Strhnuty torx na EGR

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
abeceda
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 14.11.2017 10:20
Zdieľať na Facebook

Strhnuty torx na EGR

Príspevok od používateľa abeceda »

Ahojte :300f:

potreboval by som poradiť, nedávno som si chcel vyčistiť EGRko no pri snahe ho odmontovať som zistil že jeden torx ktorý EGRko drží, ma strhnutú hlavičku (viď foto.) predchádzajúci majiteľ mal asi veľa sily pri zaťahovaní.... Chcem sa opýtať Vás skúsenejších ako by ste postupovali. Púšťal som sa do toho prvý krát tak netuším či ten šrób ma závit po celej jeho dlžke, že by som tu hlavičku karbinou odpílil, EGRko vytiahol a potom ten šrób kombinačkami odmontoval..

[img]https://s8.postimg.cc/tp44ufu5t/20180706_104823.jpg[/img][/url]
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Spôsobov je množstvo,ale bežný motoriska máva karbobrusku pekný prístup dovoluje odrezať dva kraje aby sa dal nasadiť vidlicový kľúč
[img]https://s8.postimg.cc/809u4ehch/image.jpg[/img]

teoreticky zdarne by mohlo dopadnúť aj povolenie sekáčikom či ostrejším skrutkovačom
[img]https://s8.postimg.cc/6b0qw7rbl/image.jpg[/img]

povolené sa väčšinou dajú vytočiť obyčajným skrutkovačom
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Zo sekacom primeranej velkosti to vecsinou povoli pretoze aj klepanim nan sa dokaze uvolnit.Ale nie rovno odseknut hlavu.Spravit na obvode ryhu aby sa neposkodila dosedacia plocha a ako naznacil mhlavaty na druhej foto,povolit.
abeceda
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 14.11.2017 10:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa abeceda »

Vďaka za rady, osobne sa mi pozdáva ta 2 možnosť p. mhlavateho, no napadla ma ešte jedná možnosť foto :

[img]https://s8.postimg.cc/uej8vil41/123.jpg[/img]

keby som ostrý skrutkovač kolmo na ten torx naklepal kladivom a odskrutkoval ako bežnú skrutku, bolo by to reálne ?

+ náhodou neviete kde by som mohol zohnať tieto skrutky ? hľadal som všelikade no kupovať nové EGR kvôli 2 skrutkám ... ( insignia sport tourer, A20DTH, 118kw, 2011 )
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Vo vlastnom záujme tam daj klasickú skrutku zo šesť hranami na bežný kľúč.Tieto torxové pchajú všade,lebo skrutka nemá iba držať niečo,ale má byť aj pekná a drahá,a vyzerať precízne a dospelo.To že drahé je hlavný motív.A preto rus vyhrá z blbmi každú vojnu,lebo na konci bude aj tak iba bitka z kyjom
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Tak zase nemyslím že by bol problém iba v Torx vs. šesťhran.
Omnoho podstatnejšia je pevnosť materialu, z ktorého je skrutka zhotovená.
Nie je žiaden problém aby aj šesťhranná hlava neudržala tvar pri zaťažení, zvlášť ak už je aj kľúč trocha vybehaný.
Sám som si to zažil hneď po prevrate, mal som Daciu, a keďže bola tá možnosť , postupne som z rakús doniesol štyri Renault dvanástky.
Na tej Dacii, na ktorú skrutku som šahol, z tej som odtrhol hlavu. Na tých renaultoch ani jednu.
No a vari si nemyslíme, že dnes to nie je nejako podobne. Keď výrobca voľačoho nemá dosť svedomia, kúpi do montáže lacné skrutky a nech sa potom majiteľ auta stará.

A čo sa týka otázky že kde kúpiť takú skrutku, nevieme odkiaľ si, ale sú firmy so spojovacím materialom a u nich sa dá vybrať rozmer aj material skrutky.
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

ja si myslim, ze zadavatel pouzil o cislo mensiu hlavicu ako mal, takze rukou mu to mozno sedelo, ze pasuje, ale pod silou to uz trhalo spice tej hviezdy. Lebo ked si vsimnete, tak su strhnute iba spice a zvysok je neposkodeny. Mozno by stacilo zobrat spravny torx o cislo vacsi a pojde to odtocit.
Ak by tam isla velka sila, tak sa skor odtrhne hlava srobu, lebo v tej hviezde proste nema kam material uhnut, aby sa strhla hlava...
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Dalo by sa aj obycajnym koncom platka pilky na zelezo urobit tam drazku pre ovycajny velky plochy skrutkovac, len to treba narezat...ani malo ani moc.....aby ten skrutkovac dobre sadol a aj ta hlava vydrzala ked bude treba na povolenie nahodou vacsiu silu
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
abeceda
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 14.11.2017 10:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa abeceda »

Dik za tip wilz, no to budem musiet najskor tu skrutku vytiahnut a s nou ist zhanat druhu + sa modlit aby ju mali... ci torx alebo 6hran je mi uplne jedno len aby to pasovalo ako original.

Co sa tyka velkosti torxu, ide tam T27 ktory som aj mal, bohuzial to strhol majitel predo mnou :41c2:
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Fakyu a 76 neregistrovaných