Seat Ibiza 6L1 - nejde pretočit motor

Diskusia ohľadne vozidiel značky Seat

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Thomasl
Príspevky: 508
Dátum registrácie: 04.10.2009 15:38
Zdieľať na Facebook

Seat Ibiza 6L1 - nejde pretočit motor

Príspevok od používateľa Thomasl »

zdravím ,potrebujem poradiť ohľadom kamarátovej Ibizi 1,2 HTP ,47KW ,pred rokom mu zobrali vodičak kvoli alkoholu za volantom a on ju rok ani nepretočil ani sa s ňou nepohol z miesta,teraz po roku chce požiadať o vrátenie a tak sme ju skúsili naštartovať.Samozrejme bez úspechu.Baterka je nabitá ,štartér cvakne a nič,skúsil som ho bez cievky prepojiť štartér točí.Auto pred rokom išlo do poslednej chvíli.Pravdepodobne budú pripečené krúžky .Auto parkovalo na ulici a nejde ho ani potlačiť dole kopcom-brzdy.Vytiahli sme vonku sviečky a do valcov naliali olej..Mám šancu po roku pretočiť motorom s kľúčom cez remenicu?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Zapečenie a pod. veci tam prakticky vôbec nehrozia,ani vtedy ak stál vonku celý rok.Čo doporučujem je dať kľúč na kluku a otočiť jemne nie dopredu ale späť.Jemne...znamená max 10° uhlových. Je silne pravdepodobné že auto stálo zo zaradenou rýchlosťou a pri nulovom tlaku mazania motor "zacúval"tj otočil sa trochu späť proti smeru otáčania.Uvolnil reťaz a zrejme skočila rozvodová reťaz. Kým si to neoveríte neštartujte lebo dokonáte dielo skazy.Ak spätne pôjde otočiť tých pár stupňou,ale dopredu to narazí akoby,je to rozvod.Treba všetko z minimálnou razanciou,žiadna extra sila
Thomasl
Príspevky: 508
Dátum registrácie: 04.10.2009 15:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Thomasl »

ďakujem za odpoveď p.Hlavatý ,včera som bol pri ňom prvýkrát a kamarát z práce- kolega mi tvrdil ,že auto malo vkuse zatiahnutú ručnú ,je predkom dole kopcom a s autom sa nehýbalo ,skúsim dnes to ešte pootočiť kľučom cez remenicu ,ako ste mi odporúčali ...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Mechanizmus toho odšponovania je síce naozaj iný,ak auto parkovalo ako sa opisuje,nemalo by sa podobné stať.Stáva sa pri parkovaní nosom hore a zaradená rýchlosť.Ak majiteľ o mm skôr povolí ručnú ako stlačí spojku a vyberie rýchlosť,už je o motore rozhodnuté.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Nos dolu a spiatočka je si to isté ? či nie ?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Je to isté
A často sa robí,keďže spiatočka je najťažšie pretočiteľná od kolies
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Milan a vyskytoval sa tento problém aj pri autách z 90tych rokov?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Myslím že nie.Síce reťazových motorov bolo aj vtedy ale napr si veľmi dobre spomínam na Renault 8 (r.1968)ktorý mal jednoradovú retiazku zo šponovákom v ktorom mal valček zo zúbkami ktorý vždy ako ako sa opotrebovávala klzna plocha tak proste sa otočil a zapadol za ďalší zúbok.Cesta späť nebola.Bola až keď sa zozadu dal malý imbusáčik a točil sa ním a šponováčik šlo zatlačiť späť.Smiešne ako táto vláda,a fungovalo na jednotku.Lenže v tej dobe si automobilky na svoje meno dbali,ale je aj to možné,že neoptimalizovali veci,ktoré namali ani vzniknúť.Teraz špekulôjú ako dať ľudom zaplatiť auto ktoré už vyplatili.Česť je v riti a hanba je mať Felíciu.Oko treba povedal že paradoxne časť populácie zmúdrela ale väčšia osprostela a hlavne stratila zábrany konať egoisticky.
metamor
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa metamor »

Natiska sa mi otazka ako teda spravne parkovat auto ked je odstavene na dlhsie ? So zaradenou rychlostou a zatiahnutou rucnou alebo dat pod kolesa 4 kliny a vystarane s tym ze pre istotu zatiahnut rucnu kedze po roku statia je velka sanca ze kotuce budu skorodovane natolko ze bude potrebna ich vymena.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

taky rozvod ako maju htp je asi vykvet motorov.staci tam vymysliet napinak okopirovat od hocikoho ktory sa bude zaistovat sam a nedovoli retazi aby sa uvolnila.

vacsinou tie hydronapinaky boli jednorazovky.pri vymene rozvodu alebo demontazi retaze vymena hlavy valcov a pod sa dali nove.

u toho seatu mozno fakt sa uvolnila retaz a niekde sa zasekla preto nejde otocit motorom.
Napísať odpoveď

Návrat na "Seat fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: lubos zimovcak a 5 neregistrovaných