Seat Altea XL 1.6 TDI 77 kw - trasenie volantu

Diskusia ohľadne vozidiel značky Seat

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

s.bielak
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19.04.2007 00:09
Zdieľať na Facebook

Seat Altea XL 1.6 TDI 77 kw - trasenie volantu

Príspevok od používateľa s.bielak »

Dobry, mam seat altea xl 1.6tdi 77kw r.v.2011 cca 120000km.Pred nedavnom som si vsimol ze pri 140km rychlosti bolo jemne trasenie volanta.Pri 145-150km to prestalo.
Pri kopletnej servisne prehliatke ktora bola robena pred dvoma mesiacmi pri 116000km som v servise povedal aky mam problem.Povedali mi ze to mozu robit pneumatiky tak som to neriesil.Ved u nas sa nejazdi 140.Ale teraz som prezul za zimne ktore som kupoval minulu zimu,takze su ako nove . Skusal som co to urobi a trasie to trocha viac a neprestalo to ani pri 150-160km rychlosti.Co som zistoval keby to boli brzdy-kotuce,tak by to triaslo pri brzdeni.Ale to robi len pri jazde.V servise mi vraveli ze je to trocha komplikovane,ked to robi takto,ze zacnu jednoduchymi ukonmy:vyvazenie kolies atd.Ale co teraz mam si dat vymetit vsetky klby,loziska...kym zistia co to je.
Nema niekto s tym skusenost,alebo poradit co by to mohlo byt.
Dakujem
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Je dosť dobre možné, že už má ložisko trocha vôľu a pri určitých podmienkach aj drobný nevývažok kolesa spôsobí vznik rezonančného kmitania. Aspoň teda podľa toho popisu to je tak pravdepodobné.
Výmenou ložiska určite nič nepokazíš, ale stojí to zopár peňazí. Pokiaľ to nie je veľmi obťažujúce tak to nerieš, všetkému treba venovať len toľko pozornosti, koľko si zaslúži.
A konečne na základe čoho si si taký istý, že tie akože skoro nové zimné sú z hľadiska dynamickej vyváženosti na tom lepšie ako boli tie letné ?
cervinka
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 17.01.2009 21:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cervinka »

Daj si premerať odchýlkomerom hádzanie príruby oboch predných nábojov. Ak budú OK a ložiská nebudú hučať, nemeň ich. Potom skontroluj vôľu všetkých kĺbov vrátane závesov stabilizátora. Skontroluj vôľu zadných silentblokov predných ramien (odporúčam výmenu vzhľadom na počet km), odpoj ich a skontroluj vôľu predných silentblokov (odporúčam výmenu vzhľadom na počet km). Niekde v tomto kruhu bude pes zakopaný.
s.bielak
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19.04.2007 00:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa s.bielak »

wilz napísal:Je dosť dobre možné, že už má ložisko trocha vôľu a pri určitých podmienkach aj drobný nevývažok kolesa spôsobí vznik rezonančného kmitania. Aspoň teda podľa toho popisu to je tak pravdepodobné.
Výmenou ložiska určite nič nepokazíš, ale stojí to zopár peňazí. Pokiaľ to nie je veľmi obťažujúce tak to nerieš, všetkému treba venovať len toľko pozornosti, koľko si zaslúži.
A konečne na základe čoho si si taký istý, že tie akože skoro nové zimné sú z hľadiska dynamickej vyváženosti na tom lepšie ako boli tie letné ?

Neviem z urcitostou povedat,ze to nemoze byt v pneumatikach.Ale jedna sezona jazdenia na zimnych! Su neposkodene a vyzeraju ako nove. Su aj vyvazene. Ale clovek nikdy nevie.
A tie letne maju 5 rokov tie uz treba vymenit.
Za posledne roky najazdim rocne 30000-35000km tak nechcem riskovat,aby sa nieco stalo.
s.bielak
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19.04.2007 00:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa s.bielak »

cervinka napísal:Daj si premerať odchýlkomerom hádzanie príruby oboch predných nábojov. Ak budú OK a ložiská nebudú hučať, nemeň ich. Potom skontroluj vôľu všetkých kĺbov vrátane závesov stabilizátora. Skontroluj vôľu zadných silentblokov predných ramien (odporúčam výmenu vzhľadom na počet km), odpoj ich a skontroluj vôľu predných silentblokov (odporúčam výmenu vzhľadom na počet km). Niekde v tomto kruhu bude pes zakopaný.
Dik za radu nieco na tom bude. Zaujimave je ze v altorizovanom servise mi nic take nepovedali.
herin
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

Na úvod by som ti chcel povedať len toľko..neviem aký máš citový vzťah k tvojmu autu, ale ja by som ho radšej predal ak nechceš dopadnúť ako ja...
Ja som pred 4,5 rokom kupil 3 ročného passata so 143 000km..
Kupil som ho na jar so zimnými pneu, ked som nahodil letné, tak mi začalo chvieť vo volante pri jazde po dilanici vyššou rýchlosťou..odvtedy ma to stálo cca 2500 eur a problém nie je dodnes vyriešený..konkrétne som ako prvé riešil vyváženie, pre istotu asi v troch rôznech pneuservisoch, potom som kupil 4 nové pneu Bridgestone čo ma hneĎ stálo 320 eur, lebo jedne povedal že asi to bude pneumatikami, lebo nič vôlu nemá..v dalšom servise mi povedali že to môžu robiť zadné tlmiče, tak išli na výmenu..potom kotuče aj splatničkami komplet predné a zadne brzdy..silentbloky predneho spodného ramena boli menené už 2 krát..potom som vymenil náboje aj s ložiskami predných kolies..homokineťáky vonkajšie aj vnutorné..na jednej strane už mám dokonca ja komplet novu poloos-čiže menené 2x..predné tlmiče, silentblok motora, silentblok prevodovky-spodný aj vrchný..spodné gulové čapy, gulové čapy riadenia..a možno som už aj niečo pozabudol..samozrejme geometria robena asi 4 krát..a výsledok po 4 rokoch???ked prekročí ručička tachometra 120 km/h tak sa mierne rozochveje volant a aj celé auto..
Nechcem ťa nejako odrádzať, ale ked máš záujem to riešiť tak chod do toho..ja keby som sa mal dnes rozhodnúť tak ho okamžite predám..
Si zober vždy tú nádej ked vysolíš niekde 100-150 eur čo to malo byť a zrazu vyjdeš na dialnicu a je to to isté..a to sa ti zopakuje ale 10-15 krát...lebo nikto ti s istotou na 100% nepovie je to toto!!!a potom nastáva začarovaný kruh..
a narovinu ti ešte na záver poviem, že podobný problém nemám jediný..čo som čítal rôzne fora, tak to riešilo dosť ludí a nedorišilo to dodnes ako ja, alebo to vyriešilo po 2 rokoch..
Sariel
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14.11.2008 08:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sariel »

Mal som podobný problém. U mňa bola závada - voľný(vybitý) kĺb prednej poloosy
herin
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

aspon že si to poriešil a zistilo sa to hned na uvod a nestálo ťa to tolko prachov..čo by som za to dal :)
s.bielak
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19.04.2007 00:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa s.bielak »

herin napísal:Na úvod by som ti chcel povedať len toľko..neviem aký máš citový vzťah k tvojmu autu, ale ja by som ho radšej predal ak nechceš dopadnúť ako ja...
Ja som pred 4,5 rokom kupil 3 ročného passata so 143 000km..
Kupil som ho na jar so zimnými pneu, ked som nahodil letné, tak mi začalo chvieť vo volante pri jazde po dilanici vyššou rýchlosťou..odvtedy ma to stálo cca 2500 eur a problém nie je dodnes vyriešený..konkrétne som ako prvé riešil vyváženie, pre istotu asi v troch rôznech pneuservisoch, potom som kupil 4 nové pneu Bridgestone čo ma hneĎ stálo 320 eur, lebo jedne povedal že asi to bude pneumatikami, lebo nič vôlu nemá..v dalšom servise mi povedali že to môžu robiť zadné tlmiče, tak išli na výmenu..potom kotuče aj splatničkami komplet predné a zadne brzdy..silentbloky predneho spodného ramena boli menené už 2 krát..potom som vymenil náboje aj s ložiskami predných kolies..homokineťáky vonkajšie aj vnutorné..na jednej strane už mám dokonca ja komplet novu poloos-čiže menené 2x..predné tlmiče, silentblok motora, silentblok prevodovky-spodný aj vrchný..spodné gulové čapy, gulové čapy riadenia..a možno som už aj niečo pozabudol..samozrejme geometria robena asi 4 krát..a výsledok po 4 rokoch???ked prekročí ručička tachometra 120 km/h tak sa mierne rozochveje volant a aj celé auto..
Nechcem ťa nejako odrádzať, ale ked máš záujem to riešiť tak chod do toho..ja keby som sa mal dnes rozhodnúť tak ho okamžite predám..
Si zober vždy tú nádej ked vysolíš niekde 100-150 eur čo to malo byť a zrazu vyjdeš na dialnicu a je to to isté..a to sa ti zopakuje ale 10-15 krát...lebo nikto ti s istotou na 100% nepovie je to toto!!!a potom nastáva začarovaný kruh..
a narovinu ti ešte na záver poviem, že podobný problém nemám jediný..čo som čítal rôzne fora, tak to riešilo dosť ludí a nedorišilo to dodnes ako ja, alebo to vyriešilo po 2 rokoch..
Tak ja mam ten isty nazor že ked sa auto začne kazit tak sa ho zbavit čim skor.Ale bolo to moje prve auto co som si kupil nove.Budem ho mat 5 rok a nebolo vobec havarovane ani nic podobne. Predať by som ho ešte nechcel
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

herin napísal:aspon že si to poriešil a zistilo sa to hned na uvod a nestálo ťa to tolko prachov..čo by som za to dal :)

herin, len sa čudujem, že prečo si aj čelné sklo nedal vymeniť, možno aj to prispieva trocha k traseniu kolies.
Takých ako ty majú servisáci-meniči radi.
herin
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

wilz..každý chce zarobiť a ísť do raja :40bd:
niektoré veci som si menil aj sám..napríklad spodný gulový čap, kotuče, platničky, tlmiče..jedine čo mi menili v servise boli homoše, potom zadne tlmiče, a silentbloky..
tak triafalo sa čo to môže byť..
nakoniec zitím že to niekde robí prevodovka a hotovo :)
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Mam auto od nova,teraz ma nabehane 108 000 km.

Tiez pozorujem trasenie ,resp.citim vibracie na volante
viacej ich bolo citit na letnych gumach ako teraz na zimnych
Tie vibracie su citit pri brzdeni a okolo 110 km/h

Problem okolo vibracii sa riesil v temach Skoda Octavia
stacanie brzdnych kotucov,treba si ich vyhladat a precitat
pise sa tam asi tolko,ze vsetko ma vplyv na vibracie
je to postupnost,vola v lozisku pri brzdeni sposobi nerovnomerne opotrebenie brzd.kotucov,nasledne krive brzd.kotuce sposobia vybitie capov a tak dookola.
Jediny zmysel ma vymenit vsetko naraz,ako capy,tak silentbloky,tak stabilizacne tycky,a nasledne nove kotuce ktore treba namontovat s minimalnou odchylkou na hadzavost.
Jedine tak hadzanie prestane.
slaja
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 02.03.2009 12:41
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa slaja »

tiež som riešil niečo podobné a pomohla výmena plechových diskov za nové
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Mal som podobný problém. Trasenie volantu pri 110 km/h. Pri 90tke nič, ani 120km/h až do 140km/h. Viac som neskúšal. Vyriešil som to vyvážením kolies. Niekde mu stroj ukazoval 30/45 na vyvažovačke, na jednej z predných pneu.
Od vtedy problém ustál. Kolesá z letných na zimné si prehadzujem sám doma pre domom, vyvažovať dávam len keď treba...
Skús dať vyvážiť pneu - treba začať od najlacnejšej veci. Mňa vyšlo vyváženie a prehodenie 8ks pneu 15€. Toľko za vyriešenie problému môžeš obetovať.
Keď nepomôže, tak skús geometriu. Až potom meniť veci, po preskúmaní servisákom.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Seat Altea XL 1.6 TDI 77 kw - trasenie volantu

Príspevok od používateľa seven549 »

s.bielak napísal:Dobry, mam seat altea xl 1.6tdi 77kw r.v.2011 cca 120000km.Pred nedavnom som si vsimol ze pri 140km rychlosti bolo jemne trasenie volanta.Pri 145-150km to prestalo.

Nema niekto s tym skusenost,alebo poradit co by to mohlo byt.
Dakujem
jednoduche daj spravit geometriu.mne to robi kazde jedno auto.pri 140 zacina kopat volant pri 170 prestava.to trasenie volantu napr ak idem 150 do zakruty je silnejsie zrazu dialnica sa zrovna a trasenie polavi a tak dookola.dam spravit geometriu a tak 50 000km klud potom to zacne znova.capy silenty naprav to niesu to by museli byt na srot aby to klepalo volantom a pri 120 000km nemozne.

Návrat na "Seat fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: tatkotom a 8 neregistrovaných