km/
Dep
Príspevky: 1207
Dátum registrácie: 15.06.2009 15:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Dep »

tiez tak podobne, auto som vlastnil 4 roky, vymena oleja kazdych 15 000 a pri 80 000km ziaden problem s motorom.
Subaru Outback Business NAVI 2.5i 129kw (2017)
lubos zimovcak
Príspevky: 3428
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Jerguško, zaujímalo by ma, KTO v tej firme tankoval zamestnancom tu naftu.. :40bd: :40bd:
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Prišiel kamion a natankoval do velkej nádrže so stojanom - ty si nikdy nebol na družstve??? Naši mali ešte aj Aviu ktorá cez žatvu vozila naftu ku kombajnom. Aj v súčasnosti maju väčšie kamionové firmy vlastné čerpačky.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
lubos zimovcak
Príspevky: 3428
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Obyčajne si každý zamestnanec tankuje auto sám...na benzinkach.
Reči o tom, aké sú paliva rovnaké a nezáleží na nafte, sú TOP hlúposti.
:4012:
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Luboš - záleží - nezáleží, nemyslíš že je to trocha aj o ročníku auta ??? Mal som rovnakú "korzičku" ako Vladko ročník 95 a tá papala od trafo oleja, cez hydraulicky, až po naftu. Červená, žltá všetko jedno, len nalievaj.

To že dnešné autá sú háklivé, je dané emisnou triedou, ktorú určili ludia celkom mimo okruhu automotive.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

myslím že do moderného motora 5W30 bude zlatý štandard, ak tam dá zadávateľ 5W40 nič sa nestane, čiste teoreticky je 5W30 stabilnejšia a 0W40 bude od 5W40 určite lepšia. Ale opäť dôležitejšie sú časté výmeny, 15 000km je Strop pre optimálne užívanie, 10 000 beriem ako vhodnejšie. Osobne v turbo vitare mením po 7500km, v hybridoch po 7500-10 000km.
zaujímavé že toľko ako olej neriešime filtre a ich kvalitu resp. účinnosť. Pritom dnešné filtríky sú maličké, olejové náplne rovnako smiešne
lubos zimovcak
Príspevky: 3428
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

oco13 napísal:Luboš - záleží - nezáleží, nemyslíš že je to trocha aj o ročníku auta ??? Mal som rovnakú "korzičku" ako Vladko ročník 95 a tá papala od trafo oleja, cez hydraulicky, až po naftu. Červená, žltá všetko jedno, len nalievaj.

To že dnešné autá sú háklivé, je dané emisnou triedou, ktorú určili ludia celkom mimo okruhu automotive.
Nesúhlasím.
Dnešné motory vydržia práveže neskutočne porcie km, stačí im dávať iba dobrú naftu.
Porovnanie s nejakou Corsou je neobjektívne, nevieme km, spotrebu,stav,dymivost a podobne.

To, že ten bordel spálila, neznáma to, že je to správne a dobre...
Pokiaľ kúpim na jednej súkromnej sieti" prémiovú" naftu s aditivami a motor mi niekoľko krát zhasne..., tak môžu ísť do riti tie reklamné kecy.

Platí stále, lepšej nafty ako bola na Aralke, či na Omw nikdy nebola a už bohužiaľ, ani na Slovensku NEBUDE... :3c90:

Tento štát je paródia na rozumné rozhodnutia, miesto podporovania kvalitnej nafty, pchame bordel do PHM ::: , čím si ničíme životné prostredie,aj motory zároveň.
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

primitívny naftový motor ala nákladná loď spáli čokoľvek otázka je či to máme dýchať.... asi ako keď na jesen idioti pália v kotloch plasty, gumu, staré topánky - všetko zhorí ale naše pľúca nám nikto nevyčistí
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa achada »

Ludia su predsa mor tejto planety a cim menej ich bude tym lepsie, nie?

Návrat na "Suzuki fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní