807 686
inzerátov
Pridať inzerát

Skoda Octavia - haldex 4x4

Obsah fóra Auto-moto fórum Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut Škoda fórum
Odpovedať Nová téma
Autor Správa
pondro38
Založený: 01 august 2014
Nabehané: 14 min
Predmet: Skoda Octavia - haldex 4x4 PríspevokZaslal: 27.09.2017 07:56   
Ahojte, poprosím o radu. Mám octáviu 1 combi 4x4,74 kW r.v.2003 a pri rozjazde či už do kopca, alebo rýchlom rozbehu do zákruty sa mi v zadnej prevodovke ( myslím, že haldex 1.generácie) ozýva hučanie až mierny hrkot. Potom už ide normálne, no pri jazde na diaľnici pri 120-130 km/hod.( cca 2500-2700 ot ) cítiť vibrácie už aj na volante. Olej v haldexe menený, teraz kontrolovaný, čerpadlo by malo byť v ok, vymenil som zadné kotúče,no aj tak to stále pretrváva. Čítal som na fórach, že nepomohla ani výmena haldexu. Má niekto s týmto skúsenosti?
Citovať
mhlavaty
Legenda - Ford T (2293)
opravy & diag
Založený: 22 apríl 2005
Nabehané: 3 mes 22 dní 23 hod
PríspevokZaslal: 27.09.2017 08:16   
Asi tak trocha nie je pochopená funkcia Haldexu a za ním zaradený diferenciál.Haldex je iba niečo,čo pripojí točivý moment z hriadele vedúcej dozadu k zadnému diferenciálu.Je v podstate priebežný a buď silu prenesie alebo nie a ostane zadom nepripojený.Dá sa silne a úspešne pochybovať o tom,aby vytvoril vibrácie celého auta v rýchlosti ktorú opisuješ.To ale vie vytvoriť všetko to,čo nasleduje po Haldexe a čo končí v oboch zadných kolesách.Vibrácia je nič iné než nesúmernosť,nevývažok,exentricita,torzný kmit.Čo si nespomenul je vznik závady čím a ako začal
Citovať
pondro38
PríspevokZaslal: 27.09.2017 09:19   
Ďakujem za odpoveď. Problém začal z ničoho nič, jednoducho som vychádzal na hlavnú cestu, rýchlejšie som sa chcel zaradiť a len som počul zo zadnej nápravy hučanie a mierny hrkot, ktorý prestal v normálnej premávke, objavil sa zasa len pri rozbehu, alebo pri otáčaní sa. Včera mi to prvý krát urobilo aj pri spiatočke. V normálnej prevádzke pri zaradených stupňoch ide hladko, dokonca sme odpojili aj elektroniku a išla ticho. Skrátka, keď na ňu netlačím, tak ide v pohode.
Citovať
mhlavaty
Legenda - Ford T (2293)
opravy & diag
PríspevokZaslal: 27.09.2017 11:46   
Haldex s tým má tolko spoločné,že ak ho odpojíš,ide zadok naprázdno,tj neťahá,preto ten rozdiel.Teda je nutné brať do úvahy že s tým Haldex nič nemusí mať,a až to čo za ním nasleduje sa správa dobre/zle podľa zaťaženia.Snáď mi rozumieš,ide o to,aby to neskončilo výmenou toho čo je správne iba pre nepochopenie veci
Citovať
pondro38
PríspevokZaslal: 27.09.2017 11:59   
Vďaka, ešte to skúsim dať na diagnostiku. Len to mi nejde do hlavy, ak by to bolo mechanického pôvodu, tak by to robilo stále. Možno sa mýlim, neviem.
Citovať
lorak777
Známa tvár - Feldo (64)
Založený: 21 marec 2015
Nabehané: 6 dní 6 hod 52 min
PríspevokZaslal: 27.09.2017 18:26   
auto ma svoj vek a velmi pravdepodobne toto diagnostika neukaze... najskôr to bude mechanicka zavada, vyplyvajuca z veku... najdi poctivého mechanika, co vie kde a za co ma potiahnut...ale taky nebude z najlacnejsich...
Citovať
nitrix
Založený: 25 október 2006
Nabehané: 35 min
PríspevokZaslal: 27.09.2017 19:04   
Haldex jednička pri spiatočke nepripája zadnu nápravu,keď to robi aj spiatočka haldex to nebude
Citovať
mhlavaty
Legenda - Ford T (2293)
opravy & diag
PríspevokZaslal: 27.09.2017 19:34   
To som sa snažil vysvetliť,že zamerať sa na Haldex je ako rovno servisu nariadiť ho vymeniť,čo z radosťou urobia
Citovať
pondro38
PríspevokZaslal: 28.09.2017 10:47   
Ďakujem Vám páni za odpovede. Urobili sme aj diagnostiku, no ako písal lorak777, nič neukázala. Samozrejme, že sa s mojím mechanikom radíme a hľadáme nejakého odborníka na túto nie bežnú záležitosť, lebo na servis (myslím autorizovaný)som dávno zanevrel, pretože mám s nimi neblahé skúsenosti. Ak náhodou viete o niekom, uvítam nejaký ten kontakt. Ešte snáď jeden poznatok: za studena sa to častejšie ozýva, ako keď je motor zohriaty. Takže stále sa informujeme a hľadáme riešenia. Vopred Vám ďakujem za Vaše názory.
Citovať
***zmazaný člen***
Založený: 01 január 1970
Nabehané: 0 min
PríspevokZaslal: 28.09.2017 11:46   
Diagnostika nic neukazala to je ok ale, ak je nieco elektronicky ovladane nie je to cisto mechanicka zalezitost to, ze nic nenapise teda chybovy kod este neznamena, ze sa da cez testy co su v diagnostike preverit aj funkcnost na prvok, ktory sa nehlasi vo vypise chyb ako vadny, teda si ho preverim cez testy. To len na okraj k dozivotnemu problemu nic nepise, nehovorim, ze je to tento pripad len je toho uz dost, toho nic nepise :)

Tu je "vypis chyb" to neplati, ze je z toho vsetko vadne, a takisto ak mi nepise, ze je nieco vadne tak neznamena, ze to netestujem v realite ci to cez test neodhali mozny problem, lebo vtedy to testuje na krajne situacie funkcnosti. Ale samozrejme neplati to vseobecne niekedy aj vo fabrickych diagnostikach a priamo v jednotkach je nastavenie resp. tolerancia nastavena tak, ze uz je problem auto nema vykon, ktory je jasne, ze nema v urcitom momente ale chybova hlaska nebude ale v diagnostike to je samozrejme odhalitelne.
Citovať
SlickVic
Nová tvár - Trabanto (1)
Založený: 08 september 2009
Nabehané: 18 hod 21 min
PríspevokZaslal: 28.09.2017 13:21   
Ahoj, chyba bude zrejme v hardy spojke alebo stredovom lozisku ulozenia kardana.
Ja som mal vibraciu nad 110 km/h, trasenie volantu. Na zadnych sedadlach(tie v kufri) to bolo citit uz od 80 km/h. Seat Alhambra 4x4. U mna bola chybna zadna hardy spojka, teda medzi kardanom a zadnym diferencialom. Skontrolujte to na zdvihaku v servise.
Tu mas vypis dielov pre tvoje auto:

http://www.autokelly.sk/Catalo.....5;34361209
Citovať
Leco 22
Založený: 10 december 2018
Nabehané: 8 min
PríspevokZaslal: 10.12.2018 14:12   
Cawte nemate niekto skusenosti mam octaviu 1 4x4 problem je ze mi nevypina stvorkolku vytocim plny do lava ci do prava napriklad pri parkovani a citim ako mi zadne kolesa tlacia skusili sme to zdvihnut a cez diagnostiku vypnut a zapnut haldexku vsetko funguje aj vypne a nasledne ked dame zapnut aj zapne. Potom som zase skusil ci na zdvihaku sa budu zase tocit vsetky 4 kolesa a stale sa tocia skusal som aj zatiahnut brzdu lebo vtedy by sa mala haldexka vypnut no citit ze ked pritahujem rucnu prekonava odpor nahonu zadnych kolies
Diagnostika samozrejme neukazala ziadnu chybu dakujem za kazdu dobru radu
Odpovedať Nová téma

Prejdi na:  
Obsah fóra Auto-moto fórum Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut Škoda fórum