Skoda Octavia II - geometria po nehode

Diskusia ohľadne vozidiel značky Škoda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

ma890
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 27.11.2008 11:09
Zdieľať na Facebook

Skoda Octavia II - geometria po nehode

Príspevok od používateľa ma890 »

Ahoj, auto po nehode,kde vytočeným lavym kolesom buchlo o strom, vo vysledku bolo ohnute spodne rameno(to som vymenil) a posunuta napravnica do zadu. Bol som dnes objednaný na geometriu,ale isla tam žena,kedže som pn. Zo servisu mi volali, ze zbiehavost nastavili, ale lave koleso ma odklon -1,02 a prave -0,36(hranične hodnoty su -1,00 až -0,30). Zaklon je lave kolo+6,42 a prave +6,52(tolerancie rozsah +7,04 až +8,04) a že nedá sa to nastaviť lepšie a skusili by vymeniť x dielov za 500€. Tú nápravnicu určite nechali v aktualnej polohe a nastavovali to tak, môže sa to tak robiť? Podla mna ta nizka hodnota zaklonu je sposobena tym,ze je to narazom posunute cele do zadu. A možno aj ten odklon by sa vycentrovanim napravnice upravil. Je tu niekto kto pracuje s geometriou a vedel by sa mi vyjadriť?
Ďakujem
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Samozrejme to je robota ako keď sere a maluje.Mantákom sa nechcelo povoliť 6 skrutiek ktorými je pripevnené telo prednej nápravy.Otvory sú pre skrutky sú velké a dovolujú velké možnosti nápravnicu niekam posunúť.Je dokonca nutné keď sa náprava odoberie pri výmene spojky a podobne.Je nutné ustanoviť nápravu pomocou meracích tyčí voči meracím bodom v karosérii správne v podlžnej aj priečnej ose vozu.Je to 5 minutová záležitosť kedže na Oct.II je to priam ukážkove prístupné a jednoduché.Táto pozícia nápravnice ustanovuje celú geometriu a už sa dostavuje iba zbiehavosť.Tu bolo motto...nechce sa nám a nevieme
ma890
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 27.11.2008 11:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ma890 »

Mechanik volal,ze navrhuje vymeniť najprv tlmič s hor.uložením a keď nepomôže tak ešte celú tehlicu s ložiskom. Že na ten odklon tá napravnica vplyv nemá,že má vplyv na zbiehavosť a ta je Ok. Musim druhý servis vyskušat
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pohybom nápravnice idú spolu aj spodné ramená,a to mení všetko vo všetkých smeroch.Tlmič samozrejme z vysokou pravdepodobnosťou ohlo,tehlica z ložiskom ? To je riešenie ak che zarobiť.pretože väčšiu logiku má dať na miesto nápravu a vymeniť tlmič,ale aj ten v prípade ohnutia,čo je to nejmenej to zistiť,takže možno áno,možno nie.Potom geometria.Tam sa ukáže ,pravá strana už musí btyť v dobrých parametroch a ľavá sa ukáže,a tým aj ďalšie riešenie.
Každopádne treba rátať s tým,že po náraze do kolesa začne z max.horizontom 1000 km hučať ložisko.Je ojedinelá výnimka ak nie,záleží kam smeroval úder.

Jediná vec ktorú hravo ide nastaviť aj pri posunutejnáprave je tá zbiehavosť,pána mechanika by som vrátil do 1 tr učňovky
keyness
Príspevky: 686
Dátum registrácie: 23.05.2011 15:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa keyness »

Tlmic ohne v podstate vzdy... treba rozobrat s pozriet hlavne spodnu cast tlmica tsm to bude cidiet a dalsie ano napravnica je na sroboch v gumenych lozkach a da sa nastavovat.
ntg
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 31.12.2010 09:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ntg »

Zohnuta je_cely zaves, tzn tlmic aj tehlica po naraze vzdy aj lozisko rameno tyc riadenia niekedy, vzdy menim cely zaves!!!
ma890
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 27.11.2008 11:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ma890 »

Mne ide hlavne o ten postup mechanika. Bez toho vycentrovania napravnice a opätovneho pokusu nastaviť geom.nič ine meniť nebudem. Rad by som tu dal foto vysledku geometrie,ale neviem ako sem vložiť prílohu
ntg
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 31.12.2010 09:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ntg »

zohnuta je aj otoc. geom nepomoze vzdy. nie vzdy sa da v tolerancii hybat naprava
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Či je zohnutá treba overiť.
Kedže nepomôže vždy,znamená že často ano
Ak nie vždy dá hýbať,znamená že väčšinou áno
No a čo teraz ? Otvoriť kuku a praštiť do nej pár stoviek ?
Urobiť totálku ? Proste len tak ? Lebo nejaký lenivý manták nevie veci zmerať ?
Aj keby gazda všetko menované rovno kúpil...aj tak treba všetko nastaviť...už potom to nejaký magor bude vedieť nastaviť,ak teraz nevie ?
Jednoznačne iná dielňa a človek ktorý má potuchy čo robí.
ntg
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 31.12.2010 09:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ntg »

po naraze na koleso 99% zohnuty zaves kpl!! obim s tym denne. zavolaj vysvetlim 0918702498
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Netreba,ja tiež nepodkúvam kone
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

kamarat dostal ranu na koleso vo fabii 1,zralo mu to gumy, geometria nesla spravit, mal skrivenu napravnicu, vyrovnal ju doma od oka a naraz islo spravit, gumy nezere, aj take veci sa stavaju
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
ma890
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 27.11.2008 11:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ma890 »

Mozem s tym zatial jazdit,nez sa do servisu dostanem? Zbiehavost nastavil,jazdi sa s tym dobre. Odklon je teda 2 minuty mimo, co snad neni taka tragedia, len neviem co ten zaklon spôsobí
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Povedal by som že áno,nakoľko bolo všetko niekoľkokrát pozreté a rameno menené.Spústa aut má podobné hodnoty a to iba nápravnicu hodil niekto hore od oka a gazda zistil na pneumatikách.Bez akejkoľvek nehody
ma890
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 27.11.2008 11:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ma890 »

Bol som v inom servise,kde robia geo a pozreli tie vysledky a povedali,ze sú úplne v "pohode,, a nerobili by s tym nič. Z extrému do extrému :-\

Návrat na "Škoda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: nahradnediely90 a 49 neregistrovaných