Skodova udalost - nezaplatene poistne

PZP, havarijné poistenie, problémy s poisťovňami

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

buro1
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 28.03.2011 12:12
Zdieľať na Facebook

Skodova udalost - nezaplatene poistne

Príspevok od používateľa buro1 »

Cawes borci.mam taku otazku,zhruba pred mesiacom do mna v meste buchol chalan na starom peugeote.bol vinnikom on cize policiu sme nevolali. po doruceni vsetkych podkladov mi volalai z postivone ze auto nemalo zaplatene PZP(vinnik),ale cela situacia ohladne poistnej zmluvy vyzera takto,vinnik nehody kupil auto cca 5 dni pred nehodou,cize auto bolo stale pisane na majitela predchadzajuceho,cize nie vodica.zaujma ma len kto ma vlastne problem ci ten sofer,alebo majitel vozidla.Lebo ak sa nad tym zamyslam,kto mal vediet ci mal on zaplatenu poistku ked mu pri predaji odovzdal bielu kartu (podotýkam platnu) aj so zelenou.
a este jedna vec,ako dlho terza budem cakat ja na plnenie ked to dali asociacii ????
DIK :D
caute
pidizvi
Príspevky: 3414
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

cauko, problem maju obaja ti pani, aj majitel aj sofer. Tebe pridu peniaze od tej asociacie poistovatelov. Ta si bude narokovat nahradu skody u majitela auta. Ten si moze narokovat nahradu skody (poskodenie tvojho auta a tiez jeho auta) u vodica auta. Vodic by ti mal byt vdacny, ze si to nehlasil policii a neprisiel o vodicak.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Pôvodná poistka končí o polnoci v deň predaja (jestli se nepletu a nie je to náhodou deň odhlásenia) takže problém má nový majiteľ a je pako, že si nevybavil poistku hneď na druhý deň... :::

Koľko budeš čakať na peniaze je otázka skôr na SKP ako na nás, predpokladám ale, že týždeň to nebude...
belizecars
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 09.01.2007 09:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa belizecars »

cico:poistka a predaj sú dve veci,podľa mňa nemáš pravdu.
buro:keď ste písali záznam o nehode(písali ste?),koho si písal
ako držiteľa a koho ako vodiča? Podľa toho čo píšeš to museli byť dve osoby a to ti malo trknúť, že treba volať políciu.
erik48
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23.04.2008 11:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa erik48 »

podla mojej sprostej hlavy by som povedal ze poistka nekonci pri predaji ale pri odhlaseni auta na noveho majitela.....skor sa totizto zrusit ani neda.....takze ako to je?pokial to auto nebolo este odhlasene...preco by mal mat dotycny sofer problem?to ze nebola poistka zaplatena je uz ina vec..
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Zákon č. 381/2001 o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla

§ 9 Zánik poistenia zodpovednosti

(1) Poistenie zodpovednosti okrem dôvodov ustanovených
osobitným predpisom12) zaniká aj
a) zánikom motorového vozidla,
b) zápisom zmeny držiteľa motorového vozidla v evidencii
vozidiel,
c) vyradením motorového vozidla z evidencie vozidiel, 13)
d) prijatím oznámenia o krádeži motorového vozidla
príslušným orgánom,14)
e) vrátením dokladu o poistení zodpovednosti pri motorových
vozidlách, ktoré nepodliehajú evidencii
vozidiel.

(2) Poistenie zodpovednosti zaniká okamihom, keď
nastala skutočnosť uvedená v odseku 1. O týchto skutočnostiach
je poistník povinný bez zbytočného odkladu
informovať poisťovateľa.

(3) Po vzniku škodovej udalosti môže poisťovateľ
a poistník vypovedať poistnú zmluvu do jedného mesiaca
odo dňa oznámenia vzniku škodovej udalosti
poisťovateľovi. V takomto prípade je výpovedná lehota
jeden mesiac odo dňa doručenia písomného oznámenia
o vypovedaní poistnej zmluvy druhej zmluvnej strane.
Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty.

(4) Poistenie zodpovednosti zanikne tiež, ak poistné
nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho
splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej
zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia
zodpovednosti. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím
tejto lehoty.
erik48
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23.04.2008 11:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa erik48 »

no...cize prepisom na druhu osobu ....teda kupujuceho ..a nie predajom...
buro1
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 28.03.2011 12:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa buro1 »

cize asi tka pani ze auto nebolo ani odhlasene ani prihlassene,cely cas je este aj teraz na majitela prihlasene predchadzajuceho,cize problem ma on a on to hradi...debil koli 26 €...nepochopim takych ludi.....proste magor----ale dik za rady
buro1
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 28.03.2011 12:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa buro1 »

zistoval som cez znameho tak ten co je zapsianey ako majitel vozidla ani poistenie vobec nezaplaitl,len uzavrel zmluvu a po mesiaci vyprsalo a to bolo pred rokom.....cize lajdak....kruto zato zaplati
ReneHrubos
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27.09.2011 21:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ReneHrubos »

pidizvi napísal:cauko, problem maju obaja ti pani, aj majitel aj sofer. Tebe pridu peniaze od tej asociacie poistovatelov. Ta si bude narokovat nahradu skody u majitela auta. Ten si moze narokovat nahradu skody (poskodenie tvojho auta a tiez jeho auta) u vodica auta. Vodic by ti mal byt vdacny, ze si to nehlasil policii a neprisiel o vodicak.
Problém bude mať len pôvodný majiteľ auta u ktorého SKP bude plnenie regresovať. 15 dní od podpísania kúpno-predajnej zmluvy plynie ochranná lehota, ktorá chráni nadobúdateľa a počas ktorej ešte platí stará poistka.

Vodičký preukaz by nebol odobratý. Neplatenie poistného nie je na to dôvodom.
ReneHrubos
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27.09.2011 21:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ReneHrubos »

cicmanec napísal:Pôvodná poistka končí o polnoci v deň predaja (jestli se nepletu a nie je to náhodou deň odhlásenia) takže problém má nový majiteľ a je pako, že si nevybavil poistku hneď na druhý deň... :::

Koľko budeš čakať na peniaze je otázka skôr na SKP ako na nás, predpokladám ale, že týždeň to nebude...
TOTO NIE JE PRAVDA
Ešte raz opakujem platí 15 dňová ochranná lehota. Nechápem načo sem píšete zbytočne dohady, a dávate to za platnú odpoveď. Čaká sa cca 2-3 mesiace, niekedy menej, málokedy viac, podľa komplikovanosti prípadu
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Renko, ak si si nevšimol tak som sem neskôr dal aj citáciu zákona... :::
marko583
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 11.01.2008 19:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marko583 »

ReneHrubos napísal:
pidizvi napísal:cauko, problem maju obaja ti pani, aj majitel aj sofer. Tebe pridu peniaze od tej asociacie poistovatelov. Ta si bude narokovat nahradu skody u majitela auta. Ten si moze narokovat nahradu skody (poskodenie tvojho auta a tiez jeho auta) u vodica auta. Vodic by ti mal byt vdacny, ze si to nehlasil policii a neprisiel o vodicak.
Problém bude mať len pôvodný majiteľ auta u ktorého SKP bude plnenie regresovať. 15 dní od podpísania kúpno-predajnej zmluvy plynie ochranná lehota, ktorá chráni nadobúdateľa a počas ktorej ešte platí stará poistka.

Vodičký preukaz by nebol odobratý. Neplatenie poistného nie je na to dôvodom.
Aka ochranna lehota? Preboha, tu sa natara somarin...
Ochrannu lehotu 15 dni mas pri vzniku noveho pzp, teda cas, dokedy si povinny zaplatit dohodnutu splatku poistneho.

V tomto pripade maju problem evidentne obaja, kedze auto bolo pisane na povodneho majitela este a ten mal mat uzavrete pzp. To by mu zaniklo automaticky dnom prepisu na noveho majitela. A vodic vozidla ma rovnako prolem, ze viedol vozidlo bez uzavreteho pzp. Nikto nebude riesit, ci auo kupil pred 5 dnami, ani ci o tom vedel nevedel. Jednoducho pzp mal mat a pred jazdou si mal skontrolovat, ci ma vsetky doklady. Aj ked vacsi problem ma evidentne majitel vozidla, kedze ten je zodpovedny za svoj majetok.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Renko, teraz ešte ty prosím cituj konkrétny zákon kde sa hovorí o tej 15-dňovej ochrannej lehote...
ReneHrubos
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27.09.2011 21:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ReneHrubos »

cicmanec napísal:Renko, ak si si nevšimol tak som sem neskôr dal aj citáciu zákona... :::
Milé oslovenie.

Držiteľ vozidla je povinný do 15 dní od dňa vykonania prevodu držby prihlásiť vozidlo a umožniť porovnanie údajov uvádzaných v dokladoch vozidla s údajmi priamo na vozidle.

PZP je povinný platiť predchádzajúci držiteľ vozidla do kedy neprebehne zmena v evidencii PZ.

Počas tejto doby je vozidlo stále poistené na predchádzajúcom držiteľovi!!!!! Zdá so to byť už pochopiteľnejšie????

Takže de jure je to tak ako som písal. Problém má predchádzajúci majiteľ, lebo ten nový má na to 15 dní.

PS: mám licenciu NBS a skúšky z odboru poistenie a zaistenie. Nevravím že sa nemôžem pomýliť, ale je to zriedka.

prajem pekný deň.


Mimochodom z praxe som už mal takýto prípad. Dokonca bola presiahnutá lehota 15 dní a nebola vykonaná zmena v evidencii PZ SR. A predstavte si, že bol regresovaný iba predchádzajúci majiteľ - zapísaný v evidencii PZ a ten nový nemal žiaden problém.

Ináč Cicmo, ty si notorický zpochybňovač a všadebol :-\

Návrat na "Poistenie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 58 neregistrovaných