SK-CZ po dialnici alebo mimo? (spotreba)

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

prot
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 09.08.2013 09:37
Zdieľať na Facebook

SK-CZ po dialnici alebo mimo? (spotreba)

Príspevok od používateľa prot »

Dobry den,

chystam sa na cestu autom z vychodneho Slovenska do zapadnych ciech, potom cesta spat (spolu zhruba 1600 km). Na case ktory stravim cestovanim mi velmi nezalezi, neponahlam sa, kludne si tu jazdu uzijem, spravim niekolko prestavok.

Zaujima ma, ci je financne vyhodnejsie ist trasou cez dialnice, alebo mimo nich. Pripadne ci to vobec ma zmysel a ak ano, kolko by sa zhruba dalo usetrit na palive... KIA Ceed, benzin 1,4 (rv. 2013).

Dakujem
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Takých bolo čo chceli ušetriť a šli po vedlajších ťahoch ale ver že po 300km budeš mať toho plné zuby a na tú dialnicu vylezieš, lebo tolko chu-jov čo je na ceste, kvôli ktorým sa budeš furt vliecť si ešte nezažil. Raz to bude autobus, druhý krát lojzo čo jazdí na spotrebu, potom traktor, potom bude zasa niekto odbočovať, další sa zasa zaradí pričom jeho akcelerácia sa bude rovnať slimákovi a stále dokolečka a nie a nie aby si mal na budíku aspon na chvílu normálnych 90km/h a 100km ti bude trvať nie hodinu ale kludne dve hodiny

Ak si pod tým nekonečným stresom predstavuješ pohodu za volantom tak klobúk dolu

Pochybujem že túžiš v aute stráviť na jednej ceste o 4hod viac, také zmýšlanie máš asi momentálne preto také lebo si asi ešte nezažil za volantom takú štreku. Ver že tie nervy nestoja za tých pár ušetrených €€€
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Nechcem aby to vyzeralo,že sa chvalim, ale

trocha som pojazdil aj SK, aj CZ aj po dialnici

asi 10x som bol v Karlsruhe v D pri Fr.hraniciach

možno 6x pri Milane , PIACENZA (IT)potom AT veľa x
aj horske priesmyky

nespočetne x v PL , potom GR , BG na dovolenku.

veľa zaleží od dennej,či nočnej doby v ktorej budeš daný usek prechadzať, na tom istom useku cesty je v rozny čas,
raz silna ,inokedy slaba premávka

hlavne prejazd cez velke mesta si treba naplanovať mimo rannej a poobedňajšej dopravnej špičky
/ 7-10 hod, 15-18 hod/
Kto vela cestuje vie,že su aj také mesta kde je dopravna špička celých 24 hod. (!)
Malokedy som išiel takým štylom,že som musel byť v cieli na určitú hodinu, vždy som dával nejaku časovu rezervu
lebo ked vystupiš z auta po 18-hodinach jazdy hlavne v tedy ked su ťažké podmienky ked sneží , je pĺuta a budeš musiet robit 1200-1400 km štreku, tak nebudeš vedieť suvisle rozprávať,taký budeš unavený z toho.

Je dobre striedať ,ked to charakter trasy dovolí , napr. 150-200 km dialnica potom 150 km okresky
ked ideš v kuse dialnicu, tak po 5 hodinach treba dať prestavku a aspoň 1/2 hodky zdriemnut, prestavky na kavu , či cigaretku po 200 km su samozrejmosť.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Dám ti príklad z úplne iného miesta, ale v podstate je to to isté.
Chod ráno do Kauflandu ked začína akcia, zober košík a chod si nakúpiť...

Tí dôchodcovia čo blokujú celý obchod košíkmi hlavne v zelenine a ovocí ako sa tam krútia hore dole, košík musia mať neustále pri sebe, mi uberie vždy 5 rokov zo života
Ty si nemôžeš kúpiť, lebo to čo chceš je zablokované košíkmi, ty si nemôžeš odvážiť ...

Presne takto to vyzerá na cestách, tam kde by si bol po dialnici za hodinu ideš po bočných ťahoch skoro dve hodiny, presne tak ako by si v Kauflande normálne nakúpil za 10 ninút ale pri tých psychopatoch tam zabiješ 20 minút a z tých nervov ešte aj zabudneš čo všetko si chcel
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Trasy

Príspevok od používateľa laco1871 »

Napr. ja velmi dialnicu nemusím, lebo na dialnici treba davať sustavne velký pozor a viac sledovať premávku za sebou ako pred sebou
hlavne preto,že sa jazdí vysokými rýchlosťami 130-150 km/h
ja už teraz jazdím dialnicu na tempomatovych 118
šetrim motor a aj pohonne latky...
Byvam v MI a najradšej cestujem "spodnou trasou" niektoré useky si viem vychutnať napr. za Šacou až po Sorošku to už ide dost dobre a taktiež usek Rožňava- Lučenec ,je tam niekolko velmi rychlych usekov, ale aj niekolko vyslovene "technickych" usekov,
kde držať 90 km/h je už dost naročne ...
Vyslovene nemam rad usek Lovinobaňa-Krivaň ,hlavne ten cez les...
ked cestujem do CZ takmer vždy idem touto trasou,dalej
ZV, pred Žiarom n/ Hr odbočim doprava na Handlovú a Prievidzu to su tiež zaujimave useky,dalej na
Banovce n/Bebravou a pri Trenčine, Drietoma a dalej cez Uhersky Brod a Uherske Hradište smerom na BRNO , ALE da sa ist tak,že pri Slavkove u Brna odbočíš smerom na Vyškov a OLOMOUC, v Olomouci s avždy zastavím v GLOBUS-e ked idem tou trasou,
cesta cez Bytču, Rožnov p Radhoštěm , Valašské Meziříči smerom na Olomouc,radšej len v noci ale aj vtedy je dost frekventovaná...
za Olomoucom smerom na Mohelnice,Moravska Třebová, Litomyšl a Vysoké Mýto do Hradca Kralove tam zastavujem v Mc Donalds,ktorý je otvorený NON-STOP
a z Hradca Kralove už po D-11 na Prahu , D-1 sa vždy vyhýbam , nezaujíma ma , či je už opravená alebo nie je opravená, vyhýbam sa jej z rovnakeho dovodu, ako na SK prejazdu cez Donovaly...
Ak by som išiel do Plzne ,tak z Brna po D-1 až po Humpolec /vynimka potvrdzuje pravidlo/dalej cez Pelhřimov , Tabor, Písek do Plzně , to je tiež zaujimava cesta...
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

tvoj voz ma maly rozdiel v spotrebe pri 130 a nejakych 90, mozno tak 2 litre, cize teoreticka uspora by mohla byt tak okolo 30 litrov paliva, teda nejakych 35 eur. Este sa to moze zvysit, ak zapocitas poplatky za dialnicne znamky, nepises, ci ich uz mas. Ci malo ci vela je na tebe.
prot
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 09.08.2013 09:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa prot »

Dialnicne znamky este nemam, musel by som kupovat SK aj CZ (potrebujem 10 dnove), takze spolu sa da usetrit cca 55€. Cestovat budem cez den, skoro rano vyrazam z vychodneho SK. Na druhej strane je pravde, ze ak natrafim na nejake zapchy alebo "vikendovych" vodicov tak by som cestovanim stravil mozno aj pol dna minimalne. Budem nad tym este uvazovat... Dik
ROBOPASTUSZEK
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 07.05.2014 20:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROBOPASTUSZEK »

Treba zobrat do uvahy aj mozny stret so zverou nieje to len o setreni paliva. Mimo dialnice vacsie riziko kolizie kedze prejdes cez stovky krizovatiek neustale brzdenie zrychlovanie niekolko kilometrove useky rozbitych ciest atd. Nik nekaze ist po dialnici 130. Staci pianko cca 115km/h a spotreba bude do 0,5litra totozna ako po okreskach. Nevyhoda ze menej toho s krajiny uvidim po dialnici ako po okreskach ale niekolkonasobne bezpecnejsie . Zalezi co preferujes peniaze/vacsie nebezpecenstvo. A v dnesnej dobe ci na pc alebo gps navigaciach nieje problem dat vypocitat dlzku trasy po dialnici a bez dialnice. Spotrebu spotreba na dialnici pri 110-115km je +- rovnaka ako na okreskach. A znamky su otazkou na sk 10e a v cz tiez okolo 10e
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

tak 115 na dialnici a bezpecnost vobec nejdu dokopy. To mnozstvo aut, co ta bude obiehat, lepiace sa kamiony, to nie je bezpecne.
ROBOPASTUSZEK
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 07.05.2014 20:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROBOPASTUSZEK »

akoze 115 na dialnici nejdu dokopy? ked sa neponahlam a idem si na spotrebu tak tak jazdievam 115-120 a bez problemov. V zahranici bezne dokonca vsetci idu tak to len tento zmagoreni narod sa furt musi niekam ponahlat. A my vysvetli ako sa pri 115 na teba moze lepit kamion ? lol :40bd: :41c2:
leonNL
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 16.09.2009 16:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa leonNL »

pidizvi ma pravdu. Pomala jazda je nebezpecnejsia ako rychla, ci uz na dialnici alebo na okreskach. Preco? Pretoze soferi jazdiaci maximalnou povolenou rychlostou, t.j. 130-150 (co je este teoreticky v limite), musia brzdit, su obmedzovani, vznikaju stresove a nebezpecne situacie. Preto treba jazdit tak, ako to vyzaduje premavka, dialnica 130-140, mimo obce 90-100. Ten kto povie ze chce setrit a jazdi 110/80, nech ide autobusom, zaklad je predsa mat na palivo...

PS: milujem brzdicov, ktori konkretne za hranicnym priechodom Berg, kde je tabula koniec 70 a nasledne tabula 100 (ano, v AT je mimo obce 100-vka), jazdia 65-80 a brzdia tych, ktori idu predpisovo 105...
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Asi som tu už písal , že som bol dva krát v Drážďanoch ,raz pre E514 (kombajn) a raz pre Fortshritta (samochodná rezačka). Má to maximalku 30km/h ? aj to len dolu kopcom. Ako mladík som si tiež privirábal na žatvách, keď sa kavaleria presúvala do moravských a českých JZD. Jazdil som s doprovodným vozidlom (žigulák).
Každý máme asi iné nároky na rychlosť , ale mňa takéto jazdy bavili.Samozrejme nemám problém ani s opačným extrémom - trápiť dodávku na 150ke pol dňa v kuse.
Ale ako úsporu na palive by som to určite neriešil , to už je lepšie mrknúť na portál spolujazda.sk a nájsť niekoho na zvezenie. Ovela lahšie najdem ludí čo mi zaplatia aj všetko palivo, ako ušetrím liter na sto km. :40bd: :40bd: :40bd:
A ešte ako píše Braga podo mnou , dialnica? medzi dva kamiony, jedno koleso do kolaje a môžeš čítať noviny alebo driemať. Keď aj prispíš ten za tebou zatrúbi a zobudí ťa. Vyskúšané ,keď som dral pickupa. :d :D :d :D :d :D
Naposledy upravil/-a oco13 v 17.08.2016 12:30, upravené celkom 1 krát.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

presne ako pise leonNL jazda po dialnici 115km rychlostou je dost nebezpecna neustale sa zaradovanie a vracanie do jazdnych pruhoch mala nepozornost a niekoho dobre zablokujes kto chce setrit nech ide zarovno kamionmi
marek165
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 12.10.2007 11:30
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marek165 »

Neviem ako často jazdis,resp. koľko nabehas,ako auto využívas... Poviem ti len čisto osobný názor sám za seba. Využívam diaľnice všade kde sa dá,na začiatku roka si zaobstaram známky CR,AT a zaplatím poplatok v SR. Potom samozrejme počas roka kde treba a na ako dlho podľa príslušného štátu. Neviem si predstaviť ísť z vych. SR napr. do Plzne,nech by ma už jazda akokoľvek bavila po okreskách. Do dorazeni do cieľa by som bol unaveny ako bulharský kamionista bez tachografu:-) Ak to absolvuje,budes mať naozaj silný zážitok. Sám musíš posúdiť čo je pre teba lepšie,ja by som nad tým ani neuvažoval. Čo sa týka spotreby...ak ideš takú cestu absolvovať raz,resp. raz za čas,nie je na mieste sa tým zaoberať.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

leonNL napísal: soferi jazdiaci maximalnou povolenou rychlostou, t.j. 130-150 (co je este teoreticky v limite.
To je zase téma, resp. odpovede tu sa vyskytujúce.
Leon, teoretický limit je 130, žiadnych 150.
Zaujímavé, že keď sa po rakúsku vlečiem 130 po diaľnici, zhodou okolností napr. predbieham kamion a zozadu sa priženie niekto čo ide 200, tak mi nevyblikuje, ale kľudne počká kým sa zaradím doprava a v pokoji ma obehne. Asi vie že tých 130 je maximálna, zákonom povolená rýchlosť a predpis porušuje on a nie ja.
To len v tejto zázračnej krajine všetci neukojení strelci, valiaci sa minimálne 160 v ľavom pruhu si myslia že ten pruh je len pre nich a tá pomaly jazdiaca svoloč tam nemá čo robiť.

A k pôvodnému zadaniu témy, myslím že marek nado mnou to vystihol perfektne.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 14 neregistrovaných